Merhabalar,
Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu dönem başlangıcında onlarca öğrenciyi mağdur eden bir uygulamayla ilgili ön bilgi almak istiyorum.
Eğitim hukuku üzerine uzman bir avukat bulamadığımız için buradan fikir ve önbilgi almak istedim. Kısaca anlatmak gerekirse meselenin özü şu.

Başarısız öğrenci : iki dönem üstüste dönem not ortalaması 2'nin altında olan ve genel not ortalaması da 2'nin altında olan öğrenci demek. normal öğrencilere göre bazı hakları olmaz ve daha az ders alırlar.
2011 yılında çıkan YÖK kanunuyla üniversitelerden atılma kalkmış ve ders tekrarlarına kademeli ödeme artışı getirilmişti. Bu kanundan hemen önce üniversite yönetmeliğimizde "son sınıf öğrencileri başarısız öğrenci statüsünde sayılamazlar" şeklinde bir madde vardı. Yasayla yönetmeliğin uygulaması arasında bir uyuşmazlık olduğu için 2011 ağustos ayında yürürlüğe giren üniversite yönetmeliğinden o madde çıkartıldı. Fakat tersi bir hüküm de koyulmadı. Hemen akabindeki eylül döneminde tersi bir uygulama da yapılmadı, yani son sınıf öğrencileri eskisi gibi her halükarda direk başarılı statüde kabul edildiler ve bize ona göre ders verdiler. Daha sonra YÖK tarafından ders tekrarlarına kademeli ödeme artışı iptal edildiği halde eski madde yönetmeliğe geri koyulmadı.

Bu dönem başında ise hiç bir resmi kanalla duyuru yapılmadan son sınıf öğrencilerinin başarısız statüde olmasını kabul ettiler ve onlarca insana başarısız muamelesi yapıp daha az ders verdiler. Geçen dönem uygulanmadığına dair emsal var. Bu dönem de ders sistemindeki bazı hatalardan dolayı başarısız olması gerekirken başarılı öğrenci gibi ders alabilen emsaller de var. Fakat biz bu dönemki emsal olan arkadaşlarımızın başını yakmamak için isimlerini vermeden yönetime dilekçe verdik. Uygulamanın tersine bir emsal var ve biz bu uygulamadan mağduruz diye. Hem Fakülte yönetim kurulu hem de Üniversite Yönetim kurulu yetkisizlik kararı vererek bizi üniversite senatosuna yönlendirdiler. Senato bu ay içerisinde toplanmayacak ve cuma gününe kadar lehimizde bir uygulama yapılmadığı müddetçe 8 ay fazladan öğrenci kalacağım.

1) Cuma günü idare mahkemesine başvurmak için dilekçemizi bir avukatın yazmasıyla bizim kendimiz yazmamız arasında kararı etkileyecek kadar bir fark oluşur mu? Bu dilekçeyi nereye yazdırabiliriz?
2) Cuma günü idare mahkemesine başvursak hemen bir sonraki hafta mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı alma ihtimali var mı?
3) Yürütmeyi durdurduktan sonra biz hemen ders seçimimizi yapıp haziran ayında mahkeme sürdüğü halde dersleri geçsek bu dersler kazanılmış hak sayılır mı?
4) Yönetmeliğe rağmen geçen dönem uygulamayı hayata geçirmeyen idareciler soruşturma geçirir mi?
5) Mahkeme hemen haftaya yürütmeyi durdurma vermese fakat aylar sonra mahkeme tamamlandığında biz haklı olsak bizim kaybettiğimiz 8 ay için üniversite aleyhinde maddi ve manevi tazminat açabilir miyiz?

Üniversite yönetmeliğinin ilgili 23. maddesini okumak için:
http://boun.edu.tr/Default.aspx?SectionID=275

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Eğer yasal olarak sorun oluşturmuyorsa veya forum kurallarına aykırı değilse eğitim hukukunda uzman bir avukata dair iletişim bilgisi de gönderebilirseniz sevinirim.