+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.
    Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yurtdisinda firarda olan eski TSK personelinin pasaport uzatmasi

Merhabalar,

15 yillik mecburi hizmetini doldurmadan, istifa hakki olmadigindan oturu, meslekten ayrilmak icin yurtdisina firar eden arkadaslardan, suresi biten pasaportlarini bulunduklari ulkedeki Turk konsoloslugu vasitasiyla yenileyenlerin/yenilemeyi deneyenlerin tecrubelerini ogrenmek istiyorum. Benim pasaportumun suresi de birkac yil icerisinde dolacak, mevcut askeri kanunlarda yeni bir duzenleme yapilmadigi durumda suresi biten pasaportumu uzatmam gerekecek.

Ozellikle son 1 yilda bu durumda pasaportlarini uzatabilen arkadaslar varsa onlarin tecrubelerini bilmek isterim. Zira yeni biyometrik pasaportlar basvuruyu yurtdisindaki konsolosluklardan yapsak da Ankara'daki Merkezde duzenlenip kargo ile konsolosluga gonderiliyor. Hakkinda firar sucundan oturu GBT aramasi olan bir kisinin pasaportunu yurtdisinda uzatmasi mumkun mudur?

Tesekkurler

Hukuki NET Güncel Haber

Yurtdisinda firarda olan eski TSK personelinin pasaport uzatmasi konulu yargıtay kararı ara
    Yurtdisinda firarda olan eski TSK personelinin pasaport uzatmasi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yurtdisinda firarda olan eski TSK personelinin pasaport uzatmasi

Bazı devletler ile aramızda suçluların iadesi ile ilgili karşılıklı anlaşmalar mevcuttur.Bulunduğunuz ülke de bu anlaşmalara dahil olan bir ülkeyse eğer, hakkınızda iade talebi istenirse sıkıntı yaşayabilirsiniz.Suçluların iadesiyle ilgili bir anlaşma yoksa, siz azılı katil bile olsanız ,bulunduğunuz ülke sizi teslim etmek zorunda değildir.Fakat salt askeri suçlar o kadar önem teşkil etmediği için sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.Başka çareniz yok .Gideceksiniz konsolosluğa ve başvuruda bulunacaksınız.

Nerede
    izmir
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bildiğim kadarı ile suçlu iade anlaşmasının geçerli olması için gerekli temel şart işlenen suçun her iki ülkede de suç olarak kabul edilmiş olması. Mesela cinayet gibi, saldırı gibi, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlar bu kapsamda. Firar gibi yalnız askeri olan suçlar da, yine bildiğim kadarı ile, suçlu iade anlaşmalarına konu edilemiyor.

Benim aklıma takılan şey konu ise konsoloslukların Türk toprağı kabul ediliyor olması. Yani siz konsolosluğa kendi ayağınızla geldiğinizde, GBT sorgulaması yapılır ve hakkınızda arama kararı olduğu ortaya çıkarsa; iade anlaşmalarını devreye sokmadan orada tutuklanır mısınız acaba?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı magnumXL rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bildiğim kadarı ile suçlu iade anlaşmasının geçerli olması için gerekli temel şart işlenen suçun her iki ülkede de suç olarak kabul edilmiş olması. Mesela cinayet gibi, saldırı gibi, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlar bu kapsamda. Firar gibi yalnız askeri olan suçlar da, yine bildiğim kadarı ile, suçlu iade anlaşmalarına konu edilemiyor.

Benim aklıma takılan şey konu ise konsoloslukların Türk toprağı kabul ediliyor olması. Yani siz konsolosluğa kendi ayağınızla geldiğinizde, GBT sorgulaması yapılır ve hakkınızda arama kararı olduğu ortaya çıkarsa; iade anlaşmalarını devreye sokmadan orada tutuklanır mısınız acaba?
    Mantık çerçevesinde düşünecek olursak,Konsoloslukların gbt sorgulaması yapma yetkileri yoktur.Tutuklama mercii değillerdir.Benim düşüncem en kötü ihtimalle şu olur.Hakkınızda yakalama emri olduğu için vize süreniz uzatılamıyor denir.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cok tesekkurler hizli cevaplar icin, ilginc konulara deginmissiniz. Suclu iadesi konusu oncelikle soyleyeyim benim birinci onceligim degil. Neden? Cunku dusunun bir kere, ben konsolosluk araciligiyla Turkiye ile iletisim kuruyorum pasaport uzatmak istedigimde. Yani pasaport basvurumun reddedilip bana ret cevabinin verilmesi konusu benim onceligim. Ha, ondan sonra Turkiye gider ekstra efor sarfedip bir basvuru ile bulundugum ulkenin makamlarina "su su kisi ulkenizde yasamaktadir, tarafimizdan da aranmaktadir lutfen suclu iadesi kapsaminda teslim ediniz" derse bu konu onemli hale gelir. Ama terorist baslarinin bile yurtdisinda cirit attigi ve Turkiye'ye iadesinin soz konusu olmadigi ortamda bunun olmasi cok dusuk ihtimal icermektedir. O sebepten, suclu iadesi konusu benim icin onemli degildir.

Diger konu konsoloslugun Turk topragi sayilmasi ve orada GBT yapilip tutuklanip Turkiyeye gonderilmem. Yine cok dusuk bir ihtimal bence, ki GBT yapacak sistemlerinin oldugunu ben sanmiyorum konsolosluklarda, kaldi ki beni orada tutuklayip ucaga bindirip Turkiye'ye gonderecekler vs. hic sanmiyorum. Zira, 29 Ekimdir, 19 Mayistir bir kutlama oldugunda ben gidiyorum konsolosluga ara ara, babama vekalet verme durumum bile olmustu Turkiye'de benim adima haklarimi takip edebilsin diye. Onda bile bir problem cikmadi. O yuzden bu ikinci nokta da problem degil.

Benim derdim, pasaport yenileme basvurum Turkiye'ye iletildiginde, o pasaportu basmak icin Ankara'daki polis memuru bilgisayar ekranina bilgilerimi girdiginde "bu sahis GBT'de araniyor gozukuyor, pasaport veremezsiniz" uyarisi ile karsilasiyor mu? Alternatif bir arguman olarak, pasaport almak bir vatandaslik hakkidir ve oyle firar ettik diye bu hak elimizden alinamaz da diyebiliriz. Bunu birebir yenileten birisinden ogrenmek en mantiklisi gibi geliyor bana. O yuzden ozellikle son 1 yilda (yeni pasaportlar ciktiktan sonra) yenileten varsa bilgi/tecrubelerini paylasirlarsa sevinirim.

Selamlar
    Konu macabre tarafından (21-11-2011 Saat 16:50:52 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kimlere pasaport verilmez?
    Mahkeme kararıyla yurtdışı çıkış yasağı olanlar.MAHKEME KARARIYLA HAKKINDA ARAMA VE YAKALAMA EMRİ BULUNANLAR.Cezaevinde hükümlü bulunanlar(Hükümlülük süresince) vs...Bu demek oluyor ki belirtmiş olduğunuz uyarıyla karşılaşılıyor.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kimlere pasaport verilmez?
    Mahkeme kararıyla yurtdışı çıkış yasağı olanlar.MAHKEME KARARIYLA HAKKINDA ARAMA VE YAKALAMA EMRİ BULUNANLAR.Cezaevinde hükümlü bulunanlar(Hükümlülük süresince) vs...Bu demek oluyor ki belirtmiş olduğunuz uyarıyla karşılaşılıyor.
    Bartelmi cok rica ediyorum sunun maddesini bir yaz, kestirip atiyorsun yine. Zaten genel kanim olasi bir pasaport yenileme basvurumun bu sekilde reddedilebilecegini kabul ediyor. Ama yenileten var olabilir diye actim bu konuyu. Yazdigin maddeyi arattim Google'da, yok oyle bir madde. Ama tesekkurler o mesajin sayesinde Pasaport Kanunu'na bakmak aklima gelmemisti ona baktim; Madde 22 ve 23 konuyu acikliyor.

Madde 22 - (Değişik: 28/5/1988-3463/3. md.)
    Yurt dışına çıkmaları; mahkemelerce yasaklananlara, memleketten ayrılmala-
    rında genel güvenlik bakımından mahzur bulunduğu İçişleri Bakanlığınca tespit
    edilenlere, vergiden borçlu olduğu pasaport vermeye yetkili makamlara bildiri-
    lenlere pasaport veya seyahat vesikası verilmez.
    Ancak, yabancı memleketlere
    gitmeleri mahkemelerce yasaklananlar dışında kalanlara, zaruri hallerde İçişleri
    Bakanının teklifi ve Başbakanın onayı ile pasaport veya pasaport yerine geçen
    seyahat vesikası verilebilir.
    Bu durumda olanların açık kimlikleri (adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, ana
    ve baba adı ile nüfusa kayıtlı olduğu yer) ve tahdit sebebi, ilgili daireler
    tarafından mahallin polis makamlarına bildirilir.
    İlgili polis makamları da bu bilgileri alır almaz bağlı bulunduğu il emni-
    yet müdürlüğü kanalıyla en seri haberleşme aracıyla yazılı olarak hudut kapısı
    bulunan emniyet müdürlüklerine, şahsın nüfusa kayıtlı olduğu il emniyet müdür-
    lüğüne ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirir.
    Bunların yurt dışına çıkışları engellenir ve kendilerine pasaport veya vesi-
    ka verilmez, verilmişse geri alınır.
    Birinci fıkrada yazılı makamlar tarafından pasaport verilmesi veya yurt dı-
    şına çıkması yasaklananlarla, yurt dışında kalmalarında genel güvenlik bakımın-
    dan mahzur bulunduğu tespit edilenlerin süreleri dolan pasaportları yenilenmez,
    kendilerine Türkiye`ye dönmeleri için seyahat vesikası verilir.
    Pasaport veya pasaport yerine geçen vesikaları kaybedenlerden, bunu haklı
    bir sebebe dayandıramayanlarla bulundukları ülkelerden sınır dışı edilmiş olan-
    lara, bu ülkelerden çıkarılış sebepleri gözönünde tutularak pasaport veya vesika
    verilmeyebilir.
    Madde 23 - (Değişik: 25/2/1981 - 2418/4 md.)
    Bakanlar Kurulu, harp tehlikesi veya memleket güvenliğine veya sağlık duru-
    muna dokunan diğer olağanüstü haller dolayısıyla Türk vatandaşlarının yabancı
    memleketlere gitmelerini kısmen veya tamamen men edebileceği gibi, siyasi ve
    ekonomik mülahazalarla sadece belli ülkeler için geçerli pasaport düzenlenmesine
    de karar verebilir.
    Harp tehlikesi, yabancı memleketlerde zuhur edebilecek dahili karışıklıklar
    veya salgın hastalıklar sebebiyle veya siyasi veya ekonomik nedenlerle dış mem-
    leketlerdeki pasaport vermeye yetkili Türkiye Cumhuriyeti makamları, Dışişleri
    Bakanlığının talimatı veya muvafakati ile Türk vatandaşlarına verecekleri pasa-
    portları, yalnız belli memleketlere gitmek için muteber olmak üzere tanzim ede-
    bilirler.
    Yabancı memleketlerde bulunan Türk vatandaşlarından Türkiye`de haklarında
    bir cürümden dolayı kovuşturma yapılanlarla, Türk mahkemelerince mahküm edilmiş
    bulunanların, Adalet Bakanlığının talebi üzerine veya muvafakatiyle Dışişleri
    Bakanlığınca verilecek talimata dayanılarak yabancı memleketlerdeki pasaport
    vermeye yetkili Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca pasaportları iptal edilir
    ve
    yalnız Türkiye`ye dönmeleri için ve veriliş tarihinden itibaren en fazla bir ay
    içinde sahibi tarafından bulunduğu memleketten ve bilahare geçeceği memleketler-
    den ayrılmak suretiyle kullanılmak şartıyla seyahat belgesi verilir.

Yurt disina firar eden bir subayin;
    -Yurt dışına çıkmasi mahkemelerce yasaklananmamistir,
    -Memleketten ayrılmalarında genel güvenlik bakımından mahzur bulunduğu İçişleri Bakanlığınca tespit edilmemistir
    -Vergiden borçlu olduğu pasaport vermeye yetkili makamlara bildirilmemistir.
    -Türkiye`de hakkında bir cürümden dolayı kovuşturma yapilmamistir,
    -Türk mahkemelerince mahküm edilmemiştir,

Kanun maddesinin gerekliliklerini saglamiyorum ben, yani pasaport alabilirim sonucu cikiyor. Konu hassas bir konu benim icin lutfen genel gecer sekilde kestirip atarak "mahkeme karariyla hakkinda arama emri ve gbt'n var alamazsin" tarzi cevaplar yazmayin.
    Konu macabre tarafından (21-11-2011 Saat 17:20:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konsoloslukta tutuklama soz konusu degil. Boyle bir yetkileri yok. Konsolosluktan havaalanina kadar sizi nasil tutuklu vaziyette goturebilirler? Boyle bir sey mumkun degil.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    459
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben pasaportumu yurtdisinda uzatirken memur bilgisayarda bilgileri online girdi. yani ayni anda gerekli belgeleri istedi ve gerekli sorulari bana sordu cevapladim o'da ekrana girdi. Zaten o anda pasaport onayi verildikten sonra benim basvurumu Ankara'ya gonderdi. Ve her islemde bana mail atildi. pasaport isleminiz su asamada bu asamada diye. tabi benim herhangi bir sorunum olmadigi icin 3 hafta icinde pasaport bana ulasti. Belki fikir verir diye yazmak istedim. Kolay gelsin.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muhsint72 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben pasaportumu yurtdisinda uzatirken memur bilgisayarda bilgileri online girdi. yani ayni anda gerekli belgeleri istedi ve gerekli sorulari bana sordu cevapladim o'da ekrana girdi. Zaten o anda pasaport onayi verildikten sonra benim basvurumu Ankara'ya gonderdi. Ve her islemde bana mail atildi. pasaport isleminiz su asamada bu asamada diye. tabi benim herhangi bir sorunum olmadigi icin 3 hafta icinde pasaport bana ulasti. Belki fikir verir diye yazmak istedim. Kolay gelsin.
    Tesekkurler, bu daha da iyi bir haber bence. Cunku konsolosluklar pasaport bilgi girisini yapiyorsa, Ankara'da sadece bunun basimi tek elden yapiliyor demektir. E konsolosluklar GBT sorgusu da yapamadigina gore, pasaport yeniletmede problem yasamayacagiz sonucu cikabilir.

Ama yine de birebir yapmis firari birisi yazsa cok sevinecegim/rahatlayacagim

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php92371-Yurtdisinda-firarda-olan-eski-TSK-personelinin-pasaport-uzatmasi

türkiyede suçlu olan aranan yurt dI§Inda türk konsolosluGundan pasaport çìkarabilirmikonsoloslukta tutuklamakonsolosluk tutuklama yapabilir mitürkiyede sabikasi olan alman kimligi alabilirmikimlere pasaport verilmezyurtdisinda olan birinin tutuklama kararipasaportumu yurtdışında yenilemekyurtdisindan pasaport almak firarhirsizlik sucu yurt disi yasagiyurtdisinda yasayan vergi borcundan dolayi konsolosluga giderse tutuklanirmiaskerden firar almanyada Pasaport uzatmasuçlu iadesi olmayan ülkelertürkiyede suçlu aranan bir ki§i yurt dI§Inda türk konsolosluGundan pasaport çIkartabilirmisuçlu iadesi olmayan ülkeler 2014konsolosluklarda gbt ve yakalama yapılabilir miVergi Borcu Yeni Pasapor uzatmasini etkilermitürkiyede sabikasi olan almankimligi alabilirmialmanyada islenen suc turkiyede pasaport basvurusunda tutuklanir misuçu olan biri pasaport alabilirmiyurtdışı çıkış yasağı olan konsolosluktan pasaport alabilirmiher yakalama karari yurtdisi yasagiyurtisinda aranan kisi pasaport alirmiaranan kisi konsoloslukta tutuyakalama karari pasaportu etkilermi
Forum