Çanakkale Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu, Onsekiz Mart ve vakıf üniversitelerinin kentte hukuk fakültesi kurulması için girişimlerinin bulunduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de kağıt üzerinde 82, faaliyette 62 hukuk fakültesi bulunduğunu belirten Ömercioğlu, çoğunun fiziki koşullarının elverişsiz, öğretim kadrolarının yetersiz olduğunu söyledi.

Bir hukuk fakültesi açılırken kadrolu öğretim elemanı sayısının tam olması gerektiğini savunan Ömercioğlu, şunlvarı söyledi: “Kadrosuz öğretim elamanının, fakülteye ayda bir gidip, yarı dönemin müfredatını, bir günde dörtte birini anlatması, sonra da test usulü sınav yapmasıyla hukuk eğitimi gerçekleşmez. Bir günde aynı türdeki iki ders üstünde alımı beyin kabul etmez. Fiziki koşulları ve öğretim elemanı eksik fakülteler sebebi ile hakimliğe müracaat için Adalet Bakanlığı’nın sınavına giren gençlerimizin yüzde 60’ı sıfır puan almakta. Başarılı olanların ise tam kadrolu üniversitelerden mezun olduğu gözlemlenmekte.”

Ömercioğlu, Türkiye’deşu an hukuk fakültelerinde görev yapabilecek sınırlı sayıda profesör, doçent, yardımcı doçent ve araştırma görevlisi bulunduğunun da kaydetti, “Çanakkale’de kurulması dillendirilen hukuk fakültesinin önce akademik kadrosu ve altyapısının hazırlanmasını, ondan sonra eğitim öğretime başlamasını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/izmir/18929710.asp