Merhabalar

Başlık ilk bakışta biraz zor anlaşılır gibi gelebilir, izninizle izah edeyim. Maliyenin son teşebbüsü ile bana gönderilen yazıya istinaden maliyenin internet sitesinden yaptığımız kontroller de hem benim adıma kayıtlı meskenin hem de hesabı olmadığı için benim hesabıma yatan eşime ait meskenin kira geliri var. Meskenler biri benim adıma diğer eşimin adına tapuda kayıtlı, müşterek değil. Şimdiye kadar hem konutu alalı biriki sene olduğu için %5 iktisap bedeli indirimi yüzünden hem de başka bir şehirde kira ödediğimiz için beyanname vermedik.

İktisap bedeli için artık süre geçtiği için faydalanamıyoruz (iksinin de tapu tarihi Mayıs 2006) bu evler için yakıt paralarını da kiracılardan (kontratta kira bedeli ayrı olarak belirtilmiş durumda)
daha sonra sorun yaşamamak için yakıt ve çevre giderlerini de biz alıyorduk, hesaba gönderiyorlardı. Bunlar Maliyeye bankadan gönderilen tutarlarda tabii ki birlikte gözüküyor.

Sorularım;

1. Evler için ödediğimiz kapıcı ve apartman tamir fonu için alınan aidatlarını, yakıt aidatlarını, site geneli için toplanan çevre bakım aidatlarını nasıl indirebiliriz?
2. Kirayla birlikte gönderilen yakıt bedellerini tefrik etmeye gerek var mıdır, yoksa iki ev için de gerçek usulde beyanname verip hiç mi uğraşmayalım?
3. Kiracının kira ödemediği aylar için ödenen her türlü yukarda belirttiğim aidatları beyanname de gösterebilir miyim?
4. Benim hesabıma yatan ama geliri eşime ait olan mesken için birlikte onun da istisna tutarından faydalanarak beyanname verebilir miyim?
5. İstisna bedel(ler)ini ve aidatları düştükten sonra mı benim ödediğim kira bedelini düşmem gerekir, veya nasıl olur?

Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.