+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: Kişi çocuğunu mirastan mahrum edebilir mi?

Kişi çocuğunu mirastan mahrum edebilir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    rize
    İletiler
    91
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kişi çocuğunu mirastan mahrum edebilir mi?

kişi kendi emeğiyle edindiği mallarını çocuğundan mahrum bırakabilirmi,bırakamıyorsa neden bırakamıyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Kişi çocuğunu mirastan mahrum edebilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Kişi çocuğunu mirastan mahrum edebilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kişi çocuğunu mirastan mahrum edebilir mi?

Belli şartlarda mahrum edebilir mesela çocuğu canına kastetmişse. Yoksa ef püften sebeplerle (bana bakmıyor ilgilenmiyor sevmiyor aramıyor) mahrum edemez. Kimse dünyaya gelirken anasını babasını seçemiyor ve çocuklar ana babanın eseridir dünyaya gelirken beyaz bir sayfa olarak geliyor kirlaniyorsa baş sorumlulardan biri ana babasıdır.

Nerede
    rize
    İletiler
    60
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bence bu senin anlattığın nedene dayanmıyor bunun nedeni her insanın insanca yaşama hakkı olduğu için çocuğu mirastan mahrum bırakarak onu maduretmek doğru olmayacağındandır ama çocuğu zaten zenginse ozaman sanırım mahrum bırakabilir diye düşünüyorum ama benim bildiğim insan mirasını bir yere vakfedebiliyor ozaman mirasını bir yere vakfedemez öylemi garip bir durum şimdi çocuk çok zengin olsa bile mahrum bırakamıyormu ben amerikalı bir milyarderin mirasından çocuklarını mahrum birakacağını haberlerde duymuştum demek ki yurt dışında mahrum bırakabiliyor bu mahrum bırakamamanın mantığını anlamadım bana tek gerekçe olarak yukarda yazdığım gerekçe geliyor ama çocuk zaten zenginse budurumda ortadan kalkar diye düşünüyorum.hem zaten şöyle bir gerçek vardır hukukta 18 yaşını dolduran herkes çalışmak zorundadır yani her yetişkin çalışmak zorundadır kuralı vardır şimdi babanın görevi onu 18 yaşına kadar bakmak ondan sonra zaten hukuk diyor ki ister bak ister bakma sana kalmış bu biraz çelişki yaratmıyormu ayrıca babanın bence yapması gereken onu ayakları üzerinde durabilecek meslek sahibi yapmaktır dolayısıyla onu okutmak babanın görevi ama ona bakmak gibi bir görevi yok adam çalışacak parasını kazanacak dolayısıyla zengin bir adamın miradsını yiyerek yatma hakkına sahip değil çünkü kendi ayakları üzerine durmak zorunda.ayrıca baba yada anneyi bakmayarak sokakta bırakmak büyük bir suçtur yada elden ayaktan düşmüşken hiç bakamamak onları ölüme terketmek büyük bir suçtur çünkü anne baba seni yetiştirmiş bir insandır ve onu bakmaklada çocukları sorumludur çünkü sana emek sarfedenlere karşı sende borcunu ödemek zorundasın.
    Konu insanhakkı tarafından (28-01-2012 Saat 01:49:23 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilgilendirme:

İKİNCİ AYIRIM
    TASARRUF ÖZGÜRLÜĞÜ

A. Tasarruf edilebilir kısım
    I. Kapsamı
    MADDE 505.- Mirasçı olarak altsoyu, ana ve babası, kardeşleri veya eşi bulunan mirasbırakan, mirasının saklı paylar dışında kalan kısmında ölüme bağlı tasarrufta bulunabilir.
    Bu mirasçılardan hiç biri yoksa, mirasbırakan mirasının tamamında tasarruf edebilir.
    II. Saklı pay
    MADDE 506.- Saklı pay aşağıdaki oranlardan ibarettir:
    1. Altsoy için yasal miras payının yarısı,
    2. Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,
    3. Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri,
    4. Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması hâlinde yasal miras payının tamamı, diğer hâllerde yasal miras payının dörtte üçü.

III. Tasarruf edilebilir kısmın hesabı
    1. Borçların indirilmesi
    MADDE 507.- Tasarruf edilebilir kısım, terekenin mirasbırakanın ölümü günündeki durumuna göre hesaplanır.
    Hesap yapılırken, mirasbırakanın borçları, cenaze giderleri, terekenin mühürlenmesi ve yazımı giderleri, mirasbırakan ile birlikte yaşayan ve onun tarafından bakılan kimselerin üç aylık geçim giderleri terekeden indirilir.
    2. Sağlararası karşılıksız kazandırmalar
    MADDE 508.- Mirasbırakanın sağlararası karşılıksız kazandırmaları, tenkise tâbi oldukları ölçüde, tasarruf edilebilir kısmın hesabında terekeye eklenir.
    3. Sigorta alacakları
    MADDE 509.- Mirasbırakanın kendi ölümünde ödenmek üzere üçüncü kişi lehine hayat sigortası sözleşmesi yapması veya böyle bir kişiyi sonradan lehdar olarak tayin etmesi ya da sigortacıya karşı olan istem hakkını sağlararası veya ölüme bağlı tasarrufla karşılıksız olarak üçüncü kişiye devretmesi hâlinde, sigorta alacağının mirasbırakanın ölümü zamanındaki satın alma değeri terekeye eklenir.
    B. Mirasçılıktan çıkarma
    I. Sebepleri
    MADDE 510.- Aşağıdaki durumlarda mirasbırakan, ölüme bağlı bir tasarrufla saklı paylı mirasçısını mirasçılıktan çıkarabilir:
    1. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemişse,
    2. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse.

II. Hükümleri
    MADDE 511.- Mirasçılıktan çıkarılan kimse, mirastan pay alamayacağı gibi; tenkis davası da açamaz.
    Mirasbırakan başka türlü tasarrufta bulunmuş olmadıkça, mirasçılıktan çıkarılan kimsenin miras payı, o kimse mirasbırakandan önce ölmüş gibi, mirasçılıktan çıkarılanın varsa altsoyuna, yoksa mirasbırakanın yasal mirasçılarına kalır.
    Mirasçılıktan çıkarılan kimsenin altsoyu, o kimse mirasbırakandan önce ölmüş gibi saklı payını isteyebilir.
    III. İspat yükü
    MADDE 512.- Mirasçılıktan çıkarma, mirasbırakan ancak buna ilişkin tasarrufunda çıkarma sebebini belirtmişse geçerlidir.
    Mirasçılıktan çıkarılan kimse itiraz ederse, belirtilen sebebin varlığını ispat, çıkarmadan yararlanan mirasçıya veya vasiyet alacaklısına düşer.
    Sebebin varlığı ispat edilememiş veya çıkarma sebebi tasarrufta belirtilmemişse tasarruf, mirasçının saklı payı dışında yerine getirilir; ancak, mirasbırakan bu tasarrufu çıkarma sebebi hakkında düştüğü açık bir yanılma yüzünden yapmışsa, çıkarma geçersiz olur.
    IV. Borç ödemeden aciz sebebiyle mirasçılıktan çıkarma
    MADDE 513.- Mirasbırakan, hakkında borç ödemeden aciz belgesi bulunan altsoyunu, saklı payının yarısı için mirasçılıktan çıkarabilir. Ancak, bu yarıyı mirasçılıktan çıkarılanın doğmuş ve doğacak çocuklarına özgülemesi şarttır.
    Miras açıldığı zaman borç ödemeden aciz belgesinin hükmü kalmamışsa veya belgenin kapsadığı borç tutarı mirasçılıktan çıkarılanın miras payının yarısını aşmıyorsa, mirasçılıktan çıkarılanın istemi üzerine çıkarma iptal olunur.

Bilgilendirme:

2. Mirastan yoksunluk
    a. Sebepleri
    MADDE 578.- Aşağıdaki kimseler, mirasçı olamayacakları gibi; ölüme bağlı tasarrufla herhangi bir hak da edinemezler:
    1. Mirasbırakanı kasten ve hukuka aykırı olarak öldüren veya öldürmeye teşebbüs edenler,
    2. Mirasbırakanı kasten ve hukuka aykırı olarak sürekli şekilde ölüme bağlı tasarruf yapamayacak duruma getirenler,
    3. Mirasbırakanın ölüme bağlı bir tasarruf yapmasını veya böyle bir tasarruftan dönmesini aldatma, zorlama veya korkutma yoluyla sağlayanlar ve engelleyenler,
    4. Mirasbırakanın artık yeniden yapamayacağı bir durumda ve zamanda ölüme bağlı bir tasarrufu kasten ve hukuka aykırı olarak ortadan kaldıranlar veya bozanlar.
    Mirastan yoksunluk, mirasbırakanın affıyla ortadan kalkar.

Bence buradaki mantık şu miras bırakan öldükten sonra zaten kalan mallar vasitetiniz ve borçlarınız çıktıktan sonra miraçıların oluyor. ve belirli bir orandan fazla vasiyet etme şansınız yok. Yok ben hiç bırakmayacağım denirse ölmeden önce mallarınızın tümü sizin ve istediğiniz gibi yiyebilir, mirasçılar dışında istediğiniz yere bağışlayabilirsiniz.
    Konu frmax tarafından (28-01-2012 Saat 19:24:43 ) de değiştirilmiştir.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    istediğiniz yere bağışlayabilirsiniz.
    Bu "istediğiniz yer" içinde varislerinizin bir kısmı yok diye biliyorum. Yanılıyor muyum?
    Yani baba tüm mal varlığını iki çocuğundan birine bağışlayamıyor bildiğim kadarıyla.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu "istediğiniz yer" içinde varislerinizin bir kısmı yok diye biliyorum. Yanılıyor muyum?
    Yani baba tüm mal varlığını iki çocuğundan birine bağışlayamıyor bildiğim kadarıyla.
    haklısınız zaten madde MADDE 508.'de de bu geçiyor. sanırım eksik ifade etmişim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    haklısınız zaten madde MADDE 508.'de de bu geçiyor. sanırım eksik ifade etmişim.

Nerede
    rize
    İletiler
    60
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ama burda niçin mirasçıları mirastan mahrum bırakamayacağı yazmıyor.şimdi adam kendi emeğiyle kazandığı parayı çocuğunu yetiştirmiş ve meselk sahibi yapmış ve çocuğunun durumuda iyiyse miras bırakmayabilir diye düşüşünüyorum çünkü babanın görevi çocuğunu yetiştirmek bir meslek sahibi yaparak ayakları üzerinde durmasını sağlamak ve o çocukta maddi durumu iyiyse yani her insanın insanca yaşama hakkı olduğu için çocuğuda bu insanca yaşama imkanlarına sahipse mahrum bırakabilir diye düşünüyorum çünkü bu mirası kendi emeğiyle yapmıştır ve bunu mirasla mahrum bırakabilir ama tabi çocuğunun durumunun iyi olması kaydıyla.
    şimdi bu iletinizde neden mahrum bırakamayacağı ifade edilmemiş şayet öldükten sonra hiçbir bilgi olmadığı için varislere bırakılmalıdır dersek bu doğru olmaz çünkü miras kağıdı ortada vardır yani kişi kağıda mirası yazmış olacaktır.evet mirastan mahrum bırakamamanın nedeni nedir.

İletiler
    1.238
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı insanhakkı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    aşimdi bu iletinizde neden mahrum bırakamayacağı ifade edilmemiş
    Yasalar çıkartılırken gerekçesi de yazılıyor diye biliyorum...ona bakmak lazım.
    gerekçesi vardır..ama yasada yazmaz..

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıda yazılan maddeleri okumadan yine kendi dünyanda kendince yorumlar yapmışsın.Mesele miras bırakma,mal sahibi malını paraya çevirip istediği gibi tasarruf edebilir.Tabi evlat akli denge ortaya atarsa mahkemede çözülür mesele.
    İnsan senin evlilik fikrine göre kafasına göre sevgi bittiği anda boşanabilmeli hatta evliliği lüzumsuzluk gibi gören bir zihniyetin iş mirasa gelince değişik fikirler yazması enteresan.İnsan evlilikten çok kolay kurtulamaz ama mirasta çok kolay yollar var.

Mirasçı mal kaçırmaya yönelik çocuklar arasında ayırım yapıyorsa saklı pay mahkeme tarafından geri alınabilir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

baba evladını mirastan mahrum bırakabilir mi

baba oğlunu mirastan mahrum bırakabilir mi

http:www.hukuki.netshowthread.php93806-Kisi-cocugunu-mirastan-mahrum-edebilir-mi

mirastan mahrum etmek

evladı mirastan mahrum etmek

baba oglunu mirastan reddedebilir mi

evladı mirastan mahrum bırakma

mirastan mahrum bırakma

kişi çocuğunu mirastan mahrum edebilir mi

miras mirastan mahrum etme

çocuğu mirastan mahrum etmemirastan yoksun bırakmaevladı mirastan yoksun bırakmamirastan redevlatliktan red ve mirastan mahrum birakma hakkindamirastan mahrum birakmamirastan men etmeannenin kizini mirastan red davasmirastan mahrum etmeevladi mirastan mahrum etmebir baba bütün mal varlığını tek çocuğuna bırakabilirmimadde mirastan yoksun bırakmababa oglunu malida mahrum birakma bilirmimirastan men etmekmiras sahibi evlatlarindan birini mirastan mahrum edebilir mi
Forum