+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Rıza ile kız kaçırma hakkında

Rıza ile kız kaçırma hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Aksaray
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Rıza ile kız kaçırma hakkında

Selamlar.

Sitede biraz araştırma yaptım. Lakin sorularıma tam cevap bulamadığım için konu açma gereği duydum.

Ben 20 sevgilim ise 17 yaşınını doldurdu. Şu an ben 21'in içindeyim. Sevgilim ise 18'in içinde.

10 aylık bir ilişkimiz var. Babası beni öğrendi, sevgilime evden çıkma yasağı koydu. Beş aydır evden çıkamıyor, görüşemiyoruz. İnternetten ve telefondan konuşmaya devam ediyoruz.

En son artık bu durumdan bıktık ve kız arkadaşım kaçıp evlenmek istiyor. Babası ile zaten geçinemiyorlar. Tamamen kendi rızası ile bana gelecek. Ve babasına olayın fazla zora sokulmadan nişan, söz gibi birşey yapılmasını isteyeceğiz. Anlaşmaya çalışacağız.

Anlaşamasakda direk evlenmeyi düşünüyoruz. Maddi durumum buna müsait iş derdim yok.

Arkadaşlarımın hukuk kitaplarına baktım. Birinde evlenmek için 17 yaşını doldurmuş olmak, diğerinde 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir yazıyor burda kafam karıştı.

Ayrıca internetten duyduğuma göre cinsel ilişkide rıza yaşı 15'miş. Yanlış biliyor olabilirim.
    Kız arkadaşım bana gelecek. Ben kaçırmayacağım. Benim nerde olduğumu babası bulamaz. Bende babasının yanına gidip konuşmayı düşünüyorum.

-Bu şekilde bana gelse ve ilişki yaşasak babası benden şikayetçi olsa ne olur? Kendi rızası ile geldiğini benim kaçırmadığımı söylese kendisinin kaçtığını söylese ne olur?
    -Evlenmek istesek hemen evlenebilirmiyiz? Babasının izni gerekir mi?
    -Cinsel ilişki yaşasak her hangi şikayet durumunda kendi isteğimle oldu dese ne olur?

Sorumlarıma cevap verirseniz sevinirim.
    Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Rıza ile kız kaçırma hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Rıza ile kız kaçırma hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Rıza ile kız kaçırma hakkında

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma

MADDE 109 - (1) Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Kişi, fiili işlemek için veya işlediği sırada cebir, tehdit veya hile kullanırsa, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) Bu suçun;

a) Silahla,

b) Birden fazla kişi tarafından birlikte,

c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,

d) Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

e) Üstsoy, altsoy veya eşe karşı,

f) Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

İşlenmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza bir kat artırılır.

(4) Bu suçun mağdurun ekonomik bakımdan önemli bir kaybına neden olması halinde, ayrıca bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

(5) Suçun cinsel amaçla işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek cezalar yarı oranında artırılır.

MADDE 126.- Küçük, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.
    MADDE 128.- Hakim, haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

T.C.
    YARGITAY
    5. CEZA DAİRESİ

TÜRK MİLLETİ ADINA

Y A R G I T A Y İ L A M I

ESAS NO : 2004/8765
    KARAR NO : 2005/22305
    TEBLİĞ NO : 5/2003-145673

Reşit olmayan Mağdureyi rızasıyla alıkoyup cinsi ilişkide bulunmaktan sanık Y.E.’ın yapılan yargılanması sonunda; beraetine dair (BANAZ) Asliye Ceza Mahkemesinden verilen 28.5.2003 gün ve 2002/240 Esas, 2003/154 Karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtay’ca incelenmesi müdahil tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı C.Başsavcılığından tebliğname ile daireye gönderilmekle incelenerek gereği düşünüldü;
    Sanığın reşit olmayan mağdureyi rızası ile kaçırıp alıkoymak suretiyle 765 Sayıl TCK.nun 430/2. maddesine uyan suçu işlediği sabit ise de; sonradan yürürlüğe giren 5237 Sayılı TCK.nın 26/2. maddesinin “kişinin üzerine mutlak surette tasarruf edebileceği bir hakkında ilişin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı kimseye ceza verilmez” hükmü karşısında 16 yaşındaki mağdureyi rızası ile alıkoyan sanığın aynı yasanın 109. maddesi anlamında hukuka aykırı bir davranışından söz edilemeyeceğinden rızanın fiili hukuka uygun hale getirdiğinden, alıkoyma suçundan verilen ve sonucu itibariyle doğru olan beraet kararının (ONANMASINA),
    Sanık hakkında reşit olmayanla cinsi münasebette bulunma suçundan kurulan hükmün incelenmesinde ise;
    Mağdurenin aşamalarda anlatımı, tanık beyanları, doktor raporu ve tüm dosya itçeriğine göre, sanığın suçu sübut bulduğu halde yazılı gerekçe ile beraetine karar verilmesi,
    Bozmayı gerektirmiş, müdahilin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün 5320 sayılı Kanunun 8/1. maddesi gözetilerek CMUK.nun 321.maddesi uyarınca (BOZULMASINA), 22.11.2005 tarihinde oy bilirliği ile karar verildi.

BAŞKAN ÜYE ÜYE ÜYE ÜYE
    H.Cevheroğlu İ.Akçin F.Elmas M.N.Ömeroğlu A.İlhan
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    Aksaray
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yani ceza almazmıyım pek anlamadım o kısmı?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

17 yaşını dolduran kişi velisinin izni olmadan evlenemez. Yani kız arkadaşınızın annesini ve babasını ikna etmeden şuanki durum itibariyle evlenmeniz mümkün değil. Abdullah beyin yukarıda vermiş olduğu yargıtay kararında emsal olarak rıza ile kız arkadaşınızın sizinle gelmesi durumunda herhangi bir ceza almazsınız ancak; reşit olmayan kişiyle cinsel ilişkinizden dolayı aşağıdaki maddeden ötürü ceza alırsınız.
    MADDE 104. - (1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    Sizin okuduğunuz rıza yaşı cinsel ilişki için değil cinsel münasebet için geçerlidir. Böyle bir niyetiniz var ise çok sıkıntılı bir sürecin sizi beklediğini hatırlatırım.

Nerede
    Aksaray
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler.

Nerede
    Düzce
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Kardeşim ben başımdan geçen olayları anlatacagım istersen profilime gir bir bak.
    1)Yaşı 18 den küçük yani doldurmamışsa Kişiyi Hüvviyetin den yoksun kılma şuçuna girer vede Savcı karşısında eşin olacak kişi ailesini secer seni bırakırsa hapis cezası alabilirsin.
    2)Kaldıki seni seçti ailesini bıraktı diyelim.Savcı yaşı tutmadıgı için eşini çocuk esirgeme kurumuna verir seni serbest bırakır.(o zaman çocuk esirgemeden 1 hafta sonra kaçırırsan kız kaçırmaya girmez yaşı dolunca polise gider teslim olursunuz nikahınızı kıyarsınız.Bana savcının dedigi)
    3)Kaldıki ailesi ile gitti sizde nişan yaptınız.Babası istemedigi için evliliginizi benim gibi 2, kez kaçırırsın ondan sonra tam teşekküllü bir dügün yaparsın barış yapacagız diye eşini mutlu etmeye çalışırsın el öpmeye gittiginde geriye boş dönersin.Çünkü eşinin kafasını o kadar yıkarlar ki sana düşman olur.Boşanma sürecine girersin
    4)Boşanma için sana ilk tebligat gelir okudukça kendinden korkarsın çünkü inan yaptıgın hiçbirşey içinde yazmıyordur hepsi hayal ürünüdür ama rencide edici.(Maddi ve Manevi tazminat vede nafaka 1 gün bile evli kalsan isteyebilir).
    5)Ölesiye sevdigin kişi artık nefret ettigin kişi olur ama ne boşanabilirsin nede geçmişi silebilirsin o kayıp seni yıkar ayakta duramazsın.
    Şimdi kardeşim karar senin ben sana kaçırma yönteminide olacak sonucuda yazdım.Bu sitede beni en iyi DenizBlk tanır.Oda bana zamanında böyle anlattı(Profilimdeki konulara bakacak olursan daha iyi olur).Ben onu hiç dinlemedim.3,5 sene konuştum 2 kez kaçırdım mahkemelerde ugraştım ama sonuç 2 ay evli kaldım şimdi boşanıyorum.
    İşallah Hakkında hayırlısı olur.Karar sana kalmış.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlarmış... İşte size damdan düşen... Karar sizin...
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öyle, başına gelmeyen bilmez kız kaçırınca başına neler geldiğini. O yaştaki kızların bir anda nasıl sırtını döndüğünü. Erkeğin hayatını nasıl mahvettiğini.

Kız kaçırmaya niyetli olan erkek bu konudaki hukuki bilgilere sahip olmalı. Hatta daha sonra boşanma durumu olursa diye ne yapmalıyım diye düşünmeli. Ama düşünülemez. Çünkü o anki durum mühimdir.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bu coğrafyada evlenmek demek karşı tarafın anne baba, amca dayı, hala teyze, abi ablası ile de hemhal olmak demektir. On yedisine kadar kuzu gibi sevdiklerini, kurt bildiklerine/sandıklarına teslim etmeyeceklerdir. Rıza ile kaçırma demişiniz ya, esas film sonra başlıyor. Evet, iki gönül birleşince samanlık seyran olur; lakin onların rızaları olmayınca haneler viran olur. Kızın rızası ile bir yere kadar, sonrasında ailelerin rızalarının ne kadar kıymetli olduğunu bilme çağlarıdır.

Nerede
    Aksaray
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir yerde gördüm bu sitede. Diyor ki 15 den büyükse 18 den küçükse kendi rızam ile gittim derse sorun çıkmaz. Evlenmeyi artık düşünmüyoruz. 18 dolduktan sonra evleneceğiz.

Ancak o süre içinde kız benim yanıma gelecek. Beraber kalacaz ailesi biraz aklı başına gelsin söz nişan bişey yaparsak ve ailesinin ona aşırı baskısı kalkarsa kız evine dönecek. Evlilik daha sonra.

Ama benim kafamı kurcalayan şu:

Kız benim yanımdayken yakalansak. Kız dese ki ben kendi gönlüm ile geldim. Kaçırma yok.

O zaman durum ne olur?

Teşekkürler cevaplar için.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

18 yaşından küçük kızı kaçırmanın cezası

http:www.hukuki.netshowthread.php85394-Riza-ile-kiz-kacirma-hakkinda

kiz kacirmanin cezasi

https:www.hukuki.netshowthread.php85394-Riza-ile-kiz-kacirma-hakkinda

18 yasindan kucuk kizi kacirmanin cezasi

18 yasindan kucuk birini kacirmanin cezasi

17 yaşını doldurmuş kızı kaçırmak

21 yaşındaki kızı kaçırmanın cezası ne kadardır

kiz kacirmak

kız kaçırma suçu

kiz kacirma cezasi

17 yaşında kızı kaçırmanın cezası 2014

17 yaşındaki kızı kaçırmanın cezası 2013

kiz kacirma sucu

yaşı küçük kızı kaçırmanın cezası

kiz kacirma kanunu

kız kaçırma yaşı17 yasinda kiz kacirmak17 yaşındaki kızı kaçırmanın cezası 2015kiz kacirmanin sucukiz kacirma yasi17 yaşında kızı kaçırmanın cezası 2015kız kaçırma nasıl olurkız kaçırmanın yaşı kaç21 yaşındaki kızı kaçırmanın cezası nekadardır
Forum