+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 31 ileti bulundu.

Konu: İcra borcu maaş haczi ve bloke

İcra borcu maaş haczi ve bloke Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    zasxdcfvgbhnjmköl
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İcra borcu maaş haczi ve bloke

Merhaba, ben özel sektör de çalışmaktayım ve şu an 3 bankaya icra borcum var. bir banka maaşım yatmadan önce iş yerim tarafın dan kesinti yapılarak borcum olan bankaya gönderiyor, maaşım dan geriye kalan parayı da maaş hesabıma yatırıyor ancak maaş müşterisi olduğum bankaya da borcum olduğun dan dolayı maaşımın yattığı banka da 4/1 oranının da kesinti yapıyor. sonuç olarak iki banka bir den maaşım dan kesinti yapıyor. iki banka bir den kesinti yapabilir mi eğer yasa gereği yapılamıyorsa ne yapmam gerekiyor..

Hukuki NET Güncel Haber

İcra borcu maaş haczi ve bloke konulu yargıtay kararı ara
    İcra borcu maaş haczi ve bloke konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    zasxdcfvgbhnjmköl
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, ben özel sektör de çalışmaktayım ve şu an 3 bankaya icra borcum var. bir banka maaşım yatmadan önce iş yerim tarafın dan kesinti yapılarak borcum olan bankaya gönderiyor, maaşım dan geriye kalan parayı da maaş hesabıma yatırıyor ancak maaş müşterisi olduğum bankaya da borcum olduğun dan dolayı maaşımın yattığı banka da 4/1 oranının da kesinti yapıyor. sonuç olarak iki banka bir den maaşım dan kesinti yapıyor. iki banka bir den kesinti yapabilir mi eğer yasa gereği yapılamıyorsa ne yapmam gerekiyor..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maaşınızın yattığı bankaya olan borcunuz idari takibe düşmüş bir borçmudur yoksa güncel kredi / kart vs ödemeniz gereken taksit ödemeleri midir?

Nerede
    batman
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benim bir sorunum var bununla benzer olduğu için buraya yazmayı uygun buldum biraz uzun ve karışık affınıza sığınıyorum:
    polis memuruyum batman merkez halk bankası şubesinden maaş almaktayım.maaşımda 6-7 tane haciz var sırada bekleyen ayrıca polis sandığına da borcum var borçtan kurtulmak için girdim ancak daha beter oldum çıkamıyorum.haciz de birinci sırada olan ziraat bankası var ve devam ediyor.maaşımdan yaklaşık 850 tl haciz olarak kesiliyor yaklaşık 1500 tl de polis sandığı kesintim var lojman ve aidat gibi kesintilerden sonra elime türkiyedeki asgari ücretten bile düşük olan 500-600 tl gibi bir para kalıyorki bunla geçinmek çok zor çoğu zaman açlık ve sefalet çektiğim günler oldu çocuğumun ilaç parasını bile bulamadım ne yapayım intiharmı edeyim çok düşündüm ancak çözüm arayan biri olarak pes etmeye niyetim yok ve hukuki yardım arıyorum.
    .şimdi problem daha önce maaş aldığım izmir/ urla halk bankası na olan kredi ve kredili mevduat hesabı borcumu ödeyemedim ve haciz sıralamasında 4. sıraya yerleştiler şuanda batmanda bulunuyorum ve ne şanstır ki maaşımı batman halk bankası merkez şubesinden alıyorum ve mayıs ayında kesintilerim sebebiyle maaşımdan elime sadece 200 tl geçti ve bende yaklaşık 10 gün önce geçinebilmek adına ve eşimin sağlık sorunları sebebiyle polis sandığından borç yenilemesi yoluyla tekrar kredi çekmeye karar verdim ve çektim ve polis sandığı parayı ziraat yatırdığı için benim de haciz sıralamasında ziraat bankası haciz sıralamasında(yaklaşık 1,5-2 yıldır ziraat bankasına haciz kesiliyor maaşımdan)1. sırada olduğu için paranın yaklaşık 5950 tl sine ziraat bankasındaki hesaplarım(polis sandığı hesabı; sandık bizi mecbur bırakıyor ziraat hesabına başka alternatif yok) blokeli olduğundan el koydu ve geriye kalan 3900 tl yi aldım çeşitli fatura elden alınmış borçlarıma 1000 tl sini kullandıktan sonra yaklaşık 2400 tl sini maaşımı almakta olduğum batman halk bankası merkez şubesinde bulunan hesabıma yatırdım . çünkü il dışına eşimin rahatsızlığı için gidecektim malum seçimler nedeniyle polis olduğumuzdan izinler uyuşmadı ve gidemedim birde baktım ki maaş hesabıma yatırmış olduğum paraya izmir/ urla halk bankası na olan kredi ve kredili mevduat hesabı borcum nedeniyle banka avukatı bloke koydurmuş ve parayı çekemiyorum( blokeyi hiç bir türlü görme şansım bırakılmadı çünkü internet bankacılığı hesabım borç nedeniyle kapatıldı o da ayrı incelenmesi gereken bir durum bilen varsa bu konuda da hukuki yardım bekliyorum anlıyacağınız bankalar bana nefes alma imkanı bırakmıyor...) 10-11 haziran 2015 günlerinde batman halk bankası merkez şubesine şahsern gittim ve herhe-angi bir sonuç alamadım..burada şunu sormak istiyorum banka avukatının dediğine gören dıştan haricen yatırılmış para söz konusu ve bloke koyma hakkımız var diyor ben de kendisine dedim ki daha önce bir yıllık süre içerisinde defalarca 200 olsun 300 olsun 500 olsun dıştan haricen para yatırdığım oldu o zaman niye bloke koymadınız onlarda haricen yatan para idi dedim cevap yok keyfi olarak koyulduğu belli. meblağ 2400 olunca koyduk ve yine koyarız diyor çünkü bunlar sizin imzalamış olduğunuz kredi sözleşmelerinde yazıyor dedi bende bu tür ayrıntıların benimle müzakere edilmeden sözleşmenin yapıldığını ve tüketici hakları kanununa aykırı olduğunu belirttim . bende borcun haczinin bulunduğu( izmir/ urla halk bankası na olan kredi ve kredili mevduat hesabı borcum 20. icra müdürlüğü 2014/2409 ve 2014/2410) izmir 20. icra dairesin telefonla aradım oradaki görevli evet doğrudur biz bankaya yazı yazmıştık haciz dosyası bize geldiğinde maaş hesabı hariç diye söyledi ancak aynı gün banka avukatı aramış ve yazıyı kendi istediği şekil olan haricen yatan paralar için bloke konulabilir diye düzelttirmiş ve tekrar yollattmış tabi bu yazının yeni şeklinden önce bloke işlemi yapıldığı için acaba bir hukuksuzluktan bahsedebilirmiyiz banka elinde yazının yeni şekli olmadan böle bir bloke işlemi tesis edebilirmi?yargıtay 11. hukuk dairesinin vermiş olduğu karara istinaden tüketici mahkemesine davamı açmalıyım o kararda verilenler genel hükümmüdür ayrıntı varmıdır ben çok anlamıyorum lütfen yardım edin artık kafayı sıyırmak üzereyim ailemin geçinmesi için gereken imkan bana tanınmamaktadır ve sefalete düşmek üzereyim intiharmı edeyim dayanamıyorum artık. Allahını kitabını peygamberini seven çoluğunun çocuğunun hatrına biri biliyorsa yardım etsin.. ivedi cevap bekliyorum

Nerede
    ağrı
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1/4 noktasında tahsil kessin bilgi değil mi. yatan öcret üzerinden tahsil edilir

Nerede
    Osmaniye
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: sigorta ve icra

en geç 10 gün içinde çalıştığınız kuruma Maaş haciz yazısı gönderilir.

- - - Updated - - -

"" maaş müşterisi olduğum bankaya da borcum olduğun dan dolayı maaşımın yattığı banka da 4/1 oranının da kesinti yapıyor. sonuç olarak iki banka bir den maaşım dan kesinti yapıyor. ""

Kural olarak bu mümkün değil. yani maaş müşterisi olduğum banka dediğiniz kurum sizden 1/4 oranında kesinti yapabilmesi için İcra dairesinden yazı alması gerekir. kendisi resen böyle bir yolu tercih edemez. yada sizin bu ikinci banka ile yani maaş müşterisi dediğiniz bankayla özel bir sözleşme ( kendi isteğim ile maaşımdan kesilsin gibi) yapmadığınız takdirde mümkün değildir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: sigorta ve icra

Arkadaşlar yıllardır hacizli maaş alan biri olarak bu konudaki bilgilerimi size aktarabilirim.

Öncelikle maaşınız ne kadar olursa olsun maaşınızın yalnızca 4'te 1 'lik kısmına haciz konulabilir. Bunun dışında fazla mesai, ikramiye, prim gibi ödeneklerinizin tamamı icra dairesine maaş kesintinize ek olarak ödenir.

Örneğin 2000 TL alıyorsunuz. Bu maaşınızın 4'te 1'i yani 500 TL'si icra dairesine gönderilir. Bu ay 1000 TL ek ödeme, 250 TL fazla mesai ödeneğiniz var ise 500 maaş kesintisi + 1000 + 250 olarak 1750 TL olarak kesinti yapılır. Bazı işverenler o aya ait maaşınızı 3250 TL olarak gösterip bunun 4'te 1'ini de gönderebilir istisnai bir durumdur.

Kesinti icra dairesi tarafından işverene tebligat yoluyla bildirir. Kesintiyi işvereniniz yapar ve sizin adınıza ilgili icra dairesinin hesabına gönderir. Kesinti yapmaması veya yapılan kesintiyi ödememesi/eksik ödemesi durumunda ödemeyi yapmadığı ay kadar olan borçtan işveren borçtan mesul olur.

Ayrıca maaş hesabı olarak kullandığınız banka hesabınıza hiç bir şekilde bloke konması mümkün değildir. Olası bir bloke durumunda ilgili bankadan bu hesabın maaş hesabı olduğuna dair bir döküm ile ilgili icra dairesine iki satırlık bir dilekçe ile bu blokeyi kaldırmanız mümkündür.

Hem maaşından hemde bankadan kesinti olan bir arkadaş vardı sanırım. Bu bankaya ait olan borç eğer icra'ya düşmüş ise icra dairesine banka özetini ve maaşından kesilen icra dairesini bildirir şekilde dilekçeyle bankaya başvurursa bu durumdan kurtulabilir. Çünkü her ne olursa olsun 20 tane de icra takibiniz olsa, tüm hepsi işverene tebliğ edilir ve sıraya konur. Kanunen maaşınız 4/1 fazlasının haczi mümkün değildir. Olduğu takdirde icra dairelerine deliller ile başvurmanız gerekir. Eğer ki banka borcu hacizlik değil idari takipte ise banka yatan parayı kendi borcuna sayabilir. Çünkü kanunen bu icra sayılmaz.

Örneğin benim şirketim QNB Finansbank 'a maaş ödemesi yapmaya geçmişti, bankaya borcum olduğu için hesabıma yatan parayı direkt olarak borcuna sayacaklardı, ben uzlaşıya gittim.

Arkadaşlar her ne olursa olsun, icra dairesinden gelen yazıları iyi okuyun. O tebligatları devlet kurumu değil alacaklı avukatlar hazırlıyor. Bana son gelen icra takibinde %84 faiz oranı vardı. İtiraz etmekten korkmayın, borcunuz var evet ama suçlu değilsiniz. Hepimizin başına gelir ve mutlaka bir bilene danışın. Kimse yasal hakkını bilmediği için bazı avukatlar istediği gibi oynayabiliyor. Her zaman icra dairesi üzerinden işlemlerinizi yaptırın ve takip edin. Bazen rakamlar çok minimal çıkabiliyor. Bazende alacaklı avukatın suyuna gitmekte fayda var insiyatifleri çok yüksek.

Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

Sevgiler...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkese merhaba.
    4 kardeşiz. Kardeşleri inden bir tanesi kusurlu ve alkollü yaptığı trafik kazasından dolayı karşı tarafa ödenen tazminatları ve yine bu kazadan dolayı kardeşimin işleri bozulduğundan banka borçlarından vardır. Biz kardeşleri olarak elimizden geleni yaptık. Ancak artık borç miktarları bizim de altından kalkamıyacagımız boyutta. Annemizden kalacak bir ev var. Annem hayatta. Bu evi kurtarabilmemiz için ne yapmamız gerekir.
    Teşekkürler.

Nerede
    antalya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İcra borcu TEDIYE IKRAMIYE VE EGITIM UCRETLERI VS HK bloke.....

Selamlar,maasım uzerınde var olan 4/1 ın dısında dosya ıkramıye,tedıye ,egıtım ucretlerı mesaı vs lerın TAMAMINI kesmektedır.ıtıraz kabulu kapalıdır .bu durum dogrumudur?TESEKKURLER

Nerede
    antalya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: icra borcu maaş haczi ve bloke

hocam selamlar maas harıcı ıcralarda ıkramıye egıtım vb gıbı tamamına el konmaması ıcın bıldıgım kadarı ıle kanun var dı hangı kanun ıle tamamına el koyabılıyorlar acaba bılıyormusunuz......?tesekkurler

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

maasima haciz geldi ne yapabilirim

icra maaşın ne kadarını keser 2014

icra maaşın ne kadarını keser 2015

http:www.hukuki.netshowthread.php97748-icra-borcu-maas-haczi-ve-bloke

kredi borcu maaş haczi

asgari ücrete maaş haczi uygulaması 2015banka borcu maaşa hacizmaaşıma haciz geldiğini nasıl öğrenebilirimmaasa icramaasima haciz gelir mihttps:www.hukuki.netshowthread.php97748-icra-borcu-maas-haczi-ve-blokekredi borcundan maaşa hacizasgari ucretlinin maaşına hacizmaasa haciz nasil konurmaasa ne zaman haciz gelirmaasa icra gelirmiasgari ucrete haciz gelirmiicra borcum ne kadar kaldımaaşa nasıl haciz konurmaaşa haciz nasıl konuluricra maasmaas haczinde tazminatin nekadari kesilirmaaşıma haciz geldi zaman kesiliricra borcuemekli ikramiyesi kaç günde hesaba yatar
Forum