+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Ruhsatsız diye belediye dükkanımı mühürledi

Ruhsatsız diye belediye dükkanımı mühürledi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Ruhsatsız diye belediye dükkanımı mühürledi

Merhaba değerli arkadaşlar,
    Biraz uzun olacak ama benim sizlere danışmak istediğim konu şu;

Benim Ankaranın bir ilçesinde ana cadde üzerinde bir çocuk giyim mağazam var, bu cadde üzerinde yaklaşık olarak 80 adet çeşitli mağazalar bulunmaktadır ancak bu mağazaların kullandıkları alanların hiç biri bina projelerinde dükkan veya iş yeri olarak görünmemektedir. Kimisi 1.kat meskenden bozma (belediye daha sonra meskenlere ruhsat alma hakkı vermiştir) , kimisi tek katlı evden bozma, kimiside binaların ortak alanı olarak gözüken depo ve sığınak alanlarının işyerine çevrilmesinden oluşmaktadır. Bu cadde 15-20 yıldır bu şekilde süre gelerek şimdiki halini almıştır. belediye bunca geçen zaman içerisinde bazı dükkanlara geçici ruhsat vermiş ancak 2005 yılından sonra geçici ruhsat vermeyide iptal etmiştir. Benim dükkanımda 2007 yılından beri bir sitenin altında projede çocuk oyun araçları deposu olarak gözüken (benden önce 15 yıl boyunca market olarak faaliyet göstermiştir) yerdedir (site içerisinde yan yana 9 dükkanız hepimizinde projedeki durmu aynı hepsi depo veya sığınak). Bu 9 dükkandan bir tanesi site tarafından çıkarılmak istendiği için (kira ödemediğinden dolayı) nasıl olsa çıkacam diyerek gidip zabıtaya bu dükkanlar ruhsatsız şikayette bulunmuş ama sadece aynı işi yaptığımız için beni şikayet etmiş, zabıtada haklı olarak geldi ruhsatımı sordu (şikayette sadece ben olduğum için sadece bana ruhsat sordu) olmadığı içinde işlem yaptı bu arada ruhsat başvurusunu tekrar yeniledim ama projede çocuk oyun araçları deposu göründüğü için ruhsat talebim reddedildi ve encümen kararı ilede 1 ay içerisinde işyerimi geldi mühürledi. Cadde üzerinde yaklaşık 40 dükkan belediye sınırları içerisinde ise yaklaşık 300 dükkan ruhsat verilmeye müsait durumda değil ve yıllardır bu şekilde. Bu işlemin neden sadece bana yapıldığını sorduğumda sadece ben şikayet edildiğim için olduğunu diğerleri hakkında şikayet olmadığı için onlara işlem yapmadıklarını beyan ettiler. idare mahkemesine iptal ve YD davası açtım. bu arada 9 dükkandan 1 tanesinin ( proje üzerinde benimle aynı durumda olan) ruhsatı olduğunu tespit ettim ve belediyeye bildirdim ama yinede ruhsatımı alamadım. sonuç olarak şunu öğrenmek istiyorum yanımdaki aynı durumdaki dükkana ruhsat verilirken ve benim durumumla aynı olan bunca dükkan varken belediyenin sadece bana işlem yapması öbürlerine şikayet yok diyerek işlem yapmaması hukuka uygunmudur, yanımdaki dükkana ruhsat verilmiş olması, diğerlerinin kapatılmayıp sadece benim kapatılmam bana mahkemede nasıl bir emsal teşkil eder bu konuda bilgisi veya fikri olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

şimdiden herkese teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Ruhsatsız diye belediye dükkanımı mühürledi konulu yargıtay kararı ara
    Ruhsatsız diye belediye dükkanımı mühürledi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ruhsatsız diye belediye dükkanımı mühürledi

Değerli arkadaşlar aşağıdaki konu hakkında yardımcı olabilecek varsa lütfen yardım edebilirmi?

Alıntı karam3333 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba değerli arkadaşlar,
    Biraz uzun olacak ama benim sizlere danışmak istediğim konu şu;

Benim Ankaranın bir ilçesinde ana cadde üzerinde bir çocuk giyim mağazam var, bu cadde üzerinde yaklaşık olarak 80 adet çeşitli mağazalar bulunmaktadır ancak bu mağazaların kullandıkları alanların hiç biri bina projelerinde dükkan veya iş yeri olarak görünmemektedir. Kimisi 1.kat meskenden bozma (belediye daha sonra meskenlere ruhsat alma hakkı vermiştir) , kimisi tek katlı evden bozma, kimiside binaların ortak alanı olarak gözüken depo ve sığınak alanlarının işyerine çevrilmesinden oluşmaktadır. Bu cadde 15-20 yıldır bu şekilde süre gelerek şimdiki halini almıştır. belediye bunca geçen zaman içerisinde bazı dükkanlara geçici ruhsat vermiş ancak 2005 yılından sonra geçici ruhsat vermeyide iptal etmiştir. Benim dükkanımda 2007 yılından beri bir sitenin altında projede çocuk oyun araçları deposu olarak gözüken (benden önce 15 yıl boyunca market olarak faaliyet göstermiştir) yerdedir (site içerisinde yan yana 9 dükkanız hepimizinde projedeki durmu aynı hepsi depo veya sığınak). Bu 9 dükkandan bir tanesi site tarafından çıkarılmak istendiği için (kira ödemediğinden dolayı) nasıl olsa çıkacam diyerek gidip zabıtaya bu dükkanlar ruhsatsız şikayette bulunmuş ama sadece aynı işi yaptığımız için beni şikayet etmiş, zabıtada haklı olarak geldi ruhsatımı sordu (şikayette sadece ben olduğum için sadece bana ruhsat sordu) olmadığı içinde işlem yaptı bu arada ruhsat başvurusunu tekrar yeniledim ama projede çocuk oyun araçları deposu göründüğü için ruhsat talebim reddedildi ve encümen kararı ilede 1 ay içerisinde işyerimi geldi mühürledi. Cadde üzerinde yaklaşık 40 dükkan belediye sınırları içerisinde ise yaklaşık 300 dükkan ruhsat verilmeye müsait durumda değil ve yıllardır bu şekilde. Bu işlemin neden sadece bana yapıldığını sorduğumda sadece ben şikayet edildiğim için olduğunu diğerleri hakkında şikayet olmadığı için onlara işlem yapmadıklarını beyan ettiler. idare mahkemesine iptal ve YD davası açtım. bu arada 9 dükkandan 1 tanesinin ( proje üzerinde benimle aynı durumda olan) ruhsatı olduğunu tespit ettim ve belediyeye bildirdim ama yinede ruhsatımı alamadım. sonuç olarak şunu öğrenmek istiyorum yanımdaki aynı durumdaki dükkana ruhsat verilirken ve benim durumumla aynı olan bunca dükkan varken belediyenin sadece bana işlem yapması öbürlerine şikayet yok diyerek işlem yapmaması hukuka uygunmudur, yanımdaki dükkana ruhsat verilmiş olması, diğerlerinin kapatılmayıp sadece benim kapatılmam bana mahkemede nasıl bir emsal teşkil eder bu konuda bilgisi veya fikri olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

şimdiden herkese teşekkürler...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Diğer işyerlerinin de ruhsatsız olması, sizin de ruhsatsız çalışabileceğiniz sonucunu doğurmuyor bildiğiniz üzere.
    Hukuksuzluk mu derseniz,
    siz de diğer dükkanları ruhsatsız oldukları gerekçesiyle şikayet ettiğinizde ruhsatsız olan şikeyet ettiğiniz işyerlerine de aynı şekilde işlem yapılmayıp kapatılmıyorsa, o şekilde çalışmalarına izin veriliyorsa, haklısınız bir hukuksuzluk var denebilir o zaman.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Erdoğan bey merhaba, öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler

Benim olayımın asıl önemli noktası benim dükkanımın olduğu yer ana cadde üzerinde bir sitenin altında projede ortak alan olarak gözüken (çocuk oyun araç deposu olarak geçiyor) yan yana 9 dükkanız hepimizinde projedeki durmu aynı zaten tek bir projeye tabiyiz, hepsi depo veya sığınak. ancak en baştaki dükkanın (oda benim gibi çocuk oyun araç deposu) 1993 yılında aldığı kalıcı ruhsatı var!! benim dükkanımda 1990 yılından beri aralıksız olarak çeşitli isimlerde işyeri olarak faaliyetine devam edmiştir. Tüm kat maliklerinin noter onaylı izinlerini almama rağmen belediye yine benim önüme taş koyuyor, tadilat projesi istiyor, projeyi çizdirdim ama bu seferde belediyenin imar müdürlüğü projeyi onaylamıyor belediyede bir müdürlüğün istediği evrakı diğer müdürlüğü vermiyor ayrıca cadde üzerinde zemin katlardan ve gece kondulardan bozma onlarca dükkan imar mevzuatına aykırı olarak esaslı tadilat yapmasına rağmen belediye onlardan proje istemiyor ve ruhsat veriyor (zaten onların hiçbiride böyle proje çizdirme olayına kalkışmamış durumda) ama bana gelince benden proje istiyor.
    Bende hakkımı aramak ve kanunun herkese eşit uygulanması için tüm ruhsatsız ve imara aykırı işyerlerini emsal göstererek topluca şikayette bulundum ancak cevap olarak kibarca bu konu sizi ilgilendirmez diyerek dilekçemin üstünü kapattılar. Şuan bulunduğum bölgede yaklaşık 200 adet imara aykırı ve ruhsatsız işyeri var ancak sadece bana işlem yapılıyor. dükkanım 6. aydan itibaren 3 ay kapalı kaldı en son çare Belediyeyi savcılığa vereceğimi bildirdiğimde beni çağırıp anlaşmak istediler şikayet etmemem halinde tekrar ruhsat başvurumu kabul edeceklerini söylediler ve bende kabul ettim ve başvuru yaptım dükkanımı açtılar ancak 2 ay sonra tekrar encümen kararıyla 14/11/2012 kapattılar. yine şikayet edeceğimi söyledim bu seferde zabıta müdürü benim avukatımı arayarak anlaşmak istedi ve 17/11/2012 tarihinde avukatımıza dükkanımızı açmamızı söyledi tabi bizde müdürün sözüne güvenerek açtık ama oda ne ertesi gün zabıta geldi ve mühür bozmaktan tutanak tuttu
    yani anlayacağınız belediyenin oyununa geldik :-(
    bu durumda siz olsanız ne yaparsınız?

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Diğer işyerlerinin de ruhsatsız olması, sizin de ruhsatsız çalışabileceğiniz sonucunu doğurmuyor bildiğiniz üzere.
    Hukuksuzluk mu derseniz,
    siz de diğer dükkanları ruhsatsız oldukları gerekçesiyle şikayet ettiğinizde ruhsatsız olan şikeyet ettiğiniz işyerlerine de aynı şekilde işlem yapılmayıp kapatılmıyorsa, o şekilde çalışmalarına izin veriliyorsa, haklısınız bir hukuksuzluk var denebilir o zaman.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zabıta ile sözlü mutabakata girişerek mühür fekki yapmanız yanlış olmuş. Mühür fekki sebebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunularak hakkınızda dava açılabilir. Eğer anlaşma sağlanacak ise encümen kararı ile dükkanınızın "işyeri" vasfına dönüştürülmesi kararı alınarak iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenir ve durum yasal hale getirilmiş olur. Bunun haricinde belediyelerin oyununa gelmeyiniz. Burada izlenecek yol encümen kararının iptali istemiyle idare mahkemesine başvurulur. Başvuruda da diğer ruhsat sahibi olan dükkan emsal gösterilebilir. Bu şekilde idare mahkemesinin vereceği kararı beklemeniz gerekir. Sonrasında Bölge İdare ve Danıştay opsiyonları karşınıza çıkabilir. Maalesef süreç uzun bir süreç fakat bu işi menfi yada müspet sadece mahkeme çözer. Ya da seçimlere yakın belediyeci abiler bi güzellik yaparlarsa....

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php97806-Ruhsatsiz-diye-belediye-dukkanimi-muhurledi

işyeri açma ruhsatı almamanın cezası

ruhsatsız işyeri cezası

kaçak işyeri cezasıMuhurlenen dukkan nasil acilirbelediye ruhsatı almama cezasıhttp:www.hukuki.netshowthread.php97806-Ruhsatsiz-diye-belediye-dukkanimi-muhurledidepo için ruhsat gerekli miruhsatsız işyeri açmanın cezasıruhsat almadan işyeri açmanın cezasıruhsatsız işyeri kapatmaruhsatsız işyeri çalıştırma cezasıruhsatsiz isyeri calistirma cezasiruhsatsız işyeri kapatma tutanağımühürlenen işyerinin açılmasıizinsiz dükkan açmanın cezasıruhsatsız dükkan çalıştırma cezasıRuhsatsiz dukkana belediye ne yaparmühürlü işyerinin açılmasıisyerimi kapatişyeri neden mühürlenirisyeri acma ruhsati alınmazsabelediye mühür bozma cezasıruhsatsiz isyeri cezaruhsatsız işyeri çalıştırmanın cezası
Forum