merhabalar

forumda ve google da aradım ama soruma yanıt bulamadım. bu yüzden yeni konu açıyorum.

istanbul sarıgazi'de bir arsam var. bir kaç yıl önce bir imar düzenlemesi yapıldı ve buradaki her mahalleye aynı imar olanakları/ şartları verildi. buna göre, her bir arsanın üzerine 1 bodrum kat, bir zemin kat ve 3 normal kat, toplamda 5 kat bina yapılıyor idi. (bundan sonra bodrum, zemin ve normal katların toplamını vereceğim sadece.) ancak 2008 yılında iski imar planını mahkemeye vererek iptal ettirdi. gerekçe bölgenin su havzası olması imiş. ömerli barajı biraz yakınımzda. bir geçen yıl yeni bir imar planı uygulamaya konuldu. bu planda bütün semtin şartları aynı değil. eskisi gibi 5 kat izni olan yerler var, 6 kat olan yerler var, daha az olan yerler var.
benim arsamın bulunduğu bölgede imar izni 4 kat. arsamın çevresinde önceki imar planına göre yapılmış 5 katlı bir çok bina var. bazıları bu binaların emsal gösterilerek aynı büyüklükte bina yapılmasının hukuken mümkün olduğunu söylüyor. bu çok yaygın bir iddia ama henüz hayata geçiren birisi ile tanışmadım.

şimdi gerçekten de imar hukukunda "emsal gösterme" diye bir şey var ise, ben ne yapabilirim? emsal göstermenin şartları nelerdir? benim arsam ile daha önceden yapılmış binaların arasında ne türlü bir yakınlık, ne türlü bir bağ olmalı ki ben bu hakkımı arayabileyim? mesela aynı sokakta ya da aynı mahallede olmak yeterli mi? nereye ve nasıl başvurmak gerekir?
yardımcı olabilecek kimse var ise, şimdiden bir mahallenin duasını garanti ediyorum

iyi günler...