+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 15´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Türkmenistanlı Bayanla Evlilik

Türkmenistanlı Bayanla Evlilik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Türkmenistanlı Bayanla Evlilik

Alıntı enginsez rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba...
    Yukarıdaki konu ile ilgili , bu sayfayı okuyanlara ,bir nebze yardımcı olur düşüncesi ile bildiklerimi yazmak isterim:
    .
    Söylediklerinizin hepsi doğru,fazlası var eksiği yok.Önceki mesajlarımda ben de aynı şeyleri değişik kelimelerle anlatmaya çalışmıştım.Bu sorunun bireysel çabalarla çözülmesi asla mümkün değildir.Bu işe Devletin acilen el atması gerekiyor.Bir çok parçalanmış aile var.Ama kimse ilgilenmiyor.Aşgabat'taki Büyükelçilik dahi bu konuda hiç bir girişimde bulunmuyor.Web adreslerinde bu konuyla alakalı bir çok mesaj, soru var,tatmin edici hiç bir cevap yok.Devletimizin başları(Sayın CumhurBaşkanı-Başbakan) bu konuya el atmadıkları müddetçe bu sorun çözülmeyecektir.Türkmenistan da da bu sorunu çözecek kişi tabii ki Devlet Başkanıdır.Bakan v.s. çözemez.Bu nedenle Türkiyede aynı sorunu yaşayan kişilerin birleşerek bir araya gelmeleri ve birlikte hareket ederek Sn.Başbakanımıza veya Sn.CumhurBaşkanımıza bizzat konuyu ileterek yardım istemeleri en mantıklı yoldur.Ankaradaki Türkmenistan Büyükelçiliği de bu konuda yetkili değildir.Bunun dışında konunun çözümü için yapılacak tüm bireysel girişimler sonuçsuz kalacaktır ve zaman, emek, umut, para kaybı olacaktır.Halen Türkiyede Türkmenistan vatandaşı bayanlarla evli olan vatandaşlarımız ve eşleri Türkmenistana ailelerinin ziyaretine dahi gidememektedirler.Türkmenistan vatandaşı kadın ülkesine girdiği anda ve T.C.Vatandaşlığını da aldığı öğrenildiğinde bir daha ülkesinden çıkmasına izin verilmeyecektir.Zaten yakın zamana kadar Türkmenistan vatandaşlarının yurtdışına çıkışları dahi binbir zorlukla izin almaları sonucunda olabiliyordu.Türkmenistanda yaşayan yabancılar da izin almadan ülkeden çıkış yapamamaktadırlar.Türkmenistan Kanunları kendi vatandaşlarına çifte vatandaşlığı yasaklamıştır.Sovyetler Birliği kurulduğundan itibaren yaklaşık yüz yıldır Ülkede yaşayan etnik kökenleri farklı insanların sayısı(En çok Ruslar) Türkmenistan'a ve diğer bağlı Cumhuriyetlere bağımsızlıklarının verildiği 1991 senesinden itibaren her geçen yıl giderek azalmıştır ve hala azalmaktadır. Gidemeyenler ise maddi durumları iyi olmayanlardır.Şu an çifte vatandaşlığa sahip olanlar 2013 yılına kadar birini seçmek zorunda bırakılmışlardır.Buna şu an orada iş yapan ve Türkmen Pasaportuna sahip bazı anlı şanlı işadamlarımız da dahildir. Ama onlar her durumda bir çözüm yolu bulurlar. Açıkçası, Türkmenistan kendi vatandaşlarının yabancılarla evlenerek toplumun karışmasını, ırklarının bozulacağı endişesiyle ve diğer bir çok sebepten istemediği kanısındayım.Kendilerince haklı da olabilirler.Demokrasinin olmadığı bir yerde başka türlü düşünmekte safdillik olur.Kapalı olan ülkelerini dışarıya açmak istemiyorlar.Sahip oldukları yeraltı zenginliklerinin(Doğal gaz,Petrol,v.s)yarattığı refah bir yaşamdan sadece kendi insanlarının yararlanmasını istemeleri son derece mantıklıdır.Ülkede bazı mal ve hizmetlerin fiyatı yabancılara iki kat olarak uygulanmaktaydı. Mesela uçak biletleri, benzin fiyatı, bazı otellerin ücretleri, telefon abonelikleri v.s.aklıma gelenlerden.Şimdi nasıldır bilmiyorum.Bunda da kendilerine göre haklı olabilirler. Devlet büyüklerinin bir araya geldiklerinde söyledikleri; "Bir Millet İki Devlet" söylemi gerçekte doğru bir söylem olmasına rağmen, uygulamada masaldan başka bir şey değildir.Dünyanın neresinde milletleri,halkı aynı olan devletler biribirlerine vize uygulamaktadırlar? İstisna olarak Güney ve Kuzey Kore var, onlarda biribirlerine düşman oldukları için.Sadece Türkmenistan değil, bütün Türki Devletleri bağımsız olduklarında ilk tanıyan devlet T.C.Devletidir.Aslında bizler bu devletlerin bizlere karşı tutunduğu olumsuz tavırları kısmen de olsa hakettik.Şöyleki;Bağımsızlıklarının ilk on yılında Türkmenistana giden bazı Türkler(Dürüst işadamlarını tenzih ederim), Türkmenistan devletini ve vatandaşını kazıklamak v.s.gibi bir takım çirkin denilebilecek olaylara neden olarak Türkiyemizin itibarını sarsmış oldular.İlk on yıldan sonra onlarda gerçeğin farkına vardılar ve Ülkede Türklere karşı bambaşka bir düşünce oluştu.Bunun sonucunda başta vize zorlukları olmak üzere kendilerine göre diğer önlemleri almaya başladılar.Ama bu önlemler çok sert oldu.Vize örneğinde olduğu gibi.Aslında bütün bu hayatı zorlaştıran uygulamalardan kendi vatandaşlarıda memnun değil ama alışmışlar bir kere.Başka çareleri de yok.Türkiyede yaşayan halkın çok büyük bir kısmı Türkmenistan hakkında hiç bir doğru dürüst bilgiye sahip değiller.Aydın, okumuş(Türkiye standartlarına göre) bir çok kişi dahi ;-Türkmenistan da vize mi istiyor? diye konuşabiliyor.Aslında Ülkemizin dış politikasının Batıya endeksli olması sonucunda Orta Asya politikasının ihmal edilmiş olması da bazı zorlukları beraberinda getirmiştir.Türki Devletlerle ilişkilerimizin Özal ve Demirel dönemlerinden sonra giderek zayıflaması sonucunda her şeyi aynı olan kardeş halklar birbirlerinden uzaklaşmaya başlamışlardır.İşadamlarımız oralarda çeşitli işler yaparak para kazanmaktadırlar, bu güzel bir şeydir.Ama sade vatandaş olarak oralara gidebilmek onbeş günlük turist vizesi dışında(Alınabilirse tabii ki) çok zordur. Ama oralardan ülkemize gelenler bir ay vizesiz olarak rahatça kalabilmektedirler.Devletimizin vize politikası sonucunda bu ülkelere mütekabiliyet(karşılıklılık) esası uygulanmamaktadır ve bunun sonucunda vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Türkmenistan ve Özbekistan dışındaki Türki Devletlerde böyle bir durum yoktur.Onlar çok daha esnektirler.Hatta Kırgızistan bize vize uygulamamaktadır.Azeriler ve Kazaklar da da bu işler kolaydır.Dolayısıyla; Bu iki ülke(Türkmenistan ve Özbekistan) tarafından vatandaşlarımıza uygulanan vize zorlukları Devlet Büyüklerimizce de bilinmektedir, ama nedense, hiç bir şey yapılmamaktadır.Konuyla ilgili gelişmeler buradan paylaşılırsa çok faydalı olacaktır.
    Ben de konuyla alakalı bilgi ve düşüncelerimi paylaşmak istedim.Sevgiler ve Saygılar.

- - - Updated - - -

Alıntı İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Türkmenistan Devletinin üç çocuklu ailelere ev araba vermesi haberlerini basında görmüştüm. Bu konuda ise evlenmeyi zora sokucu uygulamalarından haberdar oldum. Bürokratik aksaklıklar söz konusu değilse ve Türk'den özge bir Türk saplantıları yoksa sorun diktatöryal rejimlerdeki tipik yönetim mantığının 'ben ne dersem o olur' anlayışının tezahürü müdür diye sorasım geldi.
    Nasıl ki ülkemiz de de bazı insanlarda diğer uluslara karşı bir takım önyargı ve saplantılar olabiliyorsa Türkmenistanda da bazı Türkmenlerde Türklere karşı önyargı ve saplantılar var.Kanımca bu da oradaki Türklerin ve diğer yabancılarınTürkmenlere göre daha iyi yaşam şartlarında yaşıyor olmalarıdır.
    Bürokratik aksaklık gereğinden çok fazla var.Yıllarca Komunist Rejimle yönetilmenin sonucu böyle bir Bürokratik Kültür oluşmuş durumda.Yani bizim elli altmış yıl önceki Bürokratik sistemimiz geçerli.Aynen dediğiniz gibi "o" anlayışın tezahürüdür.

Hukuki NET Güncel Haber

Türkmenistanlı Bayanla Evlilik konulu yargıtay kararı ara
    Türkmenistanlı Bayanla Evlilik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İsmim Barış ve ben Türkmenistan asıllı Dinara adlı bayanla evlenmek istiyorum. Aramızda bir sorun olduğunu belirtmek istiyorum, Dinara 4 5 ay kadar benimle birlikte yaşadı ve bana anlattığına göre vizesi dolmuştu. Bir gün Türk Polisi' nin GBT sorgulaması sonucunda gözaltına alındı ardından yurtdışı (deport) işlemleri gerçekleşti. Şu anda memleketinde ikamet etmekte. Onun buraya gelebilmesi için 5 yıl (deport süresi) süre verdiler ve bu durum bizim birleşmemiz için büyük bir sorun olacak diye düşünmeye başladım. Lâkin biraz araştırma yapacakmış ve ne gibi durumlar gerekecekmiş öğreneceğini söyledi. Bu konuda bilgisi olan kişilerden destek istiyorum, ben veya Dinara ne yapabilir veya ne yapması gerekmekte. Yardımcı olan kişilere şimdiden teşekkür ederim. " facebook.com/barisakcamx88 "

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı brs07 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İsmim Barış ve ben Türkmenistan asıllı Dinara adlı bayanla evlenmek istiyorum. Yardımcı olan kişilere şimdiden teşekkür ederim. " facebook.com/barisakcamx88 "
    Barış Merhaba,
    Bu konuyla ilgili bilgiler Türkiyenin Aşgabad Büyükelçiliğinin internet sitesinin yorumlar bölümünde var.O yorumları incelersen gerekli bilgileri edinebilirsin.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın enginsez,
    Deport işlemleri gerçekleşen Türkmenistan' lı sevgilime evlilik için davetiye göndersem (bahsettiğiniz konular dışında) elçilik kabul ediyor mu?

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba öncelikle; benim kız arkadasım 7 senedir kacak durumda türkcem vatandaşı ama buraya turistik vize ile giriş yapmis ve çıkış yapmamış pasaportu çalınmış çalınmadan önceki fotokopileri var noterden onayli aslı damgali fakat zaten 2008 de değişmiş pasaportlar, biz suan evlenmek istiyoruz ama nasıl bir yol takip edicegizi kesfedemedik herkez farklı bilgiler veriyor. Istanbulda ikamet etmekteyiz. Simdik ne yapmamız gerekli? Burada bir evlilik yapabiliyormuyuz bu belge ile bu işimize yararmi? Bizim düşüncemiz o Türkmenistan'a gidicekti kağıtları hazirlicakti bende oraya gidip evlenip onu buraya getirecektim. Düşüncemiz bu idi ne yapmalıyız sizce sizde kafa yormuşsunuz bu islere! Birde bu zaman zarfı içerisinde cezası 7 senelik ne kadar tutar. Buraa hic teskere falanda almamış durumda. Yakalanmadikta. Bir yardımcı olun lutfen. Yada yardımcı olabilicek bir avukat Yada baska birsey varmi acil cevap verirseniz cok mutlu olurum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

türkmenistan hakkında bilgi

türkmenistan kadınlarıhttp:www.hukuki.netshowthread.php94094-Turkmenistanli-Bayanla-Evlilikturkmen kadinla evliliktürkmenistanlı bayanla evliliktürkmenistanda evliliktürkmenistanlı kadınlartürkmenistan vize kalktımıtürkmenistan evlilikturkmenistana vize var miturkmenistanli bayanla evliliktürkmen bayanla evlilikturkmenistan kadinlariturkmenistan vatandasi ile evlilikturkmenistanli kadin bi turkle evlenmek icin turmenistan konsoloslugundan evlilik icin gerekli belgelertürkmenistan vatandaşı ile evlenmekTurkmen bayanlarturkmenistanli kadinlarturkmenistan deport kanunlariturkmenistan bayanlaritürkmenistan kanunlarytürkmenistan bayanlarıtürkmenistan vizesi kaç günde çıkarturkmenistanda alman konsoloslugu varmi
Forum