+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: mal sahibi çıkarmaya çalışıyor.

mal sahibi çıkarmaya çalışıyor. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı mal sahibi çıkarmaya çalışıyor.

Merhabalar,

2 yıl önce mevcutta oturduğum konutu kiraladım. Mal sahibim de çocuğunun okuluna yakın olması için başka bir yerde kiraya çıktı. Bunca zaman içinde kira gününde tam olarak ödendi. Daha sonra mal sahibim daireyi satmak istediğini alıp alamayacağımı sordu. Bende durumumun müsait olmadığını o yüzden alamayacağımı belirttim. Bu süre zarfında emlakçılar arayıp müşterilerinin olduğunu ve evi göstermek istediklerini söylediler. Bu konuda da bir sıkıntı olmadı evin gösterilmesi konusunda da yardımcı olduk. Daha sonra en son evi görmek için gelen bir çift evi alırsak ne zaman çıkabileceğimizi sordu. Biz de kendilerine 6 aydan önce çıkamayacağımızı, eşimin öğretmen olduğunu, okulların 15 haziranda tatil olacağını 1 temmuzdan itibaren ancak toplanabileceğimizi ve en erken 15 temmuz da çıkabileceğimizi (kira sözleşme tarihi) bildirdik. Anladığım kadarıyla bu kişiler acil taşınmak zorunda oldukları için evi satın almaktan vazgeçtiler. Bunun üzerine;

mal sahibim whatsapp üzerinden:

"Toprak bey
    Bildiğiniz gibi uzun süredir evin satış işlemini yapmaya çalıştık ancak sonuç alamadık.Geldiğimiz noktada mevcut yerimizde (kirada)devam edemeyeceğiz.Satamadığımız içinde kendi evimize taşınmak durumunda kalacağız.o nedenle sizin içinde dengeli olacak en yakın zamanda geçmek istiyoruz.
    Bilgi vermenizi rica ederim." mesajını gönderdi.

Bunun üzerine bende yine whatsapp üzerinden cevabi olarak
    "Ben: 15 temmuz da evi boşaltabiliriz. Bilginiz olsun.
    Mal sahibi: 15 Temmuz sözleşme sonu zaten toprak bey öncesinde benim size sağladığım destek gibi sizinde şimdi bana destek olmanızı bekliyorum
    Ben: Firat bey eşim öğretmen ve okula gidiyor. Bugun taşınmanın maliyeti nerden bakarsanız bakın 3 4 Bin tl. Sizden kiralarken geri tasinacaginizi söylemediniz söylemiş olsaydınız zaten tutmazdık. Sizin durumunuzu da anladigim için Zaten evi o tarihte boşalırız dedim. Bunu dememin sebebi okulların kapanışı 15 haziran sonrasında da 15 gün sibelin semineri var. Temmuz basından sonra biz ancak taşınma işlemlerine ev bulma işlemlerine başlayabiliriz. Daha öncesinde imkan yok. Siz bana destek olduğunuz için Zaten evi boşaltırım diyorum. Yoksa 2 seneliğine aile olarak ev mi tutulur ?
    Mal sahibi: Benim öngördüğüm bir şey değil toprak bey.Ama anladım " şeklinde bir mesajlaşma oldu.

Şimdi mal sahibi beni tahliye ettikten sonra 3 sene içinde evi başkasına kiraya veremiyor ve bununla ilgili tazminat hakkım doğuyor bunu biliyorum.

Fakat tahliye ettikten sonra kendisi taşınmazsa ne tür bir hakkım olur? Taşınmayıp evi boş olarak satmaya çalışırsa ne yapabilirim? Whatsapp mesajları bir delilmidir yoksa noterden kendisinin oturacağına dair bir yazımı istemem gerekir?. Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun kalırım.

Not: Konuyu yanlış yerde açtıysam lütfen kusura bakmayın ve uyarın ki doğru yerde açayım. Şimdiden teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

mal sahibi çıkarmaya çalışıyor. konulu yargıtay kararı ara
    mal sahibi çıkarmaya çalışıyor. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: mal sahibi çıkarmaya çalışıyor.

Yeni malik satın almadan 1 ay içinde ihtar çekerek kiracıya 6 ay süre vermek zorunda.
    3 yıl kiraya verememe kuralı, evin tahliye davası ile tahliye edilmesi halinde geçerli. Kiracı kendiliğinden çıkarsa 3 yıl kuralı bulunmamakta.
    Evi tahliye ederseniz, mal sahibi mülkiyet hakkı gereğince istediği kişiye istediği bedelle evini satma hak ve özgürlüğüne de sahiptir. Buna engel olacak bir kanun bulunmamakta.

Alıntı toprak rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,

2 yıl önce mevcutta oturduğum konutu kiraladım. Mal sahibim de çocuğunun okuluna yakın olması için başka bir yerde kiraya çıktı. Bunca zaman içinde kira gününde tam olarak ödendi. Daha sonra mal sahibim daireyi satmak istediğini alıp alamayacağımı sordu. Bende durumumun müsait olmadığını o yüzden alamayacağımı belirttim. Bu süre zarfında emlakçılar arayıp müşterilerinin olduğunu ve evi göstermek istediklerini söylediler. Bu konuda da bir sıkıntı olmadı evin gösterilmesi konusunda da yardımcı olduk. Daha sonra en son evi görmek için gelen bir çift evi alırsak ne zaman çıkabileceğimizi sordu. Biz de kendilerine 6 aydan önce çıkamayacağımızı, eşimin öğretmen olduğunu, okulların 15 haziranda tatil olacağını 1 temmuzdan itibaren ancak toplanabileceğimizi ve en erken 15 temmuz da çıkabileceğimizi (kira sözleşme tarihi) bildirdik. Anladığım kadarıyla bu kişiler acil taşınmak zorunda oldukları için evi satın almaktan vazgeçtiler. Bunun üzerine;

mal sahibim whatsapp üzerinden:

"Toprak bey
    Bildiğiniz gibi uzun süredir evin satış işlemini yapmaya çalıştık ancak sonuç alamadık.Geldiğimiz noktada mevcut yerimizde (kirada)devam edemeyeceğiz.Satamadığımız içinde kendi evimize taşınmak durumunda kalacağız.o nedenle sizin içinde dengeli olacak en yakın zamanda geçmek istiyoruz.
    Bilgi vermenizi rica ederim." mesajını gönderdi.

Bunun üzerine bende yine whatsapp üzerinden cevabi olarak
    "Ben: 15 temmuz da evi boşaltabiliriz. Bilginiz olsun.
    Mal sahibi: 15 Temmuz sözleşme sonu zaten toprak bey öncesinde benim size sağladığım destek gibi sizinde şimdi bana destek olmanızı bekliyorum
    Ben: Firat bey eşim öğretmen ve okula gidiyor. Bugun taşınmanın maliyeti nerden bakarsanız bakın 3 4 Bin tl. Sizden kiralarken geri tasinacaginizi söylemediniz söylemiş olsaydınız zaten tutmazdık. Sizin durumunuzu da anladigim için Zaten evi o tarihte boşalırız dedim. Bunu dememin sebebi okulların kapanışı 15 haziran sonrasında da 15 gün sibelin semineri var. Temmuz basından sonra biz ancak taşınma işlemlerine ev bulma işlemlerine başlayabiliriz. Daha öncesinde imkan yok. Siz bana destek olduğunuz için Zaten evi boşaltırım diyorum. Yoksa 2 seneliğine aile olarak ev mi tutulur ?
    Mal sahibi: Benim öngördüğüm bir şey değil toprak bey.Ama anladım " şeklinde bir mesajlaşma oldu.

Şimdi mal sahibi beni tahliye ettikten sonra 3 sene içinde evi başkasına kiraya veremiyor ve bununla ilgili tazminat hakkım doğuyor bunu biliyorum.

Fakat tahliye ettikten sonra kendisi taşınmazsa ne tür bir hakkım olur? Taşınmayıp evi boş olarak satmaya çalışırsa ne yapabilirim? Whatsapp mesajları bir delilmidir yoksa noterden kendisinin oturacağına dair bir yazımı istemem gerekir?. Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun kalırım.

Not: Konuyu yanlış yerde açtıysam lütfen kusura bakmayın ve uyarın ki doğru yerde açayım. Şimdiden teşekkürler

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben neden soru soramıyorum acaba bir olayım var ama bir türlü yazamıyorum admin de email attım ama dönüş olmadı lütfen yardımcı olur musunuz

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Babaanne gücü rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben neden soru soramıyorum acaba bir olayım var ama bir türlü yazamıyorum admin de email attım ama dönüş olmadı lütfen yardımcı olur musunuz
    https://www.hukuki.net/showthread.ph...niz-gerekenler

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yeni malik satın almadan 1 ay içinde ihtar çekerek kiracıya 6 ay süre vermek zorunda.
    3 yıl kiraya verememe kuralı, evin tahliye davası ile tahliye edilmesi halinde geçerli. Kiracı kendiliğinden çıkarsa 3 yıl kuralı bulunmamakta.
    Evi tahliye ederseniz, mal sahibi mülkiyet hakkı gereğince istediği kişiye istediği bedelle evini satma hak ve özgürlüğüne de sahiptir. Buna engel olacak bir kanun bulunmamakta.
    Çok teşekkür ederim cevabınız için. Sizin cevabınızdan anladığım eğer mal sahibi beni tahliye davası açarak evden çıkarırsa 3 yıl kuralı işler. Ben iyi niyet ile adam kendi evinde oturacak, yardımcı olayım diye düşünüp, kendi kendime çıkarsam, ve bu sırada mal sahibi taşınmayıp başkasına kiraya verirse o zaman iyi niyetimin kurbanı olmuş olacağım. doğru mu anladım?

Ve ev sahibinden bir yazı istesem, kendi oturacağı için çıkmamı isteyen türde bir yazı. Buna dayanarak evi boşalttığım da, başkasına kiraya verirse dava açma hakkım yine olur mu ?

Şimdiden teşekkür ediyorum tekrardan.

İyi çalışmalar dilerim,

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu an ev satmak(her ne kadar balon medyada üfürülse de) hele ki kullanılmış bir ev için içinde kiracıyla çok çok zor.Ev alan kitlenin %70 i zaten(yatırım için, kiraya vermek için) artık başka yerlere yöneldi(altın, arsa, borsa, yurt dışı vs.).Tek alıcı var o da oturacak kişi.Onlarda içinde kiracı olan bir ev almazlar çünkü tahliyesi, davası mahkemesi 1 seneyi bulur.

Muhtemelen evi boşalttırıp satmak isteyecek.Sizden isteği de her ne kadar kibarca yazılmış dahi olsa bence çok kabaca.Sanki otel orası en erken zamanda kalkın gidin yazmış.Kapı gibi kontratonuz var.Sizi ancak kendi veya bakmakla yükümlü birinin ihtiyacı olduğunu ispat ederek kontrat sonu çıkarabilir.Harici kontrat sonuda çıkaramaz.Kiranızı düzenli ödediğiniz müddetçe kontrat her sene yenilenir(10 senelik sınırı var).Bunları bilerek hareket etmeniz, burada asıl mağdur edilenin kendi göstermeye çalıştığı gibi mal sahibi değil sizin olduğunuzu belirtmeniz yerinde olur.Kolay gelsin.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şu an ev satmak(her ne kadar balon medyada üfürülse de) hele ki kullanılmış bir ev için içinde kiracıyla çok çok zor.Ev alan kitlenin %70 i zaten(yatırım için, kiraya vermek için) artık başka yerlere yöneldi(altın, arsa, borsa, yurt dışı vs.).Tek alıcı var o da oturacak kişi.Onlarda içinde kiracı olan bir ev almazlar çünkü tahliyesi, davası mahkemesi 1 seneyi bulur.

Muhtemelen evi boşalttırıp satmak isteyecek.Sizden isteği de her ne kadar kibarca yazılmış dahi olsa bence çok kabaca.Sanki otel orası en erken zamanda kalkın gidin yazmış.Kapı gibi kontratonuz var.Sizi ancak kendi veya bakmakla yükümlü birinin ihtiyacı olduğunu ispat ederek kontrat sonu çıkarabilir.Harici kontrat sonuda çıkaramaz.Kiranızı düzenli ödediğiniz müddetçe kontrat her sene yenilenir(10 senelik sınırı var).Bunları bilerek hareket etmeniz, burada asıl mağdur edilenin kendi göstermeye çalıştığı gibi mal sahibi değil sizin olduğunuzu belirtmeniz yerinde olur.Kolay gelsin.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben bu durumun farkındayım. Ama daha önce de yazdığım gibi, iyi niyet çerçevesinde davranmaya çalışıyorum. Mal sahibinin buraya geri dönmeyeceğini, ev boşken satmaya çalışacağını ve başkasına kiraya vermeye çalışacağını farkındayım. Fakat yine de iyi niyet çerçevesinde, ben evi boşaltacağım. Fakat evi boşalttıktan sonra tazminat hakkımı kullanmak için ne yapmam gerekir konusunda şüpheye düştüm.
    Mal sahibimden beni tahliye davası ile mi çıkartamasını isteyeyim, yoksa bana noterden "kendi oturacağı için çıkmam gerektiğini söyleyen bir ihtar" ile mi evi boşaltayım. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Eğer mal sahibi bir adilik yaparsa ki yapacak gibi duruyor, araştırdığım kadarıyla 1 senelik kira bedelini ceza olarak ödemesi gerekiyormuş. Bu konuda yol gösterebilirseniz sevinirim. Teşekkürler şimdiden

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Knedi ihtiyacı nedeniyle sözleşmeyi yenilemeyeceğine dair bir ihtar göndermesini istemeniz de aynı şeyi sağlayacaktır.
    Sonrasında dediğiniz gibi kiraya verecek olursa, tazminatı talep edebilirsiniz.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Erdoğan bey ben bir konu açtım ama bir bakar mısın lütfen avukat kardeşlerim yorum yapan olmadı olay hakkında şimdiden Teşekkğr ederim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: