Selam,

Psikolojk Danışman olarak milli eğitimde çalışıyorum.Çalıştığım ilçede zaman zaman suça sürüklenen veya suç mağduru çocuklar olduğunda savcılık tarafından çağrılıyorum. Bu çağrıma sürecinin estetiği ve etiği konusuna çok fazla girmeyeceğim genellikle emrivaki tazrda, kapıya polis göndermek yoluyla oluyor. Çağrılma yolunun kabalığının dışında, çocukla görüşmek üzere gittiğimde, daracık bir odada, burnunun dibine sokulmuş bir kamera,hiç tanımadığı bir kameraman, sadece dinleyen ve izleyen bir avukat, savcının ağzından çıkanları durmaksızın yazan bir katip ve devletin bölünmez bütünlüğüne kast etmiş veya organize suç örgütüne üye bir suçluya otoritesini hissettirmek çabasıyla yüksek ses tonuyla ifade alan bir savcının karşısında titreyen çocuklar görüyorum. Ve ortamın sağlıklılığı konusunda görüş bildirmekten ve adliye çalışanları ile gerilmekten yoruldum. Ve bu konuda tüm türkiyede psikolojik danışmanların biraz zorla biraz gözdağıyla bu süreçte kötüye kullanıldıklarını düşünüyorum.

Öğrenmek ve yardım istediğim konu şu

Çocuk koruma kanunun sosyal inceleme bölümünde
madde 33. 3(3) Bu görevlilerin bulunmaması, görevin bunlar tarafından yapılmasında fiilî veya hukukî bir engel bulunması ya da başka bir uzmanlık dalına ihtiyaç duyulması gibi durumlarda, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile serbest meslek icra eden birinci fıkrada öngörülen nitelikleri haiz kimseler de sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirilebilirler.
ifadesi ve
5560 sayılı yasanın 5. maddesinin 7. bendinde Mağdur çocuğun tanık olarak dinlenmesi sırasında psikoloji, psikiyatri, tıp veya eğitim alanında uzman bir kişi bulundurulur. Bunlar hakkında bilirkişilere ilişkin hükümler uygulanır iafedesi kullanılmaktadır.

Sorularım.

1- Adalet bakanlığının kadrosunda değilim bu görevi hiçbir şekilde yapmak istemiyorum. Beni zorla görevlendirebilirler mi ?
2- Savcının Mağdur çocuğun tanık olarak dinlenmesi sırasında psikoloji, psikiyatri, tıp veya eğitim alanında uzman bir kişi bulundurulması yerine Sosyal çalışma görevlisi bulundurması hukuki midir?
3-Mağdur çocuğun tanık olarak dinlenmesi sırasında psikoloji, psikiyatri, tıp veya eğitim alanında uzman bir kişi bulundurulması yerine diğer kamu kurumlarındaki psikolojik danışmanların ZORLA görevlendirilebileceğini belirleyen yasal bir düzenleme varmıdır? varsa hangi yasa veya genelgeyle düzenlenmiştir?
4- İster suça sürüklenen çocuk isterse mağdur çocuğun dinlenmesi esnasında olsun bu süreçte yer almamak için neler yapabilirim.
5- Daha öncesinden bir tebligat olmamasına rağman davete icabet etmemek suç oluştururmu? Savcının veya hakimin zorla getirmek gibi bir hakkı varmı?
6- İfade alınması sırasında bulunacak psikolojik danışmanların belirleneceği bir nöbet listesi oluşturulması yasalmıdır?

Bilgiler ve yardımlar için teşekkür ederim