+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 30 ileti bulundu.

Konu: Askere gitmek zorunlumudur, neden?

Askere gitmek zorunlumudur, neden? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Askere gitmek zorunlumudur, neden?

Arkadaşın fikirleri kısmen bence de mantıklı. Tabi ki seferberlik sırasında düşmanla savaşacağımız kadar bize öğretebilirler askerliği ama 15 ay nedir ya. 15 ay insandan neleri götürür bir düşünsenize. Ben kısa dönem yaptım ama uzun dönemlere resmen acıyan gözlerle bakıyorum. Bence askerlik yapılsın, yapılmasın demiyorum ama süresi kısaltılsın. Hizmet birimlerinde de asker yerine de memur alınsın. Çünkü askerler hala komutanların kendi keyifleri uğruna kullanılıyor. Mesela orduevinde içki içecek beyefendiler onlara hizmet edilsin. Annelerine babalarına kardeş akraba kim varsa hizmet edilsin. Lojmanlara bedava güvenlik askerleri alınsın. Sivil hayatta asla sahip olamayacağı özel şoförler alınsın tabi ki hepsi de asker olsun. Çayına şeker koyulsun ayaklarına yemek götürülsün. Kölemi yoksa askermi belli değiller. Askerlik malesef artık başka amaçlara doğru kaymış durumda. Ben kesinlikle bu tür askerliğe karşıyım. Bunun ne vatan hainliğiyle ilgisi vardır ne de başka birşeyle. Vatanımızı severiz uğrunda ölürüz ama yüce Türk askerine de böyle saçma sapan işleri de yaptırmalarına göz yummamalıyız.

Hukuki NET Güncel Haber

Askere gitmek zorunlumudur, neden? konulu yargıtay kararı ara
    Askere gitmek zorunlumudur, neden? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gejna rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    uzun sacın kesilmesinin nedeni savas meydanında dusmanının arkadan saclarını cekip bugazını kesmesini zorlastırmak icindir diye biliyorum. neden herkez zorunlu askerlik yapmak sorusuna cevapta sahsi gorusum askeri vesayetin devamını mümkün kıldığı için. askeriyenin kaymak kısmının her istediğini profosyenel askere yaptıramayacagı için örnek darbe terorle mucadele için diyebilecek arkadaslarımız olabilir ama düzenli ordularla terörle mucadele basarılı olamaz. hatda mumkunse terorle mucadele tamamen askerden alınmalıdır asker sadece dış tehtitlerle ilgilenmelidir... yani uzatmadan generaller padişahlıklarını surdursun diye güzelim ülkemizde zorunlu askerlik vardır... iyi forumlar
    kesinlikle +1

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu soru askerlikten korkmak ile değil, ölümden kormak ile ilgilidir. Herkesin canı tatlıdır. Ama aile, vatan ve hatta dinin savunulması için gerekli olan askerlik müessesesinden kaçmak annenizin, karınızın veya bir başka kişinin sizi savaş çıktığında korumasından farklı değildir. Savaş çıktığında veya ülkenin menfaatlerinin korunması söz konusu olduğunda en sevdiğiniz kişinin sizin yerinize askere gidip ölmesine razı gelebiliyorsanız askere gitmeyebilirsiniz. Buna vicdani ret diyorlar...

Ancak ne zaman tüm ülkelerin askerlik kurumu olmaz, işte o zaman bizde de askerlik olmaz! Bu nedenle sorunun cevabı bizlerde veya bugünkü düzenlerde değil, atalarında yatmaktadır. Ata demişken bak, Atatürk olmasaydı, o yüce asker olmasaydı şimdi buraya yazamıyorduk. O da kaçabilirdi, hiç uğraşmayabilirdi. O ve silah arkadaşları birileri askerden kaçsın diye vermedi o canları...
    :D yazdıgım yorumları okumadın sanırım bunu paralı askerlige cevirebilirler suan tr nin %60-70 i özel sirketlere ait para ile insanlar calısıyor
    neden askeriyede özelleştirilmiyor belli ücret belirtilir bunu kabul edenler askerlik yapar görev süresini 5-10 yıl olarak tutabilirler

askeri ordusu olmayan bir devlet düşünülemez. zaten kimse ordu olmasın demez kimse savas cıkarsa ben kacarım da demez. yasadıgımız yy da savasların nasıl yapıldığı gorunuyor hangi guclerin kiminl savacagı acık suruye irak iran yunanıstan bulgaristan bunlar bize savas acamaz zaten fransa almanya çin ingiltere abd bu ulkelerlede biz savasamayız zaten. turk ordusu gucludur evet ama komsularındaki ordulardan güçlüdür. simdi bu sistemle turkiye cumhuriyeti bu buyuk güclerden biriyle savasa girse yıkım korkunc olur sebebi savunma sanayisi icin harcanması gereken paranın 800 bin kisiyi doyurmak icin kullanılmasıdır annelerimizin bacılarımızın hayatını 1000 i gecen sınır karokolları ile koruyamayız uydularla yuzde yuz yerli olarak uretilen hava savunma sistemleriyle koruyabiliriz. git askere tut nobet mayına bas pusuya düş aynı yerde bi daha pusuya düş aynı karokola 10 defa baskın ye bunlar duzenli orduların profosyenellesmeyen orduların basına gelen seylerdir... askere gitmemek baska biseydir savastan kacmak baska biseydir 20 30 milyar tl bütcesi olan bir kurumun 800 bin personeliyle 30 yıldır teroru bitirememesinin askeri sebeplerinden biride budur bu mantık la gidilirse askeri olarak cagın cok gerisinde kalırız. diyelim ki savas cıktı askere giden 10 kisiye sorun 7 si size 3 5 10 bilemedin 20 defa ates etdigini acemi birlikte biraz spor yaptıgını sonra usta birliginda paso yatdıgını anlatacaktır... atalarımızın savas teknikleri veya sahip oldukları orduların sistemleri onların yasadıkları çağ içerisinde değerlendirilmelidir. bu yy la bu sistem yanlıstır zorunlu askerlik sistemide yanlıstır sadece bir savas durumunda insanların nasıl hareket etmelerini ogrenmeleri acısından her turk vatandasının kadınlarda dahil 2 ayı gecmeyecek kadar temel egitim alması mantıklı olabilir. savasmak bir sanatdır ve ustalara burakılmalıdır... iyi forumlar

eheh yorum budur işte +1

Alıntı nixis rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşın fikirleri kısmen bence de mantıklı. Tabi ki seferberlik sırasında düşmanla savaşacağımız kadar bize öğretebilirler askerliği ama 15 ay nedir ya. 15 ay insandan neleri götürür bir düşünsenize. Ben kısa dönem yaptım ama uzun dönemlere resmen acıyan gözlerle bakıyorum. Bence askerlik yapılsın, yapılmasın demiyorum ama süresi kısaltılsın. Hizmet birimlerinde de asker yerine de memur alınsın. Çünkü askerler hala komutanların kendi keyifleri uğruna kullanılıyor. Mesela orduevinde içki içecek beyefendiler onlara hizmet edilsin. Annelerine babalarına kardeş akraba kim varsa hizmet edilsin. Lojmanlara bedava güvenlik askerleri alınsın. Sivil hayatta asla sahip olamayacağı özel şoförler alınsın tabi ki hepsi de asker olsun. Çayına şeker koyulsun ayaklarına yemek götürülsün. Kölemi yoksa askermi belli değiller. Askerlik malesef artık başka amaçlara doğru kaymış durumda. Ben kesinlikle bu tür askerliğe karşıyım. Bunun ne vatan hainliğiyle ilgisi vardır ne de başka birşeyle. Vatanımızı severiz uğrunda ölürüz ama yüce Türk askerine de böyle saçma sapan işleri de yaptırmalarına göz yummamalıyız.
    bu kısmen dogru olan sistem

Nerede
    Antalya
    İletiler
    197
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

Askere gitmek bir ulusun kaderi ile kendi kaderini eş sayan üyeleri için gönüllü yapılacak bir iştir. Bu nedenle zamanı geldiğinde kınalı kuzular gurur duyarak giderler askere; bir sebeple gidemeyenler ise üzülür, hayata küserler. Bu gönüllülük mertebesine erişemeyenleri yönünden ise, askere gitmek Sevgili Hakkarili Arzuhalci Üstadın belirtiği gibi 1111 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde zorunludur. Yemek pişirenlerin saçlarını bone ile kapataması durumu ile askerlerin saçlarının kısa olması durumu bence aynı gerekçeye dayanır : Yapılan işin öyle gerektirmesi...
    Bir öngörünüz gerçekleşiyor ve ülkemizin güvenliği "özelleştiriliyor"... Milletin ordusu tasfiye edilmeye çalışılırken, emperyalistlerin komutuyla hareket edecek ordular kuruluyor veya orduya dönüştürülüyor bazı güçler.
    Ben yeniden askere giderim ama sizin yerinize değil; ülkeme ve halkıma bağlılığım nedeniyle, bağımısız yaşama kararımızdan ötürü, onurlu bir milletin evladı olduğum için giderim askere... Dilerim olmaz; ama olursa o vahim tablo, Türkler ve Kürtler ve dahi her kökenden yurttaşlar, hepimiz asker oluruz. Siz de saçlarınızı savurarak, bozuk Türkçeniz ve "tr" kısaltmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni ifadeye çalışan sınırlı kapasiteniz ile geri hatta kalırsınız Sayın Besim Biçer!

Nerede
    mersin
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aslında askerliğe kimsenin lafı yok gönüllü yapılmasına vatan için yapılması vs. bunlar milliyetci güzel duygular yanlız demode .duygunun demodesi olmaz tabi forumdan msj larla duygularımıda pek iyi ifade edemem fakat milliyetcilik vatanını sevmek yanlıs uygulanan bir sistemi desteklemekle olmaz. ordular tarihin basından beri halkı korumak için halk içinden secilen veya gönüllü olan insanlar tarafından vatana hizmetle oluşur asıl görevleri sınır dışından gelen tehtidlere karşı milletini korumaktır bu işi o vatanda yaşayan varsa gençler öncelikli olmak üzere her vatan evladı yapar bunlarda sorun yok. yanlız ortada bi savaş yok terör var ve karşısında Türkiye cumhuriyeti vatandaşları var bu inları temsilen terörle mücadele etmesi gereken bir devlet bir hükümet ve onun silahlı kuvveti var 30 yıldır 30 bin şehit 45 bin ölü var toplamda ölen 75 bin insan var. kim haklı kim haksıza girmeye gerek yok oteriteye karsı silah kusanan teröristdir ve suçludur yanlış tercihte yapmış olsa bir evlat bir baba veya bir kardeştir öldüğünde arkasında buraktığı insanlarda Türkiye cumhiriyetinde yaşamaya devam eder bu sebepten dolayı 45 binini imha etsende bitmez bu terör .terörle mücadelenin bir çok kolu var biz askeri tarafını konuşuyoruz asker bu işi beceremedi askeri olarak yetersiz hep diyorum çinkodan karokollarla yarısı çalışmayan termallerle bu iş olmadı olmaz tenteli arabalarda taşındı bu ülkenin kınalı kuzuları çelik yeleği olmadan nöbet tutdular gecegörüşü yoktu bu kuzuların ülkede hersey varken bunlarda hiç bişsey yoktu askerin onlarca 5 yıldızlı dinlenme tesisleri var onlar yapılacağına bu kınalı kuzuların karokolları tehşisatları yenilenseydi. hava kapalı diye gitmeyen helikopterler yüzünden 10 larca kuzu kaybetdik biz. koyun zannedilen teröristlere kurban etdik kuzularımızı şimdi demogoji yapacaksak vatan millet diyeceksek önce sisteme bakacaz... milliyetciliğimizi vatanımızı sevmemizi sömürüp sultanlıklarını sürdüremezler bu kaymak tabakası. bu sistem bir terör örgütünü yenemedi sınırdan sızlamaları engelleyemedi. bu ülkede 30 defa baskın yemis karokol var yawwww. gecen yazımdada yazdım kendimizi ermenistana yunanıstana gürcistana bulgaristana karsı güçlü hissetmenin bu güçden yola çıkarak ordumuz güçlü demenin inandırıcı bi tarafı yok bu soyllediğim komsularımız arkasında amerika ingiltere rusya olmadan bize höttt diyemez. asıl askeri tehtid amerika ingiltere almanya çin fransadır senin askeri teknolojin bu ülkelerden geriyse sahip olduğun ordu milliyetci olmus vatansever olmus bi ise yaramaz amerikanın patriyot füzelerine milliyetcilik veya ideolojik kurşun işlemez. 800 bin kişiyi doyurmak yerine askeri teknılojiye yatırım yapılmalı. cumhuriyet tarihimizin en büyük yalanı her türk asker doğardır bunun doğrusu her türk yeri geldiğinde vatanı için ölür demektir. savaşmak doğuştan öğerenilmez . kısacası TSK baştan aşşağı değişmelidir adamlar fanusta yaşıyor kışlaya gidiyor halktan kopuk lojmana gidiyor halktan kopuk askeri hastanee gidiyor halktan kopuk TSK nın tessisine tatile gidiyor halktan kopuk bu saydıklarımın hepsindede vatana hizmet kılıfı altında kınalı kuzular köle gibi kullanılıyor.... güçlü Türkiye için Profosyenelleşmiş kendi geliştirdiği teknolojiyi kullanan bir ordu lazım bize. ideolojik zırvalar değil... iyi forumlar

Nerede
    istanbul
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Savaş zamanlarında silah altına alınma yolu ile toplanan askerlerin sadce %4 ü, öldürmek için ateş edebiliyormuş ( nefsi müdafaa hariç ).
    Gönüllü usulü ile bu oran %50 lere ancak çıkıyor.
    Yani sayı kalabalığı da olsanız, istediğiniz kadar da dolduruşa getirseniz, kimimiz bu işi yapamıyor arkadaşlar. Herkesi yapabileceği bir görev değil çünkü. Destanlaştırark okuduğumuz kurtuluş savaşında dahi, askerde firar oranı %50 lere çıkıyordu düşünebiliyor musunuz ? ( çanakkale savaşındaki zayiatımız 250 bin denir ama bunun 52000i şehir, 105000 kadarı hasta ve yaralı 95000 esir ve kaçak ? )

Bu demek değil ki yan gelip yatalım ama, misal bir köye yol su yapalım, ağaç dikelim çocuklara ders verelim kamu hizmeti olarak, ama silah altına alınmamın çoğu insana kattığı en ufak bir şey yok.

Ayrıca yasalarımıza göre bir insana verilebilecek en büyük ceza yaptırımı, özgürlüğünü elinden almak yani hapsetmektir. Askerin hapisten ne farkı var şimdi ?
    Ben yaptım, ama bir daha yapmam, gerçekten kaybettiğim zaman para ve sağlığı düşününce, trilyon vermeleri lazım. Bu durumda kısa süreli temel eğitim yanında, gönüllülük esasında bir profesyonel ordunun olması gerektiğini düşünüyorum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Günümüz koşullarında şuanki askerlik sisteminin yetersiz olduğu aşikardır. Şuanki sistemde insanlar askerlik görevini yerine getirirken gerekli eğitimi tam olarak almamalarının yanı sıra, askerlik görevini yerine getirenlerin malumunuz asker olmayı öğrenmekten çok askeriyenin çeşitli ihtiyaçlarını giderme konusunda askeriye içinde istihdam edilmelerinden kaynaklanıyor. Bunun tek çözüm sistemi kanaatimce tek tip ve kısa dönem askerlik yöntemidir. Askeriyenin ihtiyaçlarını gidermek için örn. "Temizlik, garsonluk, manavlık, market görevlisi vs." gibi görevler sivillere verilebilir böylece asker sayısının düşürülmesi ile kısa dönem askerliğin önü açılabilir. Kısa dönem askerlik içinde de insanları sıkmadan yoğun bir eğitim süreci içerisinde gerekli silah eğitimi, teknik ve taktik bilgiler öğretilebilir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı JamesJoyce rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Günümüz koşullarında şuanki askerlik sisteminin yetersiz olduğu aşikardır. Şuanki sistemde insanlar askerlik görevini yerine getirirken gerekli eğitimi tam olarak almamalarının yanı sıra, askerlik görevini yerine getirenlerin malumunuz asker olmayı öğrenmekten çok askeriyenin çeşitli ihtiyaçlarını giderme konusunda askeriye içinde istihdam edilmelerinden kaynaklanıyor. Bunun tek çözüm sistemi kanaatimce tek tip ve kısa dönem askerlik yöntemidir. Askeriyenin ihtiyaçlarını gidermek için örn. "Temizlik, garsonluk, manavlık, market görevlisi vs." gibi görevler sivillere verilebilir böylece asker sayısının düşürülmesi ile kısa dönem askerliğin önü açılabilir. Kısa dönem askerlik içinde de insanları sıkmadan yoğun bir eğitim süreci içerisinde gerekli silah eğitimi, teknik ve taktik bilgiler öğretilebilir.
    Yorumuna aynen katılıyorum çok güzel açıklamışsın en azından işsizlere iş çıkmış olur...
    Ayrıca tr ibaresi yerine Türkiye demek bu kadar mı zor geliyor bizim milletimize? Askerlik yapmak bir Vatan borcudur! İster kısa ister uzun dönem eğerki bunu yapmak istemiyorsan buralara kadar gelip soracağına gidiceksin arkadaşım bulucaksın birini alıcaksın çürük raporunu gönderip yan gelip yatacaksın yada sırf askerlik yapmamak için yurt dısına kaçanlar kervanına katılacaksın ama tutupta ''sizin yerinize ben yaparım '' diyen birine '' evet yapın'' diyorsanız zaten söyleyecek cümlede bulamıyorum bunları denemissinizdir! Şehitlik mertebesine erişmekten bu ülkede haketmeyen insanları ( her nekadar 5 parmağın 5 i bir olmasada) korumaktan korkuyorsun ama öldüğün zaman hayalini bile kuramayacağın Cennetin kapısını kendi ellerinle açmış olucaksın....
    Keşke Türkiye'de bayanlarıda askere alsalarda en önde ben gitsem haketsede haketmese ben ülkemin iyi olan insanları için canımı vermeye hazırım başkaları her ne kadar korkasada buna değer kalan topraklarım ....

Nerede
    mersin
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yeri geldiğinde her 10 anadolu insanından 9 u canını verir bu vatan için tarih bunun şahitidir gelecekte gerekirse buna şahit olur. vatan için ölmek bu toprağın insanı için yapılması zor bisey değil zaten. bu konu baslıgında konusulan mevzu vatan için ölünüp ölünmeyeceğide değil zaten. eleştirilen konular baska. ülkemizde terör var savaş yok bu terorun hedef aldığı bölgeler var bu bölgelere teroristlerle savasması icin gonderilen askerler var. sorun bu sistemin getirdiği yanlıslardan dolayı burda bu askerler bir cogu ates edemeden ölüyor pusu mayın karakol baskını yeterli teknolojinin olmamasının iyi egitim alamamalarının sonucunda şehit olan kuzular var. vatanımızı seviyoruz sisteme karsı gelirsek vatanamızı sevmemis oluruz gidelim ölelim sehit olalım mantıgını anlamıyorum... 20 yasında konyanın kayserinin koyunden alınan bir genc izmirde 3 ay komando egitimi alıp guneydoguya savasması icin gonderiliyorsa bu sistemde bi sorun var demektir... burda ölen kardeşlerimiz şehitdir ve mekanıda cennetdir bu nu kimse tartismaz ama pisi pisine idolojik saplantılar ugruna sistemi degistirmeye inat eden bi kac yıldızlı veya elit istedi diyede kendimi yem yapamam kusura bakmayın... beni alıp savasacagım cografi konuma uygun bi yerde 6 ay egitmiyorsa en iyi silahları vermiyorsa yatdıgım karakol zırhli degilse kameralar termaller sensorler yerine bana nobet tutdurup beni keklik yapıyorsa beni bi yerden bi yere zırhlı aracla tasımıyorsa kaldıgım yer baskın yediginde bana destek godnermiyorsa kusura bakmayın arkadaslar... ve ayrıyeten bu teknolojiyi alabilecek yapabilecek gucu oldugu halde 800 bin personeli doyuracam diye direten argeye yatıracagı parayı ekmege yatıran bu zihniyete ben hizmet etmeyi reddediyorum.... iyi forumlar

İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Erduğrul Özbay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,

Askere gitmek bir ulusun kaderi ile kendi kaderini eş sayan üyeleri için gönüllü yapılacak bir iştir. Bu nedenle zamanı geldiğinde kınalı kuzular gurur duyarak giderler askere; bir sebeple gidemeyenler ise üzülür, hayata küserler. Bu gönüllülük mertebesine erişemeyenleri yönünden ise, askere gitmek Sevgili Hakkarili Arzuhalci Üstadın belirtiği gibi 1111 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde zorunludur. Yemek pişirenlerin saçlarını bone ile kapataması durumu ile askerlerin saçlarının kısa olması durumu bence aynı gerekçeye dayanır : Yapılan işin öyle gerektirmesi...
    Bir öngörünüz gerçekleşiyor ve ülkemizin güvenliği "özelleştiriliyor"... Milletin ordusu tasfiye edilmeye çalışılırken, emperyalistlerin komutuyla hareket edecek ordular kuruluyor veya orduya dönüştürülüyor bazı güçler.
    Ben yeniden askere giderim ama sizin yerinize değil; ülkeme ve halkıma bağlılığım nedeniyle, bağımısız yaşama kararımızdan ötürü, onurlu bir milletin evladı olduğum için giderim askere... Dilerim olmaz; ama olursa o vahim tablo, Türkler ve Kürtler ve dahi her kökenden yurttaşlar, hepimiz asker oluruz. Siz de saçlarınızı savurarak, bozuk Türkçeniz ve "tr" kısaltmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni ifadeye çalışan sınırlı kapasiteniz ile geri hatta kalırsınız Sayın Besim Biçer!
    trcem beni ilgilendirir
    askerlik konusunda görüşüm aynı saç konusunu muayene sırasında pskyatri ile konusucam zaten
    son olarak kimsenin zorlamasıyla birşey yapmam.

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: askere gitmek zorunlumudur ,neden ?

uzun sacın kesilmesinin nedeni savas meydanında dusmanının arkadan saclarını cekip bugazını kesmesini zorlastırmak icindir diye biliyorum. neden herkez zorunlu askerlik yapmak sorusuna cevapta sahsi gorusum askeri vesayetin devamını mümkün kıldığı için. askeriyenin kaymak kısmının her istediğini profosyenel askere yaptıramayacagı için örnek darbe terorle mucadele için diyebilecek arkadaslarımız olabilir ama düzenli ordularla terörle mucadele basarılı olamaz. hatda mumkunse terorle mucadele tamamen askerden alınmalıdır asker sadece dış tehtitlerle ilgilenmelidir... yani uzatmadan generaller padişahlıklarını surdursun diye güzelim ülkemizde zorunlu askerlik vardır... iyi forumlar
    Öncelikle dikkat edelim ki yorumlarımız suç unsuru içermesin tedbir adı altında sitemize ceza uygulanmasın, askerlik dayanağını anayasadan alır kanunla şekli düzenlenir vatan hizmetidir her vatandaşta bunu yapmaya mecburdur, mecbur olmalıdır öncelikle bu konuyu anlamak gerekir 18 yaşını doldurup bir engeli olmayan her vatandaş anayasaya göre sorumludur, durum budur yasa ise olayı daraltmıştır bildiğimiz askerlik durumuna getirmiştir oysaki yurt dışında tahsil yapan bir öğrencinin okul bitiminden sonra okuduğu ülkede 15 ay kültürümüzü tanıtması dilimizi ögretmesi de vatan hizmetidir (resmi sıfatla karşılık beklemeden) yada bir bayanın huzur evinde veya bedensel ve ruhsal engelliler için açılmış bir binada bu kişilerin ihtiyaçlarını emeği doğrultusunda karşılık almadan resmi sıfatla 15 ay süre ile yapmasıda vatan hizmeti olabilir bu örnekler arttırılabilir bu durum eşitliğinde gereğidir zira bir bayanın hukuk fakültesini bitirip stajı yaptıktan sonra mesleğe başlaması hakim savcı olması avukat olması kariyer yapması erkeğinse vatan hizmeti yapması yaptırıma boyun eğmeyi itaat etmeyi öğrenmesi anayasaya uygun mudur?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlik zorunlumu

askere gitmek zorunlumu

askerlik yapmak zorunlumuaskerlik mecburimiaskere gitmek mecburimiaskerlik zorunlu mutürkiyede askerlik zorunlumuaskerlik zorunlu muduraskere gitmek zorunlu muaskerlik mecbur muaskerlik neden zorunluaskere gitme zorunlumuaskere gitmek mecbur muaskerlik mecburi miaskerlik yapmak mecburimiaskere gitmek mecburmuaskerlık zorunlumuaskere gitmemek icin ne yapmaliaskerlik yapmak mecburmuaskere gitmeyen erkektecil sorgulamatürkiyede askerlik neden yapilmak zorundaaskerlik zoraskerlik yapmak zorunlu muduraskere in zorunlumu
Forum