+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 65 ileti bulundu.

Konu: 3 yargı paketinde ev haczi durumu

3 yargı paketinde ev haczi durumu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 3 yargı paketinde ev haczi durumu

merhaba
    daha öncede sorunlarımı bu sitede yazmış ve değerli hukukçulardan yeterli açıklama almıştım
    hakkımda açılmış icra takipleri bulunmaktadır
    yeni çıkan üçüncü yargı paketindeki icra iflas yasasına göre
    evimdeki eşyalarıma haciz kona bilirmi
    tv buzdolabı fırın çamaşır makinası bulaşık makinası bilgisayar oturma durubu
    mutfak içinde tencere tabak ıvır zıvır yatak odası takımı oturma gurubu yatak yorgan battaniye vesaire
    evimde beyaz eşya hepsi birer tanedir
    evimde değer biçilecek değerli antika vs yoktur
    bu şekilde avukat bu çıkan yeni yasaya gre ev eşyalarımı haczedebilirmi
    değerli hukukçu arkadaşların yorumunu bekliyorum

Hukuki NET Güncel Haber

3 yargı paketinde ev haczi durumu konulu yargıtay kararı ara
    3 yargı paketinde ev haczi durumu konulu hukuk haber
    Konu metin35 tarafından (05-07-2012 Saat 16:50:49 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ev haczi

İlgili Kanun Maddesi aşağıdadır:

MADDE 16 – 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdakişekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
    “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
    3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olmasıdurumunda bunlardan biri,”
    “12. Borçlunun haline münasip evi,”
    “13. Öğrenci bursları.”
    “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.
    İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.”

---------

Son cümleye dikkatinizi çekiyorum. İcra memurlarının yetkisi uygulamada nasıl sonuçlar ortaya koyacak, birlikte göreceğiz.

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

değerli hukukçum zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürlerimi sunarım
    hukuk dilinde ve yazılışında cevap vermişsiniz
    ama benim sizden istirhamım bu konunun benim gibi cahilin dilinden anlaşılır şekilde tartışılıp detayıyla anlatılmasını rica etmiştim
    yinede teşekkür ederim

Nerede
    Aksaray
    İletiler
    184
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

MADDE 38 – 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9 – 9 uncu maddenin ikinci fıkrası gereği ödeme yapılabilmesi için ilgilisi tarafından, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde banka hesap numarasının bildirilmesi gerekir.

GEÇİCİ MADDE 10 – Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

değerli hukukçular verdiğiniz cevaplar için defalarca teşekkür ederim
    ama benim yukarıda sorduğum sorunun cevabı değildir veya ben öyle anlıyorum
    sorum çok basit yukarıda belirttiğim şekilde yeni çıkan yasada yukarıda saydığım ev eşyalarım hacz edilirmi edilmezmi
    bana resmi gazetede çıkan metni yazıyorsunuz o metinden anlasam neden değerli vaktinizi alayım

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı metin35 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sorum çok basit yukarıda belirttiğim şekilde yeni çıkan yasada yukarıda saydığım ev eşyalarım hacz edilirmi edilmezmi
    bana resmi gazetede çıkan metni yazıyorsunuz o metinden anlasam neden değerli vaktinizi alayım
    hakkımda açılmış icra takipleri bulunmaktadır
    ...
    Alıntı Hakan Dikici rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    MADDE 38 – 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

“...

GEÇİCİ MADDE 10 – Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.
    Evet, şu an hakkınızda çılmış olan takip dosyaları varsa, o dosyalara ilişkin hacizlerde yukarıda saydığınız ev eşyalarına da haciz uygulanabilir.
    Değişikliğin yapıldığı tarihten sonra açılacak takip dosyaları için konu gene icra memurunun insiyatifine bağlanmıştır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

değerli hukukçular verdiğiniz cevaplar için defalarca teşekkür ederim
    ama benim yukarıda sorduğum sorunun cevabı değildir veya ben öyle anlıyorum

Dostum ev eşyaları haczi kalkmıştır. Yukarıdaki arkadaş kanunu kendine göre değiştirmiş sanırım.
    Kanunda daha önce başlatılan takip işlemleri diyor, yani tek tak yapılmış olan takip işlemleri kastediliyor, kanunda takip dosyaları diye geçmiyor bu sebeple yeni haciz işlemi yeni bir takip işlemi olacağı için yeni kanunlara göre haciz yapabilirler ve luzumlu eşyaların hiç birini haciz edemezler.

Aksi davranan olursa savcılığa suç duyurusunda bulunursun, çünkü bu konuda savcılık ve adliye ile konuşan arkadaşlarımızdan bazıları bunun hırsızlık suçuna gireceğine dair konuşmalar olmuş. Girsede girmesede icra müdürü ve avukatı oldukça ağır cezalara kalacağını bilmeni isterim.

- - - Updated - - -

Ayrıca şunu da belirteyim memurun takdirine luzumlu olmadığı düşünülen bir eşyanın ihtilaf konusu olan bir eşyanın değerlendirmesini yapmasıdır. Yoksa genel olarak luzumlu görülen tv, dolab, ç.makinesi vb. dahil değildir. Eğer ihtilafa düşüp yazarsa bunu tutanak ile sebebi ile yazar siz sonra size luzumlu olan birşey ise yine bu icra müdürü hakkında suç duyurusunda bulunursunuz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı memosmemos rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dostum ev eşyaları haczi kalkmıştır. Yukarıdaki arkadaş kanunu kendine göre değiştirmiş sanırım.
    Kanunda daha önce başlatılan takip işlemleri diyor, yani tek tak yapılmış olan takip işlemleri kastediliyor, kanunda takip dosyaları diye geçmiyor bu sebeple yeni haciz işlemi yeni bir takip işlemi olacağı için yeni kanunlara göre haciz yapabilirler ve luzumlu eşyaların hiç birini haciz edemezler.

Aksi davranan olursa savcılığa suç duyurusunda bulunursun, çünkü bu konuda savcılık ve adliye ile konuşan arkadaşlarımızdan bazıları bunun hırsızlık suçuna gireceğine dair konuşmalar olmuş. Girsede girmesede icra müdürü ve avukatı oldukça ağır cezalara kalacağını bilmeni isterim.

- - - Updated - - -

Ayrıca şunu da belirteyim memurun takdirine luzumlu olmadığı düşünülen bir eşyanın ihtilaf konusu olan bir eşyanın değerlendirmesini yapmasıdır. Yoksa genel olarak luzumlu görülen tv, dolab, ç.makinesi vb. dahil değildir. Eğer ihtilafa düşüp yazarsa bunu tutanak ile sebebi ile yazar siz sonra size luzumlu olan birşey ise yine bu icra müdürü hakkında suç duyurusunda bulunursunuz.
    Sayın bay ÇOK BİLMİŞ!
    haciz, başlatılan icra takibinin son aşamalrından biridir. Yani, icra dairesine takip için alacaklının talepte bulunması ile başlayan işlemin sonuçlarından biridir.
    Ev eşyası HACZİ de son işlemlerden biri ise, icra dairesinden gelen borcun ödenmesi aksi halde haciz yoluyla tahsil edileceği bilgisinin de verildiği, süresi içinde itiraza da açık olan tebligat teslim alınmış olduğu anda,O BORCA İLİŞKİN icra dairesi takibi başlamış demektir. Bu durumda tek tak veya -çiftek çiftak ta olsa, benim yanlış sizin yalan yanlış yorumladığınız maddeye göre DAHA ÖNCE BAŞLAMIŞ OLAN BİR İCRA TAKİBİ ( buraya dikkat lütfen sn çokbilmiş) HACİZ DEĞİL , İCRA TAKİBİ olduğundan, o takip, önceki hükümlere göre ev eşyası hacziyle de tamamlanabilir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın avukat bey bir icra avukatısınız sanırım bu şekilde kafanıza göre yorumlamanız gayet doğal.

Siz açık olan bir kanunu yorumlayamıyorsanız ben nediyeim. Takip işlemleri demek icra dosyasında ki tüm işlemler demek zaten orada bir çoğul ifadeside var. Haciz dediğiniz gibi icra takip işlemlerinizden biridir fakat bu işlemi başlattıysanız yani haciz yaptıysanız fakat muhafazaya almadı iseniz eski kanunlara göre hüküm uygularsınız çünkü bu işlem kanundan önce başlatılmıştır.

Eğer hiç haciz yapmadıysanız bu bir yeni işlemdir ve bu durumu adalet bakanlığına danışan bir arkadaşımızın aldığı cevap böyle bir durumda bize veya savcılığa suç duyurusunda bulunun denmiştir.

Zaten 10 gün içinde ortalama kgm genelgeleri gönderecek aldığımız duyumlara göre icraya çıkan bir çok icra dairesi yeni yasaya göre yapıyor ve bazıları ise hiç çıkmayarak kesinleşene kadar beklemeyi tercih ediyorlar.

Siz bu kafayla giderseniz çok tazminat ödersiniz, şurada bir kaç gün sabredin kim haklı görürsünüz herhalde o zaman konuyuda silersiniz ben avukat olduğum halde nasıl yorumlamışım diye.

Ayrıca kendi ağzınızla söylediğiniz şeyi farklı yorumluyorsunuz. Kanunda takip işlemleri diyor yapılan her işlem tek tek kastediliyor. İcra dosyaları deseydi haklıydınız. Yani bu kadar açık birşeyide artık bu şekilde yorumluyorsanız pes diyorum.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı memosmemos rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın avukat bey bir icra avukatısınız sanırım bu şekilde kafanıza göre yorumlamanız gayet doğal.

Siz açık olan bir kanunu yorumlayamıyorsanız ben nediyeim. Takip işlemleri demek icra dosyasında ki tüm işlemler demek zaten orada bir çoğul ifadeside var. Haciz dediğiniz gibi icra takip işlemlerinizden biridir fakat bu işlemi başlattıysanız yani haciz yaptıysanız fakat muhafazaya almadı iseniz eski kanunlara göre hüküm uygularsınız çünkü bu işlem kanundan önce başlatılmıştır.

Eğer hiç haciz yapmadıysanız bu bir yeni işlemdir ve bu durumu adalet bakanlığına danışan bir arkadaşımızın aldığı cevap böyle bir durumda bize veya savcılığa suç duyurusunda bulunun denmiştir.

Zaten 10 gün içinde ortalama kgm genelgeleri gönderecek aldığımız duyumlara göre icraya çıkan bir çok icra dairesi yeni yasaya göre yapıyor ve bazıları ise hiç çıkmayarak kesinleşene kadar beklemeyi tercih ediyorlar.

Siz bu kafayla giderseniz çok tazminat ödersiniz, şurada bir kaç gün sabredin kim haklı görürsünüz herhalde o zaman konuyuda silersiniz ben avukat olduğum halde nasıl yorumlamışım diye.
    Avukat değilim, hiç bir yerde de avukat olduğumu belirtmedim.
    Konuşulanlardan duyduğunuzu değil, net olarak ıspatlayabileceğinizi paylaşın lütfen.
    Yoksa, ne olacak bu memleketin hali..., bu sene kim şampiyon olur tarzı muhabbetlerde kulağınıza kaçanları etrafta doğrunun en doğrusu edasıyla yayınlamayın.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ev haczi

ev haczinde son durum

eve haciz yasası

3.yargı paketinde ev haczi kalktımı

ev haczinde son durum 2015

ev haczi son durum 2015

eşya haczinde son durumyeni kanuna göre eve icra gelebilir mi3 yargı paketi icraeve icra nasıl yapılıryeni icra kanununa göre hacizev haczi son durum 2014ev haczi son dakikayeni yargı paketi icra hacizeve icra yasası son durumyeni icra kanunu 2014yeni yasalara göre eve hacizhaciz hukukuev hacizlerinde son durum2015 yılında evden hacız ıcın esya alınırmıev hacizlerinde son durum 2015http:www.hukuki.netshowthread.php98169-3-yargi-paketinde-ev-haczi-durumuyeni haciz kanunu 20163. yargi paketi icralar nasilev hacizinde beyaz esyalar alinirmi
Forum