Merhaba;

Eşim ile yaklaşık dört yıldır evliyiz. Eşim ve bir önceki evliliğinden olma 11 yaşındaki kızı 2007 yılından bu yana Türkiye'de yaşıyorlar. Eşimin kızı, 2008 yılından bu yana Türkiye'de eğitimine devam ediyor. Yeni babası olarak kendisinin bakımı ve tüm masraflarını ben üstlenmiş durumdayım. (Ayrıca, bu yıl bir kızımız dünyaya geldi).

Eşim ve çocuğu Rusya Federasyonu vatandaşları. Eşim, 2008 yılında eski kocasına karşı bir velayet davası açtı ve bu davayı kazandı. Dava sonucunda kaleme alınan karar yazısında şu hususlar yer almakta:

1. Çocuğun velayeti eşime verilmiştir
2. Çocuğun tüm hakları babadan alınmıştır
3. Bu nedenden dolayı eşim çocuğun babasından herhangi bir maddi yardım/destek almayacağını yazılı olarak belirtmiştir.

Bu durumda, sorularım şunlar olacak:

1. Bu konuda hangi mahkemeye, ne tür belgelerle ve nasıl başvurmalıyım?
2. Yukarıda bahsettiğim mahkeme kararına istinaden kızımın biyolojik babasından onay almaya gerek var mı? Çünkü; mahkeme kararında, açık bir şekilde babanın kızına bakmadığı, sorumluluklarını yerine getirmediği, çocuğu ve (eski) eşini yalnız bıraktığı ve doğum sonrası dönemde de kendileri ile ilgilenmediği belirtilmekte. Zaten, bu yüzden çocuğun velayeti ve tüm hakları anneye verilmiş.
3. Bu tür davalar ne kadar sürer? Çocuk, kızımız, zaten beni çok seviyor. Ben de o'nu kendi evladım olarak seviyorum. Anne de istiyor.

Teşekkürler, selamlar