+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Ayakkabı iadesi

Ayakkabı iadesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ayakkabı iadesi

Merhaba,

29.06.2011 tarihinde bir alışveriş mağzasındaki ayakkabıcıdan bir ayakkabı aldım. Ayakkabıyı sadece 1 kez 02.07.2011 tarihinde kullandım ve giydikten yaklaşık 1 saat sonra 2 topuğu da kırıldı (ayakkabının tabanı 2ye bölündü). 04.07.2011 tarihinde ürünü mağzaya götürdüm. İade istedim. Mağzadakiler prosedürleri gereği ürünü expere göstermeleri gerektiğini, onun görüşüne göre bana geri döneceklerini söylediler. Bugün ayın 16sı. Bugün aradım ama halan experden çıkmadığını, haftaya çarşamba günü sonuçlanabileceğini söylediler. Ayakkabıyı tamir edeceklerini (ki ederlerse ayakkabının yanları da yırtıldığı için çok çirkin bir görünümü olacak) beğenmezsem de yenisini verecklerini söylediler. Ben ne tamir edilmiş ne de yeni ayakkabı istemiyorm. Çünkü tamir olursa görünümü kötü olacak, yenisinin de kalitesine güvenim kalmadı, yeniden aynı süreç olursa uğraşmak istemiyorum. Paramı geri alma hakkım yok mu? Bir de beni 2 haftadır bekletiyorlar buna hakları var mı? Süre konusunda ve para iadesi konusunda beni bilgilendirebilir misiniz lütfen. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
    Ayşe BAYRAKTAR

Hukuki NET Güncel Haber

Ayakkabı iadesi konulu yargıtay kararı ara
    Ayakkabı iadesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ayakkabı iadesi

AYIPLI MAL

Madde 4 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./4. md.)

Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

(Değişik fıkra: 21/02/2007-5582 S.K./22.mad.) İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına veya 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren, ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu teslim tarihinden itibaren 1 yıl süre ve kullandırdığı kredi miktarı ile sınırlıdır. Konut finansmanı kuruluşları tarafından 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre verilen kredilerin devrolması halinde dahi, kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu devam eder. Krediyi devralan kuruluş bu madde kapsamında sorumlu olmaz. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz. *

Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.

Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.

Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.

Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.
    Kanunda da dediği gibi 30 gün içerisinde ayıplı malı bildirdiğiniz takdirde ücret iadesi isteme hakkınız vardır. Burada 30 gün içinde bildirdiğinizin istpatı size düşer. Ayakkabıyı verirken form aldıysanız bu ispat için yeterlidir. Eğer ücret iadesi vermeyi reddediyorlarsa Tüketici Hakem heyetine başvurunuz.
    Konu frmax tarafından (16-07-2011 Saat 18:48:03 ) de değiştirilmiştir.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkürler cevabınız için.
    Para iadesini bana kaç gün içinde yapmaları gerekiyor peki bunla ilgili bir düzenleme var mı?
    Bir de hakem heyetine başvurunun ve sürecin maddi bir bedeli var mı? Demek istediğim sonrasında alacağım paradan fazlasını harcamış olma ihtimalim olur mu?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hakem heyeti başvurusu için bir bedel ödemiyorsunuz. başvuru dilekçenizde isteğinizi ücreti, yasal faizi ve masrafları şeklinde belirtirseniz yararınıza olur.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    bursa
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı magdem rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çok teşekkürler cevabınız için.
    Para iadesini bana kaç gün içinde yapmaları gerekiyor peki bunla ilgili bir düzenleme var mı?
    Bir de hakem heyetine başvurunun ve sürecin maddi bir bedeli var mı? Demek istediğim sonrasında alacağım paradan fazlasını harcamış olma ihtimalim olur mu?

hakem heyeti dilekçeyi alıyor bedeli yok bedava
    ancak başvurduktan sonra hakem heyetinin dilekçeyi kabul etmeme veya işleme koymama gibi bir lüksü yok
    yani karşı tarafla ihtilaf halinde mahkemelik durum vs olurda ve şikayet eden kaybederse haliyle mahkeme masraflarını vs ödeyeceğini de hatırlatmaya gerek yok
    yani başlangıçta hakem heyetine başvurmak bedava diye
    hep bedava yürüyeceği anlamına gelmiyor işlemin
    geçen bir arkadaş kredi kartı senelik ucreti için gitti tuketici hakem heyetine
    o konuda başka birinin başına (tanımadık biri) boyle bir olay gelmişmiş hakem heyetinden biri bunu arkadaşa anlatınca o da itirazından vazgeçti geldi bana anlattı
    bende belki bir faydası olur diye buraya yazayım istedim

Nerede
    bursa
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ozbek1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    hakem heyeti dilekçeyi alıyor bedeli yok bedava
    ancak başvurduktan sonra hakem heyetinin dilekçeyi kabul etmeme veya işleme koymama gibi bir lüksü yok
    yani karşı tarafla ihtilaf halinde mahkemelik durum vs olurda ve şikayet eden kaybederse haliyle mahkeme masraflarını vs ödeyeceğini de hatırlatmaya gerek yok
    yani başlangıçta hakem heyetine başvurmak bedava diye
    hep bedava yürüyeceği anlamına gelmiyor işlemin
    geçen bir arkadaş kredi kartı senelik ucreti için gitti tuketici hakem heyetine
    o konuda başka birinin başına (tanımadık biri) boyle bir olay gelmişmiş hakem heyetinden biri bunu arkadaşa anlatınca o da itirazından vazgeçti geldi bana anlattı
    bende belki bir faydası olur diye buraya yazayım istedim
    özetle
    hakem heyeti
    dilekçeyi bedava alır işleme kor
    ilerdeki masraflara karışmaz
    masraf olur olmaz ben bilmem
    ama bazen olay ayakkabı değilde
    bir otmobil in direksiyon u sözkonusu vs olunca satıcı ve alıcı hukuki duzeyde (mahkemede) karşılaşınca doğal olarak davayı 1 kazanan 1 kaybeden oluyor ve mahkeme dava masraflarını kaybeden ödüyor
    hukukçular gene de teyit etsin
    ben bildiğimi yazdım

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ayakkabi iade haklari

kullanılmış ayakkabı iade

ayakkabı aldım iade etmek istiyorum

aldığım ayakkabıyı iade etmek istiyorum

http:www.hukuki.netshowthread.php89024-Ayakkabi-iadesi

ayakkabı iadesi

nike ayakkabı garanti süresinike ayakkabı garanti koşullarıtuketici haklari ayakkabi iadealınan ayakkabının iadesihttps:www.hukuki.netshowthread.php89024-Ayakkabi-iadesipuma iade şartlarınike ayakkabı değişim şartlarıayıplı ayakkabı iadesiayakkabi iade suresikullanılmış ayakkabı değişimitüketici hakları ayakkabı garanti süresiayakkabı iade süresiayakkabi iadepuma ayakkabı garanti süresiayakkabı iadepuma iadepuma ayakkabı garanti süreleriayakkabı garantisi tüketici haklarıayakkabı iadesi süresi
Forum