Selamlar;

Benim soru idarenin yapmış olduğu bir hata (öyle ise) ilgili;
Ben kamu kurumunda halen çalışmakta olan devlet memuruyum. Kurumum 2009 yılı içerisinde kurumdaki konumu gereği istekli olan personele yabancı dil kurs eğitimi vereceğini yazı ile bildirmişti. İstekli olan kişiler (ben dahil) dilekçelerini kurumumuza ilettik. Kurumumuz dilekçeleri inceledikten sonra tekrar yazı bizlere cevap gönderdi. Yazını ilk maddesi şu şekildeydi;
".......ilgili.....sayılı ve ......tarihli Ankara-TÖMER ile imzalanan protokol gereği, ücretleri kurumumuz tarafından karşılanmak üzere evrakta adı geçen personel yabancı dil kursuna tefrik edilmiştir...."
Ve bizlerde ilgili kursa gittik ve 9 ay süren kursumuzu (bazı arkadaslarımızın ki 3-4-5 ay sürdü) 2010 yılı itibariyle başarı ile tamamladık. Ancak 10 gün önce kurumumuzdan bir yazı bize geldi. o evrakta ise;
"....Sayıştay tarafından yapılan incelemelerde, yabancı dil kurs ücretlerinin kurum tarafından %60 ının ödendiği %40 ının ise personelden tahsis edilmesi gerektiği, ve bu durumdan dolayı kamu zararı olduğu ve bu zararın kurs personelinden karşılanması gerektiği....."yazıyordu. (-ki daha sonradan bütçe kanununu inceledik ve e-cetveli 27 maddesinde durumun doğru olduğunu öğrendik..ancak kanundan haberimiz olmadığı gibi kurumumuzunda haberi yokmuş ki bize yazmış olduğu evrakta kurs ücretlerinin kurum tarafından karşılanacağını yazmış)
Bizde durumdan şaşırmış bir şekilde,kurumumuzu aradık ve bize gönderilen evrakta kurs ücretinin kurum tarafından karşılanacağı ve bu durumun idarenin hatası olduğunu, eğer ücret talep edilseydi durumu değerlendireceğimizi ve durumdan ötürü mağdur olduğumuzu dilekçelerimizde dile getirdik. Ancak kurumumuz ne olursa olsun bu kurs ücretleri icra gelmemesi için kendilerinin şuan itibari ile ödediğini ve ödedikleri kurs ücretlerini bizlerden geri tahsis edeceklerini...eğer ödemez isek bizleri mahkemeye verip yasal faiz ve avukat ücretleri ile birlikte alacaklarını söylediler. Ve bu durumun idare hatası olmadığını dile getirdiler.
Biz bu durumda haklı mıyız , bu durum idare hatası mıdır ? Gerçekten idare bizden bu kurs ücretlerini eninde sonunda alabilirler mi?
Gerçekten 25 arkadaşımız ile birlikte bu durumdan mağdur bir şekilde ne olacağını beklemekteyiz....