Herkese merhaba, umarım iyisinizdir.Başımdan geçen olayı kısaca özetlemek istiyorum çünkü çok zor durumdayım ve ne yapacağımı bilmiyorum.Geçtiğimiz 2022'nin Aralık ayında İstanbul'da bir daireyi kiralamak için emlakçıyla görüşmeye başladım.İsmini vermek istemediğim kurumsal bir emlak franchise'ı idi.Emlakçı sözleşmeyi hazırladı ve 29 Aralık 2022 Perşembe günü kontratı imzaladım ancak kontratın başlangıç tarihi olarak 1 Ocak 2023 girildi.Bu sürede dairenin anahtarını aldım, daireye geçtim ve ev çok kötü bir durumdaydı.Her yeri pislik içinde, demirler paslanmış, daha önemlisi ev çok ağır bir şekilde lağım kokuyordu.Daireyi bana gösterdiğinde önceden evi havalandırmış ama daire çok ağır bir biçimde sürekli lağım kokuyordu.Durum böyleyken üniversitemden haber geldi, ve gelecek dönem için yurt çıkacağı söylendi.Hiç gecikmeden 31 Aralık günü konuyu emlakçıya bildirdim.Daireye yerleşmedim ve kontratın başlangıç tarihi olan 1 Ocak'tan önce bu durumu anlattım.Emlakçıya anahtarı teslim ettim ve hemen daireye yeni kiracı aramaya başladı.20 Ocak günü daireyi tekrar kiraladı.Aynı daireyi ikinci kez yüksek fiyattan kiraladı ve iki kez komisyon aldı.Çok önemli başka bir durumu da açıklamam gerekiyor.Ev sahibim yabancı uyruklu.Bu süreçte hiç kendisiyle görüşmedim.Emlakçı yasal bir vekaletname olmadığı halde bütün işi kendisi mal sahibi gibi yönetiyordu.Ev sahibimin yanındaki daire de onundu.İki daire de uzun süre boşta kaldığı için site aidatı birikmişti.Bir kira bedeli ve depozitoyu bu iki dairenin birikmiş site aidatı olarak ödedim ve geriye kalan 700 lira kadar tutarı da ev sahibinin Türkiye'deki bağlantısı olan birine ödedim, kirayı da yine aynı kişiye göndermem istendi.Ek olarak benden yandaki boş dairenin site aidatını her ay ödeyip kalan tutarı kiradan düşmemi istediler.Süreç boyunca ev sahibi ile görüşemedim.Emlakçı da ev sahibi İran'da olduğu için para gönderemeyeceğini, ancak dairenin kiralanırsa benim ödediğim tutarın verileceğini söyledi ve böylece beklemeye başladım.20 Ocak günü daire için kiracı bulununca emlakçı tamamen kendi aldığı kararla ödediğim kira tutarını bana vermedi onun yerine bir kira bedeli ve site aidatını 30 güne bölüp 20 günün kira ve depozito bedelini düştü ve bir depozitoyu ödedi.Üstüne de komisyonu vermeyeceğini söyledi çirkin bir üslupla.Konu için şikayet oluşturdum kurumsala ancak oradan da bağımsız bir franchise olduğunu bir şey yapamayacaklarını söylediler.Benzer şikayetlerde çözüm bulmalarına rağmen, benim şikayetimi de yayından kaldırttılar.Franchise'in yaptığı savunmayı bana ilettiler ve tamamen subjektif bir dille yazılmış, gerçeği yansıtmayan ve emlakçının kendini ev sahibi olarak gördüğü bir yazı metnini paylaştılar.Buna ek olarak bir kira bedeli olan komisyonu, franchise benden elden istedi, ve kendilerine nakit olarak takdim ettim, herhangi bir fatura kesmediler bana.Ne yapacağımı bilmiyorum, paramı geri alamıyorum, muhatap bulamıyorum, kendini mal sahibi olarak gören bir adet simsar var ve o paraya da gerçekten ihtiyacım var.Bu konuyu tüketici hakem heyetine ya da mahkemeye taşırsam sonuç alabilir miyim?Şimdiden çok teşekkür ederim yanıtlarınız için.