+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Özel sektör de; yıllık izin, mazeret izni, doğum izni, evlilik izni ve özel izin kullanım şartları nelerdir ?

Özel sektör de çalışan biri olarak, ve diğer özel sektör çalışanlarına hak tanınan yasal izinlerin kullanım şartları ile ilintili bir kaç soru sormak ihtiyacı hissettim.

bu soruları sorma nedenim, bazı özel nedenlerle (eşimin sağlık sorunları-tedavileri, ailesel-özel nedenler, ya da bireysel psikolojik terapi/aile danışmanlığı gibi v.s.) bir günlük izin alma ihtiyacım olduğunda bunların senelik izinden kullandırılıyor olması ve kesilmesi !

1. Mevcut yasal-hukuk düzenine göre mazeret izni hangi durumlarda kullandırılır. ?
    (işverenim tarafından bildirildiği üzere; birinci derece yakınların ciddi hastalığı - kaza geçirmesi - vefatı) İşverenin/Yöneticinin personeller arasında farklı bir uygulama yada ayırımcılık yapma hakkı varmıdır ? (Beyaz yakalı personel ya da mavi yakalı personel arasında da ayırımcılık olabilir mi ?.)

2. Özel yada kişisel nedenlerden ötürü, bir-iki-üç günlük izinler ya da daha fazla izinler kullanılırsa, senelik izinden işveren tarafından kesilmesi ve izin defterinin imzalatılması yasal mıdır ? (İş kanunu:. Madde 56: ...........izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir............)

3. Evlilik izni yasal esasları nelerdir ?.

4. Doğum izni kullanım şartları nelerdir. Şartlar hangi tercihlere göre değişebilir.

Umarım soruları anlaşılır biçim de sormuşumdur.
    Cevapları merakla bekliyor ve şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Özel sektör de; yıllık izin, mazeret izni, doğum izni, evlilik izni ve özel izin kullanım şartları nelerdir ? konulu yargıtay kararı ara
    Özel sektör de; yıllık izin, mazeret izni, doğum izni, evlilik izni ve özel izin kullanım şartları nelerdir ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Özel sektör de; yıllık izin, mazeret izni, doğum izni, evlilik izni ve özel izin kullanım şartları nelerdir ?

Ayrıca vardiyalı çalışılan işyerlerinde (08:00-16:00) - (16:00 - 24:00) ikili vardiya sisteminde pazar günü resmi tatil olmasına rağmen ikinci vardiya personeli (16:00 - 24:00 vardiyası) pazartesi sabah işbaşı yapacağından ötürü mağdur oluyor, dinlenme süresi (işten eve - evden işe gidilen ve yollarda geçen süre dahil) 35 saatten az oluyor. üstelik uzak mesafelerde ikamet eden personel daha da mağdur olmuyor mu ?.

MADDE 3 - A) Hafta tatili pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Özel sektör de; yıllık izin, mazeret izni, doğum izni, evlilik izni ve özel izin kullanım şartları nelerdir ?

Heralde kimse umursamadi

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Forumda sorulan tüm soruları cevaplamakla görevli çalışan personelden 12-8 vardiyasında çalışan hiç kimse yok. o yüzden kimse görmemiş olabilir.
    İkinci vardiya personeli mağdur olduktan sonraki hafta ne kadar hafta sonu tatili yapıyor, bu ikisinin ortalamasını aldığınızda ortalama hafta sonu tatili ne? Haftalık çalışma süresi ne kadar?
    Ayrıca 4857 sayılı İş Kanunu'nun 46. maddesine göre bu süre eğer en az 24 saat ise sorun yok demektir ki siz bunun üstünde olduğunu söylemişsiniz.
    Alıntı yaptığınız 2429 sayılı kanunun 3/A maddesinin altındaki 3/C maddesini de incelediniz umarım.
    Ayrıca işe gidiş geliş yolda harcanan zamanlar işçinin zamanından çıkar. Hesaplayacağınız süreleri servise biniş / servisten iniş değil; işa başlama ve işi bırakma olarak hesaplamalısınız. Dolayısı ile yolda geçen süreleri hesaba katmamanız gerek.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler Sn: Şenol bey. şimdi verdiğiniz bilgilere göre hesapladığımda hafta sonu tatili ortalaması 40 saat. bu durumda legal olarak mağdur olmuyoruz.

Ayrıca haftalık toplam çalışma net süresi 45 saat aktif. 48 saat brüt (günlük 7,5 saat çalışma + 30 dk öğle istirahati)
    Konu viyolet tarafından (08-04-2011 Saat 09:22:22 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yazılar eksik çıktı :O

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki

1. Mevcut yasal-hukuk düzenine göre mazeret izni hangi durumlarda kullandırılır. ?
    (işverenim tarafından bildirildiği üzere; birinci derece yakınların ciddi hastalığı - kaza geçirmesi - vefatı)
    İşverenin/Yöneticinin personeller arasında farklı bir uygulama yada ayırımcılık yapma hakkı varmıdır ? (Beyaz yakalı personel ya da mavi yakalı personel arasında da ayırımcılık olabilir mi ?. sınıfsal bir fark gözetilebilir mi uygulama da ?.)

ayrıca
    2. Özel yada kişisel nedenlerden ötürü, bir-iki-üç günlük izinler ya da daha fazla izinler kullanılırsa, senelik izinden işveren tarafından kesilmesi ve izin defterinin imzalatılması yasal mıdır ? (İş kanunu:. Madde 56: ...........izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir............)

şimdiden tekrar teşekkürler
    Konu viyolet tarafından (08-04-2011 Saat 09:24:58 ) de değiştirilmiştir. Sebep: aynı yazı iki defa çıktı :O

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yarım saatlik öğle istirahati sayılmaz. 45 saat de normal çalışma süresidir zaten. Dolayısı ile burada bir yanlışlık yok.
    Mazaeret iznini bilmiyorum; bir bilen anlatırsa ben de öğrenirim. Size izin verilmesi gereken durumlar benim bildiklerim anne / baba / kardeş / çocuk ve eşinin ÖLÜMÜNDE, kendi evlenmesinde, doğumda izinler vardır. Ancak bir akrabasının hastalığından dolayı izin vermek zorunda olduğuna dair bir bilgim yok. Ben de bunun ücretsiz (maaştan kesilerek) ya da senelik izinden kullanılması gerektiğini biliyorum. Senelik izin dediğiniz gibi 3'e bölünebilir ve en az biri 10 günden fazla olmalıdır ama bu kural "alan razı veren razı" olduktan sonra bozulabilir sanıyorum. Zira "ailesel sebeplerle izin" diye bir şey ben duymadım. İşvereninizin böyle bir zorunluğu olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden eğer bunu senelik izninizden kullandırıyorsa ne güzel. Yoksa maaşınızdan kesebilir de.
    Personel arasında ayrımcılık da nedir bilmiyorum ama şu olabilir mi?
    Kimi personel çalışma saatlerine bağlı değildir. Örneğin bazı işyerlerinde bir müdür, şef, mühendis işlerini yapmak için 3 gün eve hiç gitmese bile bir saat bile fazla mesai ücreti alamaz, ama buna karşılık bir gün geç gelir ya da gelmezse de maaşından kesilmez. Bu, karşılıklı olarak böyle kabul edildiğinden sorun olmaz. Zaten önemli olan işin yapılıp bitmesidir. Ne zaman yapıldığının önemi yoktur. Ama söz konusu kişi örneğin bir kasiyer ise, belli saatlerde işinin başında olma zorunluluğu vardır. Ya da bir makinada çalışacak işçi için böye bir zorunluluk vardır. Çünkü makina durmamalı ve bu sürede başında muhakkak biri olmalıdır. Dolayısı ile beyaz ve mavi yakalı personelin eşit şartlarda çalıştırılması ne işçi için ne iş için ne de işveren için faydalı olmaz.
    İş kanunu madde 56 ile ilgisi soruyu sanırım cevapladım; Yasal değildir ama size izin verme mecburiyeti de yoktur. "Hayır izin vermiyorum" demesi gerekir bu kanuna göre. Sizin için en iyi olan hiç izin almamak mı? Kanun öyle diyor çünkü. İşveren iyi niyet gösterip sizin bu devamsızlığınızı senelik izinden düşüyor. Sizin lehinize bir durum bu bence. Aleyhinize değil.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mazeret izni adında bir izin türü var evet. Bildiğim kadarıyla da yılda 10 günü geçmeyecek şekilde, yöneticinin oluru doğrultusunda kullandırılır. Yönetici mazeret izni vermek zorunda değildir. Birbirini takip eden birkaç gün izin kullanılması durumunda, işçi izin nedenini açıklayan yazı yada rapor vermek durumundadır. Şayet işveren yıllık izinden düşmezse devamsızlık tutanağı tutarak işten çıkarmaya hakkı vardır. üst üste sebep belirtmeksizin işe gelmemek fesih sebebidir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.769
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Sibel_Senkul rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mazeret izni adında bir izin türü var evet. Bildiğim kadarıyla da yılda 10 günü geçmeyecek şekilde, yöneticinin oluru doğrultusunda kullandırılır. Yönetici mazeret izni vermek zorunda değildir. Birbirini takip eden birkaç gün izin kullanılması durumunda, işçi izin nedenini açıklayan yazı yada rapor vermek durumundadır. Şayet işveren yıllık izinden düşmezse devamsızlık tutanağı tutarak işten çıkarmaya hakkı vardır. üst üste sebep belirtmeksizin işe gelmemek fesih sebebidir.
    Yasal olarak yıllık 1 gün dahi mazeret izni olarak adlandırılmış bir izin yoktur.
    4857 sayılı kanuna göre çalışanın ücretli yıllık izin hakkı, hafta tatili hakkı ve genel tatil günlerinde tatil hakkı vardır.
    Bunun dışında iş kanununda ne 1.derece yakının vefatında, ne evlilikte ne de bir yakının rahatsızlığında işverenin izin verme zorunluluğuna koşan bir yaptırım-emir yoktur.
    Bahsedilen evlilik vefat gibi durumlarda işveren tarafından 3 güne kadar verilen izinlerin çalışılmış gibi kabul edileceğinden bahseder, herhangi bir yerde işveren bu izinleri vermek zorundadır demez.
    Evleneceğim 3 gün izin hakkım var diyen çalışana , işverenin peki , hayırlısı olsun yıllık ücretli izin hakkınızı bahsettiğiniz tarihte kullanabilirsiniz, izin hakkınız dolduğunda işinizin başında hazır olunuz demesi durumunda çalışanın o tarihte işinin başında olma zorunluluğu vardır.
    Mazeret izni, eğer iş sözleşmesinde özel olarak tanımlanmış bir hak değilse YOKTUR.

Bahsedilen mavi-beyaz yakalı personel arasındaki ayrımcılık daha açık beliritilirse daha net cevaplar verebilmek mümkün olabilecektir.

4857 sayılı İş kanununa bağlı çalışan, yasal 45 saatlik çalışma süresini belirlenen çalışma günlerinde tamamlaması durumunda 1 günlük ücretli hafta tatiline hak kazanır.
    MAdde 3A olarak alınıtda bulunduğunuz ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUN'un 3B maddesinde
    B) 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926
    sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 1475 sayılı İş Kanunu ve diğer
    kanunlardaki hafta tatili ile ilgili hükümler saklıdır.
    der ki bu da işçinin hafta tatilinin 4857 sayılı iş kanunu ile düzenlendiğini belirtir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Beyaz ve Mavi yakalı personel ayrıcalığı detayi:

Örnek 1: Belki ISO sertifikasyon standartlarından dolayı belki şirket kurallarından ötürü, üretim sahasında üretilen iş bazında doldurulması gerekilen bir çok form var. (baskı sıralaması, adet, renk v.s.) formlara yazılan bilgilerin kim tarafından yazıldığını belirtmek için ve sorunlu durumlarda sorumluyu tespit için imza bölümleri var. Formu doldurmakve imzalamakla yükümlü olan üretimi yapan operatör ( ya da yardımcısı) formu doldurmadan önce ekip lideri/bölüm yöneticisi (bir üst'ü) onun adına dolduruyor ve imza atıyor. Ve bu durum ürt. tsy'ye ((üretim temel süreç yöneticisi) üretim müdürü pozisyonunda ki kişi)'ye bildirildiğinde " -Tamam, yardımcı olmak için yapmıştır, uyarırım, bir daha yapmaz !" Deniliyor. Fakat operatör, ve operatör yardımcısı düzeyinde ki bir kaç personel herhangi bir formu yanlış yazdığında "tutanak tutuluyor" raporlanıyor.

Örnek 2: Beyaz yakalı olarak adlandırılan (idari personel) banka işlemleri için 2 saat izin istendiğinde mazeret izni olarak kullandırılırken, mavi yakalı olarak adlandırılan (üretim personeli) eşini doktora götürmek için 2 saat izin istediğinde (günlük 8 saat çalışması gerektiği için) senelik izinden 1 gün kesiliyor ( ve 6 saat alacaklısın, bu izin hakkını ihtiyacın olduğunda kullanabilirsin deniliyor)

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

özel sektörde evlilik izni kaç gün

özel sektör mazeret izni

evlilik izni özel sektör

http:www.hukuki.netshowthread.php86141-ozel-sektor-de-yillik-izin-mazeret-izni-dogum-izni-evlilik-izni-ve-ozel-izin-kullanim-sartlari-nelerdir

özel sektörde evlilik izniözel sektörde ölüm iznitaşınma izni kaç gündürozel sektorde mazeret iznimazeret izni kaç gün olurdüğün izni kaç gün 2015 özel sektörevlilik izni kac gun 2015 ozel sektorevlilik izni kaç gün 2015taşınma iznidüğün izni kaç gün özel sektörozel sektorde evlilik izni kaç gün 2015taşınma izni kaç gün 2015özel sektörde idari izin nedirözel sektörde düğün izni ne kadartaşınma izni kaç günözel sektör evlilik iznimazeret izni özel sektörnikah izni kaç gün özel sektörmazeret izninde ücret kesilir miözel sektörde nikah izniözel güvenlik evlilik izni
Forum