+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.
    Nerede
    Mersin
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Garanti Bankası'na ihmalkarlığından dolayı dava açmak istiyorum

Sahibinden.com adlı siteden bir araç bulup sözde sahibi olan kişiyle iletişime geçtim. Arabayla ilgili bilgi verdikten sonra yurtdışında Almanya'da yaşadığını ciddi alıcıysak bize güvenip arabayı Türkiye'ye getireceğini söyledi. Bu kişiye size güvenip kapora ya da teminat tarzı birşey yatıramayız dedik. Öyleyse şöyle bir yol deneyelim sizin için rahat etsin dedi ve Western Union aracılığıyla 5 bin Euro'yu istediğimiz herhangi bir tanıdığımız üzerine yatırmamızı söyledi. Sözde amacı paramızın olup olmadığını görmekmiş. Bu parayı yatırdığımıza dair dekontun çıktısını istedi, tarayıcıdan mtcn numarasını gizleyerek gecirdik ve yolladık. Bu arada sürekli telefonda görüştük . Parayı yatırdıktan sonra nette bir arıştırma yapmak aklıma maalesef sonradan geldi. Ve gördüklerim, okuduklarım karşısında şok oldum. Aynı gece maaşlı müşterisi olduğum ve kendilerinin aracılığıyla yolladığım Garanti Bankası müşteri hizmetlerini aradım ve ben dolandırılıyorum acilen paramı çekmem gerekli dedim. Çok ciddiye alınmadım çünkü işlenen bir suç yok gözüyle bakıldı hep. Konuyu onlara da açtım detaylıca araç alacaktım ancak bana verilen isimler, araç araştırmalarım sonucu hayali çıktı bana verdikleri plakada ki araç İstanbuldaki herhangi birine ait, kendilerine ait değil diye. Araya 1 Mayıs girmesi sebebiyle para 1 gün havuzda kaldı. Ve emindim ki sabah ya parayı adına gönderdiğim yengem çekecek ya da bu dolandırıcılar.Bunu belirttim ben dolandırıldığımı anladım hemen paramın hesabıma dönmesini istiyorum dedim . 3 ile 7 gün arasında dediler ve ben ısrarla 2 Mayıs sabahı bu paranın çekileceğini söyledim. 2 Mayıs sabahı apar topar bankaya gittik müdür yardımcı olur diye müşteri hizmetlerindeki 3 çalışan bir şey yapmadı çünkü. Durumu anlattık eşimle ve bize havadan nem kapıyormuşuz muamelesi yaptı. Hiç kimse sizin paranızı mtcn numarası olmadan çekemez hatta parayı adına yatırdığını yengeniz bile çekemez içiniz rahat olsun dedi.Olur da böyle bir şey olursa bundan benim işlemi yapan personelim sorumlu olacaktır dedi.Hesaba baktı para duruyor dedi . Duruyordu çünkü Almanya'da henüz bankalar açılmamıştı. Yarım saat sonra gelin dedi gülerek. Yarım saat sonra yengemiz bankadaydı ve paramız yengemiz dışında biri tarafından çekilmişti. Ayrıca 1 Mayıs günü biz polise de ifade verdik dolandırılıyoruz dedik bizi ciddiye aldılar sağ olsunlar. Aynı şekilde baş komiser de hemen Garanti ile iletişime geçin paranızı ya bloklasınlar ya da hesabınıza aktarsınlar yoksa onlardan da şikayetçi olma hakkınız var dedi.Garanti'deki müdüre bunu da anlattık ifademizi gösterdik olayları anlattım ben bu işlemi yapamam bu genel müdürlük işidir dedi. Size dava açacağız dedik ve bizi tehdit edercesine açarsanız açın bizim iki avukatımız anında açıldığı gibi dosyayı kapatır size de maddi manevi tazminat davası açarlar dedi.ama biz yılmadık suç duyurusunda bulunduk. Eğer bu para hesabıma geri aktarılmış olsaydı bu dolandırıcılık gerçekleşmeyecekti.Tam 1 saat vaktimiz vardı Almanya ile saat farkından dolayı ancak yapılmadı.Yengem de Almanya'daki Western Union'dan adına gönderilen parayı çekemediğine ve başkasının çektiğine dair bir evrak aldı. O da Almanya dan Western Union a dava açmaya hazırlanıyor. Böyle bir durumda Garanti Bankasına açacağımız dava lehimize sonuçlanır mı, zararımız karşılanır mı? Yoksa müdürün dediği gibi iki 'süper' avukatla bizi ezip geçerler mi ? 3 gündür uyumuyoruz umarım konuyu anlatabilmişimdir doğru düzgün şimdiden ilginize teşekkürler?

Hukuki NET Güncel Haber

Garanti Bankası'na ihmalkarlığından dolayı dava açmak istiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Garanti Bankası'na ihmalkarlığından dolayı dava açmak istiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Garanti Bankası'na ihmalkarlığından dolayı dava açmak istiyorum

Öncelikle geçmiş olsun bakın bu tarz durumlarda konuyu açıklayıcı bir dilekçe yazıp garanti genel müdürlüğüne fax çekmeniz lazım.
    tamam haklısınızda 1 saat önce söylediğinizi mahkeme nerden bilsin bunu ispatlamanız lazım. ama elinizde dilekçe olursa fax saati gibi veriler olrsa fax çekildiği halde garanti
    1 saat sonra parayı başkasına verdi diyebilirsiniz. elinizde emniyete bildirdiğinize dair bir belge var ama garantiye bildirildiğine dair yok.
    dava açmanızı tavsiye etmem. zira dediği gibi müdürün haklıyken haksız duruma düşersiniz.
    zaten yengeniz western uniona dava açmış sizde elinizdeki telefon numaraları ip numaraları ve hesap bilgileri mail adresleri gibi bilgilerle suç duyurusunda bulunun dolandırılğınıza dair olayı anlattığınız bir beyanla
    başka yapılabilecek bir işlem yok. tekrar geçmiş olsun

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı musiko rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sahibinden.com adlı siteden bir araç bulup sözde sahibi olan kişiyle iletişime geçtim. Arabayla ilgili bilgi verdikten sonra yurtdışında Almanya'da yaşadığını ciddi alıcıysak bize güvenip arabayı Türkiye'ye getireceğini söyledi. Bu kişiye size güvenip kapora ya da teminat tarzı birşey yatıramayız dedik. Öyleyse şöyle bir yol deneyelim sizin için rahat etsin dedi ve Western Union aracılığıyla 5 bin Euro'yu istediğimiz herhangi bir tanıdığımız üzerine yatırmamızı söyledi. Sözde amacı paramızın olup olmadığını görmekmiş. Bu parayı yatırdığımıza dair dekontun çıktısını istedi, tarayıcıdan mtcn numarasını gizleyerek gecirdik ve yolladık.
    MTCN olmadan karşı tarafın parayı çekebilmesi mümkün değil.
    MTCN yi sonradan karşı tarafa bildirmiş olabilirmisiniz?
    Banka aracılık ediyor bu işleme sadece, şubede adını belirttiğiniz kişiye ödenmek üzere paranızı yatırıp MTCN nı aldığınızdan sonrası sanki artık garantinin değil, Western Union un sorumluluğunda olsa gerek.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Banka aracılık ediyor bu işleme sadece, şubede adını belirttiğiniz kişiye ödenmek üzere paranızı yatırıp MTCN nı aldığınızdan sonrası sanki artık garantinin değil, Western Union un sorumluluğunda olsa gerek.
    mtcnyi bildirmediğimizi kanıtlayabiliriz elimizde tarayıcıdan mtcn numarası karalanmış halde bir çıktımız var onu saklamıştık. Bir de müdürü uyardığınıza dair belgeniz var mı demişsiniz belgemiz yok ancak müşteri hizmetlerinde iki kaydımız var : dolandırılıyoruz ve paramızı mutlaka çekmemiz gerek diye. Banka müdürüne keşke bir kağıt imzalatsaydık çünkü biz sorduk mtcnsiz bu paranın çekilmeyeceğini garanti ediyor musunuz diye. O da bize kesinlikle kimse çekemez yengeniz dahi bilmeden çekemez dedi. Hatta eşim de yanımdaydı konuşulanlara şahit oldu onu şahit gösterebilir miyiz?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı iddiaları dile getirdiğiniz için eşinizin size yada sizin eşinize şahit olmanız mahkemece çok tarafsız değerlendirilmeyebilir.Ayrıca mtcn yi tarayıcıdan karalanmış halde göndermeniz mtcnin hiç bir halde verilmediğinin kanıtı değildir.Banka ve karşı taraf ''defalaraca telefonla konuşulmuş o sırada bu numaranın verilmediği ne malum'' o zaman ne diyeceksiniz.Sonuçta karşı taraf paranın yattıp yatmadığından veya göderilen taranmış mtcnin gerçekliğinden emin değilim deyip mtcyide istemiş olabilir sizden.Ayrıca bu kadar şuphe çekici ve garip bir alışveriş şekli heralde çok az rastlanır bi yoldur(yurt dışından araba alınacakda başkasının hesabına para yatacak onu o şahıs görüp(!) sözde güven duyup kalkıp Avrupanın bir ucundan Türkiye'ye gelecek).Mevzunun sadece tek taraflı anlatımından nereye varacağını bilmek zor ancak Garanti bankasıyla mahkemelik olursanız çok bir şey çıkacağını beklemeyin.Zaten siz Tüm iddialarınızı iddia sahibi olarak su götürmez bir şekilde ispatlamalısınız ki durum çok muallak ve yoruma açık.Karşı tarafında bu işlerde deneyimli bir avukat grubu olduğu düşünülürse bu dava yeni zararlarında kapısını açabilir.Genede karar sizin.Bu sayfayı okuyan tüm üyelerimizede ders olsun bu ilginç dolandırıcılık hadisesi.İyi forumlar.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eğer daha önceden biz ısrarla müşteri hizmetlerine de aynı şekilde müdüre de dolandırıldığımızı anlatmamış olsaydık , durumumuzdan haberdar olmasalardı Garanti ile bir sorunumuz olmayacaktı zaten.Ayrıca Erdoğan Bey biz mtcn numarasını kesinlikle vermedik. Birisi kalkmış demiş telefonda verdiniz belki ne bilelim tarzı bişey söylemiş . Biz bu numarayı sözde vermiş olsak bile kimliksiz işlem yapılamaz; bu takdirde bu şu anlama gelir ben sokakta dekontumu kaybetsem herhangi biri bulup kimliksiz bankaya gidip istediği parayı çekecek.Bu durum bile garip ve yargıya gidebilecek bir konu olurdu yine. Kıytırık bir postaneden 100 lira havalemizi çekerken bile kimlik gösteriyoruz biz yaa.

Ayrıca bu ilk kez yaşanmış bir olay değil internette Western Union Dolandırıcılık yazdığınızda bizimkiyle birebir olaylar bulabilirsiniz.Ne yazık ki biz bu olayları dolandırıldıktan sonra okuduk. Senaryolar hep aynı sanırım bir şebekeye kurban gittik. Bugün gittiğimiz avukat yüzde 99 alırız bu davayı ya da en kötüsü bankayla anlaşırız dedi. Savcı ise avukatsız dahi kazanabileceğiniz bir dava dedi rahatlattı bizi biraz.

Sonuç olarak bizim canımız yandı umarım kimsenin de yanmaz. İlglenen herkese teşekkürler.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrıca emsal bir mahkeme sonucu da bulduk. Bizim olayımızla aynı bir olayda davacı haklı bulunup 400 tl duruşma masrafı ve ödediği temyiz peşin harcının kendisine ödenmesi karar alınmış. Şimdilik danıştıklarımız ve araştırıp okuduklarımız bizden yana gibi.

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, geçmiş olsun. Bende sizin gibi aynı şekilde sanırım aynı kişilere karşı mağdur oldum. Sizinle izlediğiniz hakkında iletişime geçmek istiyorum. bana ilhanyalcin41@gmail.com adresine mail atar mısınız. Teşekkür Ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

MTCN numarasını karalayarak gönderdiğinizi söylemişsiniz, tam olarak hangi adımlarla yaptınız? Dosyayı jpg olarak mı gönderdiniz?
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, yeni konu açtım ama sanırım cevap gelmeyecek o yüzden bu konu üzerinden yazayım. Benzer şekilde bende dolandırıldım. Dolandırıldığımı anladım ve aynı gün bankanın müşteri hizmetlerini aradım şubeyle görüşün dediler saat 18.00 civarı bankaya gittim, durumu izah edip parayı çekmek istedim kasa kapalı diye cevap verdiler. O zaman paraya blok kayalım dedim mümkün değil dediler rahat olun MTCN numarasını vermediyseniz çekemezler dediler. WESTERN UNİON ile para gönderenler bilirler para gönderim formunda soru-cevap bölümü var anladığım kadarı ile bir nevi güvenlik sorusu banka görevlisi bu soruyu sisteme girmeyi atlamış bu şekilde cevap verdi. Eğer bu soruyu sisteme girmiş olsaydı karşı taraf bu sorunun cevabını bilmediğinden parayı çekemeyecekti. Şimdi ben bankaya bu soruyu girmediği için dava açsam haklı olur muyum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

western uniona dava acma

sehriyw pilav garanti bankasi

western union dolandırıcılığı

garanti bankası avukatları izmir telefon numarası

garanti bankasina acilan eva davalari

banka hesap acip baskasinin hesabindan size aktarilmis dolandiricilik parasi mahkeme sorulari

mtcn olmadan parayi alamiyorum

Avukatm baskasinin hesabina bnm parami yatittirmis cekmis nem papmliyim

garanti bankasi davalik soyisi

garanti bankasini dava acmak

garanti bankasina tazminat davasi acmak istiyorum

western union dolandiricilari

western union mahkeme

garanti bankası isimden dolayi dava açıldı

mtcn numarasina gore islem yapan bankalr

Forum