Merhaba;

İstanbul Kartalda ikamet ediyorum. Sahibi olduğumuz arsa üzerinde bina inşa etmek için 2005 te Kartal Belediyesine müracaat ettik. Ancak bulunduğum bölgede imar durumu belli olmadığı için ruhsat basvurumuz işleme alınmadı. Ev ihtiyacım nedeni ile ruhsatsız olarak zemin ve 1. kat olmak üzere bina yaptık. Bunun içinde o dönemin belediye yetkililerinin bilgisi ve izni (sözlu izin ) dahilinde projeye ve olması gereken yapı özelliklerine uyarak inşaat yaptık . Belediyeden söylenen kendi ihtiyacın olanı 1kat projeye uygun yap imar durumu belli olunca ruhsat alırsın şeklinde oldu.

Şuan ikamet ettiğim yer imara acık ben yarım kalan binamı tamamlamak ve ruhsat almak için tekrar belediyeye müracaat ettim. 6 aydır ruhsat almak icin ugrasıyorum. Bina betonu test edildi. Metro yakınında oldugu icin unıversiteden rapor alındı . İtfaiyeden kültür varlıklarından onay alındı vs. En son encümen yollanarak binanın kacak olduguna dair tutanak tutuldu ve bir nüshasu muhtarlıga verildi. 20.000 TL ye kadar ceza verilebileceği söyleniyor.

6 yıl önce , bölge imara kapılı oldugundan ruhsatsız olarak binamızı yaptık . 6 yıl sonra ceza verilebilir mi ? Bir zaman aşımı bulunuyor mu? Ceza ödemeden ya da en az ceza ile nasıl binamızı tamalayabiliriz? Cezaya itiraz hakkımız bulunuyor mu?

Konu hakkında yrdımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkür ederim.