+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 18´e kadar toplam 18 ileti bulundu.

Konu: Evlatlıktan ve mirastan reddetmek

Evlatlıktan ve mirastan reddetmek Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Evlatlıktan ve mirastan reddetmek

Alıntı Alper Kulcu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Babanız yapacağı vasiyetname veya miras sözleşmesi ile sizi mallarından mahrum bırakabilir fakat siz sadece saklı payınızı alabilirsiniz.
    Paylaştığınız bilgi için teşekkür ederim. Ama bu durumda diğer mirasçılardan daha az mal alacağım değil mi? Hakkım olandan çok daha az.

Hukuki NET Güncel Haber

Evlatlıktan ve mirastan reddetmek konulu yargıtay kararı ara
    Evlatlıktan ve mirastan reddetmek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    459
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kusura bakmayin ama bende diger arkadaslarla ayni fikirdeyim. 19 yasinda hayatinin daha baharinda genc bir kiz. Yasli ve 2 karisi olan birine nasil 3. kari olur anlamiyorum. Umarim bu hatadan en kisa zamanda vazgecersiniz. Cunku 3. kadin olarak hic bir sekilde mutlu olamayacaginiz asikar. Ben normal evlilige bile sicak bakmazken insanlar nasil boyle bir secim yapar gercekten inanmak zor. Yasiniz cok genc, insallah omrunuz uzun olsun tanisacaginiz cok kisi olacaktir. Bu onerileri biraz zaman gecsin agladiginiz bir gun acip okudugunuzda "keske" demektense simdiden kendinize biraz zaman ayirip dusunun ama iyice dusunun, icinden cikamadiginiz burum olursa burda yardimci olmaya haziriz. Eminim diger arkadaslarda tecrube ve fikirleriyle size yardimci olmak isteyeceklerdir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muhsint72 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kusura bakmayin ama bende diger arkadaslarla ayni fikirdeyim. 19 yasinda hayatinin daha baharinda genc bir kiz. Yasli ve 2 karisi olan birine nasil 3. kari olur anlamiyorum. Umarim bu hatadan en kisa zamanda vazgecersiniz. Cunku 3. kadin olarak hic bir sekilde mutlu olamayacaginiz asikar. Ben normal evlilige bile sicak bakmazken insanlar nasil boyle bir secim yapar gercekten inanmak zor. Yasiniz cok genc, insallah omrunuz uzun olsun tanisacaginiz cok kisi olacaktir. Bu onerileri biraz zaman gecsin agladiginiz bir gun acip okudugunuzda "keske" demektense simdiden kendinize biraz zaman ayirip dusunun ama iyice dusunun, icinden cikamadiginiz burum olursa burda yardimci olmaya haziriz. Eminim diger arkadaslarda tecrube ve fikirleriyle size yardimci olmak isteyeceklerdir.

Normal evliliğe bile karşıysanız o zaman olaya şu açıdan bakalım. Biriyle aynı evde yaşamak. Sevdiğin kişiyle aynı evi paylaşmak. Bu gayet normal bir şey bence. Elbette ilerde pişman olmayacağımın bir garantisi yok. Herkez hata yapabilir. Kişinin yanlışları ve doğruları kendinedir. Ben yalnızca bazı şeyleri yaşayarak öğrenmiş olurum. Bu durumda beni olgunlaştırır. Emin olun şuan yaşadığım ortamdan daha sağlıklı bir hayata geçiş olacak benimkisi. Görüşleriniz ve iyi niyetiniz için size çok teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    459
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayin akrep_ossqee, sizin ki sadece hata degil, bile bile lades. Hata neye denir? Ornegin, Normal bir birlikteliginiz olur, yasi yasiniza boyu boyuna uygun biri diye tabir edilen biri, onunla bir birliktelik yasarsiniz, evlenirsiniz, bir sure sonra onun size uygun olmadigini dusunur ve bosanirsiniz. ( ha bu iliski icin belki hata yaptim diye bilirsiniz ve bu iliskiden ogreneceginiz cok sey olabilir. Ancak sizin su mevcut durumunuzda ogreneceginiz hic bir sey yok. Yani ileride mutsuz olacaginiz sartlari gormeniz icin muneccim olmaya gerek yok. Ve sunu asla ve asla unutmayin aile, ne olursa olsun insanin en buyuk destegidir. Karsinizda kim olursa olsun ailenizden daha ustun tutmayin ve ailenizi ona karsi magdur ve mahcup etmeyin. Evet bazi ailelerde sorunlar olabilir, sevgisizlik, ilgisizlik olabilir ancak mutlaka onlarin da bir nedeni vardir. Bence siz ailenizden kurtulmak icin kendinizi atese atiyorsunuz fakat bir gun gelecek aileniz sizin icin bir liman olacak. Bu sozlerimi unutmayin..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanıtlar, öneriler güzel, ama sorun mirastan men edilip edilemeyeceği.
    O soruya da en başta Engin bey yanıt vermiş zaten.BAbanız sizi evlatlıktan men edebilmesi için geçerli bir sebep değil kendinizden 26 yaş büyük biriyle 4 kişilik geniş bir aile ortamı kurma isteğiniz.Hayat sizin, şartları sizden başka kimse bilemez elbette.Belki de dediğiniz gibi şu anda bulunduğunuz şartlardan daha iyi bir ortam olacaktır sizin için.
    BAbanız vasiyet yoluyla diğer mirasçılara tüm mirasını paylaştırıp size herhangi bir şey bırakmadığında, belirtildiği gibi mirastan mal kaçırma iddiası dava açarak yasal miras payınızın yarısı olan saklı miras payınızı alırsınız. Yani sorunsuz bir mirasta 2 alacakken, bu şekilde 1 i alabilirsiniz.
    Diğer yandan, seçimiz olan yaşam şeklinde hayatınızı devam ettireceğiniz kişi ile yasal bir bağınız olmadığından, allah gecinden versin onun vefatı durumunda herhangi bir miras hakkınız olmayacak. Sizin gibi, yaşından olgun bir davranışla böylesine ağır -zor bir yaşam şekline karar verebilmiş bir kişinin, böyle bir durumu da hesapları arasına alması gerektiğini düşünmekteyim.

Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yanıtlar, öneriler güzel, ama sorun mirastan men edilip edilemeyeceği.
    O soruya da en başta Engin bey yanıt vermiş zaten.BAbanız sizi evlatlıktan men edebilmesi için geçerli bir sebep değil kendinizden 26 yaş büyük biriyle 4 kişilik geniş bir aile ortamı kurma isteğiniz.Hayat sizin, şartları sizden başka kimse bilemez elbette.Belki de dediğiniz gibi şu anda bulunduğunuz şartlardan daha iyi bir ortam olacaktır sizin için.
    BAbanız vasiyet yoluyla diğer mirasçılara tüm mirasını paylaştırıp size herhangi bir şey bırakmadığında, belirtildiği gibi mirastan mal kaçırma iddiası dava açarak yasal miras payınızın yarısı olan saklı miras payınızı alırsınız. Yani sorunsuz bir mirasta 2 alacakken, bu şekilde 1 i alabilirsiniz.
    Diğer yandan, seçimiz olan yaşam şeklinde hayatınızı devam ettireceğiniz kişi ile yasal bir bağınız olmadığından, allah gecinden versin onun vefatı durumunda herhangi bir miras hakkınız olmayacak. Sizin gibi, yaşından olgun bir davranışla böylesine ağır -zor bir yaşam şekline karar verebilmiş bir kişinin, böyle bir durumu da hesapları arasına alması gerektiğini düşünmekteyim.

Bilgileriniz ve görüşleriniz için size çok teşekkür ederim..
    Evet dediğiniz konuyu daha önce araştırdım. Aklıma geldi. O yüzden babamın bırakacağı mirasla ilgileniyorum zaten. Sizinde dediğiniz gibi ben sadece şartlara göre hareket ediyorum. Bütün samimiyetimle söylüyorum bir bayan açısından çok kolay bir şekilde alınabilecek karar değil. Kimse istemez böyle bir durumu. Hangi kendini bilen biri böyle bir şeyi kabul edebilir ki? Şartlar bazen insanı asla yapamam, kaldıramam dediği şeylere sürüklüyor.

Nerede
    izmir
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muhsint72 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayin akrep_ossqee, sizin ki sadece hata degil, bile bile lades. Hata neye denir? Ornegin, Normal bir birlikteliginiz olur, yasi yasiniza boyu boyuna uygun biri diye tabir edilen biri, onunla bir birliktelik yasarsiniz, evlenirsiniz, bir sure sonra onun size uygun olmadigini dusunur ve bosanirsiniz. ( ha bu iliski icin belki hata yaptim diye bilirsiniz ve bu iliskiden ogreneceginiz cok sey olabilir. Ancak sizin su mevcut durumunuzda ogreneceginiz hic bir sey yok. Yani ileride mutsuz olacaginiz sartlari gormeniz icin muneccim olmaya gerek yok. Ve sunu asla ve asla unutmayin aile, ne olursa olsun insanin en buyuk destegidir. Karsinizda kim olursa olsun ailenizden daha ustun tutmayin ve ailenizi ona karsi magdur ve mahcup etmeyin. Evet bazi ailelerde sorunlar olabilir, sevgisizlik, ilgisizlik olabilir ancak mutlaka onlarin da bir nedeni vardir. Bence siz ailenizden kurtulmak icin kendinizi atese atiyorsunuz fakat bir gun gelecek aileniz sizin icin bir liman olacak. Bu sozlerimi unutmayin..

Emin olun sorun ne ilgisizlik nede sevgisizlik. Çok daha ağır şeyler. Yaşama isteği sadece benimkisi. Nefes alabilme isteği.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba öncelikle yaşamınız sizi bağlar burdaki tüm yorumlarda sadece iyi niyetli ve ilerleyen zamanlarda keşkelerle yaşamamanız içindir.Özellikle belirtmeliyimki evlatliktan ret edemez sizi babanız ama mirasından mahrum bırakabilir,sizde saklı payınızı alabilmek adına hukuksal mücadelenizi yaparsınız ama cüzi oranlarda alırsınız.Yapmanız gereken hukuksal anlamda değilde ailevi yaşamınız anlamında olmalıdır,mesela yapmanız gereken hamleler babanızı bu yola itecek hareketlerden kaçınmaktır,madem ailevi ve ahlaki değerlere toplum açısından tepki gösterilebilecek hal ve hareketlerden kaçınmıyorsunuz.O zaman babanızın bu olaya razı gelmesini sağlayın ( bu biraz zor olabilir ) ama günümüz Türkiyesinde maalesef böyle aile içi olaylar karşımıza çıkabiliyor kuma olarak gitmeler yada kendinden oldukça yaş farkına sahip olanlarla birliktelikler kaçış yolu olarak görülebiliyor, mutlumusun dur bilinmez en iyi sen bilirsin ama kimse senin hayatına pranga vuramaz taki sen o prangayı kendine takana dek.Uzun lafın kısası her koyun kendi bacağından asılır sen bu yolu izlersen babanda seni mirasından mahrum bırakır sende o sağken hiçbir hak talep edemezsin . Tek ve gerçek cevap ta budur.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

evlatliktan atma

evlatlıktan reddetmek

evlatliktan red ve mirastan mahrum birakma hakkinda

evlat reddetme

evlatlıktan reddetme

evlatliktan men

babam beni evlatlıktan reddetti

tckanunu evlat reddetme

babanın evlatlıktan reddetmesi

mirastan reddetmek

mirastan reddetme nasıl olur

tck evlatliktan reddetme maddesi

evlat reddi

evlatliktan reddetmek

annem beni reddettievlatliktan redaile reddetme nasil olurbabam beni mirasdan evlatliktan redetme nasil olur nereye bas vurulurmirasdan reddetmekevladin birini mirastan men davasibir evlat hangi sartlarda evlatliktan mirastan reddedilir.bobaevladinimirastanmenedebilirmievlat reddedilebilir miEvlatliktan atma nasil olur
Forum