+ Konuyu Yanıtla
10 / 52 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314151617181920304050 ... SonSon
91 den 100´e kadar toplam 518 ileti bulundu.

Konu: N'olacak Bu CHP'nin Hali?

N'olacak Bu CHP'nin Hali? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: N'olacak Bu CHP'nin Hali?

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, isim vermeden CHP'nin Kur'an kursu açılımını eleştirdi. Kanadoğlu, "Bugün belirli misyonuna karşı çıkarak, bu misyonun yarattığı görevi yerine getirmekten çekinerek, oy kazanma çabasında bu misyondan sıyrılmaya çalışanları tarih affetmeyecektir." ifadesini kullandı.

Böyle düşünen bir ben değil mişim demek ki... Bu haberle bir kez daha yanılmadığımı gördüm! Kendimi tebrik ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

N'olacak Bu CHP'nin Hali? konulu yargıtay kararı ara
    N'olacak Bu CHP'nin Hali? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    427
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada, kendinden menkul bir CHP'linin, etrafa yaymak istediği dezinformasyon veya yönlendirmelerle kandırılmak istenen nice sessiz üye ve takipçiler kazanılmaktadır...

Bu sahnede üzerinize düşen rolü hakkını fazlasıyla verdiğinizi düşünüyor ve size çok teşekkür ediyorum...

Sayın gür,

Hiç hazzetmem Sevigen'i, fakat basına yansıdığı ve bize yansıtıldığı kadarıyla bile kurgu ve oyun apaçık ortada...

Ben dava başlamadan ve hatta sonuçlanmadan her türlü riski alarak haklı olduğunu ve iftira ile karşı karşıya olduğunu düşünüyorum...

Ama haklısınız... Sevigen, bir liderin hem de Baykal'ın sağına hiç de yakışmıyor...

Oraya BERHAN ŞİMŞEK yakışır...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    427
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arada bir fark var...

Birileri hala GÖREVDE

Birileri ise EMEKLİ ve TUZU KURU...

Birileri hala GÖREVDE

Birileri ise "Manzara-i Umumiye"den veya "Kitaplı CHP düşmanı"...

Birileri hala GÖREVDE

Birileri ise TANZİMATÇI NAMIK KEMAL'in bile tırnağı olamayacak kadar KAF DAĞLARInda...

BİRİLERİ HALA GÖREVDE... RAHAT UYU TÜRKİYE...

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ehh, buna da yanıt yazmazsam, içim rahat etmez.

"Demokratik bir sistemde mesele oy almak değildir" denilirse bu demokrasinin neresi ile bağdaşır?

Mesele oy almaktır. Bunun yolları vardır...

Yanlış olan, ancak pratikte oy alma metodları içerisinde sayılanlar şunlardır:

Geri planında gerçekte çaresiz, ancak kodu mu oturtan imajlı Davos Fatihliği'ne soyunmak, kömür dağıtmak, pirinç dağıtmak ve hatta Tunceli'de görüldüğü üzere beyaz eşya dağıtmak... Bunun sonu gelmez, ancak bir sonraki alıştırılmış aşırı isteklerin yerine getirilmesinden önce, demokratik düzenin sonu gelir.

:o :o :o

Bir taraf, - alt sosyo-ekonomik grup, sınıfsal kazanımlardan beslenemiyorsa, buna konjonktür de elvermiyorsa, Dini kaşıntılardan ve örgütlü tarikat yapılarından beslenmesi doğaldır. Bunlar, çok çocuklu ailelerdir ve bir şekilde, bu saçma sapan düzende en azından çocuklarının karınlarını doyurmaları gerekmektedir. Mevcut iktidar, eğer bendensen karnını doyururabilirsin mentalitesini tarikat, aşiret ve cemaatler eliyle propagandist olarak yayıyor ve konuya böyle yaklaşıyorsa ki, kesinlikle öyle, bu az eğitimli, düşük gelir grubundan ve oy yoğunluklu insanları kazanmasından daha doğal birşey olamaz.

Buna karşı ne yapılabilir?

Aynı argümanlarla, bu insanlara olması gereken öğretilir, en başta Dinin özgün yorumu olmak üzere...

Bu halk; o çarşaflı, o türbanlı, o Dini hassasiyetleri yüksek, o bilmem neci olarak tanımlanır ve çalışma alanı dışında bırakılırsa, ben söyleyeyim bu ülkenin % 70'i alan dışı kalır. İşte en azından merkezdeki solun açmazı budur.

Be kardeşim, karşındakiler hurafeye dayalı Kuran Kursları açtıysa sen de hemen karşısında gerçeğe dayalı Dini Eğitim Merkezleri aç, Dini bu hurafecilerden kurtar. Halkevleri'ni tekrar restore et. İstanbul'daki CHE'ler bu amaca yöneliktir.

Sendikalar, özellikle (sol) sendikalar, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler senin düşüncelerinin filizleneceği yerlerdir. Sol sendika liberalse, sana uymuyorsa, aynen bugünkü iktidar gibi onu alaşağı etmenin yoluna bak...

Ama bunun için, senin kendini nerede tanımladığın önemlidir. Bu tanımlamada liderlik de çok ama çok önemlidir. Bu liderlik; sürüleri gütmek değil, çoğulculuğu demokratik yoldan kanalize etmek üzerine kurulursa gerçek liderliktir.

Bu ülkenin önemli kazanımları var -Atatürk gibi- ve bunlar zaman içerisinde kavramsal imgelerle geçersiz ve başarısız hale getirilmeye çalışılsalar bile, bu ülke insanının genlerinde bu kazanımlar var.

Başka yönleri ile, neredeyse annelerimizin namusunu ortaya sürenlerin, güya diklenmelerine aldanıp avuçlarımızı patlatacak kadar alkışlayacak
    meczup bir toplum haline düştüysek, gelecek günler de müstehaktır bize...

Bu analiz tarafımdan bedava yapılmıştır...:o

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

CHP yi hep halka inemediği için eleştirmiyor muyduk? Elit kitlenin partisi olarak kaldığı ve bu nedenle de bizimki gibi sosyal yapısı olan bir ülkede iktidar olabilmesinin yolu geniş halk kitlelerinden oy almak ise mutlaka bazı açılımlara gitmek durumunda. Ancak burda dozu ve açılımların da çizgisi ile uyuşması elbette önemli.

Çarşaf konusunda kesinlikle onaylamamakla birlikte, Kur'an kursları için yer temini noktasında böyle bir açılımın artıları olabilir. Dinini öğrenmek bir ihtiyaç ise ve bunu yapan yasa dışı yeraltı mahalle arası kurslar çok sayıda ise, devlet o zaman bu ihtiyacı karşılayacak ve bunu gerçek anlamda kurallarına uygun olarak yapılmasını sağlayacak düzenlemeler yapmak durumunda. Hepimiz biliyoruz ki cemaatler bu işi tekellerine alıyor ve oralarda bilgisiz ve art niyetli insanlarca da küçücük çocukların kafaları dolduruluyor. Buna çözüm tümüyle onları dışlayarak cemaatlerin eline itmek olmamalı. Diyanetin zaten böyle bir görevi ve kursları var. Yapılması gereken bunları işlevsel kılıp buralara ehil insanların atanmasının sağlanması ve cemaatlerin elinden bunların kurtarılması olmalı.

Bunu yaparken de örtük müfredat uygulayarak aynı zamanda bu çocuklara sadece dini değil diğer konularda da bilgilendirmeler yapılabilir. Yani bu kurslar Kur'an kursu olarak açılır ama siz orada bunu öğretirken aynı zamanda çocuklara ve ailelerine dinin diğer öğeleri ve toplumsal yarar sağlayacak diğer konularda da "farkında olmadan öğrenme" yöntemi ile bilgi aktarabilirsiniz. Her halükarda denetim altında verilmesi daha mantıklıdır. CHP sanırım bu mantıktan hareket ediyor olmalı. Yoksa CHP gibi bir partinin bu açılımlara gitmesi sadece dinin onlar sömürüyor biz de sömürelim bakış açısı ile olduğunu zannetmiyorum.

Misyonuna aykırı çünkü.

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akademik Sultan;
    Alıntı Akademik Sultan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    .... CHP gibi bir partinin bu açılımlara gitmesi sadece dinin onlar sömürüyor biz de sömürelim bakış açısı ile olduğunu zannetmiyorum.
    demişsiniz. Değindiğiniz hususlara büyük ölçüde katılıyorum, ancak alıntıladığım cümlenize katılmak biraz zor görünüyor. Çünkü, CHP'nin bu açılımı bugüne kadar düşünmeyip de seçim öncesinde düşünmesi tam da sizin değindiğiniz "sömürüyü" düşündürmüyor mu? Lütfen biraz daha "akademik" düşünelim sayın Akademik Sultan.

Saygılar.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    427
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Haydi varsayalım ki sömürü maksadıyla kullanıyor ve amacı bu takiye ile iktidara gelmek Sayın Bilgili,

Siz CHP'nin neyin takiyyesini yaptığını düşünüyorsunuz?

Veya

Sömürü maksadıyla oy aldıktan sonra

"Başlarım ulen senin Kuran Kursuna, ben burayı çümbüş cemaat içki alemi maksadıyla kullanacağım!"

demesinden mi endişeleniyorsunuz?

Yaşınız gereği çok tecrübeli olduğunuz affına sığınarak var mı geçmişte başınızdan geçen bu ve benzer CHP hayalkırıklıkları Sayın Bilgili?

Örneklemem sadece vaadlerle alakalı ama siz konuyu

ABD/NATO ilişkileri...

AB ilişkileri

Dış siyasette Kıbrıs, Ermeni iddiaları, İsrail ile ilişkiler, İran ile ilişkiler, Irak ve aşiretleri ile ilişkiler bazında da olası takiyyelerdeki şüphelerinizler de renklendirebilirsiniz...

Yanıtınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim Sayın Bilgili...

İyi akşamlar...

Nerede
    manisa
    İletiler
    73
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu konu hakkında bu kadar yorum yapılmış.Anlaşılan Cumhuriyet Halk Partisi bu politikalarıyla hem bu sitede hem de Türkiye'de daha çok tartışılır.Saygılar...

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Abbas Bilgili rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Akademik Sultan;

demişsiniz. Değindiğiniz hususlara büyük ölçüde katılıyorum, ancak alıntıladığım cümlenize katılmak biraz zor görünüyor. Çünkü, CHP'nin bu açılımı bugüne kadar düşünmeyip de seçim öncesinde düşünmesi tam da sizin değindiğiniz "sömürüyü" düşündürmüyor mu? Lütfen biraz daha "akademik" düşünelim sayın Akademik Sultan.

Saygılar.
    Sayın Bilgili,

Siyasetin karşılıklı çıkarların maksimize edilmesine dayalı bir sistem olduğunu biliyor olmalısınız. Dolayısıyla böyle bir açılımın bir siyasi parti tarafından seçim öncesi dile getirilmesinde ben bir gariplik göremiyorum. Tüm siyasi partiler seçim öncesi seçmenlerini artırmak için bir takım vaatlerde bulunur ve projeler üretirler. Dini anlamda popülist politikalar üreten bir parti ile yarışıyorsanız ve seçmenin bu tip taleplerinin yoğun olduğu bir bölgede oy toplamak istiyorsanız böyle bir açılımın seçim öncesi dile getirilmiş olması neden garipseniyor? Nihayetinde CHP de bir siyasi partidir. Atatürk'ün mirasını taşıyor olması ona belli bir misyon yüklemiştir. Buna ters düşmeyecek ve toplumsal çıkarlara hizmet edecek yöndeki açılımlarını değerlendirmek ise seçmenine kalmıştır.

Yanılmıyorsam beni akademik yani objektif bakmamakla itham ettiniz. :rolleyes: Kusura bakmayın bu konuda tarafım. CHP seçmeni olarak partimi değerlendiriyorum. Onaylamadığım açılımları söz konusudur ancak elitlerin partisi olma etiketini az da olsa yıkmaya çalıştığını gözlemliyorum. Dini sömürüyü ve fakirlik edebiyatını çok iyi kullanan bir partinin karşısında, seçmenin ortalama 3.5 yıl eğitim aldığı bir kitleden oy alabilmeniz için siz nasıl bir açılım öneriyorsunuz? Bunu şuna benzetiyorum. Önünüzde aç insanlar var. CHP bugüne kadar bu insanlara havyar sunuyordu. Bence şimdi CHP ne yapması gerektiğini anladı. Ancak aşırıya kaçarsa ardındaki seçmeni kaybedeceğini hatırlaması gerekiyor. Şahsen çarşaf konusunda ısrarlı olması benim gibi düşünen insanlarda partiye soğuk bakmaya neden olur. Fakat Halkevleri gibi bir projeye benzer mahalle evleri ve buralarda Kur'an kurslarının denetim altında ve diğer eklentileri ile eyleme geçirilmesi fikri bana mantıklı geliyor..

Saygılar bizden..

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akademik Sultan;

Öncelikle şunu belirteyim ki, CHP'nin bu açılımlarına karşı değilim. Bunu CHP için, ülkemiz için ve demokrasimiz için olumlu buluyorum.

Benim üzerinde durmak istediğim husus, bu tür konuları dile getirenler; karşı devrimci, gerici, irticacı, laiklik düşmanı, din sömürücüsü olmakla suçlandılar.

Aynı eylemi CHP yapınca olumlu, başkaları yapınca kötü deniyorsa; bu değerlendirme ne kadar objektif olabilir ki? Yapılan eyleme göre değil de eylemi yapana göre değerlendirmek objektif (ve bu bağlamda da akademik) olur mu?

Adama öldürmek eylemi suçtur. Bu suçu bizden biri işlerse bu eylem suç olmaktan çıkar mı? Yolsuzluk eylemi kötüdür. Bizden biri yolsuzluk yapınca bu suç olmaktan çıkar mı?

Değerlendirme yaparken, eylemi yapan aktöre göre değil, eylemin kendisine bakmak gerekir diye düşünüyorum.

Türban veya Kur'an kursu eylemini bir parti yapınca kötü, bir başkası yapınca iyi olmaz.

Partilerin bu tür açılımları elbette iyidir. CHP'nin Kuran kursu ve türban açılımı, AKP'nin alevilik açılımı toplumsal barışa katkı sağlama bağlamında elbette olumlu bir gelişmedir. Bu partilerin bu açılımlarda ne kadar samimi veya ne kadar "sömürme amaçlı" oldukları tartışılabilir, ama samimi olmasalar dahi sonuçları itibariyle olumludur diye düşünüyorum.

Saygılar.

+ Konuyu Yanıtla
10 / 52 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314151617181920304050 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aşina ongunsel şahin

asina ongunsel

Forum