+ Konuyu Yanıtla
3 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 121 ileti bulundu.

Konu: Vicdani ret ve mecburi hizmet

Vicdani ret ve mecburi hizmet Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vicdani ret ve mecburi hizmet

Guzel bir tartisma olmus burada, ben yeni gördüm bu konu basligini. Ataan baska bir konuda da sana yazmıştım. Kitapta yazan olarak baktigimizda kesinlikle haklisin. O linkini gonderdigin ayim kararini da cok uzun zamandir yurekten biliyorum. Davanin paylastigin kismini incelersek "Ancak statüsel bir kamu görevinin, başvuranın eğitimini, yetiştirilmesini teminindeki zorluk ve yerine başkasının ikamesinin zaman ve maddi imkan gerektirmesi sebepleriyle bir vadeye bağlanmasının bu sözleşmelerdeki zorla çalıştırma ve angarya yasağı kapsamında kabulüne cevaz vermez." cumlesi cok acik sekilde belirtiyor: devlet 'sana harcama yaptim, o yuzden bana calisacagin sureyi bir vadeye baglarim, gidersen de yaptirimi uygularim" diyor. Bu yaptirim da su an Tazminat + Hapis cezasidir. Simdi gelelim muhakeme kullanacagimiz yere (bu kisimda genelde takip etmiyorsun Ataan, rica ediyorum biraz daha muhakeme yaparak okuyalim buradan itibaren)

Her nekadar yüklenmeyle kanunları kabul ettiğini kişi belirtse de mecburi hizmet süresinin icrasında bir ''uyumsuzluk'' olduğu ortadadır.

· Askeri lisede okuyup subay çıkan kişi 8
    · Sırf Harp okulunda okuyup subay çıkan kişi 4
    · Astsubay Meslek Yüksek okulunda okuyup astsubay olan kişi 2
    · Astsubay Hazırlama Okulu ile Astsubay MYO okuyup astsubay olan 5
    sene eğitim almasına rağmen hepsinin mecburi hizmet süresinin 15 sene olması bir hukuki terslik olduğunun kanıtıdır. Bu konunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırılığı ya da ihlali gerekçesi ile tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu önemli bir konudur ve düzgün ve mantıklı çerçevede tartışılıp gerekli hukuki zemine getirilmesi gerekmektedir. 1978 mezunlarına kadar 10 sene olan mecburi hizmetin 1979 dan itibaren 15 sene olmasının hukuki zemini var mıdır? Eğitim süresine göre belirli süre mecburi hizmet veya buna uygun bir tazminat isteme hakkına TSK nın sahip olduğu yadsınamaz bir gerçekliktir. Ancak tazminatın yanı sıra kişilerin bir kurumdan ayrılmasının ''suç''sayılması ve bu suça ''tecilsiz'' hapis cezası verilmesi vicdanları kanatan bir durumdur. Anayasanın eşitlik eğitimini ihlal ettiği çok ciddi biçimde öne sürülebilir. Çünkü eşit şartlarda uygulama anayasanın eşitlik ilkesiyle örtüşür. Mecburi hizmetin ilk temel dayanağı ''verilen eğitim'' olduğuna göre iki senelik eğitimin yükümlülüğünün sekiz senelik eğitim yükümlülüğüne denk tutulması mantıklı değildir.

Ama azaltilir, ama iptal edilir, ama vicdani red olur, ama olmaz bilemiyorum ama ortada bir yanlislik var, ve ben bu yanlisliktan dolayi sadece is degistirmek istedigim icin yillardir ulkeme gidemiyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Vicdani ret ve mecburi hizmet konulu yargıtay kararı ara
    Vicdani ret ve mecburi hizmet konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Her nekadar yüklenmeyle kanunları kabul ettiğini kişi belirtse de mecburi hizmet süresinin icrasında bir ''uyumsuzluk'' olduğu ortadadır.

· Askeri lisede okuyup subay çıkan kişi 8
    · Sırf Harp okulunda okuyup subay çıkan kişi 4
    · Astsubay Meslek Yüksek okulunda okuyup astsubay olan kişi 2
    · Astsubay Hazırlama Okulu ile Astsubay MYO okuyup astsubay olan 5
    sene eğitim almasına rağmen hepsinin mecburi hizmet süresinin 15 sene olması bir hukuki terslik olduğunun kanıtıdır. Bu konunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırılığı ya da ihlali gerekçesi ile tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu önemli bir konudur ve düzgün ve mantıklı çerçevede tartışılıp gerekli hukuki zemine getirilmesi gerekmektedir. 1978 mezunlarına kadar 10 sene olan mecburi hizmetin 1979 dan itibaren 15 sene olmasının hukuki zemini var mıdır? Eğitim süresine göre belirli süre mecburi hizmet veya buna uygun bir tazminat isteme hakkına TSK nın sahip olduğu yadsınamaz bir gerçekliktir. Ancak tazminatın yanı sıra kişilerin bir kurumdan ayrılmasının ''suç''sayılması ve bu suça ''tecilsiz'' hapis cezası verilmesi vicdanları kanatan bir durumdur. Anayasanın eşitlik eğitimini ihlal ettiği çok ciddi biçimde öne sürülebilir. Çünkü eşit şartlarda uygulama anayasanın eşitlik ilkesiyle örtüşür. Mecburi hizmetin ilk temel dayanağı ''verilen eğitim'' olduğuna göre iki senelik eğitimin yükümlülüğünün sekiz senelik eğitim yükümlülüğüne denk tutulması mantıklı değildir.

Ama azaltilir, ama iptal edilir, ama vicdani red olur, ama olmaz bilemiyorum ama ortada bir yanlislik var, ve ben bu yanlisliktan dolayi sadece is degistirmek istedigim icin yillardir ulkeme gidemiyorum.
    Hic askeri okul okumadan, kendi nam ve hesaplarina 2 yada 4 yillik yüksekögrenim bitirip muvazzaf subay ve astsubay olanlar da var..Yani devlet tarafindan karsilanmis bir ögretim masrafi yok ama onlarda 15 yillik mecburi hizmete tabi oluyorlar..
    15 yil mecburi hizmet yerine tazminat ödeyip istifa hakki verilse, askeri okul ve pilotaj masrafi 3-4 milyon lira olan bir pilot subay sizce bu tazminati ödeyip Silahli Kuvvetlerden ayrilabilirmi? Zaten bu konuyu ögrencilik maliyeti yüksek olan subay/astsubaylar cikmaza sokuyorlar..
    Konu her yönüyle ele alinip, mecburi hizmet süresini doldurmamis rütbeli personelin TSK'dan ayrilmak amaciyla firar yada ayrilma sebebi sayilacak suclar islemesinin önüne gececek hizmet süresi düzenlemesi yapilmali..Bunu yapacak olan yer yasama organi olduguna göre, yasama organinin bu konuda düzenleme yapmasini saglamak icin gerek hukukcularla gerek sivil toplum örgütleriyle ilgili yerlere bikmadan usanmadan müracaatlar yapilmali..
    Muvazzaflikla ilgili makul yasal bir düzenleme yapmak bu kadar zor olmamali..
    Askeri okul sinavlarina girmek isteyen es, dost ve akrabalarin cocuklarina verdigim tek tavsiye; Sözlesmeli Subay/Astsubay ol önce baktin kafana yatti bu meslek sonradan muvazzafliga gecebilirsin..

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Muvazzaflikla ilgili makul yasal bir düzenleme yapmak bu kadar zor olmamali..
    Askeri okul sinavlarina girmek isteyen es, dost ve akrabalarin cocuklarina verdigim tek tavsiye; Sözlesmeli Subay/Astsubay ol önce baktin kafana yatti bu meslek sonradan muvazzafliga gecebilirsin..
    Evet, örneğin bu konuda hemfikiriz, bende çocukları için düşünenlere 5-10 kez değerlendirmelerini, mümkünse ileride sözleşmeli olmasını öneriyorum. Amma velakin bizim zamanımızda sözleşmeli alım yoktu... Şanssızlık işte.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Radikal Gazetesi'nden Pinar Ogunc ile kurdugum irtibat neticesinde 15 yillik mecburi hizmet uzerine bir haber yapilacak. Kendisine su sorulari yanitlamamda yardimci olursaniz sevinirim. Kendiniz icin cevaplayarak bana ozelden mesaj olarak atabilirsiniz. Tesekkurler
    - Siz mecburi hizmetin hangi aşamasında yanlış meslek seçtiğinize karar verdiniz? O nasıl bir süreçti?
    - Başta neden asker olmak istemiştiniz?
    - Tazminat, ayrılan askeri öğrenciler gibi yıl yıl devletin sizin için harcadığı gider kalemlerinden mi oluşuyor? Bu ortalama neye tekabül eder?
    - Şu anda yakalanırsanız öngörülen hapis cezası mıdır? Ne kadar?
    - Biraz yazmışsınız ama insanların gözünde iyi... canlanması için biraz daha hikayeleşsin istiyorum. Firari yaşamak neye benzer?
    - Ne kadar süre firari kaldıktan sonra bu yükümlülükten kurtuluyorsunuz? Herhalde ömür boyu değil… Öyle mi?
    - Sizinle benzer akıbeti yaşamışlarla bağlantınız var mıdır? Bir örgütlenme çabası oldu mu?
    - 1978 mezunlarına kadar 10 sene olan mecburi hizmet, 1979 mezunlarından daha sonrası için 15 yıl. Doğru anlamış mıyım? Bu çifte standart ne zamandan beri var?
    - Belki Türkiye dışındaki silahlı kuvvetler örneklerini incelemişsinizdir. Bu kadar ‘ipotek’ merkezli bir askerlik sistemi başka hangi ülkede var?
    - Ailevi ilişkileriniz bu süreçten nasıl etkilendi?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Radikal Gazetesi'nden Pinar Ogunc ile kurdugum irtibat neticesinde 15 yillik mecburi hizmet uzerine bir haber yapilacak. Kendisine su sorulari yanitlamamda yardimci olursaniz sevinirim. Kendiniz icin cevaplayarak bana ozelden mesaj olarak atabilirsiniz. Tesekkurler
    - Siz mecburi hizmetin hangi aşamasında yanlış meslek seçtiğinize karar verdiniz? O nasıl bir süreçti?
    - Başta neden asker olmak istemiştiniz?
    - Tazminat, ayrılan askeri öğrenciler gibi yıl yıl devletin sizin için harcadığı gider kalemlerinden mi oluşuyor? Bu ortalama neye tekabül eder?
    - Şu anda yakalanırsanız öngörülen hapis cezası mıdır? Ne kadar?
    - Biraz yazmışsınız ama insanların gözünde iyi... canlanması için biraz daha hikayeleşsin istiyorum. Firari yaşamak neye benzer?
    - Ne kadar süre firari kaldıktan sonra bu yükümlülükten kurtuluyorsunuz? Herhalde ömür boyu değil… Öyle mi?
    - Sizinle benzer akıbeti yaşamışlarla bağlantınız var mıdır? Bir örgütlenme çabası oldu mu?
    - 1978 mezunlarına kadar 10 sene olan mecburi hizmet, 1979 mezunlarından daha sonrası için 15 yıl. Doğru anlamış mıyım? Bu çifte standart ne zamandan beri var?
    - Belki Türkiye dışındaki silahlı kuvvetler örneklerini incelemişsinizdir. Bu kadar ‘ipotek’ merkezli bir askerlik sistemi başka hangi ülkede var?
    - Ailevi ilişkileriniz bu süreçten nasıl etkilendi?
    Tabiki seve seve yanıtlarız hatta bu konuda Pinar hanımla bizzat gorusebiliriz de yeterki bu yanlistan bir an önce dönülsün bosu bosuna bunca insan hapis yatmasın.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet Smyrna hocam, inşallah güzel gelişmeler olacak... El birliği ile devam kamuoyu oluşturmaya. Macabre; seni destekliyoruz...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Macabre konu hakkındaki fikirlerimi firarsubay@windowslive.com adresinize gönderdim umarım Pınar hanımın işine yarar. Yardımcı olabildiysem çok mutlu olurum. Helede Pınar Hanım radikalde yazıya dökerse derdimizi çok daha memnun olurum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vaz geçmek, pes etmek ve teslim olmak yok. Daha henüz yılmadık ama umarım bu yanlışın düzelmesi uzun sürmez Türkiyenin bir ayıbı olarak kalmaz ve bir an önce kurtuluruz bu esaretten de biz de özgürlüğün tadını alırız.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı smyrna1973 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Vaz geçmek, pes etmek ve teslim olmak yok. Daha henüz yılmadık ama umarım bu yanlışın düzelmesi uzun sürmez Türkiyenin bir ayıbı olarak kalmaz ve bir an önce kurtuluruz bu esaretten de biz de özgürlüğün tadını alırız.
    Yani acikcasi ilgilenen bi avuc insan var, onlara cok tesekkur ediyorum; gerisi oturmus bekliyor. Su imza kampanyasinda bile (imza.la/firar) bekledigimin cok altinda katilim oldu, 500 kisiyi bile bulamadik. Gorevdeki arkadaslarimdan resmen "abi basimizi yakma" diyen oldu. Neyin basini yakiyorlar anlamadim ki? TSK'nin isi gucu yok hergun sizi takip ediyor degil mi, a gorevdeki dostlar. Uydudan falan ne yaptiginizi inceliyorlar degil mi?
    Imza kampanyasinda, sayinin bundan cok cok daha fazla oldugunu, 15 yillik mecburi hizmet yuzunden cile ceken binlerce insan oldugunu biliyorum. Bile bile insanlarin duyarsiz kalmasi da benim motivasyonumu dusuruyor çözüm arayisinda. O yuzden, yaptiklarimin, cabalarimin, ugrastigim ve kavgasini verdigim bu davanin o hicbirsey yapmadan oturan gruba da yarayacak olmasi beni rahatsiz ediyor. Ama kendi kuyrugunun derdinde birisi olarak, oncelikle soylemeliyim ki, ben de bu isler duzelsin diye KENDIM icin ugrasiyorum. Su anda bu mesaji okuyan, konuk olarak daha hukuki.net'e kayit yaptirmaya, fikrini soylemeye bile erinen, eli kolu bagli bekleyen, herkese de imali selamlarimi iletiyorum. Facebook'ta da yazdim "Radikal gazetesinde haber olacak fikirlerinizi, tecrubelerinizi paylasin" diye; 6 kisi "like" etmisti en son mesajimi, like ediyorlar da cevap yollayan yok Yani ne diyim ben size? Af maf cikar ya da bu kanun degisir umarim da ben de daha kilimi kipirdatmam kimse icin, acik soyluyorum. Kusura bakmasin kimse, ama orgutlenmek bizim kanımızda yok. 14 yasindayken torpuluyorlar o duyguyu, koyun olarak devam ediyoruz hayatimiza. Neyse, anarsiklik yapmayayim daha fazla da gelen 3-5 cevabi (tesekkurler mesaj gonderenlere) derlemeye baslayayim. Selamlar.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Pinar Ogunc'ten aldigim son mail asagida, lutfen sitede takip eden ve bu durumda olan herkes kendisiyle irtibata gecsin ki durumumuzu haber yapabilelim.

pinar.ogunc@radikal.com.tr

Tamam ben cevabınızı bekliyorum. Birkaç kişiye daha ulaşabilirsem haber olur, olmazsa köşe yazısı yazarım.
    Pınar

+ Konuyu Yanıtla
3 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: