+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 34 ileti bulundu.

Konu: Avukat vekalet ücreti kimde kalır?

Avukat vekalet ücreti kimde kalır? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    adıyaman
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avukat vekalet ücreti kimde kalır?

Alıntı levip rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bahsi geçen para parayı asil alır. Ve avukatına "özel bir anlaşma yok ise" en az bu para kadar ödeme yapmak zorundadır. Kanunun özeti budur. Ben hem bu parayı alırım, hemde anlaştığım parayı alırım demek "etik" değildir. Kanunen bu para asile aittir. Davalıdan "avukatlık masrafı" olarak alır. Ve avukatına öder. Bu durumdan bilgisi olmayan müvekkilden bu parayı da talep etmek iyi niyetli bir davranış değildir. Yeri gelmişken bu paranın "kaybedene verilen sembolik bir ceza" olduğunu söyleyenlere de kanunun hükümlerinin net olduğunu, kanunda böyle şeylere yer olmadığını hatırlatmak isterim. Para asilindir. Ancak asil en az bu para kadar avukatlık ücretini avukata ödemekle yükümlüdür.
    sa hocam bir dosyam var danıştayda lehimize sonuç geldi.biz avukatla %12 üzerinden anlaşma yaptık.ama bugün davalı taraf borç tahsilatı yapmış 50bin küsür.avukatım bu paranın avukatlık vekalet ücreti olduğunu söylüyor.%12 de ayrıca alacağını söylüyor.bunun aslı astarı var mı bu onun hakkı mı gerçekten? avukatlar arasında da ihtilaf var bu konuda.napabilirim nasıl bir yol izlemeliyim bilgi verirseniz sevinirim. tşkler

Hukuki NET Güncel Haber

Avukat vekalet ücreti kimde kalır? konulu yargıtay kararı ara
    Avukat vekalet ücreti kimde kalır? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bolu
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı askbahcesii rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sa hocam bir dosyam var danıştayda lehimize sonuç geldi.biz avukatla %12 üzerinden anlaşma yaptık.ama bugün davalı taraf borç tahsilatı yapmış 50bin küsür.avukatım bu paranın avukatlık vekalet ücreti olduğunu söylüyor.%12 de ayrıca alacağını söylüyor.bunun aslı astarı var mı bu onun hakkı mı gerçekten? avukatlar arasında da ihtilaf var bu konuda.napabilirim nasıl bir yol izlemeliyim bilgi verirseniz sevinirim. tşkler
    tahsilat önemli değil, ne kadarını tahsil ettiği önemli. Tüm paranın %12 sini hak eder. 100bin ise 12 bin tlsini. 88 i senin olur

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Alıntı SnYargıç rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    tahsilat önemli değil, ne kadarını tahsil ettiği önemli. Tüm paranın %12 sini hak eder. 100bin ise 12 bin tlsini. 88 i senin olur
    Bahsettiğiniz paranın içinde avukatlık ücreti de bulunduğundan görüşünüze katılamıyorum.

Borçluya yüklenen avukatlık ücreti dışındaki kısmın %12 si avukatındır... Örnek: Borçludan 90 bin alacak aslı ve faizleri VE 10 bin TL icra avukatlık ücreti de olmak üzere 100 bin tl. tahsil edildiyse; avukatın alacağı para= icra av.ücreti olan 10 bin + müvekkili ile anlaşmış olduğu oran olan 90x12/100=10.800 TL. özetle 10000+10800=20800 TL avukatın. 90000-20800=69200 TL da müvekkile ödenecek paradır (masrafları karışıklığa neden olmasın diye yazmadım).
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    adıyaman
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

alacaklı idareden biz borcumuzu taksit şeklinde alacaz diye anlaştık.taksitlerin içinde avukatım bu vekalet ücretinin içinde olmadığını söylüyor.ana paradan bağımsız diyor. kendi hesaplaması ise şöyle: 14bin maddi tazminat karşılığı + 8bintl manevi tazminat karşılığı +22bin ilam kanuni vekalet ücreti+26bin icra vekalet ücreti bunlar bnm hakkım diyor devletin bana verdiği vekalet ücreti diyor.toplam icra dosyamız 480 bin küsür.ve yukarıdaki kalemler hariç diyor ana parayı 420 bin tlden hesaplıyor. dediğinde haklı mı değil mi bu alacaklar avukatın mı olması gerekiyor? hakkı değilse nasıl bir yol izlemeliyim çünkü 54bin tl avukatın hesabına yattı.

- - - Updated - - -

alacaklı idareden biz borcumuzu taksit şeklinde alacaz diye anlaştık.taksitlerin içinde avukatım bu vekalet ücretinin içinde olmadığını söylüyor.ana paradan bağımsız diyor. kendi hesaplaması ise şöyle: 14bin maddi tazminat karşılığı + 8bintl manevi tazminat karşılığı +22bin ilam kanuni vekalet ücreti+26bin icra vekalet ücreti bunlar bnm hakkım diyor devletin bana verdiği vekalet ücreti diyor.toplam icra dosyamız 480 bin küsür.ve yukarıdaki kalemler hariç diyor ana parayı 420 bin tlden hesaplıyor. dediğinde haklı mı değil mi bu alacaklar avukatın mı olması gerekiyor? hakkı değilse nasıl bir yol izlemeliyim çünkü 54bin tl avukatın hesabına yattı.

Nerede
    Bolu
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı admin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bahsettiğiniz paranın içinde avukatlık ücreti de bulunduğundan görüşünüze katılamıyorum.

Borçluya yüklenen avukatlık ücreti dışındaki kısmın %12 si avukatındır... Örnek: Borçludan 90 bin alacak aslı ve faizleri VE 10 bin TL icra avukatlık ücreti de olmak üzere 100 bin tl. tahsil edildiyse; avukatın alacağı para= icra av.ücreti olan 10 bin + müvekkili ile anlaşmış olduğu oran olan 90x12/100=10.800 TL. özetle 10000+10800=20800 TL avukatın. 90000-10800=79200 TL da müvekkile ödenecek paradır (masrafları karışıklığa neden olmasın diye yazmadım).
    100 bin mahkeme kararı olsun. Bu örnekte avukat kaç alır?

Nerede
    adıyaman
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı admin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Borçluya yüklenen avukatlık ücreti dışındaki kısmın %12 si avukatındır... Örnek: Borçludan 90 bin alacak aslı ve faizleri VE 10 bin TL icra avukatlık ücreti de olmak üzere 100 bin tl. tahsil edildiyse; avukatın alacağı para= icra av.ücreti olan 10 bin + müvekkili ile anlaşmış olduğu oran olan 90x12/100=10.800 TL. özetle 10000+10800=20800 TL avukatın. 90000-10800=79200 TL da müvekkile ödenecek paradır (masrafları karışıklığa neden olmasın diye yazmadım).
    hocam bnm yazdığım kalemlere göre avukat o paranın hepsini mi hakediyor ki ben hak ettiğini düşünmüyorum.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı levip rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu para mahkemenin size "avukat tuttuğunuz" için yaptığınız masrafın karşılığında "dava masrafı olarak" verdiği bir paradır. Bu para avukatınıza ödenecek bir "ödül" değildir. Normal durumda bu parayı alır ve avukatınıza anlaştığınız parayı ödersiniz. Avukatlık kanununun 164. maddesi avukatların bir ihtilaf durumunda "hak ettikleri" vekalet ücretlerini alabilmeleri açısından bu parayı garanti altına almıştır. Bu para "eğer avukata başka bir ücret ödeyecek iseniz" size aittir.
    Sn.levip adlı üyenin bahsettiği gibi o mahkemece belirlenen vekalet ücretinin asile ait olduğu ve avukata ödeme yükünü hafifletmek için verildiği yönünde herhangi bir yasada tanımlama yok, aksine bu konu ile ilgili bir tanımlamanın bulunduğu tek bir yasa var , o da avukatlık kanunu.Orada da açıkça o vekalet ücreti avukata aittir şeklinde belirtiliyor.

Nerede
    adıyaman
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.levip adlı üyenin bahsettiği gibi o mahkemece belirlenen vekalet ücretinin asile ait olduğu ve avukata ödeme yükünü hafifletmek için verildiği yönünde herhangi bir yasada tanımlama yok, aksine bu konu ile ilgili bir tanımlamanın bulunduğu tek bir yasa var , o da avukatlık kanunu.Orada da açıkça o vekalet ücreti avukata aittir şeklinde belirtiliyor.
    Ama avukatlik vekalet ücretinin verilmesinin sebebinde levip in dediklerinde hakli oldugunu bundan dolayi vekalet ucreti veriliyor diye anladim ben.bununla ilgili lehte yada aleyhte üst mahkeme karari yok mu acaba? Ayrica yukarda yazdigim tüm kalemler hepsi vekalet ucreti adı altinda avukata mi kalacak

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ama avukatlik vekalet ücretinin verilmesinin sebebinde levip in dediklerinde hakli oldugunu bundan dolayi vekalet ucreti veriliyor diye anladim ben.bununla ilgili lehte yada aleyhte üst mahkeme karari yok mu acaba?
    İşte ben de levip in yanlış yorumladığını , o yorum nedeniyle de sizin yanlış anladığınızı söylüyorum zaten.
    Dediğim gibi mahkeme kararında davalıdan alınıp davacıya ödenmesine demekle birlikte hiç bir yasada o o vekalet ücretinin davacıya yardım ödemesi olduğu belirtilmemekte aksine avukatlık kanununda o ücretin avukata ait olduğu belirtilmekte. Haklı yada haksız, yorumu bana düşmemekle birlikte durum bundan ibaret. Kana mantık, ekmek parası ekmekçiye vekalet ücreti vekile aittir. Avukat o davaya sizin adınıza vekil olarak katıldığından ödemelerin de size yapılması şeklinde bir tanımlama yanlış değil aslında. Sİz de alır vekilinize mahkemece tanımlanmış o miktarı aktarırsınız. Bundan bağımsız olarak ta en başta anlaştığınız vealet ücretini ödersiniz.

Ayrica yukarda yazdigim tüm kalemler hepsi vekalet ucreti adı altinda avukata mi kalacak
    Rakamlar konusunda bir şey diyemem ama saydığınız kalemler , evet avukatınıza ödenmesi gereken ücretlerdir.

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

100 bin mahkeme kararı olsun. Bu örnekte avukat kaç alır?
    Örneğinize göre kafa karıştırmamak için icra masraflarını ve mahkeme tarafından tayin edilen dava avukatlık ücretini hariç tutuyorum. Ayrıca icra avukatlık ücreti baremleri var ama onları da karıştırmamak için ortalama %10 icra avukatlık ücreti farzediyorum (yoksa bugünkü tarifeye göre ilk 35 bin için %12, sonra gelen kısmı için %11 şeklinde devam eden bir tarife var). Tam doğrusunu alıntı içine yazıyorum ama karışıklık olmasın diye %10 üzerinden hesapladım.

100000 TL için VEKALET ÜCRETİ Hesap Tablosu

ilk 35.000,00 TL için %12 4.200,00 TL
    sonraki 45.000,00 TL için %11 4.950,00 TL
    sonraki 80.000,00 TL için %8 1.600,00 TL
    sonraki 240.000,00 TL için %6 0,00 TL
    sonraki 600.000,00 TL için %4 0,00 TL
    sonraki 750.000,00 TL için %3 0,00 TL
    sonraki 1.250.000,00 TL için %1,5 0,00 TL
    sonraki 3.000.000,00 TL için %1 0,00 TL
    100.000,00 TL için TOPLAM 10.750,00 TL

İcraya koyduk: Tamamı tahsil edildi diyelim. 2 türlü avukatlık ücreti olacak: 1- İcra avukatlık ücreti (borçlu tarafından ödenen) 2- Müvekkili ile anlaştığı serbest avukatlık ücreti.

%10 icra avukatlık ücreti ile 110.000.Tl eder. Bunun 10 bin tl.si avukatın (borçlu tarafından ödenecek kısım). Müvekkiline 100.000 TL ödemesi gereken avukat, üyemizin kabul ettiği şekilde %12 ile anlaşmışsa 12.000 TL. avukatın olacağından müvekkiline ödemesi gereken rakam 88.000 TL olup, avukat 10000+12000=22000 TL almalıdır. (avukat burada icra dairesine 10.000 tl. serbest meslek makbuzu kesmek zorunda. sizin hesabınıza göre toplamın yani 110.000 tl.nin %12 sini hesaplayarak 13.200 avukatlık ücreti ödenir. Bir de icra avukatlık ücreti olan 10.000 tl.yi alırsa 23.200 Tl almış olur ancak bu hesap yanlıştır.)

Üyemizin sorusuna göre avukatın dediği doğru. Mahkemenin tayin ettiği avukatlık ücreti de icra dairesi tarafından tayin edilen avukatlık ücreti doğal olarak avukatın olacak. Bunlar TOPLAM dosya borcundan düşüldükten sonra hesaplanacak %12 avukatlık ücretini de avukatın alması gerekli. Yani Toplam 480 üzerinden %12 hesaplama değil yaklaşık 426 (54 avukata ödenen resmi rakam) üzerinden %12 oranıyla avukatın 51120 TL. avukatlık ücreti alması gayet hukukidir. Sonuç olarak avukat doğru söylemektedir. Hakkınızı helal edin ve olmasın ama bir sonraki hukuki sorununuz için iyi bir hukuki danışmanınız olduğuna dua edin

Saygılar...

Not (hukukçu dilinden halk diline dönüyorum): O avukatı bulup pataklayasım geldi. Şunu bir anlatamadın mı sayın üyemize güzelce. Senin yüzünden amma uğraştım he İşin şakası bir yana insanımızın çoğu kendi alacağının kurtarılmasından çok avukatın alacağı ücrete kafayı takıyor. Ancak ya dava kazanılmasaydı, ya hiç tahsilat yapılamasaydı kısmı ile ilgilenmiyor. Ev kiralarken, satın alırken emlakçıya, havale yapılırken bankaya, dava veya icra takibine başvururken maliyeye yatırılan ve hatta tahsilattan devletin aldığı paraya, fahiş ötv/kdv.ye, ilaç alırken katkı payına vs. yapılan ödemeler/kesintiler göze batmazken, aslında avukat olan noterler noterlik ücreti alırken nedense avukata ödenen paralar insanlarımızı rahatsız ediyor. Bir hukukçunun para alması roma hukukunda "şeref hakkı" diye tanımlanan avukatlık ücretidir aslında... Basitçe bir soru; Avukatlar devletten para almadığına göre, maaşlı olmadıklarına göre nereden kazansınlar ve hayatlarını idame ettirsinler? Sonra da çocuğum avukat olsun diye hukuk fakültesine girmek için yarış

Hatta sayın üyemizden rica ediyorum. Dava ne kadar zamanda bitti ve kesinleşti, alacağın aslı ne kadar idi? Avukatın aldığı tüm parayı aylara böleceğiz...
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

vekalet ücreti nedir

avukat vekalet ücreti

avukatlık vekalet ücretiavukata vekalet ücretiavukata vekalet kaç paraavukata vekalet vermeavukata vekalet vermekavukata vekalet verme ücretiavukatın vekalet ücretivekalet nedirvekalet ne demekavukat vekalet ücreti ne kadaravukat vekalet ücreti nediravukata vekalet ücreti ne kadarkarşı vekalet ücreti nediriş mahkemesi avukatlık ücretiAvukata vekalet vermenin masrafıavukatların vekalet ücretleriavukata verilen vekalet ücretiavukatin aldigi vekalet parasidava sonunda vekalet ücretiücreti vekalet nediravukat vekalet ücretleriiş mahkemesi avukatlık ücreti 2013benim avukatim benden vekalet ucreti istiyor
Forum