+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 22 ileti bulundu.

Konu: Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat

Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat

Verdiğiniz linki okudum.Başlıktan sonra cepten tehdit e 7.500 tl ceza diyor.Hakarete ceza demiyor.7.500 tl devlete gidecek.Amma sosyetiklermiş.Sarhoş benim arabaya çarptı 12.000 ödeyecem.Şaka bir tarafa size verilen bilgilerde bence yanlışlık yok.Dava açarsınız illa 1000 liraya hükmedilir diye bir kaide yok.Belki 5-10 bin çıkar.Size hakaret edenin işi ve malı yoksa 1000 lira kazansanız da onu bile alamazsınız.

Ayrıca 343 mesaj diyor.O rakam az bile.Ne kadar zamanda yazmış hayret.

Hukuki NET Güncel Haber

Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat konulu yargıtay kararı ara
    Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

davayı istediğiniz rakamdan açabilirsiniz ama karşı tarafın ödeyeceğini ben size peşinen söyledim çünkü böyle bizzat 2tane davaya girdim
    cezadavası parası devlete ödenir müşteki zarar görenkişidir. müşteki şikayetçi olur mahkeme hapsekoyar. amamüştekiye parafalanödenmez.
    mesala size darp falan olur elle tutulur gözle görülür bi geri dönülmez zarar olur adamın ödeyecekte durumu varsatazminat açarsın ozaman alırsınız10-15 bin ama hakaret suçlarında fazla sonuç çıkmıyor çıkanlardada çok düşük meblağlardır. yinede şansımı denerim diyorsanız açın dava 10bintllik
    ama yatırdığınız harca deymez bence.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı carsambalıfaruk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Verdiğiniz linki okudum.Başlıktan sonra cepten tehdit e 7.500 tl ceza diyor.Hakarete ceza demiyor.7.500 tl devlete gidecek.Amma sosyetiklermiş.Sarhoş benim arabaya çarptı 12.000 ödeyecem.Şaka bir tarafa size verilen bilgilerde bence yanlışlık yok.Dava açarsınız illa 1000 liraya hükmedilir diye bir kaide yok.Belki 5-10 bin çıkar.Size hakaret edenin işi ve malı yoksa 1000 lira kazansanız da onu bile alamazsınız.

Ayrıca 343 mesaj diyor.O rakam az bile.Ne kadar zamanda yazmış hayret.
    ÇarşambalıFaruk Bey,
    Öncelikle bana bu kadar vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum Olaydan çok fazla bahsetmediğim doğrudur, açıkçası detaya girmek istemedim. Zaten tek amacım tazminat konusundaki kafa karışıklığımı gidermekti. Ancak mesajları okudukça aklımda yeni soru işaretleri oluştu. Öncelikle belirtmeliyimki ben daha öncede tehdit ve hakarete uğradım ancak avukatım şahit olmadığı ve elimizde yeterli delil olmadığı için uğraşmaya değmeyeceğini belirtmişti. Biliyorsunuz, takipsizlikle sonuçlanan birçok tehdit ve hakaret başvurusu var. Ancak bu sefer durum farklı. Suçu ağırlaştırıcı etkenlerin çok fazla olduğunu düşünmekle beraber, bana bedavaya yardım eden birinin 1.000 tl tazminat uğruna bu kadar işin altına gireceğini düşünmüyorum. Size bir örnek daha vererek aklımdaki soruyu net bir şekilde aktarmak istiyorum. Türkiye'de halk arasında "hakaret" ve "tehdit" suçlarına önem verilmediği, cezaların hafif olduğu bir şekilde aklımıza kazınmıştır. Ancak bu linkteki haberi inceleyecek olursanız http://www.haberturk.com/medya/haber...dit-etti-video , koskoca bir yapımcı firmanın yine "hakaret" ve "tehdit" suçları sebebiyle bir yarışmacı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını görürsünüz. Yani, bu firmanın sadece 1.000 tl tazminat için yada sırf karşı taraf sıkıntı çeksin diye bu işe kalkıştığını düşünmek bence yanlış olur. Bazı durumlar varki cezanın katlanarak artmasına sebep oluyor. http://www.internethaber.com/doktor-...a--401410h.htm bu linkte de göreceğiniz gibi şahıs "hakaret" suçundan 3 ay ceza almış olmasına rağmen hakaret ettiği kişi Recep Tayyip Erdoğan, yani bir kamu görevlisi olduğu için bu ceza birden bire 5 katına çıkmıştır. Sanırım benim durumumda buna benzer olsa gerek

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu işten para çıkarmayı kafanıza koymuşsunuz anlaşılan.Biz burdan ne desek boş.İnternetteki uç örneklere bakılarak çok bir yere varılamaz.Ayrıca verdiğim örneği bizzat arkadaşım yaşadı.Davanın şu anda kafanızdakine göre geceğine ve istediğiniz artık ne kadarsa alacağınıza kendizi inandırmışsınız.Sizin fikrinizi değiştirmek gibi burda kimsenin bir çabası olamaz.İsterseniz 100binTL'lik dava açın bizlik bir durum yok.Sadece bu ortak forumda yazıyoruz ki yarın aynı durumda olup arama yaparak bu sayfaya ulaşanlara yardımımız dokunsuz.Yani cevabı sadece size değil aynı durumdaki arama yapan ve foruma ulaşan herkese vermiş oluyoruz.Bir şey almak isteyen alır istemeyen tabi ki kendi bilir.Size davanızda başarılar.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben konuya pek hakim değilim,sadece yorumlardan ibaret.Zaten arkadaşınız olan Avukat size yol gösteriyordur.Somut deliller sizde.Avukatınız zaten haklarınızı savunacaktır.Verdiğiniz linkte dr cezası ertelenmiş,devlet maddi zarar etmiş.Diğerinde dava açılmış sonunu bilmiyoruz.

Siz elinizdeki belgeler ile Avukatınız öncülüğünde suç duyurusunda bulunup Savcı dava açıp Hakim yargılayacak.Yani siz diyorsunuz ki bu kişi bana şunları yaptı.Hakimde yargılama sonunda ya beraat yada ceza takdir edecek.Takdir ettiği ceza erteleme,hapis,adli para cezası olabilir.Adli para cezası olursa devlete ödüyor.Buraya kadar sorun yok herhalde ceza 3-5 katlanır orasını bilmiyorum.

Ceza davasından ceza alan kişinin yaptıkları ile sizi üzdüğünü belki psikolojinizin bozulduğunu,yıprandığınızı öne sürerek manevi tazminat davası açacaksınız.Avukatınız rakamı en iyi tespit edecek olan kişidir.Belki siz çok para ödemesini istersiniz.

Tazminat davalarında harç yatırılıyordu yanılmıyorsam.Mesela 30 bin liralık dava açıp 3 bin lira kazanırsanız geri kalan 27 bin lira için karşı tarafa para ödüyordunuz herhalde.Karşı vekalet ücretimi onu bilmiyorum.Son yazdığım bölümdeki yazı buna bu konuyu iyi bilen bir kişinin veya Avukatınızın cevap vermesi veya yönlendirmesi daha doğru olacaktır.Hayırlı geceler.

Nerede
    ankara
    İletiler
    258
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçenlerde Recep Tayyip Erdoğan ın bir CHP milletvekilinden(Şahin Mengü galiba) 20 bin TL tazminat kazandığı haberi vardı. Tazminata sözkonusu olan laf "terbiyesiz uslup".

Şimdi, siyasi bir şahsiyetin sıradan bir vatandaşa göre, psikolojisinin bozulduğu veya benzer bir iddiayı ispatlayabilmesi çok daha zor olsa gerek.

Fakat dikkat ediyorum, başta Erdoğan olmak üzere bazı siyasetciler siyasi rakibi olarak algıladıkları kişilere karşı seri bir şekilde hakaret davaları açıyorlar. Ve, azımsanmayacak bir oranda -belki yüzde 50-, davaları kazanıyorlar. Yine aklımda kalan bir gazete başlığından Erdoğan ın bir günde 9 dava birden açtığını hatırlıyorum.

Merak ettiğim, siyasiler in bu konuda ayrı bir statüleri mi var? İnsanların küfür ve hakaretden psikolojileri bu kadar kolay bozulsa, ülkede maç idare edecek hakem kalmaz.

Selamlar

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cemil1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Geçenlerde Recep Tayyip Erdoğan ın bir CHP milletvekilinden(Şahin Mengü galiba) 20 bin TL tazminat kazandığı haberi vardı. Tazminata sözkonusu olan laf "terbiyesiz uslup".

Şimdi, siyasi bir şahsiyetin sıradan bir vatandaşa göre, psikolojisinin bozulduğu veya benzer bir iddiayı ispatlayabilmesi çok daha zor olsa gerek.

Fakat dikkat ediyorum, başta Erdoğan olmak üzere bazı siyasetciler siyasi rakibi olarak algıladıkları kişilere karşı seri bir şekilde hakaret davaları açıyorlar. Ve, azımsanmayacak bir oranda -belki yüzde 50-, davaları kazanıyorlar. Yine aklımda kalan bir gazete başlığından Erdoğan ın bir günde 9 dava birden açtığını hatırlıyorum.

Merak ettiğim, siyasiler in bu konuda ayrı bir statüleri mi var? İnsanların küfür ve hakaretden psikolojileri bu kadar kolay bozulsa, ülkede maç idare edecek hakem kalmaz.

Selamlar
    Önemli bir konuya değinmişsiniz Cemil bey.Benim de anlatmaya çalıştığım bu. İnsanlar kalkıpta 1.000 tl tazminat için mahkemelerle davalarla uğraşmazlar. Bunun yanında sizde gazete haberlerinde fark ettiyseniz "tazminat" olarak adı geçen ceza aynı zamanda adli para cezası ile aynı formata sahiptir. Örneğin bir gazetede okuduğum habere göre, bir kadın kocasına "şiddet" ve "hakaret" davası açıyor. 150 gün hapis cezasına çarptırılan koca günlüğü 20 tl den sayılara 3.000 tl para cezası alıyor. Bu para gazetede yazan habere göre kadının eline geçmiştir. Ancak burdaki arkadaşlar ısrarlı bir şekilde bu paranın devlete gittiğini söylüyorlar. Bunun yanında yine Erol Köse davasında da 750 günlük hapis cezası günlüğü 70 tl den sayılarak 52.500 tl para cezasına dönüştürülmüştür. Bütün gazeteler bunu "tazminat" olarak nitelendirmiş ve müştekinin bu parayı aldığını yazmışlardır. Bence burdaki arkadaşlar adli para cezasını devletin aldığı konusunda yanılıyor, bazı durumlarda devlet alıyor olabilir ama her durumda değildir. Gidip kamu malına zarar verirsen devlet alır tabi ama "hakaret" davasında ne alaka? Zaten ben devlete para ödüyorum açılan mahkeme için. Ayrıca diyelim Erol Köse 52.500 tl adli para cezası aldı ve bunu devlete ödedi, o zaman tazminat cezası ne kadardı? Bir 50.000 de müştekiye mi ödedi sonrasında? Hiçbir gazetede ben okurken ayrı ayrı adli para cezası ve tazminat cezası görmedim; adli para cezası ve tazminat aynı kefeye konmaktadır.

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C.
    YARGITAY
    3. HUKUK DAİRESİ
    E. 2010/13352
    K. 2010/15574
    T. 30.9.2010

• KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI NEDENİYLE MANEVİ TAZMİNAT TALEBİ ( Manevi Tazminatın Ceza Olmadığı ve Malvarlığı Hukukuna İlişkin Bir Zararın Karşılanmasının Amaç Edinilmediği - Sınırının Amacına Göre Belirlenmesi Gerektiği )

• MANEVİ TAZMİNATIN MİKTARININ BELİRLENMESİ ( Manevi Tazminatın Ceza Olmadığı ve Malvarlığı Hukukuna İlişkin Bir Zararın Karşılanmasının Amaç Edinilmediği - Sınırının Amacına Göre Belirleneceği )

• TAZMİNATTA SINIR ( Manevi Tazminat - Mevcut Halde Elde Edilmek İstenilen Tatmin Duygusunun Etkisine Ulaşmak İçin Gerekli Olan Kadar Hükmedilmesi Gerektiği )
    818/m.49

ÖZET : Dava, kişilik hakkına saldırı nedeniyle manevi tazminat istemine ilişkindir. Manevi tazminat nedeniyle hükmedilecek para zarara uğrayanda manevi huzuru doğurmayı gerçekleştirecek tazminata benzer bir fonksiyonu olan özgün bir nitelik taşır. Bir ceza olmadığı gibi malvarlığı hukukuna ilişkin bir zararın karşılanmasını da amaç edinmemiştir. O halde bu tazminatın sınırı onun amacına göre belirlenmelidir. Takdir edilecek miktar, mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalıdır.

DAVA : Dava dilekçesinde 5.000 TL manevi tazminatın faiz ve masraflarla birlikte davalı taraftan tahsili istenilmiştir. Mahkemece davanın kısmen kabulü cihetine gidilmiş, hüküm taraflarca temyiz edilmiştir.

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

KARAR : Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre, davacının tüm temyiz itirazları ile davalının sair temyiz itirazları yerinde değildir.

Dava, kişilik hakkına saldırı nedeniyle manevi tazminat istemine ilişkindir.

Kişilik hakları hukuka aykırı olarak saldırıya uğrayan kimse manevi tazminata hükmedilmesini isteyebilir. Hakim manevi tazminatın miktarını tayin ederken saldırı teşkil eden eylem ve olayın özelliği yanında tarafların kusur oranını, sıfatını, işgal ettikleri makamı ve diğer sosyal ve ekonomik durumlarını da dikkate almalıdır. Miktarın belirlenmesinde her olaya göre değişebilecek özel hal ve şartların bulunacağı da gözetilerek takdir hakkını etkileyecek nedenleri karar yerinde objektif olarak göstermelidir. Çünkü kanunun takdir hakkı verdiği hususlarda hakimin hukuka ve hakkaniyete göre hüküm vereceği Türk Medeni Kanunu’nun 4. maddesinde belirtilmiştir. Hükmedilecek bu para, zarara uğrayanda manevi huzuru doğurmayı gerçekleştirecek tazminata benzer bir fonksiyonu olan özgün bir nitelik taşır. Bir ceza olmadığı gibi malvarlığı hukukuna ilişkin bir zararın karşılanmasını da amaç edinmemiştir. O halde bu tazminatın sınırı onun amacına göre belirlenmelidir. Takdir edilecek miktar, mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalıdır.

Davaya konu olan olayda; olay tarihi, oluş biçimi, özellikleri, ekonomik olgular ve yukarıdaki ilkeler gözetildiğinde mahkemece takdir olunan 1500 TL. manevi tazminat miktarı fazladır. Ne varki bu yanılgının giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden; HUMK’nun 438.maddesi uyarınca manevi tazminat miktarı 500 TL. olacak biçimde kararın düzeltilerek onanması uygun bulunmuştur.

SONUÇ : Bu itibarla mahkeme kararının gerekçesinde ve hüküm fıkrasının ikinci satırında yazılı bulunan "...1500..." rakamının silinerek yerine "...500..." rakamının yazılmasına, kararın düzeltilmesine ve düzeltilmiş bu şekli ile ONANMASINA, 7.40 TL bakiye temyiz harcının temyiz eden davalıya yükletilmesine, 71.95 TL fazla alınan temyiz harcının istek halinde temyiz eden davalıya yükletilmesine, 30.09.2010 günü oybirliğiyle karar verildi.

İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı neriman12 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Önemli bir konuya değinmişsiniz Cemil bey.Benim de anlatmaya çalıştığım bu. İnsanlar kalkıpta 1.000 tl tazminat için mahkemelerle davalarla uğraşmazlar. Bunun yanında sizde gazete haberlerinde fark ettiyseniz "tazminat" olarak adı geçen ceza aynı zamanda adli para cezası ile aynı formata sahiptir. Örneğin bir gazetede okuduğum habere göre, bir kadın kocasına "şiddet" ve "hakaret" davası açıyor. 150 gün hapis cezasına çarptırılan koca günlüğü 20 tl den sayılara 3.000 tl para cezası alıyor. Bu para gazetede yazan habere göre kadının eline geçmiştir. Ancak burdaki arkadaşlar ısrarlı bir şekilde bu paranın devlete gittiğini söylüyorlar. Bunun yanında yine Erol Köse davasında da 750 günlük hapis cezası günlüğü 70 tl den sayılarak 52.500 tl para cezasına dönüştürülmüştür. Bütün gazeteler bunu "tazminat" olarak nitelendirmiş ve müştekinin bu parayı aldığını yazmışlardır. Bence burdaki arkadaşlar adli para cezasını devletin aldığı konusunda yanılıyor, bazı durumlarda devlet alıyor olabilir ama her durumda değildir. Gidip kamu malına zarar verirsen devlet alır tabi ama "hakaret" davasında ne alaka? Zaten ben devlete para ödüyorum açılan mahkeme için. Ayrıca diyelim Erol Köse 52.500 tl adli para cezası aldı ve bunu devlete ödedi, o zaman tazminat cezası ne kadardı? Bir 50.000 de müştekiye mi ödedi sonrasında? Hiçbir gazetede ben okurken ayrı ayrı adli para cezası ve tazminat cezası görmedim; adli para cezası ve tazminat aynı kefeye konmaktadır.

neriman hanım sanırım yazdıklarımı ve yazılanları okumuyor yada okuyup anlamamakta ısrar ediyorsunuz. ceza davası sonucu size para ödenmez karşı taraf ceza alırsa hapis yerine devlete para öder vergi dairesine gider para cezası öder trafik cezası gibi düşünün.
    tazminat açarsanız ozaman siz para alabilirsiniz. bu ihtimalinde çok düşük olduğunu defalarca belirttim. 2 defa canlı davaya girdim.
    10dan fazla tazminatdavasnıda yazılı ve sözlü inceleme fırsatı bulan biri olarak size bunları söylüyorum iyiforumlar.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat

Alisveris yaptıgım bır mekanda urun hakkında haklı olmama rağmen mağaza sahibi tarafından eşim ve çalışanları yanında hakarete uğradım ve o anda karakola şikayette bulundum acaba bır sonuc alabılırmıyım
    Konu Seçici tarafından (19-12-2015 Saat 20:58:02 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Yazım yanlışı

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hakaret davası tazminat miktarı

hakaret ve tehditin cezası nedir

http:www.hukuki.netshowthread.php95969-Hakaret-ve-Tehdit-icin-manevi-tazminat

hakaret manevi tazminat

tehdit ve hakaret suçunun cezası nedir

hakaret ve tehditte tazminat

hakaret tehdit cezası nedir

telefonda hakaret ve manevi tazminathakaret ve tehdithakaret davası nasıl açılırtehdıt ve hakaret cezasısözlü hakaret davası dilekçe örneğihakaret ve tehdit suçunun cezasıhakaret davasında tazminat miktarıtehdit ve hakaretin cezası nedirmanevi tazminat davası nasıl açılırtehdit ve hakaret cezası nedirhakaret davası sonucu manevi tazminathakaret davalarında tazminat miktarıhakaret davası açmak kaç paratehdit ve hakaret suçunun cezasımanevi tazminat davasında para ödenir mitehditten dolayı manevi tazminathakaretten dolayı manevi tazminat davasıhakaret davasi nasil açilir
Forum