Merhaba.
Gsm operatörlerinin abonelerinin ödemelerine aracılık etmek için geliştirdikleri mobil ödeme sistemi ile;abonelerin aldıkları mal/hizmetin bedelini faturalı hatlarda fatura bedeline eklenerek veya ön ödemeli hatları ile bakiyelerinden düşülerek ödedikleri sistemdir.
Sistemin işleyişinin hukuki dayanağı BTK nın almış olduğu bir kurul kararından ibarettir.BTK sisteme dair kurul kararı alırken BDDK nın görevini üstlenerek operatörlere bankacılık yapma yetkisi vermiştir.Sistem de operatörler bir bankacılık faaliyeti yapmasına rağmen BDDK hayır bankacılık değildir diyor,fakat aynı BDDK nın üst düzey bir yetkilisi taraf gazetesinin köşe yazarı mehmet baransuya haber yaptırıyor ve mobil ödeme ile çok büyük bir vurgun yapıldığı bilgisini veriyor.Mobil ödeme sisteminin kurumları ile alakası olmadığına dair tarafıma bilgi edinme cevabı veren bddk nasıl oluyorsa operatörlerin çok büyük bir vurgun yaptığını haber yaptırıyor.
Asıl düşündürücü olanlar bunlarla sınırlı değil.Mehmet Baransu denen gazeteciye mobil ödemeye dair elimde 1 koca dosya var ve usulsüzlüklerin tamamını belgeledim diyerek mail gönderiyorum cevap vermiyor.Araştırmalarım neticesinde taraf gazetesinin turkcell den reklamlar almaya başladığını ve mobil ödeme sistemi ile abonelik yaptığını gözlemledim.Baransunun da neden cevap vermediğini ve konuyu sümenaltı ettiğini anlamış oldum.
BDDK ya haberi yaptıran o yetkili kim diye soru soruyorum söyleyemeyiz diye cevap veriyorlar.1 dosya dolusu belge göndereyim diyorum cevap vermiyorlar.
BTK cephesi ise hayli düşündürücü.40 sayfalık dava dosyamda iddialarımın neredeyse yarısına cevap veremediler.
Ben bir hukukçu değilim fakat bu sistemin arkasında her nasıl bir oyun varsa bunu bozmaya kendimi adadım.Davayı açtığımızda elimdeki belgelerin %70
yoktu.Yürütmeyi durdurmak için yetersizdi.Avukat arkadaşım dava ile ilgili çaba harçayamayacağını tarafıma söyleyince 2.cevabı kendim hazırlamak zorunda kaldım.Çok da güzel bir dosya hazırladım btk sessizleri oynadı resmen.
Dileyen arkadaşlara dava dosyalarını gönderebilirim.
Sizlere bir sorum olacak.
Tarafımca acılan dava danıştayda görülmekte ve esastan görüşülecek.Yani en az 2 yıl sürer diye düşünüyorum.
Yeniden yürütmeyi durdurmak için nasıl bir yol izleyebilirim.Sistemden menfaat ihlaline uğramış olan eşim adına dava açsam olur mu?
Saygılarımla...