+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Her sene fazla mesai için alınan imza hakkında

Her sene fazla mesai için alınan imza hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Her sene fazla mesai için alınan imza hakkında

Merhabalar;
    İşveren fazla çalışma ihtiyacı duyduğu zamanlarda fazla mesai yaptırabilmek için işçiden her sene başında fazla mesai ye kalmayı kabul ettiğine dair yazılı imza almak zorundadır.

Benim sorum şu olacak, işe başlarken yaptığımız sözleşmede fazla mesaiye kalmayı kabul ediyorum diye bir madde vardı. 2012 yılına giriyoruz ve bu sene başında bizden tekrar fazla mesai yapmayı kabul ediyorum diye imza isteyecekler. Sözleşmede böyle bir madde olmasına rağmen ben 2012 yılında fazla mesai yapmayı kabul etmiyorum diyerek imza atmayı reddedersem işveren beni tazminatsız işten çıkarabilir mi?

7:30 iş başı 17:15 çıkış saati. 45 dakika yemek molası öğleden önce ve sonra 15 er dakika çay molası var. Fazla mesailerde ise çıkış 21:30 oluyor ve akşam 45 dakika yemek molası veriyorlar. Şirket fazla mesai ücretlerini ödüyor. Bu durumda fazla mesai yaptığımız gün 11 saatten fazla yani 12 saat çalışmış oluyoruz. Fakat yolda geçen zamanı da hesaba katarsak eve gelmem hemen hemen 23:00 buluyor, elini yüzünü yıka bir şeyler ye derken saat 00:00 oluyor. Sabah 6:00 da kalktığım için de dinlenmek için yeterli zaman bulamıyorum. Buna ek olarak ayağımda 4. derecede varis var fazla mesai yaptığım zaman aşırı zorlanıyorum. Fazla mesai yaptırma şekilleri de genelde emri vaki olduğu için ve çalışma ortamı çok huzursuz olduğu için fazla mesai yapmak istemiyorum. Şirket fazla mesai ücretlerini ödüyor. Fakat bu durumlardan dolayı 2012 yılı için imza atmaz isem işverenin beni tazminatsız işten çıkarma hakkı var mı?

Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

Hukuki NET Güncel Haber

Her sene fazla mesai için alınan imza hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Her sene fazla mesai için alınan imza hakkında konulu hukuk haber
    Konu umut.aslan tarafından (24-12-2011 Saat 23:24:48 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Her sene fazla mesai için alınan imza hk.

Alıntı umut.aslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar;
    İşveren fazla çalışma ihtiyacı duyduğu zamanlarda fazla mesai yaptırabilmek için işçiden her sene başında fazla mesai ye kalmayı kabul ettiğine dair yazılı imza almak zorundadır.

Benim sorum şu olacak, işe başlarken yaptığımız sözleşmede fazla mesaiye kalmayı kabul ediyorum diye bir madde vardı. 2012 yılına giriyoruz ve bu sene başında bizden tekrar fazla mesai yapmayı kabul ediyorum diye imza isteyecekler. Sözleşmede böyle bir madde olmasına rağmen ben 2012 yılında fazla mesai yapmayı kabul etmiyorum diyerek imza atmayı reddedersem işveren beni tazminatsız işten çıkarabilir mi?

7:30 iş başı 17:15 çıkış saati. 45 dakika yemek molası öğleden önce ve sonra 15 er dakika çay molası var. Fazla mesailerde ise çıkış 21:30 oluyor ve akşam 45 dakika yemek molası veriyorlar. Şirket fazla mesai ücretlerini ödüyor. Bu durumda fazla mesai yaptığımız gün 11 saatten fazla yani 12 saat çalışmış oluyoruz. Fakat yolda geçen zamanı da hesaba katarsak eve gelmem hemen hemen 23:00 buluyor, elini yüzünü yıka bir şeyler ye derken saat 00:00 oluyor. Sabah 6:00 da kalktığım için de dinlenmek için yeterli zaman bulamıyorum. Buna ek olarak ayağımda 4. derecede varis var fazla mesai yaptığım zaman aşırı zorlanıyorum. Fazla mesai yaptırma şekilleri de genelde emri vaki olduğu için ve çalışma ortamı çok huzursuz olduğu için fazla mesai yapmak istemiyorum. Şirket fazla mesai ücretlerini ödüyor ama yılda 500 saate yakın mesai yaptırıyor. Bu durumlardan dolayı 2012 yılı için imza atmaz isem işverenin beni tazminatsız işten çıkarma hakkı var mı?

Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.
    Cevap verebilecek kimse yok mu?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tazminatsız olarak neye dayanarak çıkartacak ki?
    Önüne konan bir sözleşmeyi imzalamamak tazminatsız çıkış için bir sebep olmaz.
    Olsa olsa kıdem ve ihbar tazminatlarını ödeyerek çıkartabilir.

Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tazminatsız olarak neye dayanarak çıkartacak ki?
    Önüne konan bir sözleşmeyi imzalamamak tazminatsız çıkış için bir sebep olmaz.
    Olsa olsa kıdem ve ihbar tazminatlarını ödeyerek çıkartabilir.

teşekkür ederim

Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Her sene fazla mesai için alınan imza hakkında

2012 için mesai formuna imza atmadım. bana cumartesi fazla mesai var yazıyoruz dediler bende kar yağışı var sabah 6 da bizim orda dolmuş yok yaklaşık 35-40 dk yürüme yolum var gelemem dedim yinede mesai yazdılar gelmediğim içinse ihtar verdiler. peki bu konuda ben ne yapablirim?

Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2012 için mesai formuna imza atmadım. bana cumartesi fazla mesai var yazıyoruz dediler bende kar yağışı var sabah 6 da bizim orada dolmuş yok yaklaşık 35-40 dk yürüme yolum var gelemem dedim yinede mesai yazdılar gelmediğim içinse ihtar verdiler. peki bu konuda ben ne yapabilirim?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Birincisi; eğer kar yağdığı gün perşembe olsaydı ne olacaktı?
    İkincisi fazla mesaiyi iş gerektiriyorsa işveren talep edecektir. İş kanunu 45'te fazla çalışma için işçinin onayı gerek der.
    Size verdikleri ihtarın içeriği ne?
    Savunma istenmedi mi?

Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

işyeri sözleşmemi haklı ve tazminatsız olarak feshetti. Gerekçeleri tam yazmam uygun olur mu bilmediğim için ben kısaca özet şeklinde yazayım.(özeti de biraz uzun ama gerçek fesih yazısı 2 sayfa :d )

3 paragraftan oluşan bir fesih yazısı tebliğ ettiler. birinci paragrafta iş akışını ve düzenini bozduğumun tespit edildiği şeklinde bir yazı var. ikini paragrafta ise 2012 yılında fazla mesailere kalmama konusunda ısrarcı davrandığım ve fazla mesai tebliğ kağıdını imzalamadığım buna istinaden tarafımdan yazılı savunmamın istendiği ve savunma yazımda ise geçerli bir mazeret bildiremediğim bunun yanı sıra işyeri arkadaşlarıma bu davranışlarımdan dolayı kötü örnek olduğumdan bahsedilmiş (not ocak ve şubat aylarında 45 saate yakın fazla mesaim var)

son paragrafta ise mesaiye kalmadığım iki gün için savunmamın istendiği ve geçerli bir mazeret bildiremediğimden, bildirdiğim soyut nedenleri belgelendiremediğimden dolayı verilen ihtar yazıları var ve savunlarımda ise yöneticime ve şirketime asılsız suçlamalar da bulunduğumdan , fazla mesaiye kalmama konusunda ısrarcı olduğumdan, diğer çalışma arkadaşlarıma kötü örnek olduğumdan, uzlaşmacı bir tavır sergilemek yerine
    iş akışını bozmaya yönelik hareketlerimden ve diğer 2 çalışma arkadaşımla birlikte hareket ederek şirkete karşı tavır sergilememden bahsedilmiş.

ve tüm bu yazılanlara istinaden sözleşmem 4857 sayılı iş kanunun 25/II (e) ve 25/II (h) bentleri uyarınca haklı ve tazminatsız olarak fesh edildi.

neden imza tebliğ kağıdını imzalamadın diye savunmamı istediklerinde, mesaiye karşı olmadığımı yılda 270 saatin çok üstünde mesai yapmama rağmen zorunlu olduğum hallerde anlayış gösterilmediğini ve yöneticimin sürekli olarak toplantılarda yada konuşma ortamlarında isim vermeden tazminatsız işten çıkarma ile tehdit ettiğini, zorunlu nedenlerle kalamadığım zamanlarda tarafıma ihtar verildiğini imza atmadığım halde 2012 yılı içersin de fazla mesailere katıldığımı, bunun iyi niyetli olduğumu gösterdiğini fakat şirketin fazla mesai konusunda ki tutumunun değişene kadar imza atmayı istemeyeceğimi yazdım.

diğer iki tutanağa karşı ise geçerli mazeretlerimi mesaiye kalamayacağımı bildirmeme rağmen fazla mesai yazıldığını yazdım. Gelen bütün ihtar yazılarında ise bir sebep ve haber vermeden mesailere katılmadığım yazılmış. yani kısaca kimseye haber vermeden kafana göre gitmişsin demek istenmiş.

bunların dışında hiçbir yazılı uyarı yada ihtarım yok.

sonuç olarak ben işe iade davasını açtım fakat tazminatsız işten çıkarıldığım için işsizlik ödeneğinden yararlanamayacağım.
    Bu konuda yapabileceğim herhangi bir şey var mı ?
    Mahkemeyi kazanmam durumunda alacağım iade tazminatı, ihbar ve kıdem tazminatı dışında şirkete herhangi bir ceza gelir mi? yada herhangi bir kuruma başvurmam gerekir mi? yada başka neler yapabilirim?

değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    bursa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı umut.aslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    işyeri sözleşmemi haklı ve tazminatsız olarak feshetti. Gerekçeleri tam yazmam uygun olur mu bilmediğim için ben kısaca özet şeklinde yazayım.(özeti de biraz uzun ama gerçek fesih yazısı 2 sayfa :d )

3 paragraftan oluşan bir fesih yazısı tebliğ ettiler. birinci paragrafta iş akışını ve düzenini bozduğumun tespit edildiği şeklinde bir yazı var. ikini paragrafta ise 2012 yılında fazla mesailere kalmama konusunda ısrarcı davrandığım ve fazla mesai tebliğ kağıdını imzalamadığım buna istinaden tarafımdan yazılı savunmamın istendiği ve savunma yazımda ise geçerli bir mazeret bildiremediğim bunun yanı sıra işyeri arkadaşlarıma bu davranışlarımdan dolayı kötü örnek olduğumdan bahsedilmiş (not ocak ve şubat aylarında 45 saate yakın fazla mesaim var)

son paragrafta ise mesaiye kalmadığım iki gün için savunmamın istendiği ve geçerli bir mazeret bildiremediğimden, bildirdiğim soyut nedenleri belgelendiremediğimden dolayı verilen ihtar yazıları var ve savunlarımda ise yöneticime ve şirketime asılsız suçlamalar da bulunduğumdan , fazla mesaiye kalmama konusunda ısrarcı olduğumdan, diğer çalışma arkadaşlarıma kötü örnek olduğumdan, uzlaşmacı bir tavır sergilemek yerine
    iş akışını bozmaya yönelik hareketlerimden ve diğer 2 çalışma arkadaşımla birlikte hareket ederek şirkete karşı tavır sergilememden bahsedilmiş.

ve tüm bu yazılanlara istinaden sözleşmem 4857 sayılı iş kanunun 25/II (e) ve 25/II (h) bentleri uyarınca haklı ve tazminatsız olarak fesh edildi.

neden imza tebliğ kağıdını imzalamadın diye savunmamı istediklerinde, mesaiye karşı olmadığımı yılda 270 saatin çok üstünde mesai yapmama rağmen zorunlu olduğum hallerde anlayış gösterilmediğini ve yöneticimin sürekli olarak toplantılarda yada konuşma ortamlarında isim vermeden tazminatsız işten çıkarma ile tehdit ettiğini, zorunlu nedenlerle kalamadığım zamanlarda tarafıma ihtar verildiğini imza atmadığım halde 2012 yılı içersin de fazla mesailere katıldığımı, bunun iyi niyetli olduğumu gösterdiğini fakat şirketin fazla mesai konusunda ki tutumunun değişene kadar imza atmayı istemeyeceğimi yazdım.

diğer iki tutanağa karşı ise geçerli mazeretlerimi mesaiye kalamayacağımı bildirmeme rağmen fazla mesai yazıldığını yazdım. Gelen bütün ihtar yazılarında ise bir sebep ve haber vermeden mesailere katılmadığım yazılmış. yani kısaca kimseye haber vermeden kafana göre gitmişsin demek istenmiş.

bunların dışında hiçbir yazılı uyarı yada ihtarım yok.

sonuç olarak ben işe iade davasını açtım fakat tazminatsız işten çıkarıldığım için işsizlik ödeneğinden yararlanamayacağım.
    Bu konuda yapabileceğim herhangi bir şey var mı ?
    Mahkemeyi kazanmam durumunda alacağım iade tazminatı, ihbar ve kıdem tazminatı dışında şirkete herhangi bir ceza gelir mi? yada herhangi bir kuruma başvurmam gerekir mi? yada başka neler yapabilirim?

değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

bu konu hakkında yardımcı olabilecek kimse var mı?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

25/II madde:
    e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.
    h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

h maddesine gerekçe olarak fazla mesaiyi kabul etmemeniz mi gösteriliyor?
    Peki e maddesinin gerekçesi ne? Hırsızlık gibi şeylerden bahsediyor bu madde.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

fazla mesaiye kalmak zorunlu mu

fazla mesai zorunlumu

mesaiye kalmayinca tutanak yazilirmi

işyerinde fazla mesai zorunlu mudur

mesaiye kalmak zorunlu mudur

mesai kalmak zorunlumudur

mesaiye kalmak zorunlumu

fazla mesaiye kalmayan işçi

fazla mesai tutanağı

mesaiye kalmama tutanağı örneğimesai sözleşmesiişçinin tutanağı imzalamamasıfazla mesai imzaişçinin fazla mesaiye kalmamasıfazla mesaiye imzamesai yapmayı kabul ediyorum imzası atılmazsa ne olurmesai yapmak istemiyorumfazla mesai zorunlu muişçi bulunduğu sene içerisinde fazla mesai yapması için herhangi imza atması zorumlumufazlamesai imza kağıdına uyulmazsa neolurfazla mesai yasal mımesaiye kalacam diye imza attirmakfazla mesai onayına imza atmayan ne yapabilirmesaiye imza atmadim mesaiye kalmadim tutanak yazilirmi
Forum