+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 69 ileti bulundu.

Konu: Apartman projesine aykırı yapılan tadilatlar

Apartman projesine aykırı yapılan tadilatlar Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman projesine aykırı yapılan tadilatlar

izmir Karaburunda 45 ikiz 90 tripleksli sitede yaşamaktayım.Sitede onaylı projede olmamasına karşın bazı komşular bağımsız bölümlerindenki üstü açık 26 metrelik terası çatı ile kapattı.Dış görünüm bozuldu estetik bozuldu.Görüntü kirliliği oluştu.

Belediyeye şikayet ettik belediye siteyi tehdit ederek tadilat projesi yaptırdı.Site başkanı da çok yaşlı ve hukuk bilmediği için belediye talimatlarıyla olağan toplantıda 90 malikin 81 imzası ile tadilat projesi yapıldı beledieye onaylatıldı.

Ve bunun üzerine yazlık site gecekondulaşmaya başladı.Kimi terası ahşapla kimi pimapenle örttü kimi kiremit koydu kimi shıgle.
    Kimi balkonu bahçeden alarak büyütttü.

Bütün bunlar 2007 de değişen sözümona kanunla yapıldı.

4/5 ile ortak yerlerde değişiklik yapılır hükmüne göre yapıldı.Bu doğru mu?

Tadilat projesini belediyenin imzalaması geçerli mi?

90 malikli ortak tapulu bir sitede 81 imza ile ve çoğu da sahte imza ile yapılan toplantı iptal ettirilebilir mi?

Hangi mahkemeye gitmeliyim?

Artı sitemizin teras katının projede yeri yok.Yani kaçak.Yapılan tadilat projesi ileyine 81 imza ile teras katın kanuni hale gelmesi ve 2600 lira harç alınmasına karar verilmiştir.

Bütün bu tadilat projesini yapan da sitede oturan DEÜ hukuk fakültesi dekanıdır.Ve onunla beraber sitenin paralarını yiyen hırsız 2 avukat yapmaktadır.

Halimiz içler acısıdır.Cahil köylü bunu yapsa anlarız .Hukuk bilmez birileri yapsa anlarız .Ama koskoca dekan yapınca ne halde olduğumuz anlıyoruz.

Hukuki NET Güncel Haber

Apartman projesine aykırı yapılan tadilatlar konulu yargıtay kararı ara
    Apartman projesine aykırı yapılan tadilatlar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı klozo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    izmir Karaburunda 45 ikiz 90 tripleksli sitede yaşamaktayım.Sitede onaylı projede olmamasına karşın bazı komşular bağımsız bölümlerindenki üstü açık 26 metrelik terası çatı ile kapattı.Dış görünüm bozuldu estetik bozuldu.Görüntü kirliliği oluştu.

Belediyeye şikayet ettik belediye siteyi tehdit ederek tadilat projesi yaptırdı.Site başkanı da çok yaşlı ve hukuk bilmediği için belediye talimatlarıyla olağan toplantıda 90 malikin 81 imzası ile tadilat projesi yapıldı beledieye onaylatıldı.
    Herkes kendi Terasını yağmurdan korunmak için kapatabilir.
    Herhangi bir yerden izin almak gerekmez.

90 Farklı birbirinden bağımsız 3 katli bina olduğu için her bina kendi giderlerini kendisi karşılar.
    Farklı zevk sahibi olabilirler.
    Belediyeler balkon kapatmaya karışmazlar.
    Şikayet etseniz bile işlem yapmazlar.
    Danıştay kararı var.

90 farklı bina 90 müstakil ev gibi düşünülmelidir.
    Apartman değil
    Blok değil.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (18-03-2012 Saat 17:42:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kat mülkiyeti kanununa göre sitede bir komşu bir başka komşuyu çatı yaptığı için sulh hukukta dava açmış ve komşunun çatısını yıktırmıştır.

Siz diyorsunuz ki sitede olsa ortak tapulu yer de olsa herkes kafasına eseni yapabilir yani.

o zaman 4/5 imza ile gayri ahlaki içerikli şeylerde yapılabilir.

o zaman kat mülkiyetinin anlamı nedir.?Emsal daha önce yıktırılan çatılar imalatlar ne olacak?

Yağmurdan çatı örtme isteği bir başkasının manzarasını kapatma bina dış görünüşünü değiştirme
    hakkı var mıdır?

Tadilat projesine bütün kat malikleri izin vermek zorunda değil midir?

Bence sitede daha önce açılmış emsal dava ile toplantı iptal ettirilir

hatta hatta çatıların yapıldığı teras onaylı projede olmadığı için 90 evin terasının yıkılması için de dava açılabilir.

Size katılmıyorum.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Siz olayı Apartman gibi düsünüyorsunuz yanılıyorsunuz.

Site ler için uygulama farklıdır.
    Siteler tek düze üniforma gibi olmak zorunda değildir.
    Her blok (Bina) kendi kararlarını kendi alır.
    Her bina farklı boya yapabilir.

Madde 63 - Basit tamir ve tadiller ile korkuluk, pergole ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvarı, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak ve benzeri elamanların tamirleri ruhsata tabi değildir.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (18-03-2012 Saat 17:56:29 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olay bina yüksekliğini aşacak şekilde imalat yapmaya girer.Tip imar yönetmeliğinin 35/4 ile Kat Mülkiyeti Kanunun 19/2 ile 44. maddeye girer.

Ben size o zaman 2009 yılına ait yargıtay kararı atayım.Yarın bürodan.

Aynı sitede bir komşu kendisi avukat öndeki komşu binayı aşacak görüntü kapatacak şekilde çatı yapmış

ek baca yapmış ve o avukat o çatıyı da bacayı da çatının dayandığı 70 cm yüksekliğindeki beton kalkanı sulh hukuk mahkemesinde yıktırmıştır.

Ondan size katılmıyorum.müvekkilem bana o yargıtay kararlarını verdi.

Kaldı ki site blok yönetime geçmeyi oybirliği ile reddedtmiş eski hükümlerle devam kararı almış

Bence sitenin 81 imzalı olağan yapılan tadilat projesinin değiştirildiği toplantıya iptal davası açılabilir.

Kaldı ki imzaların çoğu da sahte.

Yapılan imalat pergole değil gayet bildiğimiz kapalı çatı.Ve o çatının yapıldığı yer de kaçak.

onaylı projede teras yok.Terasın olduğu yer oturtma çatı.Sonradan teras yapılmış manzara seyretmek için ama belediyedeki projeye o değişiklik işlenmemiş.

apartman dikey site yatay mülkiyettir bağımsız villada olsa 4/5 çoğunlukta olsa

tadilat projesi ancak ortak yerlerde 4/5 ile yapılır.

O zaman 4/5 ile gazino yapılır pavyon açılır. Neler yapmayız Türk halkı olarak

elimize bir olanak geçse neler yapmayız.

Kanun koyucu kanunu ihlal etmemek şartıyla 4/5 ile karar alma hakkını vermiştir.
    Ama tadilat projesi tüm maliklerin onayı ile olur.
    pergole de üstü açık hafif malzemeden yapılmış strüktür bir imalatır

Binaya 70 cm kalkan yapıp ona çatı monte ederseniz üstünü de kiramitle örterseniz o pergole olmaz.
    O düpedüz alan kazanma arsa payı ihlali olur
    Konu klozo tarafından (18-03-2012 Saat 18:44:13 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu arada ben kaçak olan teras kat için idare mahkemesinde onaylı projede olmadığı için daha sonra müvekkil söylemine göre rüşvetle onay verildiği için dava açmayı ayrıca oldu bittiye getirerek yapılan toplantıyı da toplantıyı da dava etmeyi düşünüyorum.

Bu arada müvekkile valilikten de siteye ait ne kadar kanuna aykırı imalat varsa 32 ve 42. maddenin uygulanması için karar verdiğine dair belgeyi de bana verdi.

Olay öyle basit tadilat değil ruhsata tabi olmayan basit tamir tadil değil yani.63. maddeyi daha önceki davada çatı yapan komşu savunmuş.

terasın çok güneş aldığını söylemiş basit dekoratif imalat yaptığını söylemiş ama Yargıtay bunu takmamış ve eski hale getirilmesine karar vermiş.

Belediye hakim savcı imar müdürlüğü hepsi aynı kaptan beslendiği için yerel mahkeme davayı reddetmiş

ama 18. Hukuk Dairesi Yargıtay mahkenin kararını bozmuş ve yıkılmasına karar vermiş

Şu an emsal karar var ve ben toplantı iptali davasını kazanacağıma inanıyorum.

idare mahkemesinde de terasın kaçak olduğuna dair dava açılabilir.90 evin terası müvekkil de dahil yıktırılabilir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı klozo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu arada ben kaçak olan teras kat için idare mahkemesinde onaylı projede olmadığı için daha sonra müvekkil söylemine göre rüşvetle onay verildiği için dava açmayı ayrıca oldu bittiye getirerek yapılan toplantıyı da toplantıyı da dava etmeyi düşünüyorum.

Bu arada müvekkile valilikten de siteye ait ne kadar kanuna aykırı imalat varsa 32 ve 42. maddenin uygulanması için karar verdiğine dair belgeyi de bana verdi.

Olay öyle basit tadilat değil ruhsata tabi olmayan basit tamir tadil değil yani.63. maddeyi daha önceki davada çatı yapan komşu savunmuş.

terasın çok güneş aldığını söylemiş basit dekoratif imalat yaptığını söylemiş ama Yargıtay bunu takmamış ve eski hale getirilmesine karar vermiş.

Belediye hakim savcı imar müdürlüğü hepsi aynı kaptan beslendiği için yerel mahkeme davayı reddetmiş

ama 18. Hukuk Dairesi Yargıtay mahkenin kararını bozmuş ve yıkılmasına karar vermiş

Şu an emsal karar var ve ben toplantı iptali davasını kazanacağıma inanıyorum.

idare mahkemesinde de terasın kaçak olduğuna dair dava açılabilir.90 evin terası müvekkil de dahil yıktırılabilir.
    Bence belediye rüşvetle çalıştığı için hapse giren imar müdürünün geride bıraktığı imar memurlarının başına bişey gelmesin diye olayı örtme çabası bu.

Çünkü çatı yapanlar rüşvet vererek izinsiz yaptığı için şimdi o çatılar yıkılacağı için o rüşvet verenler de kazan kaldıracağı için belediye hiç çaktırmadan siteye tadilat projesi yaptırıp temiz iş yapıp olayı bu şekilde tereyağından kıl çeker gibi halletmek istiyor.

Ama belediye imar ve kat mülkiyeti kanununa uymak zorundadır diye bir hüküm var.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Müstakil binalardan oluşan Triplekslerin terasları ortak alan değildir.
    Sadece o binaya aittir.
    Ortak alana müdahale kapsamına girmez.
    Teraslara konulan pergola, kamelya, güneş şemsiyesi vs gibi eşyaları, Apartmanlarda balkona konulan eşya gibi değerlendirmek gerekir.
    Apartmanlarda balkonlarda ortak alan değildir.

iMAR YöNETMELiGi

Madde 63 - Basit tamir ve tadiller ile korkuluk, pergole ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvarı, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak ve benzeri elamanların tamirleri ruhsata tabi değildir.
    Güneşlik ve Güneş şemsiyesi ruhsata tabi değildir.
    3 cevresi kapalı CARPORT da ruhsata tabi değildir.
    Kamelya, pergola, Teras üst kapatma bina yüksekliğini gecmiyorsa ruhsata tabi değildir.
    4 tarafı kapalı ve sabit olursa ruhsat gerektirir.

iMAR KANUNU

MADDE 21 -YAPI RUHSATİYESİ :

Bağımsız bölümlerin brüt alanı artmıyorsa ve nitelik değişmiyorsa ruhsat, hiçbir vergi, resim ve harca tabi olmaz.
    Derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile çatı onarımı ve kiremit aktarılması ve yönetmeliğe uygun olarak mahallin hususiyetine göre belediyelerce hazırlanacak imar yönetmeliklerinde belirtilecek taşıyıcı unsuru etkilemeyen diğer tadilatlar ve tamiratlar ruhsata tabi değildir.
    Konu Hakkaniyetli tarafından (18-03-2012 Saat 23:05:50 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yargıtay 18. Daire öyle demiyor.İzmir Valiliği de yıkım kararı vermiş bütün sitedeki imara aykırı imalatlar için.

Tadilat projesi için oy birliği gerekir.

26. mertekarelik bir terası üstünü tamamen kiremitle örterek basit tamir yaptım denilemez.

konu 63. madde değil.

Karaburun Belediyesi o maddeye göre işlem yapmış daha önce komşuların açtığı çatı davasında da davalı ben basit tamirat
    gölgelik yaptım aparatif dekoratif bişey yaptım demiş savunmada.

Karaburun Belediyesi önce taban tavan duvar komşudan izin istemiş
    Şikayet konusu olunca bu sefer belediye hiç kimseden izin almaya gerek yoktur diyerek kendini devletin cumhuriyetin üstünde bir dükalık olarak kendini savunmuş.

Ama 18. daire 19/1 Madde 44 ihlalinden o basit denilen üstü örtülü ahşap çatıların yıkılmasına karar vermiş.
    Karar No : 2008 /100

Böylece o komşular çatıları ve beton kalkanları yıkmak zorunda kalmışlar.
    Dava 2007 den sonra görülmesine rağmen mahkeme yargıtay kararı bozduktan sonra davalıdan 89 imza istemiş.
    90 malik olduğu için dava Yargıtaydan bozma ile gelince Karaburun kararda direnememiş ve davalı 89 imzayı bulamayınca yıkıma karar vermiş.

Hala 63. madde diye diretmek yalnış

Zaten güneşliğin yapıldığı yer kaçak siz onu görmezden geliyorsunuz
    Kaçak bir terasa ekstra kaçak imalat yapıyorsunuz.

Kimseden izin almaya gerek yokur demek pek mantıklı gelmedi.

pergola italyan kökenli olup üstüne çiçek sardırılan gölgeliktir.Bayındırlık bakanlığı nın tanımı böyle,

Üstünü lambri ile kapatıp kiremitle örtersen o artık basit imalat olmaz.O pergola değil.O yanıltmaktan ibaret bir durum.

Tip imar yönetmeliğine göre bina yüksekliği vardır iki buçuk kat binalarda bu yükseklik 9.60 metredir.

Oysa sizin basit gölgelik dediğiniz şey binanın bitiminden 70 cm beton kalkan yüksekliğe çatının monte edilmesi ile 9.60 yükseklik 11 metre olmaktadır. Bu da kat ilavesine girer.
    Kat ilavesini ancak devlet yapar.Tip imar yönetmeliğinin 35/4 maddesi oldukça Kat mülk Ka 44. maddesi oldukaça terasa çivi çakılamaz.

arkada oturan komşunun deniz manzarası görüntü zaviyesi bozulamaz.

Nerede
    izmir
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben belediyenin kendini kurtarmak için siteye zorla tadilat projesi yaptırttığı kanaatindeyim.
    Kaldı ki yönetimin de bir tadilat projesi taslağı hazırlama empoze etme görevi yoktur.

O proje kapsamında balkon büyütmek var tuvalet penceresini yıkmak büyütmek var balkondan yer alıp bahçeyi büyütmek var arkada zeminde pencere boşluğunu kapatmak var terasta istediğin gibi çatı pergola yapma izni var.

Öyle bir tadilat projesi taslağı hazırlamışlar ki 40 yıllık mimar müeellifi kendi kariyerimi ayaklar altına alarak bu projeyi düzenledim demiş.

Bana istemediğim şeyleri yaptırdınız demiş ben şimdi kendisini mahkemede şahit göstereceğim.

Bu ucube durumu kimlerin menfaati için sağladınız diyeceğim.Belediye imar müdürü rüşvetten 18 ay onanmış hapis cezası ile hapiste.

2009 dan bu yana bütün yargıtay kararlarını taradığım zaman şu ortaya çıkıyor.

Bir tadilat projesini salt belediyenin onaylaması geçerli olduğu anlamına gelmez.
    Bütün kat maliklerinin mauvaffakatı olmadan tadilat projesi yapılamaz belediye onaylasa bile onu sulh hukuk mahkemesi ortadan kaldırır eski hale getirme kararı verir.

YARGITAY
    18. Hukuk Dairesi 2010/12920 E.N , 2011/82 K.N.
    İlgili Kavramlar
    kat mülkiyeti ortak alanlarda tadilat
    özet
    kat mülkiyeti yasası'nın 19.maddesi hükmüne göre tüm kat malikleri ana tasınmazın mimari durumunu projesine uygun olarak korumak zorunda olup, tadilat projeleri ise ancak tüm kat maliklerinin onayı alındıktan sonra belediyece tasdik edilmis olması halinde geçerlidir. tüm kat maliklerinin onayının alınmadıgı bir tadilat projesinin, belediyece onaylanmıs olması o projeye geçerlilik kazandırmaz.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

teras kapama belediye izni

teras kapatma izni

apartmanda izinsiz tadilat

https:www.hukuki.netshowthread.php90190-Apartman-projesine-aykiri-yapilan-tadilatlar

https:www.hukuki.netshowthread.php90190-Apartman-projesine-aykiri-yapilan-tadilatlarpage2

http:www.hukuki.netshowthread.php90190-Apartman-projesine-aykiri-yapilan-tadilatlarpage2

bina ile ilgili şikayetler nereye yapılırkaçak yapilan tente kime sikayet edilircarport ruhsata tabimiapartmanda tek tuvalet varsa daire ikinci tuvalet yapılabilirmiapartmanda terasın kapatılmasıteras kapama belediye izinapartmanda kacak katteras yapma izniimar mevzuati aykiri teras katterası kapatmak için izinapartman girişine kacak kat yapteras kapatmak için belediyeden izinsitede izinsiz tadilatteras kapama sikayetproje disi imalat yapilmis binaya ne olurizinsiz teras kapatmateras kapama izniapartman dışına yapılan kaçak yapıları nereye şikayet edebilirizbalkonunu iceri alxiranlar imza
Forum