Öncelikle merhaba gazi üniversitesi hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim . Bir olayla ilgili bilginizi almak istiyorum .
h ve arkadaşları a ve arkadaşlarının evine onları linç etme amacıyla giderler, ancak olay yerine jandarma gelerek h ve arkadaşlarını durdurur . H bir askerin elindeki siilahı cebir kullanarak alır ve a 'nın evinin balkonuna ateş etmek için tetiğe basar ama silah ateş almaz . Bu olayda jandarmaya karşı hangi suç işlenmiştir.
konuyla ilgili olarak hocamız Doç. dr. İlhan Üzülmez , pratikte bu olayla ilgili yağma suçundan yargılama yapılacağına ancak doktrinde bu konuyla ilgili olarak yağma suçundan yargılama yapılmasının yanlış olarak değerlendirildiğini söyledi. Açıklama olarakta şunları söyledi: Cebir kullanıldığı için yağma suçu olarak düşünülebilir ancak h şahsının orada mala el koyma amacı yok amaç orada a şahsının canına kastetmek olduğunda bu olayla ilgili bu suçtan yargılama yapılmasının yanlış olmadığını ancak doğru bir kararda olmadığını belirtti. 5237 sayılı TCK'nın m. 265 teki görevi yaptırmama suçu bağlamında olayla ilgili yargılama yapılması kararı yanlıştır çünkü h şahsının amacı jandarmanın görevini yapmasını engellemek değil silah aracılığıyla a ve arkadaşlarının canına kastetmektir. Madde hükmün cebren engel olmaktan bahsediyor, h cebir uygulamıştır ancak farklı bi saikle hareket ettiği için görevi yaptırmama suçu bağlamında değerlendirilmemelidir. şimdi diyeceksiniz ki bu ama ceza verilmeyecek mi İlhan hocam burada şahıs cebir kullandığı esnada jandarmada herhangi bir yaralamaya yol açması durumunda kasten adam yaralama suçundan , yada üniforma veya üzerinde bulunan şahsi eşyasının zarar görmesi durumunda mala zarar verme suçundan yargılanmalıdır diye bir açıklama da bulundu .
(Not: Ayrıca şunları söyledi olayımızdaki durum doktrinde tartışmalı bir konudur, bu konuda farklı açıklamalar yapılmıştır.)
Bu konu ile ilgili olarak değerli hukukçular ne düşünüyor merak ettim , yorumlarınızı bekliyorum . Teşekkürler....