http://www.hurriyet.com.tr/gundem/39...asp?m=1&gid=69
Oya ARMUTÇU/ANKARA

Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, evli ve biri kıdemli iki albayın otomobil kullanma tartışması yüzünden birbirine saldırıp küfür etmesini "ast-üst ilişkisine" sokmadı ve "askeri suç" saymadı.

ASKERİ Yargıtay Daireler Kurulu, karşılıklı eylemlerin "özel hayata ilişkin" olduğuna ve TCK hükümlerinin uygulanmasına karar verdi. Bu ilginç karar evli asker çiftler için "örnek" niteliği taşıyor. Karar şöyle alındı:

BİRBİRLERİNE GİRDİLER

Gölcük'te görevli kıdemli albay koca ile albay karısı, İstanbul'a gitmek üzere yola çıktılar. Yolda otomobil kullanma yüzünden tartışma çıktı. Bunun üzerine kıdemli albay, "ast"ı durumundaki albay karısını dövdü. Kadın albay da "üst"ü durumundaki kocasına vurdu. Albay çift birbirine küfür de etti.

ASKERİ SAVCI EL KOYDU

Şikayetin ardından olaya Gölcük'teki askeri savcılık el koydu. Askeri savcılık, eylemleri Askeri Ceza Kanunu (ACK) hükümleri çerçevesinde değerlendirdi. Kıdemli albay kocaya "Asta hakaret ve asta müessir fiil", albay eşine ise "Üste hakaret ve üste fiilen taarruz" suçundan dava açtı.

ÖZEL HAYATA GİRER

Gölcük'teki askeri mahkeme, eylemin özel hayata ilişkin olduğuna, böyle bir durumda ast-üst ilişkisine göre değerlendirme yapılamayacağına ve ACK hükümlerinin uygulanamayacağına karar verdi. Dava temyiz üzerine Askeri Yargıtay'a geldi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Askeri Yargıtay, askeri mahkemenin kararını bozdu. Daire, kıdemli albay kocanın "Asta hakaret ve asta müessir fiil", albay karısının ise "Üste hakaret ve üste fiilen taarruz" suçunu işlediğine ve ACK hükümlerine göre karar verilmesi gerektiğine hükmetti.

ÜST KURUL İTİRAZ ETTİ

Başsavcılık, Dairenin kararına, bir üst kurul olan Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'nda itiraz etti. Kurul da daireyi değil askeri mahkemeyi haklı buldu. Kurul, eylemlerin "Özel hayata ilişkin olduğuna, ast-üst ilişkisi olmayacağına ve Türk Ceza Kanunu hükümlerinin uygulanmasına" karar verdi.