+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234
31 den 36´e kadar toplam 36 ileti bulundu.

Konu: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #31
  Kayıt Tarihi
  Jun 2016
  Nerede
  manisa
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  bilemiyorum valla

  - - - Updated - - -

  doğrudur olabilir  Hukuki NET Güncel Haber

  Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar! konulu yargıtay kararı ara
  Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar! konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #32
  Kayıt Tarihi
  Apr 2014
  Nerede
  ankara
  İletiler
  47
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  T.C. YARGITAY

  2.Hukuk Dairesi
  Esas: 2015/19874
  Karar: 2016/12497
  Karar Tarihi: 28.06.2016


  BOŞANMA DAVASI - TARAFLARIN SOSYAL VE EKONOMİK DURUMLARI TAZMİNATA ESAS OLAN FİİLİN AĞIRLIĞI İLE HAKKANİYET KURALLARI DİKKATE ALINARAK UYGUN MİKTARDA MANEVİ TAZMİNATA HÜKMEDİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

  ÖZET: Boşanma sebebiyle manevi tazminata hükmedilebilmesi için tazminat talep eden tarafın kusursuz veya az kusurlu olması yanında, boşanmaya sebep olan olayların kişilik haklarına saldırı niteliğinde de olması gerekir (TMK m. 174/2).Yukarıda 1. bentte belirtildiği üzere sadakatsiz davranan ve intihar girişiminde bulunan davalı karşı davacı kadın tam kusurludur ve bu olaylar davacı karşı davalı erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil eder. O halde mahkemece, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları (TMK m. 4 BK m. 42,43,44,49) dikkate alınarak davacı karşı davalı yararına uygun miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.


  (4721 S. K. m. 4, 174)

  Dava ve Karar: Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davacı-karşı davalı erkek tarafından, kusur belirlemesi, maddi ve manevi tazminatların reddi ve tedbir nafakası yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

  1- Mahkemece erkeğe yüklenen hakaret ve tehdit eylemenin kadının karşı davasından sonraki tarihte gerçekleştiğinin anlaşılmasına göre, bu eylemler davacı karşı davalı erkeğe kusur olarak yüklenemez. Zira her dava açıldığı tarihteki şartlara tabi bulunur ve davadan sonra oluşan vakıalar görülmekte olan boşanma davasında hükme esas alınamaz. Öyleyse yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davalı karşı davacı kadının sadakatsiz olduğu ve intihar girişiminde bulunduğu anlaşılmaktadır. Her iki dava tarihi itibariyle boşanmaya sebebiyet veren mevcut olaylara göre, evlilik birliğinin, devamı eşlerden beklenmeyecek derecede, temelinden sarsıldığı kuşkusuzdur. Ne var ki bu sonuca ulaşılması tamamen davalı karşı davacının tutum ve davranışlarından kaynaklanmış olup, davacı karşı davalıya atfı mümkün hiçbir kusur gerçekleşmemiştir. Bu durumda açıklanan nedenle kadının boşanma davasının reddi gerekirken, yasa hükümlerinin yorumunda yanılgıya düşülerek boşanmaya karar verilmesi usul ve kanuna aykırıdır. Ancak boşanma hükmü temyiz edilmediğinden, bozma nedeni yapılmamış yanlışlığa değinilmekle yetinilmiştir.

  2-Davacı-davalı erkeğin temyiz itirazlarının incelenmesinde;

  a- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle davacı-karşı davalı erkeğin Türk Medeni Kanununun 174/1. maddesi uyarınca talep edilmiş bir maddi tazminat isteğinin olmadığının anlaşılmasına göre, davacı-karşı davalı erkeğin aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.

  b-Boşanma sebebiyle manevi tazminata hükmedilebilmesi için tazminat talep eden tarafın kusursuz veya az kusurlu olması yanında, boşanmaya sebep olan olayların kişilik haklarına saldırı niteliğinde de olması gerekir (TMK m. 174/2).Yukarıda 1. bentte belirtildiği üzere sadakatsiz davranan ve intihar girişiminde bulunan davalı karşı davacı kadın tam kusurludur ve bu olaylar davacı karşı davalı erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil eder. O halde mahkemece, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları (TMK m. 4 BK m. 42,43,44,49) dikkate alınarak davacı karşı davalı yararına uygun miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

  Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2-b bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, hüküm bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda 2-a bentte gösterilen sebeple ONANMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi. 28.06.2016 (Salı)

 4. #33
  Kayıt Tarihi
  Oct 2014
  Nerede
  mersin
  İletiler
  34
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Bizi bu konularda bilgilendirdiğiniz için şahım teşşekkür ediyorum ve maduriyetimi siz avukat arkadaşlar ile paylaşmak istiyorum.

  2011 yılında evlilik yapıp 2012 yılında boşanma kararı alıp çekişmeli boşanma ve maddi manevi tazminat davası açtım eski eşime eski eşim almanyada yaşıyor ve alman vatandaşı değil türk vatandaşıdır. Türkiyede evliliği yapmıştık Avukat tutarak bu boşanma ve maddi manevi tazminat davamın akabinde delil ve belgelerim ile 2013 yılında çekişmeli boşanma ve tazminat davasını kazandım,Avukatım temizden gelen kararın karşı tarafa nüshalarının gönderilmesi için 4 kez konsolosluk aracılığı ile taahhütlü gönderim oldu ve her seferinde evraklar geri geldi avukat bu nüshaların almanca'ya çevrilmesini benden talep etti.Benim alamadığım buradan gidecek olan karar evrakları Almanyada bulunan Türk konsolosluğuna gitmiyor mu Türkçe olarakta yollansa neden almanyada almancaya çevrilip davacıya ulaşmıyor? Avukatım bunu kendim yapacaksam bir ücret karşılığında yapmam gerekiyor dedi ve benden ayrıca para istedi bende vermedim ve avukatın bana söylediği bu tazminatı alamazsın üzerine bir mülk olması lazım ve bunun için ilan verilmesi ayrı bir araştırma yapılması lazım dedi şuan dosyam açık duruyor fakat hiçbir işlem yapamıyorum davalı hakkında savcılığa suç duyurusu intikal eder mi davalı yıl içinde türkiyede belirli aralıklarda bulunuyor avukatımdan vekaleti geri alacağım ne yapmam lazım yaklaşık 4 yıl oldu ve adaletin beni haklı görüp tazminat hak talebimi hiçbirşekilde karşı taraftan alamıyorum sizden ricam tekrar nasıl bir yol izlemeliyim

 5. #34
  Kayıt Tarihi
  Mar 2016
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Boşanmak için karşı taraf boşanma davası açmış (bayan) 500000 maddi manevi tazminat aylık 5000 nafaka vs.. bu isteklerine itiraz edildi bayanın boşanma davası sürerken sevgilisiyle cekilmiş resimlerini vs dosyaya eklendi erkek eş de boşanmak istiyor sorum şu mahkemenin seyri ne olur ? Çekişmeli boşanma davası hakim boşanmayı iki taraf da istiyor diyerek boşanmaya karar verir nafaka ve tazminat ayrıca devam eder mi ? ( aynı çidtin daha once erkek tarafından acılan boşanma davası var yargıtayda yıllardır dönmedi üç yıl oldu )

 6. #35
  Kayıt Tarihi
  Dec 2009
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Merhaba;Ben 34 yasinda 2.evliligimi yapmis biriyim ilk evliligimden 16 yasinda kizim var.istanbulda ailem ile yasiyordum guzel bir isim vardi kizim babasindaydi.suanki esim ile es dost araciliyla tanisdim kendisi orduda yasiyor ogretmen.suan 6 aylik eviyim kizimin velayetinide aldim.sorunum su.esim evlenmeden once durumunun iyi oldugunu hic borcunun olmadigini hatta bir evi oldugunu ki hic talebim olmadigi halde soyledi bende mantik evliligi yaptim.suanki durum 120 binden fazla borcu oldugu ortaya cikdi ve maasinda haciz var neredeyse bir asgari ucretliden daha az maas aliyor.ev yalan cikdi 4 yil once ankarada ailesi tarafindan ozel bir ruh ve sinir hastaliklari hastanesinde yatmis rahatsizligida surekli yalan soylemesi ve bu yalanada kendini inandirmasi.olmayacak seyler icin yalan konusuyor.sozde bir yerden bekledigi yaklasik 60 bin euro varmis ailesinin dedigine gore yalan.evlendikden sonra ablasi esyalarimizi aldi yaklasik 19 bin liralik odemeleri ablasinin ustune ama bana calis esyalarin borcunu ode diyorlar fatura ve teslimat bana yapildi.maddi manevi cokusdeyim kirayi faturalari bile odeyemiyor bu arada kizim yanimda ve psikolojik acidan dibe batmis durumda.hayati yalan olan ve her turlu sahtekarligi yapan biri ile yasayabilmem mumkun degil.bosanmak istiyorum esyalarin durumu ne olur? maddi manevi tazminat alabilirmiyim? Esyalari bana verdigine dair protokol imzalatsam ablanin bir etkisi olurmu.barodan ucretsiz avukat talep edebilirmiyim?yabanci bir sehirdeyim ve tekrar kizimla ayakta durmak zorundayim.lutfen biri bana yardim edebilirmi?

 7. #36
  Kayıt Tarihi
  Jul 2015
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  31
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Tazminatın zenginleşme sebebi olmaması gerektiğini biliyorum, bu durumda insanların yaşam standartlarına göre ceza mantığı ile tazminata yaklaşılsada yüksek standartlardaki insanların ödediği tazminatlar yine zenginleşmeye sebep oluyor.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234

Benzer Konular :

 1. [Boşanmada tazminat] anlaşmalı boşanma davasında yapılan protokolde konu edilen tazminatlar ne zaman ödenir?
  merhaba. öncelikle bu konu hakkında yardımlarını esirgemeyen forum üyelerine baştan çok teşekkürlerimi iletirim. benim sorum şu: 1 yıldır çekişmeli...
  Yazan: islander09k Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 29-02-2016, 15:49:45
 2. Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!
  “Rekor tazminat!”Son yılların en sık rastlanılan haber başlıklarından birisi bu. Bu ana başlığı, “üzerine kayıtlı menkul ve gayrimenkullere ve...
  Yazan: Av.Esin Kılıç Forum: Hukukçu Üyelerimize Özel ve Gizli Forum Alanı
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-05-2011, 02:06:55
 3. Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!
  “Rekor tazminat!”Son yılların en sık rastlanılan haber başlıklarından birisi bu. Bu ana başlığı, “üzerine kayıtlı menkul ve gayrimenkullere ve...
  Yazan: Av.Esin Kılıç Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-04-2011, 14:14:43
 4. Boşanma Davalarında Mahkeme Harcı
  Merhabalar... 3 aylık evliyim.Evliliğimin ilk gününden itibaren gördüğüm şiddet nedeniyle avukata boşanma davası için gittim.Avukatım boşanma ile...
  Yazan: BRCKY Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 06-11-2007, 21:49:31
 5. Boşanma davalarında süreç
  kısa süren evlileklerde bayan bosanmak istemezse bosanma davası ne kadar sürer askım
  Yazan: enyaa Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 12-12-2004, 23:33:07

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.