Merhaba, kucuk bir reklam ajansim var ve bir musterim icin ambalaj tasarimlari yapiyorum (grafik kutu tasarimlari, endustriyel tasarim degil).
Kisaca ozetlersek, tasarimlar sunuldu, begenildi, uretim asamasindayiz. Firma benden tum calismalarin dvd'si ile birlikte bir sozlesme imzalamami istemekte. Sozlesmede "Tasarimci tasarimi firma adina yaptigini, tasarimin tum haklarinin firmaya ait oldugunu, vs" gibi bir madde var. Tasarim firma icin yapilmis ve firma tasarimlari diledigi gibi kullanma yetkisini tabi ki tasir. Uretir, satar, cogaltir, tescil vs yaptirabilir. Ancak benim korkum dijital ortamda vermis oldugum tasarimlarin firma icinde farkli ebat veya urun turlerine uygulanabilecek olmasi. Tasarimin tum haklarini firmaya verdigimde tasarimlarin uzerinde oynama, buyutme, kucultme, gorsellerini degistirmek suretiyle yeni urunlere uygulama yapma hakkini da vermis olur muyum? FSEK kanunlarini bastan sona okudum ama ne yazik ki tatmin edici bir sonuca ulasamadim. Mantik olarak tasarimlar orjinali temsil eder, uzerinde degisiklik yapmak telif hakki dogurur, ama isi garantiye almak istiyorum. Ayni firmanin daha onceki calismamizda benim bir tasarimimi baska bir urune uyguladigini ogrendim. Ne yazik ki ulkemizde koklu ve saygin! kuruluslar dahi boyle seyler yapabiliyor. Cevaplariniz hem benim hem de benzer problemler yasayan bircok kisi icin cok onemli. Bir suredir hem sitede hem de internette konuyla ilgili aramalar yaptim ancak bir sonuca ulasamadim. Tesekkur ederim.