+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

Şehirlerarası  otobüs işletmeciliği hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

...Turizm'den İstanbul’dan Ankara'ya gitmek için 17:00 Dudullu kalkış biletini aldım. Ama pişman oldum. Bilet piyasadan pahalı. İstanbul ve Ankara'daki planımı 17:00'de otobüse binecek şekilde yapmıştım. Otobüsün kalkmasına 2 saat kala Varan turizm aradı ve bineceğim 17:00 otobüsünün teknik arızadan dolayı iptal edildiğini söyledi. Bir sonraki otobüs icin İstanbul trafiğiyle uğraşarak 18:15'de Varan Dudullu tesisine geldim. Tesiste arızanın ne olduğunu bilen yok? Bileti 1 gün önce internetten aldığımda sadece 1 bilet satılmıştı. Fazla bilet satılmayınca seferi iptal edildi. Teknik arıza yalanıyla seferin iptal edilmesiyle Ankara’ya gece geç gelince mağdur oldum.
    Kar edemeyeceği için Varan kafasına göre sefer iptal ediyor.

Sonuçta Ankara’ya gece 00:30’da geç geldim. Dolmuş otobüs 23:30'dan sonra yok, semt servisi de yok. Eve 2 TL’ye ulaşabilecekken, 35 TL taksi parası vermek zorunda kaldım, zaman sinir kaybettim.

Sehirlerarası OTOBUS BİLETİNİ İMZALADIGINIZDA ARKASINDA YAZAN SARTLARI OKUDUNUZ MU?
    Bu sartların bir tanesi bir tanesi sacma geldi.

Otobus Biletinin arkasindada yer alan tasima sozlesmesinin 10. maddesinde KANUN VE YONETMELİK GEREGİ sefer ve fiyat tarifelerini önceden haber vermeksizin degistirebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları açık biletlerede uygulanır. yazmaktadır.

1- Onceden haber vermeden sefer ve tarife değisikliği yapılaması ile ilgili mevzuat nedir?
    Onceden haber vermeden sefer değişikliği yaptıgı icin Firmayı Astideki Zabıtaya sikayet ettim
    112 TL ceza kestiler.

2- Onceden haber vermeden sefer değişikliği yaptıkları icin Ulastırma Bakanlıgı ceza kesiyormus.
    Bilgisi olan varmı?

Ama esas sorunum 2 TL’ye ulaşabilecekken, 35 TL taksi parası vermek zorunda kaldım
    taksi parasını nasıl alabilirim?

Sorunsuz, iyi gunler.

Hukukmeraki

Hukuki NET Güncel Haber

Şehirlerarası  otobüs işletmeciliği hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Şehirlerarası  otobüs işletmeciliği hakkında konulu hukuk haber
    Konu hukukmeraki tarafından (16-03-2011 Saat 15:33:19 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

Şehirlerlerarası yolcu taşımacılığı yapan yetki belgeli firmalar Karayolu Taşıma Kanunu yönetmeliğinin 58 ve 59. maddeleri gereği zaman tarifelerine uymak zorundadır. Zaman tarifelerini değiştirmek için uygulanacak usul kanunda gösterilmiştir. Değişiklik yapılacağı zaman ulaştırma bakanlığının il müdürlüklerine başvurularak tarifeler değiştirilir. Firmalar bu değişiklikleri internet sitelerinde yayınlamak zorundadır. Yönetmelikteki süreç uygulanarak usulune uygun bir değişiklik yapılmışsa hukuki bir ihlal yoktur.

Ancak sizin durumunuzda zorunlu bir değişiklik görülmekte (onların iddiası) zorunlu hallerde de taşıyıcı firmanın sorumluluğu yolcuyu gideceği yere ulaştırmaktır. Konuya ilişkin zararlarınızı firmadan talep edebilirsiniz. Ancak mevzuatta taşıma işine ilişkin uyuşmazlıkların Ticaret Mahkemelerinde görüleceğine ilişkin düzenleme var. Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunuzda ticaret mahkemesi yetkili şeklinde red çıkmaktadır. Dava açacaksanız ticaret mahkemesinde açmak durumunda kalacaksınız.

Benim şahsi tavsiyem (firmanın ismi ne kadar editlenerek gizlenmeye çalışılmışsa da bir yerde unutulduğu için) böyle büyük firmaların müşteri hizmetlerine başvurmanız. Konuyu sakinlikle anlatmanız. e-mail olarak yazılı başvurursanız daha kolay takip edilir. Yardımcı olduklarına bir çok defa şahit oldum. Bu konuda mağdur edileceğinizi düşünmüyorum.

İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Erol, ilginize tesekkur ederim

Ticaret mahkemesine dava nasıl acılır? (Dilekcesi, evrak işleri, harclar, vb.)
    Ticaret mahkemesine acılacak basit bir dava kim bilir kac yıl surer.

Firma'nın subesine merkezine genel mudurulugune yazılı sozlu basvurdum ancak yetkileri hepsi birbirinden ilgisiz.
    Sefer iptal etmeyi normal sıradan bir durum olarak gorup, umarsamıyorlar. Yönetmelikteki süreç uygulanarak usulune uygun bir değişiklik yapılmamış otobusun kalmasına 2 saat kala fazla bilet satılmadıgı ıcın otobus yolda kaldı bozuldu yalanı ile sefer iptal edilmiştir.

Zabıta sikayet uzerine 112 TL ceza kesti. Ulastırma Bakanlıgıda 1000 Tl civarı ceza kesiyormus.Ulastırma Bak. basvurum henuz cevaplanmadı.

Neyse esas onemli olan diger vatandasların kafasına gore sefer iptal eden otobus firmaları yuzunden magdur olmaması, sirketin ismi silinmese iyiydi, diger vatandaslar bilsin, magdur olmasın.

Otobus Biletinin arkasindada yer alan tasima sozlesmesinin 10. maddesinde KANUN VE YONETMELİK GEREGİ sefer ve fiyat tarifelerini önceden haber vermeksizin degistirebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları açık biletlerede uygulanır. yazmaktadır

Bu madde hangi kanun ve yönetmelik geregidir aradım bulamadım.
    Bu madde hangi kanun ve yönetmeliğe uygundur, ahlak kurallarına uygun bile degildir.
    Bu madde otobus firmasına suistimal, keyfi davranma hakkı vermektedir.

Acaba her otobus firmasında benzer madde var mıdır?

Tesekkur ederim,iyi gunler.

Hukukmeraki

İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

MADDE 58 – (1) Tarifeli yolcu taşımaları zaman tarifesine tabidir.

(2) Yetki belgesi sahipleri tarafından geçerlilik süresi de belirtilmek suretiyle hazırlanan zaman tarifelerinin uygulamaya konulmadan önce Bakanlığa onaylatılması zorunludur.

(3) Yetki belgesi sahipleri onaylanmış zaman tarifelerini görülebilecek şekilde işyerleri, terminal ve bilet satış yerlerine asmak, ayrıca bir örneğini yolcu taşıması yapan taşıtlarında bulundurmak zorundadırlar.

(4) Zaman tarifeleri, yetki belgesi sahiplerinin merkezi işyeri adresinin bulunduğu yerin bağlı olduğu Bakanlık birimine sunulur. Yetki belgesi sahipleri onaylanan zaman tarifelerini onbeş gün içinde faaliyette bulunduğu hat ve güzergahlardaki şubelerine ve acentelerine bildirmek zorundadırlar.

(5) Yetki belgesi sahipleri geçerli zaman tarifelerini kendilerine ait internet sitelerinde yayımlamak zorundadırlar.

(6) Geçerli zaman tarifeleri, Bakanlığa ait internet sitelerinde kamuoyunun bilgisine sunulabilir.

(7) Zaman tarifeleri, hat ve güzergahların mesafesi ve durumu ile taşıt belgelerinde kayıtlı taşıt sayısı dikkate alınarak düzenlenir.

(8) Uluslararası tarifeli yolcu taşımalarında taraflar arasında yapılan sözleşme hükümlerine göre işlem yapılır ve uygulanır.

Tarifelere uyma zorunluluğu

MADDE 59 – (1) Tarifeli taşımacılık faaliyetinde bulunan yetki belgesi sahipleri, “görülmüştür” şerhi düşülen ücret tarifeleri ile “onaylanmış” zaman tarifelerine uymak zorundadırlar.

(2) Tarifeli yolcu taşımalarında; Bakanlıkça onaylanmış zaman tarifesinde yer almayan bir saate yolcu bileti düzenlenemez.

(3) Tarifeli yolcu taşımalarında; Bakanlıkça onaylanmış zaman tarifesinde yer alan her sefer için taşıt tahsis edilmesi zorunludur.

(4) Tarifeli yolcu taşımalarında; Bakanlıkça onaylanmış zaman tarifesinde yer alan bir saatin 10 dakika öncesi veya sonrasına ek sefer konulabilir. Bu ek sefer için yolcu bileti düzenlenmesi ve taşıt tahsis edilmesi zorunludur.

Ulastırma bakanlıgı sikayeti cozebilirse 1200 tl ceza kesiyormus

Nerede
    Nevşehir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

24 Nisa’n 2018. Jet turizm e ZORLA normalde 30-50 tl arası olan bileti 70 tl ye sattılar. 23 te kalkması gereken araç 23:50 de kalktı. 05:15 te ankaradan kalkacak olan otobüsüme yetişebilir yetişemeyeceğimi Israrla sordum ve 5 olmadan otogarda olacağımızı söyleyen çakma bilet satıcıları aynı zaman da tam orta koltuk olan 34-35 e bile cam kenarı diyerek herkesi kandırıp otobüste kavga çıkmasına sebep olmuştur. Ve saat 6:25 te Ankara otıgarasına gelebildik. Süha rahmi hamurcu metro kamil Koç gibi firmalar dışında adı sanı belli olmayan firmalara binmeyin.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ankara odagardan zonguldak bakacakkadiya özemniyet otobüs firmasına fatma Akyol adina koltuk no 11 30.03.2019 saat 19.30 peron No 10 un önünden otobüse binerken elimizde kafes içinde kedimiz vardı ve mavin buda mi size ait dedi ve herhangi bir bilgi vermedi ve otobüse elimizde kedi ile bindik ve otobüs yeniçağ terminaline giderken şoför ve mavin eşime sıkıntı yapıp seni yolda indirecegiz dedi tek başına hamile bir bayanın gece vakti yolda nasıl indirilir ve eşim panik atak yüksek sesden bayılır ve tehtit edip korkutmuş özemniyet müşteri hizmetlerini aradık yardımcı olunmadı firma hakkında şikayetçiyiz mavinin ve şoförün ilgisiz ve görevine duyarlı olmadıkları yolculara karşı kaba kuvvet uygulayıp korkuttuklari mavinin görevini yapmadığı ve kendilerini haklı göstermek için yeni cağ terminaline gelene kadar birşey demeyip haklıymış gibi eşinin üzerine gittikleri ankara otogar peron 10 un önünden otobüse binerken ve mavinin de bizle birlikte binip otobüse koltuğu gösterdiği ana kadar peron önünde kamera kayıtlarının incelenmesi bunlar hakkında yasal işlem başlatılmasını istiyorum şoföre bizat kendim sordum bize baştan neden demediniz diye oda size yasak diye söylemek zorunda değiliz siz kendiniz bilmeniz gerekir diye kabaca cevap verdi bize karşı ve 0545 509 54 xx bu kendi numaram numaradan müşteri hizmetlerini aradım şikayeti anlattık arayacağız dediler aramadılar böyle sorumsuz bir firma hakkında işlem başlatılmasını istiyoruz
    Kendi numaram 0545 509 54 **
    Konu admin tarafından (30-03-2019 Saat 23:36:13 ) de değiştirilmiştir. Sebep: telefon numarası son 2 hane belirsizleştirilmiştir

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

otobüs firmaları nereye şikayet edilir

şehirlerarası otobüs şikayet hattı

şehirler arası otobüs firmaları nereye şikayet edilir

otobüs firmaları şikayet

otobüs firmasını nereye şikayet edebilirim

http:www.hukuki.netshowthread.php85406-sehirlerarasi-otobus-isletmeciligi-hakkinda

otobüs firmaları şikayet tel

otobüs firmaları şikayet hattı

otobus firmasi sikayet

otobüs firması şikayet

otobüs firması nereye şikayet edilir

sehirlerarasi otobus sikayet

şehirlerarası otobüs şikayetsehirler arasi otobus sikayetşehirler arası otobüs firmaları şikayetotobus firmalari nereye sikayet edilirşehirlerarası otobüs firmaları nereye şikayet edilirotobüs şikayetotobüs firmaları ile ilgili şikayetlersehirler arasi otobus sikayet hattiotobus firmalari sikayetotobus sikayet sehirlerarasi otobuslerde tuketici haklariotobüs firmaları kime şikayet edilirotobüs firmalarını şikayet hattı
Forum