+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 36 ileti bulundu.

Konu: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İstanbul, Turkey.
  İletiler
  3.628
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  “Rekor tazminat!”Son yılların en sık rastlanılan haber başlıklarından birisi bu.

  Bu ana başlığı, “üzerine kayıtlı menkul ve gayrimenkullere ve şirket hisselerine tedbir konuldu” alt başlığı izliyor.

  Astronomik rakamların uçuştuğu bu haberler, artık şaşırmadığımız, hatta görmeye alıştığımız bir hal aldı.
  Bunun sebebi yeni Türk Medeni Kanunu ile getirilen düzenlemeler mi?
  Bu haberlerin birbirini tetiklemesi mi?
  Psikolojik ve sosyolojik faktörler mi?

  Bu soruların tümüne “evet” yanıtını vermek hiç de yanlış sayılmaz.

  Tazminat talep edebilme şartları zayıflatıldı.
  743 sayılı eski Türk Medeni Kanunumuz, tazminat talep edebilmeyi, "kusursuzluk" koşuluna bağlamaktaydı. 4721 sayılı yeni Türk Medeni Kanunumuz ise, bu taleplerde bulunabilmek için “diğerinden daha az kusurlu” olmayı yeterli sayarak çemberi genişletmiş oldu.

  Maddi çıkarlarımı zedeleyemezsin!
  Yasal düzenlemeye göre, maddi tazminat, eşin, boşanma yüzünden kaybedeceği “mevcut veya beklenen menfaatleri”nin karşılığıdır.
  Eşin mevcut ve gelecekteki maddi desteği, halihazırda sağladığı ve ileride sağlayabileceği -lüks- hayat seviyesi, boşanma ile mahrum kalınacak miras hakkı.. sahip olunan veya olunması beklenen herşey maddi menfaat kapsamında değerlendirilir. Oldukça geniş bir çerçeve..
  Tazminat miktarının tespitinde ise, tarafların boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, ekonomik ve sosyal durumları, eğitim düzeyleri, paranın alım gücü, eşin –özellikle kadın ise- yaşı ve yeniden evlenme olasılığı dikkate alınır.
  Netice olarak, zenginseniz ve boşanmaya yol açan olaylarda eşinizden biraz daha fazla kusurlu iseniz, kaçınılmaz bir son: zenginliğinizle doğru orantıda tazminat ödeyeceksiniz!

  Kişilik hakkıma saldırdın, bedelini ödeyeceksin!

  Manevi tazminatın gerekçesi olan “kişilik haklarına saldırı”, maddi menfaatten de geniş bir kavram.
  Tazminat miktarının tespitinde, maddi tazminat miktarının tespitinde dikkate alınan unsurların yanı sıra ve asıl olarak, söz konusu olan saldırının niteliği ve ağırlığı dikkate alınacaktır. Hiçbir şey bedelsiz değil! Üstelik ne kadar zenginseniz, bedeli bir o kadar ağır.

  Bu taleplerin hiçbir maddi külfeti ve yaptırımı yok.
  Boşanma davası ile birlikte ileri sürülen, nafaka, maddi veya manevi tazminat talepleri, boşanma davasının fer’isi niteliğinde sayıldığından, bunlar için ayrıca bir harç ödenmesi gerekmiyor. Bu taleplerin reddi halinde, karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmedilmediği gibi, herhangi başka bir yaptırımı da yok.
  Dolayısıyla talepler, rakamsal sınır tanımıyor!

  Yeni yasa “yarısı benim!” deme hakkını getirdi.
  743 sayılı yasada, mal ayrılığı rejimi, yani“kimin adına kayıtlıysa onundur” prensibi geçerli idi. Öyle ki, eşlerden birinin, diğer eşin mal edinimine yaptığı katkıyı talep edebilmesi için dahi yasal bir düzenleme mevcut değildi. Yüksek Mahkeme kararları ancak, katkı payı karşılığında tazminat istenebilmesinin önünü açmıştı ki, bunun için de, bu edinimdeki maddi katkının somut şekilde ortaya konması şartı aranıyordu.
  4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile, edinilmiş mallara katılma rejimini, yani, “senin değil, bizim” prensibini getirdi. Böylelikle, eşe, maddi katkısı olsun olmasın, diğer eşin edindiği mallar üzerinde, "katılma alacağı" hakkı tanındı.
  Yasa ile açıkça getirilen düzenlemelerle, denkleştirme, çıkarma, ekleme, bölme derken.. bir dizi basit matematik işleminin ardından, artık her eş diğer eşin edinimleri üzerinde yarı yarıya hak sahibi oluyor.

  Tedbir istiyorum!
  Gerek nafaka ve tazminat ve gerekse malların tasfiyesine ilişkin davalarda, hak kaybına uğramamanın en önemli yolu: ihtiyati tedbir.
  Kayıt sisteminin, en azından yurtiçindeki malvarlıkları bakımından gitgide yerleştiği günümüzde, sadece eşin TC kimlik numarası ile, adına kayıtlı tüm taşınmazlar, şirket hisseleri, araçlar, menkul kıymetler… bilgisayar ekranlarına yansıyor. Rekor tazminat ve bu malvarlıklarının yarısını isteyen eş, ilk olarak, bunlar üzerine tedbir konulmasını talep etmekle, kaçırılmalarının da önüne geçiyor.
  Bu, mal sahibi eş açısından elbette can sıkıcı bir durum. Özellikle de, tedbir konulan, şahsi malvarlığı değil de şirket hissesi ise. Zira söz konusu şirket ise, başta diğer hissedarlar olmak üzere, şirket ile ilişkisi bulunan üçüncü şahıslar da ne yazık ki bu durumdan etkileniyor.

  Psikolojik savaş!
  Aldatılmış, onuru zedelenmiş, hakarete uğramış, fiziksel veya psikolojik saldırılara maruz kalmış, onca yıldan sonra bir anda terk edilmiş, hayal kırıklığına uğratılmış…. Herhangi bir nedenle boşanma davasının tarafı haline getirilmiş olan eş, en basit tanımı ile, karşı tarafa, “bunun bedelini ödetmek” istiyor. Toplumun hangi kesiminden olursa olsun, bu bir insan psikolojisi.
  Ve elbette, diğerlerinin eşlerine ödettiği bedeller, emsal teşkil ediyor ve tetikleyici oluyor.

  Öde Kurtul!
  İster davalı olsun, ister davacı, eş ne kadar zenginse, boşanmanın şartları da aynı ölçüde ağırlaşıyor.
  Tazminat veya mal paylaşımı talepleri karşısında, kusursuzluk dahi tek başına yeterli olmuyor.
  Boşanmak ve bir an önce kendi yolunuzda ilerlemek mi istiyorsunuz?
  Eşiniz sizden boşanmak için özel hayatınızı korkunç şekilde ortalığa mı döktü?
  Hakkınızdaki haklı/haksız, doğru/yanlış iddiaların, magazin sütunlarından inmesini mi istiyorsunuz?
  Dört bir yanınız tazminat ve paylaşım istemleri ile mi çevrildi?
  Tüm malvarlığınızı –üstelik de abartılmış şekilde- medyada mı görüyorsunuz?
  Sahip olduğunuz herşey “tedbir” altında mı?
  Hayatınız kabusa dönmüş durumda ve yapabileceğiniz tek şey var: anlaşmak.
  Nitekim, kılıçların çekildiği, iddiaların yazılı ve görsel medyada uçuştuğu, özel hayatların didik didik edildiği ve ortalığa saçıldığı bu sansasyonel davaların neredeyse tamamının, “öde kurtul” olarak nitelendirilebilecek anlaşmalarla neticelendiğini görmekteyiz.

  Mal ayrılığı sözleşmesi toplumumuzda halen kabul görmüyor.
  Yeni yasa ile yasal rejim olmaktan çıkarılan mal ayrılığı, taraflar arasında ancak sözleşme ile kabul ediliyor.
  Bu sözleşmelerin, romantik olmadığı kesin. Hatta pek çoklarınca, “güvensizlik, ayıp, boşanmayı planlama, kötüniyet, ayrı/gayrıcılık” gibi sözcüklerle tanımlanan bu sözleşmenin gündeme getirilmesi, henüz evlenmeden ayrılmaya dahi yol açabiliyor.
  Öyle ki, mal ayrılığı sözleşmesine imza atan pek çok çift de, bunu çevrelerinden gizlemeyi tercih ediyor!

  Kişiler, ilk evliliğinden olan çocuklarının haklarını koruma gayesi, önceki boşanmasından edindiği tatsız tecrübeler, giderek yaygınlaşan, üstelik de haksız sayılmayacak bir güvensizlik duygusu, ciddi bir malvarlığına, dolayısı ile kaybedecek çok şeye sahip olmanın getirdiği tedirginlik gibi pek çok kişisel nedenle mal ayrılığı sözleşmesi imzalamak isteyebiliyorlar.
  Bunun yanı sıra, kişinin, ailesini, ticari hayatın iniş çıkışlarından veyahut tam aksine, ticari faaliyetlerini boşanmanın yol açacağı felaketlerden korumak istemesi de gerekçelerden birisi.
  Ve pek tabi, bu sözleşmeler, alacaklılardan mal kaçırmanın basit ve nispeten güvenilir yöntemlerinden birisi olarak da kullanılabiliyor. Hatta, mevcut sözleşmelerin en büyük kısmını bu muvazaalı sözleşmelerin oluşturduğunu söyleyebiliriz.
  Her ne sebeple imzalanırsa imzalansın, bu sözleşmeler, toplumuzun üst kesimlerinde kendine yer edinmeye başlamış durumda.
  Ve beklenen o ki, “Rekor tazminat” haber başlıkları arttıkça, bu sözleşmeler de bir o kadar yaygınlaşacaktır.  Hukuki NET Güncel Haber

  Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar! konulu yargıtay kararı ara
  Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar! konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  16
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  teşekkürler

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2011
  Nerede
  izmir
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Eşimde bana öde kurtul diyor. Ama şöyle bir yasa varmış. ben eşimle anlaşmalı olarak boşanıp ona istediği rakamı versem bile 5 yıl içinde tekrar dava açma hakkı varmış. o zaman tekrar yok yoksulluk nafakası yok tazminat.....
  Gerçek nedir....Anlaşmalı olarak boşansam ve istediği parayı versem.....Bir daha benden para talep edebilirmi ve ayrıca ben daha askerliğimi bile yapmadım...acil cevap.....

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2011
  Nerede
  Denizli
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Nasıl olsa maddi ve manevi tazminat talepleri harca tabi değil düşüncesiyle ve tarafların sosyalve ekonomik durumları iyice araştırılmadan yapılan rekor tazminat taleplerine şahit oluyoruz. Hele tanıkların yalan yanlış ve eksik beyanlarına dayalı kararlar verilebilmesi ihtimali de göz ardı edilmemelidir.Davacı da davalı da yani Herkes ben haklıyım ben mağdurum zihniyetinde. Yasa koyucu Yeni medeni yasada tarafları kusurlu veya daha az kusurlu diye sınırlandırırken kötü niyetli istemlerin olabileceğini gözardı etmiş gibi.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  May 2010
  Nerede
  rize
  İletiler
  91
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  maddi tazminatın gerekçesini anlayamadım şimdi kadın yoksulsa nafaka alabilir tamamda başka ne gibi gerekçesi olabilir ki bide manevi tazminatta biraz daha kusurlu olmak ne gibi tazminat konusu oluyor anlamadım şimdi kadına yol açacağı psikolojik olumsuzluklardan dolayı tazminat tamamda biraz daha kusurlu olmak ne demek.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Feb 2012
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Sizden tazminat alabilmesi için boşanmada karşı tarafın daha az kusurlu olması ya da kusurlu olmaması şartı aranır. örneğin siz boşanmaya götürecek kadar kötü bir davranış yaparsanız yani evi terk etme zina etme aldatma şiddet gibi kusurlarda bulunursanız karşı taraf kusursuz olur.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Mar 2012
  Nerede
  rize
  İletiler
  48
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  evlilikten sonra ne gibi zarar görebilirki tazminat hakkı doğuyor yargıcın maddi durumu yoksa nafakaya bağlaması niçin yeterli olmuyor.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  May 2011
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  542
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Alıntı ADELET82 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  evlilikten sonra ne gibi zarar görebilirki tazminat hakkı doğuyor yargıcın maddi durumu yoksa nafakaya bağlaması niçin yeterli olmuyor.
  Kısaca örneğin evlilikten sonra sürekli şiddet görmüştür ve kişi manevi olarak zarar almıştır. O zaman kanun gereği bu manevi tazminat konusudur. Nafakalar ise boşanmadan sonra eşlerden birinin ekonomik durumu nedeniyle hayatını idame ettirip ettiremeyeceği alakalı bir konudur, bunun da tazminat ile bir ilgisi yok.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Mar 2012
  Nerede
  ankara
  İletiler
  258
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Alıntı Av. Barış ÇİMENOĞLU rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Kısaca örneğin evlilikten sonra sürekli şiddet görmüştür ve kişi manevi olarak zarar almıştır. O zaman kanun gereği bu manevi tazminat konusudur. Nafakalar ise boşanmadan sonra eşlerden birinin ekonomik durumu nedeniyle hayatını idame ettirip ettiremeyeceği alakalı bir konudur, bunun da tazminat ile bir ilgisi yok.
  Boşanmada tazminatın mantığını anlamak mümkün değil. Bu bir nevi avanta, haraç veya hava parası gibi bir şey. Türk hukukunda maalesef böyle uygulamalar çok var. Belki göçebelik ve talan kültürümüzden gelen bir şey. Mantıken, tazminat olması için ortada zarar ve hatalı taraf olması lazım. Örnek gösterdiğiniz durumda, tazminat şiddetin karşılığıysa kadının evlilik süresüncede tazminat talep edebilmesi lazım.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Sep 2010
  Nerede
  Türkiye
  İletiler
  1.574
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!

  Alıntı cemil1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Boşanmada tazminatın mantığını anlamak mümkün değil. Bu bir nevi avanta, haraç veya hava parası gibi bir şey. Türk hukukunda maalesef böyle uygulamalar çok var. Belki göçebelik ve talan kültürümüzden gelen bir şey. Mantıken, tazminat olması için ortada zarar ve hatalı taraf olması lazım. Örnek gösterdiğiniz durumda, tazminat şiddetin karşılığıysa kadının evlilik süresüncede tazminat talep edebilmesi lazım.
  Edemeyeceğini kim söyledi

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Benzer Konular :

 1. [Boşanmada tazminat] anlaşmalı boşanma davasında yapılan protokolde konu edilen tazminatlar ne zaman ödenir?
  merhaba. öncelikle bu konu hakkında yardımlarını esirgemeyen forum üyelerine baştan çok teşekkürlerimi iletirim. benim sorum şu: 1 yıldır çekişmeli...
  Yazan: islander09k Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 29-02-2016, 15:49:45
 2. Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!
  “Rekor tazminat!”Son yılların en sık rastlanılan haber başlıklarından birisi bu. Bu ana başlığı, “üzerine kayıtlı menkul ve gayrimenkullere ve...
  Yazan: Av.Esin Kılıç Forum: Hukukçu Üyelerimize Özel ve Gizli Forum Alanı
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-05-2011, 02:06:55
 3. Boşanma Davalarında Rekor Tazminatlar!
  “Rekor tazminat!”Son yılların en sık rastlanılan haber başlıklarından birisi bu. Bu ana başlığı, “üzerine kayıtlı menkul ve gayrimenkullere ve...
  Yazan: Av.Esin Kılıç Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-04-2011, 14:14:43
 4. Boşanma Davalarında Mahkeme Harcı
  Merhabalar... 3 aylık evliyim.Evliliğimin ilk gününden itibaren gördüğüm şiddet nedeniyle avukata boşanma davası için gittim.Avukatım boşanma ile...
  Yazan: BRCKY Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 06-11-2007, 21:49:31
 5. Boşanma davalarında süreç
  kısa süren evlileklerde bayan bosanmak istemezse bosanma davası ne kadar sürer askım
  Yazan: enyaa Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 12-12-2004, 23:33:07

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.