+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Bugün 27 Mayıs

Bugün 27 Mayıs Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bugün 27 Mayıs

Evet bugün 27 Mayıs. Tarihimizin şanlı bir dönüm noktasının yıldönümü bugün. Kimilerine göre kara bir gün, bana göre şanlı ve şerefli bir devrim, bir bayram günüdür.

Aslında kendisi de bir CHP li olan Adnan Menderes adlı zat mecliste toprak reformu tasarısı görüşülürken çıngar çıkarır, yan çizer. Çünkü kendisi de bir toprak ağasının oğludur.

Topraksız köylüye toprak verilmesine karşı çıkan, ağalık, kölelik düzeninin devam etmesinden yana olan Menderes ile CHP'nin yolları ayrılır. Menderes Demokrat Parti'yi kurar. Bir süre sonra da iktidara gelir.

Dini siyasete alet etmek dahil her türlü yolsuzluğu yapan, kendisinden yana olmayanı bertaraf eden, iktidardan düşmemek için her türlü yola başvuran, bir korku imparatorluğu yaratmaya çalışan Menderes hükümeti TSK'nın içindeki albay ve yüzbaşı aralığındaki rütbedeki yani alt kadrodan aydın subaylar tarafından görevden uzaklaştırılır.

İşte bugün bu tarihi şanlı olayın 51. yıldönümünü kutlamaktayız sevgili üyeler.

Hukuki NET Güncel Haber

Bugün 27 Mayıs konulu yargıtay kararı ara
    Bugün 27 Mayıs konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bugün 27 Mayıs

27 mayıs bir devrim değil, alçakça yapılmış bir gece baskınıdır.

Yüzbaşıların, albayların seçimle gelmiş bir hükümeti alçakça bir darbeyle indirmelerinin adı devrim olamaz.

Demokrasilerde hükümetler seçimle gelir, seçimle gider.

27 mayısı savunanlar "o zaten seçime gitmeyecekti" diyorlar, ya da "seçimler adil olmayacaktı" diyorlar.

Seçim günü gelmeden buna nasıl karar verebiliyorlar? Öyle olsa idi her hükümet için "seçime gitmeyecekti, gitse de adil seçim yapılmayacaktı" diyerek darbe yapmak mümkün olur.

27 mayıs, seçim günü gelmeden ve hatta seçime gitme kararınının açıklandığı halde seçilmiş hükümetin bazı askerler tarafından darbe ile alçakça indirilmesidir.

27 mayıs Osmanlıdaki "siyasi katl" geleneğinin devamıdır.

27 mayısı halk destekliyor olsa idi, 27 mayıs sonrasındaki ilk seçimde 27 mayısı destekleyenler seçilirdi. Bakın bakalım hangi partiler ne kadar oy almış?

27 mayısta yapılan o kadar çok alçaklık var ki bunların her birisi bir roman olur.

27 mayısta yapılan yargılamalar tam bir hukuk komedisidir ve hukuk tarihinde ibretlik konulardır.

"Yüksek Adalet Divanı" denilen "alçak" mahkemenin yargıç ve savcısını bugün hatırlayan pek yoktur, ama merak deneler bu adamların nasık hukuçuluk yaptıklarını zabıtlardan okuyabilirler (zabıtlar kitap olarak yayınlandı), bunları okumadana ahkam kesen ve 27 mayısı devrim zanneden kara cahillerin ise gerçekleri öğrenmek gibi bir kaygıları yoktur.

27 mayıs, sonraki askeri darbelerin de yolunu açan ve binlerce kişinin işkenceden geçmesine neden olan, bir çok kişinin idamına yol açan "alçağın da alçağı" bir askeri darbedir.

27 mayısı ancak asker postalı yalayan, asker dalkavuğu, demokrasiden nasibini almamış, demokrasi düşmanı, halk düşmanı, hakikat düşmanı kişiler savunabilir.

Zaten bugün pek savunanı da kalmadı, arada sırada bazı kel aynaklar çıkıyor, onların da gerçeklerden haberi yok.

Nerede
    istanbulun kenarı.
    İletiler
    748
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Menderes suçlu yada suçsuz, o tarihte yaşayan ya da yaşamayan herkesin bir fikri var. Babama göre Menderes hırsızın teki. Bu gün ki Zaman gazetesine göre mağdur.. Benim oyum babama malesefki..

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Abbas Bilgili rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    27 mayıs bir devrim değil, alçakça yapılmış bir gece baskınıdır.

Yüzbaşıların, albayların seçimle gelmiş bir hükümeti alçakça bir darbeyle indirmelerinin adı devrim olamaz.

Demokrasilerde hükümetler seçimle gelir, seçimle gider.

27 mayısı savunanlar "o zaten seçime gitmeyecekti" diyorlar, ya da "seçimler adil olmayacaktı" diyorlar.

Seçim günü gelmeden buna nasıl karar verebiliyorlar? Öyle olsa idi her hükümet için "seçime gitmeyecekti, gitse de adil seçim yapılmayacaktı" diyerek darbe yapmak mümkün olur.

27 mayıs, seçim günü gelmeden ve hatta seçime gitme kararınının açıklandığı halde seçilmiş hükümetin bazı askerler tarafından darbe ile alçakça indirilmesidir.

27 mayıs Osmanlıdaki "siyasi katl" geleneğinin devamıdır.

27 mayısı halk destekliyor olsa idi, 27 mayıs sonrasındaki ilk seçimde 27 mayısı destekleyenler seçilirdi. Bakın bakalım hangi partiler ne kadar oy almış?

27 mayısta yapılan o kadar çok alçaklık var ki bunların her birisi bir roman olur.

27 mayısta yapılan yargılamalar tam bir hukuk komedisidir ve hukuk tarihinde ibretlik konulardır.

"Yüksek Adalet Divanı" denilen "alçak" mahkemenin yargıç ve savcısını bugün hatırlayan pek yoktur, ama merak deneler bu adamların nasık hukuçuluk yaptıklarını zabıtlardan okuyabilirler (zabıtlar kitap olarak yayınlandı), bunları okumadana ahkam kesen ve 27 mayısı devrim zanneden kara cahillerin ise gerçekleri öğrenmek gibi bir kaygıları yoktur.

27 mayıs, sonraki askeri darbelerin de yolunu açan ve binlerce kişinin işkenceden geçmesine neden olan, bir çok kişinin idamına yol açan "alçağın da alçağı" bir askeri darbedir.

27 mayısı ancak asker postalı yalayan, asker dalkavuğu, demokrasiden nasibini almamış, demokrasi düşmanı, halk düşmanı, hakikat düşmanı kişiler savunabilir.

Zaten bugün pek savunanı da kalmadı, arada sırada bazı kel aynaklar çıkıyor , onların da gerçeklerden haberi yok.
    Yukarıda 27 Mayıs hakkında yazdığımız gerçekler karşısında birisi kin ve nefret duygularının esiri olmuş, içindeki bütün pisliği kusmuş ortaya. İçinde ne kadar pislik varsa saçmış dökmüş ortalığa!

Bu, göbeğini kaşıyan adamların, bidon kafalıların mürekkep yalamış versiyonudur!

Örtülü ödenek hırsızı Adnan Menderes adlı zat halkın uyanacağı endişesiyle Köy Enstitülerini buralar kominist yuvası, buralarda fuhuş yapılıyor bahanesiyle kapatmasaydı bugün Türkiye'de bu kadar çok göbeğini kaşıyan adam, bidon kafalı olmazdı kuşkusuz.

Darbelere de hiç gerek kalmazdı. Belki de bize bu hakaretleri yağdıran zat da gerçekleri görürdü. Biz de bunları yazmak zorunda kalmazdık.

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yukarıda 27 Mayıs hakkında yazdığımız gerçekler karşısında birisi kin ve nefret duygularının esiri olmuş, içindeki bütün pisliği kusmuş ortaya. İçinde ne kadar pislik varsa saçmış dökmüş ortalığa!

Bu, göbeğini kaşıyan adamların, bidon kafalıların mürekkep yalamış versiyonudur!

Örtülü ödenek hırsızı Adnan Menderes adlı zat halkın uyanacağı endişesiyle Köy Enstitülerini buralar kominist yuvası, buralarda fuhuş yapılıyor bahanesiyle kapatmasaydı bugün Türkiye'de bu kadar çok göbeğini kaşıyan adam, bidon kafalı olmazdı kuşkusuz.

Darbelere de hiç gerek kalmazdı. Belki de bize bu hakaretleri yağdıran zat da gerçekleri görürdü. Biz de bunları yazmak zorunda kalmazdık.

Öncelikle 27 mayısa yönelik eleştirimde kişileri kırdıysam özür dilerim.

Ama bu özrüm, 27 mayısı yapanlarla iligli eleştirilerimi geri aldığım anlamına gelmez.

Doğrusu; kişileri kırmadan aşağılamadan eleştiri yapmaktır. Bu bağlamda sayın "Hakkarili Arzuhalci"den özür diliyorum.

Ama 27 mayısla ilgili görüşlerimde hiç bir değişiklik olmadığını yeniden vurguluyorum.

Hakkarili Arzuhalci'nin Menderes'le iligli eleştirilerine de cevap vermeden geçemeyeceğim.

Öncelikle şunu belirteyim ki, benim yukarıdaki 27 mayısla ilgli eleştirimde Menderes savunması yoktur ve zaten bu sitede Menderes'i bazı tutumlarından dolayı da ağır şekilde eleştirmiştim.

1) Köy enstitülerinin kapanması konusundaki eleştirinin haksızlık olduğu kanısındayım. Köy enstitülerinin nihai kapanışı DP döneminde olmakla birlikte, kapanma sürecini başlatan CHP tek parti dönemidir. Bu konu bir çok yazarın, hatta enstitülü bazı yazarların kitaplarnda da anlatılır. 40'lı yılların milli eğitim şuralarına, 40'ların sonlarına doğru atananlara, görevden alınanlara, alınan kararlara bakılırsa köy enstitürlerinin kapanması süreci gayet iyi görülür. Ama bazı arkadaşlar bunu Menderes'e mal etmey devam ediyorlar. Aynen Türkçe ezan meslesinde olduğu gibi.. DP ezanın türkçeden orijinaline dönüşünü tek başına değil, CHP ile birlikte yapmıştır, hatta 27 mayıs darbecilerinin en önemli gerekçelerinden olmasına rağmen, onlar dahi Türkçe ezana dönme konusunda istekli olmamışken bu konuda Menderes'i eleştirmek haksızlık değil mi?

2) Köy enstitüleri o dönem için iyi bir eğitim politikası olabilir, ama değişen dünyada yerinin olmadığını düşünüyorum. Çünkü köy enstitüleri "köylünün köyde kalmasına" yönelik bir eğitim veriyordu. Benim de tanıma fırsatı bulduğum bazı köy enstiüsü kökenli eğitimciler köylünün ihtiyaç duyacağı konulara göre yetiştirilmişlerdi. O zaman ülke nüfusunun % 80'i köyde yaşıyordu. Şimdi köylü nüfus % 20 civarındadır ve kentle sıkı bğları var. Bugünkü ihtiyaçlara köy enstütüsü cevap veremez. Şehirleşme ve sosyal değişme karşısında kapanması doğaldı, belki erken kapandı... Köylüyü kent ile DP tanıştırdı. Köylünün kente gidecek yolu yoktu ve ürün yetiştirip satabilmesi mümkün değildi. Kente gidebilen köylülerin Ankara'nın ana caddelerine sokulmadığını "tek parti dönemi uygulması" olarak unutmak mümkün mü? Tek parti döneminde köylü açlıktan ot yiyordu. Bir başbakan "her şey A'dan Z'ye bozuk" demişti. Köylerin kentlere açılmasını DP sağlamıştır. Zaten bütün dünyada kalkınmave sosyal glişmeye paralel olarak köy nüfusu azalır, kent nüfusu artar, çünkü kalkınmış ülkelerde tarım nüfusu az, sanayi ve hizmetler sektöründe nüfus fazladır. Bu açıdan da köy enstitüerinin bu çağın kurumu olmaları mümkün olmazdı diye düşünüyorum.

3) Menderes'in "örtülü ödenek hırsızı" olduğu iddia ediliyor. Evet, örtülü ödenek de dahil olma üzere, Yassıada tiyatro mahkemesinde bunlar yargılama konusu yapılmıştı. Ama bu mahkemenin adil olduğunu söyleyen kaç kişi var? Bu mahkemenin hukukun hangi ilkesi ile ilgisi var? Herşeyden önce bu bir mahkeme mi? Menderes'i örtülü ödeneği hor kullandı diye ben de eleştiririm, ama 27 mayıs darbesinin aktörleri olan askerler yaptırdıkları anayas ile ömür boyu "tabii senatör" olmadı mı? Seçilme derdi olmadan ömür boyu hazineden senatör maaşı alma hakkına sahip olmadılar mı? Bunların bu ödenekleri de milletin vergilerinden gelmiyor muydu? Bir grup askerin iktidarı gasp ettikten sonra kendilerini ömür boyu meclis üyesi yapmış olmaları "hırsızlık"ın neresine düşüyor?

4) Böyle yapmasalardı, "darbelere hiç gerek kalmazdı" diyor sayın Arzuhalci... Bu söden bazı durumlarda darbelere gerek var anlamı çıkıyor.. Bu söz ve bu zihniyet darbelere meşuluk tanımak anlamına gelmiyor mu? Bu sözden her hata yapan iktidara karşı darbe yapılmasının normal olduğu sonucu çıkmıyor mu? Serbest seçimlerin olmadığı bir ülkede halkın direnme gücünden bahsediliebilir. Ama serbest seçimlerin olduğu bir yerde, daha seçim zamanı da gelmemişken, seçilmişleri silah gücü ile indirmek ve iktidarı gaspetmek hakkı kimden alınıyor?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sağolun üstadım. Ben de o kızgınlıkla sizi kırmışım galiba. Bu nedenle ben de özür dilerim.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"27 Mayıs Anayasası'na bir bakın, bir de 1980 Anayasası'na!!!"
    "27 Mayıs bir devrimdir ve 1961 Anayasası, 27 Mayıs'ın ölmez eseridir."
    2007 Yılında yapılan yorumlara buradan bakabilirsiniz:https://www.hukuki.net/showthread.php...light=27+MAYIS

12-02-2007 19:29:23
    Harun Gür
    Tanımlı Re: Adnan Menderes >> 46 yıllık sır neydi?..

Darbeler, idamlar, işkenceler, insan hakları ihlalleri...

Savunulacak hiçbir yanı yok. Ya bu darbelere neden olan olaylar?

İşi askere kadar götürüp adeta "al ben beceremedim sen becer" diyen çapsız siyasetçiler, bilinçsiz halk... Bunların, bizlerin suçu yok mu?

O zaman işi askere havale etmeyeceğiz. Adam gibi adamları başımıza getireceğiz, dış güçlerin oyunlarına gelmeyeceğiz, sonra da ağlamayacağız.

Menderes, Zorlu, Polatkan, Deniz, Hüseyin, Yusuf, Erdal ve ismini sayamadığım diğerleri... Sonları elbette idam olmamalıydı, hiçbir insan evladıyım diyen idamlarını savunamaz, savunmamalı...

Bugüne gelelim, yakın tarihe bir göz atalım, bu isimlere gelinceye kadar kimler kimler idamı gerçekten haketti bir düşünelim.

Ancak ordumuzun da değerini bilelim (ordu sizlersiniz Ahmet, Ali, Harun ve hatta Ayşe) geçmiş olumsuzlukları temcit pilavı gibi öne süren, aklının arkasında başka şeyler olan ve amaçlarının önünde en büyük engel olarak gördükleri Türk Ordusu'na her fırsatta bel altından vurmaya çalışanları da iyi ayırt edebilelim. Ordu biziz, ordu Cumhuriyetimizin ordusu...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: