+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 49 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum

Herkese merhabalar,
    Gereksiz yere kimseyi meşgul etmemek için eski forumlara baktım fakat bana yardımı olacak tam bir cevap bulamadım.Ben Türkiyede ve dünyada oldukça tanınan büyük ve kurumsal bir şirkette çalışıyorum.1 yılımı henüz doldurmadım.İşe girdiğim ilk aylarda oldukça başarı gösterdim.Fakat bu durum aynı bölgede çalıştığım diğer iş arkadaşımı çok rahatsız etti.Ve hakkımda asılsız dedikodularla beni yıpratmaya ve bezdırmeye basladı.Zaten benden once gelen herkes gıtmıs.hatta kaçmış.İşyerimizin önemli etik ve ahlak kuralları var buna çok değer ve önem veriyor.Çalışma arkadaşım bu konuları sürekli ihlal eden ve hatta defalarca uyarı almış bırı.Ben işe başladığımdan bu yana da bu kuralları ihlal etmeye devam ediyor.Bölge sınırlarını çiğneyerek şirkete sahte bilgi vererek başka bölge sınırlarına giriyor.Bana ait olanı elimden oluyor.Ben kendisini uygun bir dille müdürüme şikayet ettiğimde ise işte o zaman kıyamet kopuyor.cunku mudurum tamamen onu savunan ve koruyan biri.Şirketime bilgi vermeden önce mecburen ona bıldırım verıyorum.Ve şirkette dolayısıyla konuyu ona soruyor.O ise örtbas ederek ustune kapatıyor.Bunu defalarca kez yaptı.Normalde şirketin asla tavız vermediği konulara o taviz veriyor.Ben gecenlerde yine kural ihlali tespit ettim ve mudurume bildirdim.kıyameti kopardı ve sen zaten başarısızsın ne hakla şikayet ediyorsun.Bu ısleri bırak,işine bak dedi bana.Bende performans başka dedim bazı olayları tespit edip ustume bıldırmek baska dedim.Benı her tespit edişimde işten atmakla korkuttu.Ama bugun dayanamıyorum artık.Benım kendimi haklı gösterecek ve bu kuralsızlığın önune gecmek ıcın ne yapmam gerekir.Cunkı kendısı yıllardır bu fırmada ve herkes ona ınanacak.Ben hangı yasal hakkımı kullanabılırım.İstifa edip gitmem için işitmediğim azar kalmadı.ben iştencıkayım ve duzenlerini bozmayayım istiyorlar.Bugun durumu bir üst mudure bıldırdım.Belkıde bu yuzden beni işten açacaklar.Eğer işten atılırsam işe iade davası açmam mumkunmu.
    Umarım bana fıkır verebılırsınız cunkı ben cok cıddı derecede sınır hastası oldum ve işimide kaybetmek asla istiyorum.Öte yandan kuralsızlığı,dürüstlük ihlalini işyerimde istemiyorum..

Cvap verirseniz çok mutlu olurum

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

İşverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum konulu yargıtay kararı ara
    İşverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: işverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum.

Benim düşünceme göre iş yerlerindeki bu tür mobbing, taciz, çelme takma, yol kesme, dedikodu yapma, yükselmeyi engelleme tarzındaki faaliyetleri hukuken sonlandırabileceğiniz bir mekanizma yok. Memnun değilseniz istifa edersiniz yolunuza devam edersiniz. Ancak, yine benim düşünceme göre olaya hukuken bakacak olursak, işverenin sizi, dedikodu yapmak, laf ebeliği yapmak, sürekli şikayetçi olmak ya da performans kaybından ötürü iş akdinizi feshetmesi kanuna aykırı olur. Bu durumda işe iade davası açabilirsiniz ve büyük ihtimal de kazanırsınız. Yalnız bu süreçte dikkatli olun derim. Herhangi bir kavgaya, kötü söze mahal vermeyin, işinizi düzgün yapın, şirketi maddi veyahut manevi zarara uğratacak girişimlerden kaçının.

- - - Updated - - -

Benim düşünceme göre iş yerlerindeki bu tür mobbing, taciz, çelme takma, yol kesme, dedikodu yapma, yükselmeyi engelleme tarzındaki faaliyetleri hukuken sonlandırabileceğiniz bir mekanizma yok. Memnun değilseniz istifa edersiniz yolunuza devam edersiniz. Ancak, yine benim düşünceme göre olaya hukuken bakacak olursak, işverenin sizi, dedikodu yapmak, laf ebeliği yapmak, sürekli şikayetçi olmak ya da performans kaybından ötürü iş akdinizi feshetmesi kanuna aykırı olur. Bu durumda işe iade davası açabilirsiniz ve büyük ihtimal de kazanırsınız. Yalnız bu süreçte dikkatli olun derim. Herhangi bir kavgaya, kötü söze mahal vermeyin, işinizi düzgün yapın, şirketi maddi veyahut manevi zarara uğratacak girişimlerden kaçının.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın madurebacı, bahsettiğiniz şeylerin hemen hemen tamamının hukuk sisteminde bir karşılığı yok.Hakkımda dedikodu yapılıyor, müdür onu daha çok severek savunuyor, olaylara onun penceresinden bakıyor vs. gibi durumlar ceza kanunumuzda geçmez.Bahsettiğiniz durumlar bir çok insanın sosyal yaşamında veya iş hayatında başına gelebilecek ve verdiği sıkıntı kİşiden kişiye değişebilecek durumlar(kimi bu durumları önemsemeden işine bakarken kimisi bu durumu çekilmez bulup iş/ortam artık her neyse değiştirme yoluna gidiyor).Anti parantez her kurumda(3-5 kişinin çalıştığı özel bir yerden binlerce kişinin çalıştığı devlet dairelerine kadar) sürekli üstüne şikayette bulanan kişiler hem üstleri tarafından hem şikayet ettiği kişiler tarafından sevilmez ve güvenilmez görülürler.Yaptıklarınızla müdrün ve bahsettiğiniz şahsın size olan tavrınıda körüklemiş olabilirsiniz.Şu an için yapabileceğiniz şey sakinliğinizi koruyup işinize bakmak veya istifanızı verip işten ayrılmak gibi gözüküyor(sizi kendileri işten çıkarırlarsa davanızı açarsınız tabi).Umarım doğru kararı verirsiniz.Kolay gelsin.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Sanırım dayanabildiğim kadar dayanmalı ve eğer işten çıkarılırsam işe iade davası açmak.Ben kimseye zaten dava açacak değilim ama sadece haksız yere iftira ve baskıyla çıkarılırsam hakkımı savunabilmek.İnşallah hakkımda hayırlısı olur.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    459
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bahsettiginiz isyeri eger bir banka ise ki ben banka oldugunu anliyorum. Direk bolge mudurune sikayet edin. Ordan da sonuc alamazsaniz. Insan kaynaklari muduru, Insan kaynaklarindan sorumlu genel mudur yardimcisi ve teftis kurulu baskanina kadar durumu daha profesyonel anlatan bir mail atin. En kotu sizin bulundugunuz subeyi degistirirler, baska bir subeye gecer, rahat edersiniz. Eger banka degilse de turkiye'de ve dunyada taninan kurumsal bir firma olduguna gore bu birimlere karsilik gelen birimleri vardir. Kolay gelsin.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

muhsin bey banka değil işyerim.Ama bankadada çalıştım ve sizi çok iyi anlıyorum.yine de çok teşekkür ederim..

Şu an asıl meseleye gelince.Sizlere bahsettiğim konularla ilgili korktuğum başıma geldi.Müdürümün taraflı davranması sonucu sanırım işten çıkarılacağım.Ve tazminat vermemek için bir yılımın dolmasına 1 ay kala çıkarılacağım galiba.sizlere tekrar birşey sormak istiyorum.Eğer beni işten atarlarsa ben kesinlikle işe iade davası açmayı düşünüyorum.ve bana imzalatmak için illaki bişeyler olacaktır.Acaba ben neye imza atmalıyım neye atmamalıyım.Şirket araç,tel vs kullanıyorum.bunları teslim edicem ama onun dısında imza atmak istemiyorum.Süreci nasıl yönetmeliyim sizce..???

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: işverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum.

Alıntı madurebaci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    muhsin bey banka değil işyerim.Ama bankadada çalıştım ve sizi çok iyi anlıyorum.yine de çok teşekkür ederim..

Şu an asıl meseleye gelince.Sizlere bahsettiğim konularla ilgili korktuğum başıma geldi.Müdürümün taraflı davranması sonucu sanırım işten çıkarılacağım.Ve tazminat vermemek için bir yılımın dolmasına 1 ay kala çıkarılacağım galiba.sizlere tekrar birşey sormak istiyorum.Eğer beni işten atarlarsa ben kesinlikle işe iade davası açmayı düşünüyorum.ve bana imzalatmak için illaki bişeyler olacaktır.Acaba ben neye imza atmalıyım neye atmamalıyım.Şirket araç,tel vs kullanıyorum.bunları teslim edicem ama onun dısında imza atmak istemiyorum.Süreci nasıl yönetmeliyim sizce..???
    Mağdure bacı;
    Öncelikle geçmiş olsun, iş hayatında maalesef böyle can sıkıcı mevzular yaşanabiliyor, ah şu insan egosu yokmu... Anladığım kadarıyla iş çığırından çıkmış, çürük tahta çivi tutmazmış derler, zorlamanın bir anlamı olurmu? Tartışılır.

Kırmızı ile işaretlediğim yerlere dikkat çekmek istiyorum, galiba nasıl oluyor? Size iş akdi feshi tebliğ edildi de ihbar öneli mi kullandırılıyor? Fesih her şart altında yazılı olarak yapılmalı! Sözle olmaz. Ya imza karşılığı şahsınıza, yada Noter kanalıyla ikmaet adresinize... Eğer öyleyse, ihbar sürenizi mi kullanıyorsunuz, nedir?

Elbette iş gereği sana teslim edilen malzeme/ekipman ve teçhizat'ı sağlam ve tam olarak teslim edeceksin, hatta ettiğine dair şaitlerin de olsun. (Ben bunları dahi imza karşılığı basit bir tutanakla geri alırım mesela, hiç bir itilâf durumu yaşanmaması için) Sade ve sadece fesih bildirimini imzalayabilirsin. ''İşinize Son Verilmiştir'' şeklinde yazan. Altında başka cümlecikler olmamasına dikkat et, varsa onlarıda oku.

İbraname (İstifa dilekçesi) imzalatmak isterlerse imzalama, ''Ben istifa etmiyorum, siz kovuyorsunuz!'' de onlara... Bununla birlikte tüm haklarımı aldım şeklinde de bir belge sunarlarsa onuda imzalama.
    Kısacası bu dakikadan sonra sade ve sadece fesih bildirimi (Oda en fazla 1,2 cümledir) imzala, başka hiç bir şey imzalama Yada oku, anla öyle imzala...

Bu arada iş yeri çalışan sayısını bilmiyorum ama, elbette işe iade davası açabilirsin. Tavsiyem; aç tabiki... Biz millet olarak bu torpile, adam sendeciliğe karşı bir duruş sergileyip adaletli bir çalışma ortamı sağlayabilirsek işte o zaman kazanırız...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

''Ben istifa etmiyorum, siz kovuyorsunuz!'' de onlara... Bununla birlikte tüm haklarımı aldım şeklinde de bir belge sunarlarsa onuda imzalama.
    Bence en mantıklısı desende arkadaşımızın yazdığıdır.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı desende_asi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mağdure bacı;
    Öncelikle geçmiş olsun, iş hayatında maalesef böyle can sıkıcı mevzular yaşanabiliyor, ah şu insan egosu yokmu... Anladığım kadarıyla iş çığırından çıkmış, çürük tahta çivi tutmazmış derler, zorlamanın bir anlamı olurmu? Tartışılır.

Kırmızı ile işaretlediğim yerlere dikkat çekmek istiyorum, galiba nasıl oluyor? Size iş akdi feshi tebliğ edildi de ihbar öneli mi kullandırılıyor? Fesih her şart altında yazılı olarak yapılmalı! Sözle olmaz. Ya imza karşılığı şahsınıza, yada Noter kanalıyla ikmaet adresinize... Eğer öyleyse, ihbar sürenizi mi kullanıyorsunuz, nedir?

Elbette iş gereği sana teslim edilen malzeme/ekipman ve teçhizat'ı sağlam ve tam olarak teslim edeceksin, hatta ettiğine dair şaitlerin de olsun. (Ben bunları dahi imza karşılığı basit bir tutanakla geri alırım mesela, hiç bir itilâf durumu yaşanmaması için) Sade ve sadece fesih bildirimini imzalayabilirsin. ''İşinize Son Verilmiştir'' şeklinde yazan. Altında başka cümlecikler olmamasına dikkat et, varsa onlarıda oku.

İbraname (İstifa dilekçesi) imzalatmak isterlerse imzalama, ''Ben istifa etmiyorum, siz kovuyorsunuz!'' de onlara... Bununla birlikte tüm haklarımı aldım şeklinde de bir belge sunarlarsa onuda imzalama.
    Kısacası bu dakikadan sonra sade ve sadece fesih bildirimi (Oda en fazla 1,2 cümledir) imzala, başka hiç bir şey imzalama Yada oku, anla öyle imzala...

Bu arada iş yeri çalışan sayısını bilmiyorum ama, elbette işe iade davası açabilirsin. Tavsiyem; aç tabiki... Biz millet olarak bu torpile, adam sendeciliğe karşı bir duruş sergileyip adaletli bir çalışma ortamı sağlayabilirsek işte o zaman kazanırız...

öncelikle cevabınıza çok teşekkür ederim.aslında şunu anlatmak istedim.Benim 1 yılımın dolmasına 1 ay var.ama heran müdürüm gelip seni işten çıkardık diyebilir.Eli kulağındadır yani.Ben böyle bir durumda ne yapmalıyım diye sormuştum.Aslında sizde bana açıklamışsınız.Bana ne sunarlar bilmiyorum ama adam gibi okuyup yalan işey varsa amzalamayacağım bende.işyeri çalışan sayınız birhayli fazla.beyaz yakalı sayısı 500e yakındır.ayrıca bir amerikan firmasıyız.tüm işleyişlerde amerikan standartları var normalde.

- - - Updated - - -

Alıntı makalale rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ''Ben istifa etmiyorum, siz kovuyorsunuz!'' de onlara... Bununla birlikte tüm haklarımı aldım şeklinde de bir belge sunarlarsa onuda imzalama.
    Bence en mantıklısı desende arkadaşımızın yazdığıdır.

evet bencede en mantıklısı bu.ama bekleyip görmek lazım bakalım ne diyecekler.Aslında su 1 ay kala atarlarsa tazmınatım da yanacak ben ona da yanıyorum..

Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

peki beni yılımın dolmasına 1ay kala işten çıkarırlarsa tazminat vermemek için acele ettiniz deme hakkım olurmu sizce

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: