+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Nakit Adaletin Temelidir!

Nakit Adaletin Temelidir! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  Samsun
  İletiler
  5.783
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Thumbs down Nakit Adaletin Temelidir!

  "Nakit adaletin temelidir" başlıklı haber Adalet Bakanlığı'nı çok üzmüş olacak ki, bu üzüntü onları 05.10.2011 tarihli aşağıdaki basın açıklamasını sunmaya itmiş.
  Peki gider avansını nakit olarak yatıramayacak vatandaşın dava açamaması ve adalete mahkemede kavuşamaması sonucunda duyacağı üzüntüye ne demeli? Vatandaşın adaleti kendi kendine yerine getirmesi veya çetelere başvurması?

  ----------------------------------------------------------------------------------

  T.C.
  ADALET BAKANLIĞI
  BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

  Sayı: 25 05.10.2011

  BASIN AÇIKLAMASI

  5 Ekim 2011 tarihli bir gazetede “Nakit Adaletin Temelidir” başlıklı habere konu olan, 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda düzenlenen gider avansı sistemiyle ilgili olarak aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

  Bilindiği üzere, ülkemizde yargılama çok uzun sürmekte, geciken adalet sebebiyle yargı kurumu sık sık eleştirilmektedir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nda, yargılama giderlerinden bir kısmını oluşturan dava dilekçesinin tebliği ve başka yerlerden getirtilecek belgeler için gereken giderlerin dava açılırken peşin olarak ödenmesi hususu düzenlenmiştir. Ancak bu hüküm, tanık, davetiye masrafları, keşif veya davanın ileri aşamalarında yapılması muhtemel diğer giderler gibi hususları kapsamadığından, bu işlemler için gerekli masrafların zamanında ödenmemesi nedeniyle davalar gereksiz şekilde uzamaktadır.

  Yeni “Hukuk Muhakemeleri Kanunu”nun taslağını hazırlayan Bilim Komisyonu'nca, yargılamanın gecikmesine sebep olan yargılama giderlerinin tahsili aşaması ayrıntılı şekilde tartışılarak, yargılama giderlerinin dava açılırken avans olarak peşin ödenmesi sistemi benimsenmiştir. Kanun Tasarısındaki bu düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de kabul edilerek kanunlaştırılmıştır.

  Yeni sisteme göre, her türlü tebligat ücretleri, keşif giderleri, bilirkişi ve tanık ücretleri gibi giderleri karşılayacak tutarın, avans olarak davacı tarafından dava açılırken yatırılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu avansın yetmemesi durumunda ise tamamlanması için davacıya kesin süre verileceği hususu hüküm altına alınmıştır. Avans miktarının, davanın türü ve özelliklerine göre her yıl Adalet Bakanlığı’nca ilân edilecek tarifeye göre belirlenmesi esası kabul edilmiştir. Bu çerçevede hazırlanan Gider Avansı Tarifesi 30 Eylül 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

  Yeni düzenleme, iddiaların aksine geçerli olan yargılama giderlerine ilave bir yük getirmemektedir. Sadece, yargılamanın değişik aşamalarında ödenen yargılama giderinin, davanın başında hesaplanarak toplu şekilde tahsil edilmesi, karar kesinleştiğinde ise avansın artan kısmının iade edilmesi amaçlanmıştır. Yine iddiaların aksine, her dava bakımından tanık, bilirkişi ya da keşif gideri avansı yatırılması söz konusu olmayıp, şayet davacı dilekçesinde hangi delillere dayanmış ise bunlara ilişkin avansı yatırılacaktır. Bir kez daha vurgulamak gerekir ki; yeni düzenlemedeki peşin olarak tahsil edilmesi amaçlanan avans, önceki düzenlemede dava devam ederken ilgili tarafın yatırılması gereken miktarların alınmasından ibarettir.

  Kaldı ki yargılama giderlerini ödeme gücünden yoksun olan kimselerin adli yardım kurumundan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.


  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.  Hukuki NET Güncel Haber

  Nakit Adaletin Temelidir! konulu yargıtay kararı ara
  Nakit Adaletin Temelidir! konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  Nerede
  Hatay/İskenderun
  İletiler
  247
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Nakit Adaletin Temelidir!

  Adaleti ve hukuk mekanizmasını hızlandırmak istiyorsanız, öncelikle hakim ve savcıların mesai saatlerini kontrol altına almalısınız. Saat 10.00'dan önce ve saat 15.00'dan sonra adliyede hakim bulmak neredeyse imkansız.

  Sabah 09.00'a duruşma saati veriliyor ama hakim bey saat 10.30'da mesaiye teşrif ediyor. Dava dosyama dilekçe sunacağım, saat 15.00 ve ilgili mahkemenin hakimi ortada yok, başka bir hakime havale ettirin dediler. 4 Katlı adliyeyi baştan sona dolaştım ve sadece ağır ceza mahkemesi üyesi bir hakim dışında başka bir hakim bulamadım. Bu yazdığım bir seferlik yaşanan şey değil. Kaç defa başıma geldi.

  Mesai saatlerine uyulmazsa, mesai saatleri içerisinde odalarda sohbetler yapılırsa, bu davalar daha çok uzar.

  Benim tespitlerim bunlar.

  Saygılarımla.....
  Denizde çekilen çilelerdir, limanları güzel yapan...

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Adaletin adaletsizliği
  10 yıl vade ile U... İNŞAAT firmasından bir daire satın aldık. Tüm borçlar bitip tapuya gittiğimizde tapunun ipotekli olduğunu öğrendik. Adı geçen...
  Yazan: Annihilation Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 20-03-2017, 09:36:38
 2. Kadın mülkün temelidir
  Yargıtay, boşanan çiftin ortak eviyle ilgili davada, evin yüzde 61.8’ini "daha çok para biriktirme ihtimali" nedeniyle kadına verdi. Yargıtay,...
  Yazan: çoban Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-04-2011, 20:33:26
 3. Hukuk Portal: Yargıtay Başkanı: ''Adalet Mülkün Temelidir''
  Hukuk portalına yeni bir kaynak eklendi. Konu: https://www.hukuki.net/content.php?591-Yargıtay-Başkanı-Adalet-Mülkün-Temelidir
  Yazan: Mehtap Deniz Forum: Hukuk Portal
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-11-2010, 22:54:10
 4. Adaletin Köleleri
  ADALETİN "KÖLELERİ" 6 Eylül 2007 sabahı, yorgun, çetin ve adalet açısından oldukça kurak bir adli yılı geride bırakarak yeni bir adli yıla...
  Yazan: ersöz Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 0
  Son İleti: 02-11-2007, 15:58:27

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.