Merhaba,

Aralık ayının sonuna doğru akademi sınavları var. Deniz Harp Akademisi için sınavlar İstanbul'da yapılıyor ve 5 gün sürüyor. Kuvvetten gelen yazıda özetle "personele senelik izinlerine mahsuben izin verileceği" emredildikten sonra "her hangi bir sebeple sınavlara girmeyen subayların 48 saat içerisinde birliklerine katılmak zorunda oldukları" belirtiliyor.

Şimdi burada kastedilen "izin" 30 günlük senelik izin midir, yoksa 30+15'te belirtilen mazeret izni midir?

Personele sınavlara gireceği için planlı 30 günlük senelik iznini kullandırtmamak hukuki olarak uygun mudur?

Senelik izninin tamamını (30 gün) kullanan personelin akademi sınavlarına giriş hakkı ellerinden alınabilir mi?

Ben en son sorudaki gruba dahilim, yani senelik iznini bitiren ve akademi başvurusu kuvvet tarafından onaylanan. Amirim şimdi bana sınava girmem için izin vermek zorunda mıdır?

Bir de akademi sınavlarında harcırah alınıyor mu? Mesleki yeterlilik ölçen bu gibi sınavlarda normalde harcırah alınması lazım diye biliyorum. Şimdi personele mazeret yada senelik izin verilmesi bunu değiştirir mi?

Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler şimdiden