+ Konuyu Yanıtla
5 / 5 Sayfa İlkİlk 12345
41 den 45´e kadar toplam 45 ileti bulundu.

Konu: Isı pay ölçer

Isı pay ölçer Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #41
  Kayıt Tarihi
  Nov 2004
  Nerede
  Istanbul, Kadıköy, Türkiye.
  İletiler
  17
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Isı pay ölçer

  KONUNUN BİR DİĞER YÖNÜ DE, BÜTÜN BU HÜKÜMLERE RAĞMEN ANAYASA VE KANUN GEREĞİ CEZA KONUSU ANCAK BİR KAT MAİLİKİİNİN DİĞERLERİ ALEYHİNE DAVA AÇMASI HALİNDE MAHKEME KARARI İLE MEVZUBAHS OLABİLİR. Yani;

  Şikâyet yoksa ceza da yok

  Bu konudaki bir haber: (Mert Temizkan)
  "Kış aylarının yaklaşmasıyla kalorifer peteklerine takılması gereken ısı ölçerlerle ilgili tartışma da yeniden gündeme taşındı. ISI pay ölçer için yetki alan firmalar her fırsatta “taktırmayana ceza”yı gündeme getiriyor. Oysa kimsenin apartman apartman dolaşıp ceza kesme yetkisi olmadığı gibi ceza için mahkeme kararı gerekiyor.

  Eğer bir apartman sakini ısı pay ölçer takılmadığı için yönetimi dava ederse ancak mahkeme kararıyla ceza uygulanması söz konusu. Bu, maddi durumu yeni sisteme geçmeye müsait olmayan dar gelirlilerin yaşadığı apartmanlar için büyük önem taşıyor.
  TÜRKİYE’de enerji tüketimini azaltmak amacıyla mayıs ayından itibaren merkezi sistemle ısınan konutlarda zorunlu olarak devre sokulan “Isı pay ölçer” sisteminde, uygulamayı gerçekleştirecek firmaların kışın yaklaşmasıyla birlikte ceza silahını kullanması, kafaları iyice karıştırdı. 27 uygulayıcı firmadan bazıları daire başına 600 TL ile 1000 TL arasında değişen maliyetlerdeki sistemin konutlara takılmaması durumunda daire sahiplerinin cezalandıracağına dikkat çekiyor. Oysa, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda (ENVER) ceza yaptırımıyla ilgili herhangi bir madde yok. Merkezi sistemle ısındıkları halde ısı pay ölçer taktırmayan konutlara ceza uygulanabilmesi için mahkemelerce alınmış bir karar olması gerekiyor. Bu kararın alınabilmesi için de pay ölçer taktırmak istediği halde apartmanına yeni sistem kurulmayan konut sahiplerinin diğer malikler aleyhine dava açması gerekiyor. Şu anda açılmış davalardan sonuçlanmış bir örnek bulunmuyor. Yani durup dururken kimsenin apartmana girip dairelerde ısı pay ölçer var mı yok mu kontrol etmesi, olmayana da ceza kesmesi gibi bir durum yok. Sadece bir apartman sakini yasaya vurgu yaparak apartman malikleri aleyhine dava açarsa ancak o zaman yaptırım devreye giriyor."

  Tüketici Derneği görüşü:

  "Tüketici Hakları Derneği olarak, Derneğimize gelen şikayetleri de dikkate alarak 5 aydan beri araştırma yaptık. Yaptığımız bu araştırmalara göre, “ısı pay ölçer” sisteminin ilk kuruluş giderlerinin her bir daireye 1000TL dolayında bir yük getirdiği görülmüştür. Diğer taraftan, “ısı pay ölçer” sisteminin ölçümü – okunması, fatura düzenlenmesi ve bakımı gibi hizmetler için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış firmalara her ay ve sistemin ömrü boyunca daire başına ortalama 7-8TL dolayında bir bedel ödenecektir. Ancak, bazı dairelerden bakım bedeli altında her ay 40TL dolayında bir bedel alındığı da belirtilmektedir.
  Bununla birlikte, belli bir süre sonra ( 5 ya da 10 yıl) ısı pay ölçerin pili ve sistemin tümünün yenilenmek zorunda olacağı belirtilmektedir. Buna göre, 5 – 10 yıl boyunca sistemin 2.kez kurulması ve bu süre içersindeki tüm giderleri de eklediğimizde 6.000,00 -14.000,00TL arasında her daire başına bir ödeme yapılacağı gerekmektedir.
  Derneğimize gelen şikayetlerde ve yaptığımız araştırmalarda, her daireye çıkartılan bu yüksek giderler karşısında dairelerin ısınamadığı, sistemin gürültü yarattığı ve hiçbir enerji tasarrufu sağlamadığı belirtilmektedir.
  Kısacası, ısı pay ölçer sistemi, merkezi ısıtma sistemlerinde her aileye yüksek miktarda ekonomik yük getirmenin yanı sıra ısınamama ve gürültü yaratmakla birlikte, dışa bağımlılık nedeniyle ülke ekonomisine zarar vereceği çok açıktır." http://www.tuketicihaklari.org.tr/ba....gRZOuTdJ.dpuf

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Tamer Heper 'in (hukuk@posta.com.tr) yazısı:

  "Isı pay ölçer şikayetlerinin hepsini yanıtlamaya kalksam her gün bu konuyu yazmam gerekecek. Bu kadar kısa zamanda bu kadar şikayet inanılmaz. Bu durumda benim de tespit ettiğim hususlar var. Bunlardan en önemlisi şu: Isı pay ölçer takılmadan önce ısınma problemi olmayan daireler bu sisteme geçtikten sonra ısınma problemi yaşıyor.
  Peki bu iş niye vatandaşın başına salındı? Bu sistemin enerji tasarrufu sağlayacağı iddia olunmuştu olmadı, okuyucumun verdiği rakamlarla 90TL’lik doğal gaz harcanması mı tasarruftur yoksa 153.88 TL’lik harcama mı? Demek ki bu iş etüd edilmeden yapıldı. Bu işte bir terslik olduğu kesin. Yurtdışında kullanılıyormuş, ne şartlarda kullanıldığını bilemiyorum ama bizdeki uygulaması şimdilik önemli ölçüde zarar doğurucu, ayrıca hukuki problem yaratıcı. Problemin ne olacağını daha önce de yazdım kısaca hatırlatayım: Yönetim planında yakıt parasının metrekareye göre bölüşüleceği yazılı ise ve kat maliklerinden biri veya birkaçı buna uyacak ise karşı koyamazsınız. Dolayısı ile alın size hukuki problem. Sonra teknik yönden hangi malzeme kaliteli, hangi firma güvenli bunları bilen var mı? Yok. Peki kime mahkumuz? Belli değil. Ancak bilinen bir şey var ki sistem işlemiyor vatandaş ısınamıyor ama cebinden daha çok para çıkıyor. O halde bir şeyler yapıp bundan dönmek lazım. Ancak bu ferdi olmuyor toplumsal olması lazım. "

  Bir diğer yazı: Isı payölçer ayaklanması (TUNCAY DERMAN)

  “Ankara BİLKENT 2’de oturuyorum. Dairelerimize ısı payölçer takılalı 2 ay oldu. Ancak peşinen şunu söyleyebilirim: KESİNLİKLE ve ŞİDDETLE TAVSİYE ETMİYORUM. Şu anda apartmanımızda büyük AYAKLANMA var!"

  "Isı payölçer takılmadan önce: Yakıt+aidat olarak yıl boyunca 200 TL/ay ödüyorduk ve kış ortasında evlerimizde kısa kollularla dolaşabiliyorduk (Bu durumu müsriflik olarak algılamayınız, ne kalitede ısınabildiğimizi anlatmak için belirttim). Isı payölçer takıldıktan sonra: Aidat yıl boyunca 100 TL/ay’a düşürüldü. “Oh ne iyi, ısındığımız kadar ödeyeceğiz, kuzey dairelerde oturanların yakıt paralarını niye ödeyelim ki” dedik.Ancak öyle olmadı. Gelen ilk fatura 100+300=400 TL/ay, çoğunluk 250 TL/ay üzerinde ödüyor. Dolayısıyla, düşürülmüş gözüken 100 TL/ay salt yakıt dışı giderlerin karşılığı oluyor. Bu ödemelerle eskisi kadar ısınamadıkları için apartman ahalisi ayakta.
  Ben ve eşim çalışıyoruz, çocuğumuz olmadığından gündüzleri ısı payölçer’lerimizi sıfıra getirip işe gidiyoruz. Ancak ısı payölçer sisteminde ısıyı sıfırlama olanağı yok, radyatörlerimiz akşam 19’a kadar otomatikman 17 santigrat derecede çalışıyor. Buna karşılık kışın bize gelen fatura 110+100=210 TL/ay. Eski ödememizden 10 TL/ay fazla. Yaz aylarında yakıt bedeli ödenmeyeceği için kış aylarında benim ailem için şimdilik 10 TL/ay fazlalık önemli değil. Ancak asıl sorun bundan sonra başlıyor.

  Akşam eve gelince ısınmak için ısı payölçer’leri açıyoruz. Ancak asla eskisi gibi ısınamıyoruz. Daha önce yıl boyunca yakıt için 100 TL/ay ödüyor ve çok iyi ısınıyorduk. Isı payölçer’den sonra kışın 6-7 ay 200-300 TL/ay gibi ekstra yakıt bedeli ödendiğinde eskinin avantajı ortadan kalkıyor.
  Evde çocuğumuz ve başka aile fertleri olsaydı bu koşullarda bence kesinlikle hasta olurlardı. Doğru dürüst ısınamadan kabaran faturalardan dolayı da ben hasta olabilirim."

  "Isı payölçer’lerin enerji tasarrufu yöntemi gibi sunulması aldatmacadır" Enerji sitesinde Yunus Yener de şu eleştiriyi yapıyor:

  “Isı payölçer sistemi, bir paylaşım yönteminden ibarettir. Vanaların kısılmasının, pencerelerin açılmasından farkı yoktur.
  Bina dış yalıtımı (çatı, cephe duvarları yalıtımı, ısı camlı pencereler) ve ısıtma sistemi (yoğuşmalı kazan, debiye ayarlı pompalar, dış hava kompanzasyonu, baca gazı kontrolu vb) iyileştirmeleri yapılmadan ısı payölçer sistemi uygulaması beklenen tasarrufu sağlamayacağı gibi, toplamda ısıl konforun düşmesine ve komşular arasında uyumsuzluklara sebep olacaktır.Oturduğum yapı bloğunda daireler arasında ısı yalıtımı olmadığından vanalar kapatıldığında 17 santigrat derece alt sınırı yetersiz kalmaktadır. Böylece komşularınız vana kapatırsa siz komşularınız için, siz vana kapatırsanız komşularınız sizin için istemeden yakıt bedeli ödemiş olacaklardır. Aynı kombi uygulamalarında olduğu gibi… Nerede kaldı tasarruf ve ısınmada eşitliğin sağlanması?” Tüketici Hakları Derneği olarak, Derneğimize gelen şikayetleri de dikkate alarak 5 aydan beri araştırma yaptık. Yaptığımız bu araştırmalara göre, “ısı pay ölçer” sisteminin ilk kuruluş giderlerinin her bir daireye 1000TL dolayında bir yük getirdiği görülmüştür. Diğer taraftan, “ısı pay ölçer” sisteminin ölçümü – okunması, fatura düzenlenmesi ve bakımı gibi hizmetler için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış firmalara her ay ve sistemin ömrü boyunca daire başına ortalama 7-8TL dolayında bir bedel ödenecektir. Ancak, bazı dairelerden bakım bedeli altında her ay 40TL dolayında bir bedel alındığı da belirtilmektedir.Bununla birlikte, belli bir süre sonra ( 5 ya da 10 yıl) ısı pay ölçerin pili ve sistemin tümünün yenilenmek zorunda olacağı belirtilmektedir. Buna göre, 5 – 10 yıl boyunca sistemin 2.kez kurulması ve bu süre içersindeki tüm giderleri de eklediğimizde 6.000,00 -14.000,00TL arasında her daire başına bir ödeme yapılacağı gerekmektedir. "

  BÜTÜN BUNLAR NAZARA ALINDIĞINDA; Ben de bu kanunun yakın zamanda değiştirileceği kanaatındayım. Bütün apartman maliklerinin onayı ile yapılmamış olmasının bir ceza getirmeyeceğini belirtmek isterim.

  - - - Updated - - -

  KONUNUN BİR DİĞER YÖNÜ DE, BÜTÜN BU HÜKÜMLERE RAĞMEN ANAYASA VE KANUN GEREĞİ CEZA KONUSU ANCAK BİR KAT MAİLİKİİNİN DİĞERLERİ ALEYHİNE DAVA AÇMASI HALİNDE MAHKEME KARARI İLE MEVZUBAHS OLABİLİR. Yani;
  Şikâyet yoksa ceza da yok
  Bu konudaki bir haber: (Mert Temizkan)
  "Kış aylarının yaklaşmasıyla kalorifer peteklerine takılması gereken ısı ölçerlerle ilgili tartışma da yeniden gündeme taşındı. ISI pay ölçer için yetki alan firmalar her fırsatta “taktırmayana ceza”yı gündeme getiriyor. Oysa kimsenin apartman apartman dolaşıp ceza kesme yetkisi olmadığı gibi ceza için mahkeme kararı gerekiyor.
  Eğer bir apartman sakini ısı pay ölçer takılmadığı için yönetimi dava ederse ancak mahkeme kararıyla ceza uygulanması söz konusu. Bu, maddi durumu yeni sisteme geçmeye müsait olmayan dar gelirlilerin yaşadığı apartmanlar için büyük önem taşıyor.
  TÜRKİYE’de enerji tüketimini azaltmak amacıyla mayıs ayından itibaren merkezi sistemle ısınan konutlarda zorunlu olarak devre sokulan “Isı pay ölçer” sisteminde, uygulamayı gerçekleştirecek firmaların kışın yaklaşmasıyla birlikte ceza silahını kullanması, kafaları iyice karıştırdı. 27 uygulayıcı firmadan bazıları daire başına 600 TL ile 1000 TL arasında değişen maliyetlerdeki sistemin konutlara takılmaması durumunda daire sahiplerinin cezalandıracağına dikkat çekiyor. Oysa, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda (ENVER) ceza yaptırımıyla ilgili herhangi bir madde yok. Merkezi sistemle ısındıkları halde ısı pay ölçer taktırmayan konutlara ceza uygulanabilmesi için mahkemelerce alınmış bir karar olması gerekiyor. Bu kararın alınabilmesi için de pay ölçer taktırmak istediği halde apartmanına yeni sistem kurulmayan konut sahiplerinin diğer malikler aleyhine dava açması gerekiyor. Şu anda açılmış davalardan sonuçlanmış bir örnek bulunmuyor. Yani durup dururken kimsenin apartmana girip dairelerde ısı pay ölçer var mı yok mu kontrol etmesi, olmayana da ceza kesmesi gibi bir durum yok. Sadece bir apartman sakini yasaya vurgu yaparak apartman malikleri aleyhine dava açarsa ancak o zaman yaptırım devreye giriyor."

  Tüketici Derneği görüşü:

  "Tüketici Hakları Derneği olarak, Derneğimize gelen şikayetleri de dikkate alarak 5 aydan beri araştırma yaptık. Yaptığımız bu araştırmalara göre, “ısı pay ölçer” sisteminin ilk kuruluş giderlerinin her bir daireye 1000TL dolayında bir yük getirdiği görülmüştür. Diğer taraftan, “ısı pay ölçer” sisteminin ölçümü – okunması, fatura düzenlenmesi ve bakımı gibi hizmetler için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış firmalara her ay ve sistemin ömrü boyunca daire başına ortalama 7-8TL dolayında bir bedel ödenecektir. Ancak, bazı dairelerden bakım bedeli altında her ay 40TL dolayında bir bedel alındığı da belirtilmektedir.
  Bununla birlikte, belli bir süre sonra ( 5 ya da 10 yıl) ısı pay ölçerin pili ve sistemin tümünün yenilenmek zorunda olacağı belirtilmektedir. Buna göre, 5 – 10 yıl boyunca sistemin 2.kez kurulması ve bu süre içersindeki tüm giderleri de eklediğimizde 6.000,00 -14.000,00TL arasında her daire başına bir ödeme yapılacağı gerekmektedir.
  Derneğimize gelen şikayetlerde ve yaptığımız araştırmalarda, her daireye çıkartılan bu yüksek giderler karşısında dairelerin ısınamadığı, sistemin gürültü yarattığı ve hiçbir enerji tasarrufu sağlamadığı belirtilmektedir.
  Kısacası, ısı pay ölçer sistemi, merkezi ısıtma sistemlerinde her aileye yüksek miktarda ekonomik yük getirmenin yanı sıra ısınamama ve gürültü yaratmakla birlikte, dışa bağımlılık nedeniyle ülke ekonomisine zarar vereceği çok açıktır." http://www.tuketicihaklari.org.tr/basin/94#sthash.gRZOuTdJ.dpuf

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Tamer Heper 'in (hukuk@posta.com.tr) yazısı:

  "Isı pay ölçer şikayetlerinin hepsini yanıtlamaya kalksam her gün bu konuyu yazmam gerekecek. Bu kadar kısa zamanda bu kadar şikayet inanılmaz. Bu durumda benim de tespit ettiğim hususlar var. Bunlardan en önemlisi şu: Isı pay ölçer takılmadan önce ısınma problemi olmayan daireler bu sisteme geçtikten sonra ısınma problemi yaşıyor.
  Peki bu iş niye vatandaşın başına salındı? Bu sistemin enerji tasarrufu sağlayacağı iddia olunmuştu olmadı, okuyucumun verdiği rakamlarla 90TL’lik doğal gaz harcanması mı tasarruftur yoksa 153.88 TL’lik harcama mı? Demek ki bu iş etüd edilmeden yapıldı. Bu işte bir terslik olduğu kesin. Yurtdışında kullanılıyormuş, ne şartlarda kullanıldığını bilemiyorum ama bizdeki uygulaması şimdilik önemli ölçüde zarar doğurucu, ayrıca hukuki problem yaratıcı. Problemin ne olacağını daha önce de yazdım kısaca hatırlatayım: Yönetim planında yakıt parasının metrekareye göre bölüşüleceği yazılı ise ve kat maliklerinden biri veya birkaçı buna uyacak ise karşı koyamazsınız. Dolayısı ile alın size hukuki problem. Sonra teknik yönden hangi malzeme kaliteli, hangi firma güvenli bunları bilen var mı? Yok. Peki kime mahkumuz? Belli değil. Ancak bilinen bir şey var ki sistem işlemiyor vatandaş ısınamıyor ama cebinden daha çok para çıkıyor. O halde bir şeyler yapıp bundan dönmek lazım. Ancak bu ferdi olmuyor toplumsal olması lazım. "

  Bir diğer yazı: Isı payölçer ayaklanması (TUNCAY DERMAN)
  “Ankara BİLKENT 2’de oturuyorum. Dairelerimize ısı payölçer takılalı 2 ay oldu. Ancak peşinen şunu söyleyebilirim: KESİNLİKLE ve ŞİDDETLE TAVSİYE ETMİYORUM. Şu anda apartmanımızda büyük AYAKLANMA var!"

  "Isı payölçer takılmadan önce: Yakıt+aidat olarak yıl boyunca 200 TL/ay ödüyorduk ve kış ortasında evlerimizde kısa kollularla dolaşabiliyorduk (Bu durumu müsriflik olarak algılamayınız, ne kalitede ısınabildiğimizi anlatmak için belirttim). Isı payölçer takıldıktan sonra: Aidat yıl boyunca 100 TL/ay’a düşürüldü. “Oh ne iyi, ısındığımız kadar ödeyeceğiz, kuzey dairelerde oturanların yakıt paralarını niye ödeyelim ki” dedik.Ancak öyle olmadı. Gelen ilk fatura 100+300=400 TL/ay, çoğunluk 250 TL/ay üzerinde ödüyor. Dolayısıyla, düşürülmüş gözüken 100 TL/ay salt yakıt dışı giderlerin karşılığı oluyor. Bu ödemelerle eskisi kadar ısınamadıkları için apartman ahalisi ayakta.
  Ben ve eşim çalışıyoruz, çocuğumuz olmadığından gündüzleri ısı payölçer’lerimizi sıfıra getirip işe gidiyoruz. Ancak ısı payölçer sisteminde ısıyı sıfırlama olanağı yok, radyatörlerimiz akşam 19’a kadar otomatikman 17 santigrat derecede çalışıyor. Buna karşılık kışın bize gelen fatura 110+100=210 TL/ay. Eski ödememizden 10 TL/ay fazla. Yaz aylarında yakıt bedeli ödenmeyeceği için kış aylarında benim ailem için şimdilik 10 TL/ay fazlalık önemli değil. Ancak asıl sorun bundan sonra başlıyor.
  Akşam eve gelince ısınmak için ısı payölçer’leri açıyoruz. Ancak asla eskisi gibi ısınamıyoruz. Daha önce yıl boyunca yakıt için 100 TL/ay ödüyor ve çok iyi ısınıyorduk. Isı payölçer’den sonra kışın 6-7 ay 200-300 TL/ay gibi ekstra yakıt bedeli ödendiğinde eskinin avantajı ortadan kalkıyor.
  Evde çocuğumuz ve başka aile fertleri olsaydı bu koşullarda bence kesinlikle hasta olurlardı. Doğru dürüst ısınamadan kabaran faturalardan dolayı da ben hasta olabilirim."

  "Isı payölçer’lerin enerji tasarrufu yöntemi gibi sunulması aldatmacadır" Enerji sitesinde Yunus Yener de şu eleştiriyi yapıyor:

  “Isı payölçer sistemi, bir paylaşım yönteminden ibarettir. Vanaların kısılmasının, pencerelerin açılmasından farkı yoktur.
  Bina dış yalıtımı (çatı, cephe duvarları yalıtımı, ısı camlı pencereler) ve ısıtma sistemi (yoğuşmalı kazan, debiye ayarlı pompalar, dış hava kompanzasyonu, baca gazı kontrolu vb) iyileştirmeleri yapılmadan ısı payölçer sistemi uygulaması beklenen tasarrufu sağlamayacağı gibi, toplamda ısıl konforun düşmesine ve komşular arasında uyumsuzluklara sebep olacaktır.Oturduğum yapı bloğunda daireler arasında ısı yalıtımı olmadığından vanalar kapatıldığında 17 santigrat derece alt sınırı yetersiz kalmaktadır. Böylece komşularınız vana kapatırsa siz komşularınız için, siz vana kapatırsanız komşularınız sizin için istemeden yakıt bedeli ödemiş olacaklardır. Aynı kombi uygulamalarında olduğu gibi… Nerede kaldı tasarruf ve ısınmada eşitliğin sağlanması?” Tüketici Hakları Derneği olarak, Derneğimize gelen şikayetleri de dikkate alarak 5 aydan beri araştırma yaptık. Yaptığımız bu araştırmalara göre, “ısı pay ölçer” sisteminin ilk kuruluş giderlerinin her bir daireye 1000TL dolayında bir yük getirdiği görülmüştür. Diğer taraftan, “ısı pay ölçer” sisteminin ölçümü – okunması, fatura düzenlenmesi ve bakımı gibi hizmetler için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış firmalara her ay ve sistemin ömrü boyunca daire başına ortalama 7-8TL dolayında bir bedel ödenecektir. Ancak, bazı dairelerden bakım bedeli altında her ay 40TL dolayında bir bedel alındığı da belirtilmektedir.Bununla birlikte, belli bir süre sonra ( 5 ya da 10 yıl) ısı pay ölçerin pili ve sistemin tümünün yenilenmek zorunda olacağı belirtilmektedir. Buna göre, 5 – 10 yıl boyunca sistemin 2.kez kurulması ve bu süre içersindeki tüm giderleri de eklediğimizde 6.000,00 -14.000,00TL arasında her daire başına bir ödeme yapılacağı gerekmektedir. "

  BÜTÜN BUNLAR NAZARA ALINDIĞINDA; Ben de bu kanunun yakın zamanda değiştirileceği kanaatındayım. Bütün apartman maliklerinin onayı ile yapılmamaış olmasının bir ceza getirmeyeceğini belirtmek isterim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Isı pay ölçer konulu yargıtay kararı ara
  Isı pay ölçer konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #42
  Kayıt Tarihi
  Apr 2012
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Isı pay ölçer

  Ben oturduğumuz apartmanın yöneticisiyim ve geçen yıl kalorimetre ile ısı paylaşımı yaptık ve memnun kalmadık ve kaldırmak istiyoruz. Sorularım şöyle;
  1.Sistemin kaldırılması oy çokluğu mu oy birliği ile mi alınıyor
  2.Kiracılar bu oylamada oy kullanabiliyor mu?

  Sonuçta sistem var ve kullanılabilir durumda ama biz kullanmak istemiyoruz. Kiracılar dahil oy birliğini sağlıyoruz ama kiracısının oyunu kabul etmeyen bir ev sahibii bu kararı almamızda tereddüte düşürdü acaba ne yapılabilir?

 4. #43
  Kayıt Tarihi
  Feb 2012
  Nerede
  Manisa
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Isı pay ölçer

  Merhabalar,
  Binamız merkezi sistem doğalgaz ile ısınıyor. 2011 mart ayında bina teslim edildi ve taşındık.
  Kanunda ısıtma için yönetim planındaki uygulanır diyor.Şimdi ısı paylaşım yada ısı pay ölçer yapılması için;
  1-Yönetim planının değişmesi gerekiyor mu?
  2-Değişmesi gerekiyorsa oy çokluğu mu oy birliği mi?
  3-Değişmesi gerekmiyorsa ısı pay ölçer takıtırmamız zorunlu mu?
  4-Zorunluysa oy birliği mi oy çokluğu mu?
  5-Ben taktırmıyorum deyip taktırmasam yaptırım ne olur?

  Lütfen yardımcı olun

 5. #44
  Kayıt Tarihi
  Jan 2016
  Nerede
  ankara
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı ısı pay ölçerle çok yüksek faturalar

  merhabalar, kırkkonaklar semtinde 10 daireli bir apartmandan 2 sene önce bir daire satın aldık. kalorimetreli olduğunu yaktığımız kadar ödeyeceğimiz söylendi. daireye 2 senedir taşınmadık. ancak düzenli faturaları ödedik. ekim-kasım-aralık ocak faturalarımız 600-700-800-800 tl olarak geldi. ve artık çok ağır gelmeye başladı. dairemiz dubleks, 195 m2. hesap yaptıkları evraklarda daire m2 miz 277 olarak gözükmekte, önce itirazımız buna oldu, ancak 195 m2 den hesaplansa dahi çok bişey değişmediğini gördük.(ortalama 30 tl farketti) bizim dairemiz boş bu fiyatlar geliyor, karşı dairemiz 1200-1300 tl gibi faturalar ödüyor. onlar kiracı diye şikayetleri dikkate alınmıyor. 10 dairelik bir apartman olmamıza rağmen mütahit 50 dairelik kazan takmış, araştırdık 10 dairelik kazana çevirttirsek dahi çok fark yaşamıyacağımız söylendi. KOMBİYE DÖNMEK İSTİYORUZ, Ancak oy birliği sağlanamıyor. (kanunen 2000 m2 yi aşan binalarda oy birliği gerektiğini öğrendik) mantıken düşününce çok abartılı faturalar, bu ay egodan alabileceğimiz gaz ortalaması bile 700 tl iken(kombili olsak) 1200 tl ler aşırı. kombiye dönmek için gerekirse mahkemeye vermeye hazırız. sizden ricam bir yol göstermeniz, gerekli mercilere her türlü şikayete hazırız. NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ??

 6. #45
  Kayıt Tarihi
  Feb 2016
  Nerede
  nevsehir
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Isı pay ölçer

  Mrb ben yurt disinda oturuyorum gecen sene merkezi sistemli bi binadan daire aldim alirkenki anlasmada isi bedeli bi cihaz takilip herkesin yaktigi kadar odeyecegi yonundeydi ama evi belediye yaptirdigi icin odenemde secim sonucu baskan degisti ve binaya isi olcme cihazi takilmadi benden suanda heray isi bedeli aliniyo ve yakmadigim oturmadigim halde binada kalanlarla ayni parayi oduyorum .isinma seklide jeotermal sicak su ile belediye tarafindan yapiliyo bu parayi odemem normalmi senede 1500 tl isi bedeli oduyorum evde kalmadigim halde bunun icin ne yapabilirim simdiden tsk

+ Konuyu Yanıtla
5 / 5 Sayfa İlkİlk 12345

Benzer Konular :

 1. Sitede Isı Pay ölçer paylaştırması
  Benim soyle bir problemim var,2 bahcesehirde buyuk bir sitede 1+1 bir daire aldim. Daireler Kasim ayinda bize teslim edildi.Su anda bos...
  Yazan: erk987 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 21-10-2014, 14:57:42
 2. Isı pay ölçer firması
  Merhabalar; Öncelikle konunun yeri tam olarak bilemiyorum. burası değilse admin konuyu ilgili yere taşırsa sevinirim. Benim sorunum apartmanımıza...
  Yazan: falconbu Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 27-12-2013, 13:15:03
 3. İsi pay ölcer
  Enerji Verimliliği http://mevzuat.dpt.gov.tr/kanun/5627.htm Faturalar yüzde 40 azalacak Merkezi ısıtma sistemli bina yönetimlerinin ısı...
  Yazan: Hakkaniyetli Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 02-04-2013, 13:28:12
 4. Isı pay ölçer
  Isı Payölçer Nedir? Isı pay ölçer bir ısı sayacı olup, dairenin harcamış olduğu toplam ısının tespit edilmesini ve buna göre gider dağılımının...
  Yazan: Hakkaniyetli Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-01-2013, 01:27:51
 5. Isi pay ÖlÇer
  Merabalar, Benim mantığıma pek yatmayan bu konu hakkında hukuk bilgisine sahip insanlardan görüş almak istiyorum. Şuan oturduğumuz site 1990...
  Yazan: dclm Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 4
  Son İleti: 26-08-2012, 22:28:00

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kalorimetre hileleri

ısı pay ölçer hileleri

ısı pay ölçer zorunlu muısı pay ölçer yönetmeliğiısı pay ölçer hilesiapartmanlarda kalorimetre zorunlu muısı pay ölçer nasıl iptal edilirısı pay ölçer mahkeme kararları 2013pay ölçer şikayetkalorimetre zorunlu mukalorimetre kanunuapartmanlara isi pay olcer takmanin sartlariısı pay ölçer şikayetkalorimetre kullanma zorunluluğupay ölçer mecburimiısı pay ölçerde hilekalorimetre zorunlumuisi pay olcer hilelerihttp:www.hukuki.netshowthread.php85770-Isi-pay-olcerpage3pay ölçer yönetmeliğiısı pay ölçer yönetmeliği resmi gazeteısı pay ölçer şikayetleriısı pay ölçer zorunlumuisi pay olcer takilmayan daireye dogalgaz nasil bolusturulurpay ölçerde vanayi kapatırsak
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.