+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Özel dedektiflik

Özel dedektiflik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Özel dedektiflik

Üst bölümdeki yazıları dikkatle okudum. Benim öğrenmek istediğim, İstanbul'da uyanık bir şahıs bu alanda bir dernek kurmuş, "Dedektifler Derneği". Henüz yasal olmayan bir mesleğin derneğini kurmak ne kadar yasaldır merak ediyorum. Bununla da kalmayıp, kendisini ajan olarak nitelendirip sertifika programı başlatmış. Kandırılmaya çok müsait bir yapıya sahip insanımız, bu yolla çeşitli iş imkanı vaatleriyle, kulaktan dolma bir takım bilgilerle sömürülmeye çalışılıyor. Sertifika verebilmek için bildiğim kadarıyla Milli Eğitim Bakanlığından bu kursu verebilecek düzeyde olup olmadığına ait bir eğitmenlik ve kurs açma belgesi bulunması gerekiyor. Bu şahısın yaptığı yasalmıdır ve suç duyurusunda bulunulsa ne gibi bir yaptırım olabilir?

Hukuki NET Güncel Haber

Özel dedektiflik konulu yargıtay kararı ara
    Özel dedektiflik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Türkiye'de özel dedektiflik hakkında bir yasal düzenleme var mıdır? Özel dedektifliği kim yapabilir? İnternette bulduğumuz ve google reklamlarında sürekli karşımıza çıkan "tek yasal dedektif" ibarelerinin doğruluk payı nedir?
    Türkiyede özel dedektiflik kurumu tam olarak var ve yasal. Yasadaki boşlukların kullanıldığı fikrine şöyle katılıyorum ; Özel dedektiflik hizmetleri verilirken yasadaki boşluklardan faydalanılıyor.
    2001 senesinden beri ticaret sicil tescilim " özel dedektiflik " olarak calışıyorum. Aile hukuku , boşanma ve velayet davaları başta olmak üzere bir çok konuda hizmet veriyorum. Şu ana kadar TC mahkemeleri tarafından verdiğim hizmetlerle ilgili yasaklayıcı ve olumsuz bir karar cıkmadığı gibi , Ceza muhakemeleri uygulamasında kişilerin serbest bilirkişiden faydalanma haklarını kullandığına karar verip çalışmalarımızın hukuka uygun olduğuna karar veren mahkeme kararları mevcuttur.
    Herkes adına konuşamam ama ben çalışmalarımda T.C. yasalarına uygun çalışırım.
    Türkiyede özel dedektiflik hizmetlerinin yasal olmadığının belirtilmesini kabul etmiyorum. Özel dedektiflik kanunu yoktur ama bu verilen hizmetlerin ve hizmeti verenin yasadışı olduğu anlamına gelmemektedir.
    Aksi fikirde o zaman ben 2001 senesinden niye halen Türkiye de 3 ofisle faaliyet gösterebiliyorum ? Niye vergi ödüyorum ? Neden çalışmalarım sonucunda elde ettiğim belge ve bilgiler Mahkemelerde delil olarak kabul edilip kullanılıyor ?
    Özel dedektiflik suistimale çok açık bir meslektir ve maalesef her meslekde olduğu gibi bu meslekde de uygun olmayan kişiler ve magazinci tavırlarla bu mesleğe zarar veren insanlar vardır. Yasa çıktığında yetki ve denetim oluştuğunda bu sorunlar büyük oranda azalacaktır.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı er1403 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Üst bölümdeki yazıları dikkatle okudum. Benim öğrenmek istediğim, İstanbul'da uyanık bir şahıs bu alanda bir dernek kurmuş, "Dedektifler Derneği". Henüz yasal olmayan bir mesleğin derneğini kurmak ne kadar yasaldır merak ediyorum. Bununla da kalmayıp, kendisini ajan olarak nitelendirip sertifika programı başlatmış. Kandırılmaya çok müsait bir yapıya sahip insanımız, bu yolla çeşitli iş imkanı vaatleriyle, kulaktan dolma bir takım bilgilerle sömürülmeye çalışılıyor. Sertifika verebilmek için bildiğim kadarıyla Milli Eğitim Bakanlığından bu kursu verebilecek düzeyde olup olmadığına ait bir eğitmenlik ve kurs açma belgesi bulunması gerekiyor. Bu şahısın yaptığı yasalmıdır ve suç duyurusunda bulunulsa ne gibi bir yaptırım olabilir?
    Sayın er1403 ,
    Türkiyede dernek kurmak için valilik ve emniyet müdürlüğü dernekler masasına muracaat ederek ve ancak bu kurumlardan izin çıktığı takdirde dernerk kurabilirsiniz. Derneğinizin amacını, tüzüğünü belirtirsiniz. Yani şimdi Özel Dedektifler derneğinin yasaya aykırı olarak kurulmasını Devletin ilgili kurumları izin vermiştir öylemi ?
    Bende bu derneğin bir üyesiyim ve şuanda yasadışı bir organizasyondamı yer alıyorum ?
    Malesef bu bilgi kirliliğinin nedeni özel dedektiflik yasasının olmayışıdır. Ama yasalarımızda özel dedektiflik yapmak yada ruhsatsız özel dedektiflik yapmak diye bir suç yoktur. Yasanın çıkması adli sistemde çok işe yarayacak bir meslek gurubunun oluşumunu sağlayacaktır.
    Benzer sertifika programı YÖK e bağlı bir devlet üniversitesinde yapıldı ve bende bu programda " uzman " , " özel dedektif " sıfatı ile eğitim verdim. Yasa olmaması bu tip bilgilendirme eğitme sertifika programlarının yasal olmadığı anlamınamı geliyor sizce ?
    Söz konusu derneğe muracaat ederseniz bilgi edinme kanunları çerçevesinde size gerekli tüm hukuki ve resmi bilgi ve belgelerin ibraz eileceğine eminim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av. Buket Saran rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nette özel detektiflik başlığı ile arama yaptım, onlarca şirketle karşılaştım. Hatta biri sertifika eğitimi verdiğini bile yazmış. Yasal dayanağı olmayan bu kadar önemli bir iş nasıl böyle alenen yapılıyor anlamak mümkün değil. Yıllar önce bu tasarı gündemdeyken özel detektiflik hakkının avukatlara verileceğini duymuştum. Şu anda özel dedektiflik yaptığını söyleyen şirketlerin hangisinin avukatla ilgisi var acaba?
    Sayın Saran ,
    Ülkemizde kaç meslektaşınız özel dedektiflik hizmeti alıyor bu konuda bir bilginiz var mı ?
    Arz ve talep olmasa böyle bir hizmet verilebilirmi sizce ? Ruhsatsız avukatlık yapmak suçtur. Peki ruhsatsız özel dedektiflik yapmak diye bir suç varmıdır.
    Size katıldığım nokta böyle önemli bir işin bir an önce yasasının cıkması ve denetim altına alınması. Ayrıca bilginiz olması açısından belirtiyorumki ben yanlız avukatlarla ve tüzel kişilerle çalışıyorum. Özel kişilere hizmet vermemi engelleyici bir yasa olmadığı halde taleplerin çoğu yasaya aykırı istekler olduğu için kişilerle çalışmıyorum.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu
    2. Bu kanunda geçen Tetkik Başmemuru ve Tetkik Memuru ibareleri 24.02.1954 tarih ve 6276 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile "sivil başmemur ( dedektif)" ve "sivil memur ( dedektif)" , olarak değiştirilmiş ve metne işlenmiştir.

Mevcut mevzuatta "özel dedektif" şeklinde herhangi bir ibare olmadığı; YARGITAY 4. CEZA DAİRESİ E. 1990/6099 sayılı kararı ve yine 5237 sayılı TCK'nın aşağıdaki maddesi uyarınca; yapmış olduğunuz fiillerin yasaya aykırı, suç teşkil eder nitelikte olduğunu düşünüyorum.

Kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi
    MADDE 262. - (1) Bir kamu görevini, kanun ve nizamlara aykırı olarak yerine getirmeye teşebbüs eden veya terk emri kendisine bildirilmiş olduğu hâlde görevi sürdüren kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.( E.TCK 252.md.) (Sulh Ceza)(Re’sen)

Maddenin eski hali şu şekildedir:
    765 sayılı TCK Madde 252 - Her kim mülki ve askeri memuriyetlerden birini hilafı nizam ifa veya ifaya teşebbüs eylerse üç aydan iki seneye kadar hapis ile mücazat olunur.
    Aynı ceza memuriyetini terk ve tatil emri kendisine resmen bildirilmiş olduğu halde yine memuriyetinde devam eden memur hakkında üç aydan iki seneye kadar
    memuriyetten mahrumiyet cezasiyle birlikte hükmolunur.
    Mahkeme bu baptaki ilam hulasasının-masarifi mahkümdan alınmak şartiyle cürmün vukubulduğu veya mahkümun ikamet eylediği vilayet ceridelerinden biriyle neşir ve ilanını emredebilir. (Yeni TCK Md 262 )

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu
    2. Bu kanunda geçen Tetkik Başmemuru ve Tetkik Memuru ibareleri 24.02.1954 tarih ve 6276 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile "sivil başmemur ( dedektif)" ve "sivil memur ( dedektif)" , olarak değiştirilmiş ve metne işlenmiştir.

Mevcut mevzuatta "özel dedektif" şeklinde herhangi bir ibare olmadığı; YARGITAY 4. CEZA DAİRESİ E. 1990/6099 sayılı kararı ve yine 5237 sayılı TCK'nın aşağıdaki maddesi uyarınca; yapmış olduğunuz fiillerin yasaya aykırı, suç teşkil eder nitelikte olduğunu düşünüyorum.

Kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi
    MADDE 262. - (1) Bir kamu görevini, kanun ve nizamlara aykırı olarak yerine getirmeye teşebbüs eden veya terk emri kendisine bildirilmiş olduğu hâlde görevi sürdüren kimseye üç aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.( E.TCK 252.md.) (Sulh Ceza)(Re’sen)

Maddenin eski hali şu şekildedir:
    765 sayılı TCK Madde 252 - Her kim mülki ve askeri memuriyetlerden birini hilafı nizam ifa veya ifaya teşebbüs eylerse üç aydan iki seneye kadar hapis ile mücazat olunur.
    Aynı ceza memuriyetini terk ve tatil emri kendisine resmen bildirilmiş olduğu halde yine memuriyetinde devam eden memur hakkında üç aydan iki seneye kadar
    memuriyetten mahrumiyet cezasiyle birlikte hükmolunur.
    Mahkeme bu baptaki ilam hulasasının-masarifi mahkümdan alınmak şartiyle cürmün vukubulduğu veya mahkümun ikamet eylediği vilayet ceridelerinden biriyle neşir ve ilanını emredebilir. (Yeni TCK Md 262 )
    Sayın Özcan ,
    Madde 262 ye gore Cumhuriyet Savcılıgının iddanamesi ile hakkımda acılmış olan bir soruşturma da mahkemenin verdiği karar takipsizlik olmuştur. Gerekçe olarak Ceza Muhakemelerı uygulamasında bireyin serbest bilirkişiden yararlanma hakkı olduğu belirtilerek ; tüm ticari evrakların tam ve eksiksiz olduğu , verilen hizmetin yasaya uygun olduğu , sanıgın ( ben ) kendını kamu görevlisi ( polis ) olarak tanıttığına dair soruşturma evrakında herhangi bir belge ve şahit olmadığı için dava düşmüştür.
    Sayın Özcan , Özel dedektifleremi karşısınız yoksa genel olarak meslegemi ?
    Yasanın olmasını bizlerde çok istemekteyiz. Denetim ve yetki yasayla belirlenmeliki bizde sınırlarımızı bilerek hizmet verebilelim. Şuanda özel dedektiflik yaptığını iddia eden ama kotu nıyetli olan insanlar da internette cirit atmaktadir. Ama ben ve benim gibi insanlar inanın hizmet verirken yasalara son derece saygılı davranıyoruz. Keşke siz değerli Avukatlar bizleri desteklesede gelişmiş ülkelerde olduğu bizlerde Avukat liderliğinde hizmet versek...

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Özel Dedektif rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Özcan ,
    Madde 262 ye gore Cumhuriyet Savcılıgının iddanamesi ile hakkımda acılmış olan bir soruşturma da mahkemenin verdiği karar takipsizlik olmuştur.
    Özcan değil, "Yavuzcan" olacak.
    Takipsizlik kararı mahkeme tarafından değil, soruşturma aşamasında Savcılık makamınca verilir.
    Kanuni düzenleme yapılması gereken bir konu olduğu konusunda hemfikiriz.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Özel Dedektif rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın er1403 ,
    Türkiyede dernek kurmak için valilik ve emniyet müdürlüğü dernekler masasına muracaat ederek ve ancak bu kurumlardan izin çıktığı takdirde dernerk kurabilirsiniz. Derneğinizin amacını, tüzüğünü belirtirsiniz. Yani şimdi Özel Dedektifler derneğinin yasaya aykırı olarak kurulmasını Devletin ilgili kurumları izin vermiştir öylemi ?
    Bende bu derneğin bir üyesiyim ve şuanda yasadışı bir organizasyondamı yer alıyorum ?
    Malesef bu bilgi kirliliğinin nedeni özel dedektiflik yasasının olmayışıdır. Ama yasalarımızda özel dedektiflik yapmak yada ruhsatsız özel dedektiflik yapmak diye bir suç yoktur. Yasanın çıkması adli sistemde çok işe yarayacak bir meslek gurubunun oluşumunu sağlayacaktır.
    Benzer sertifika programı YÖK e bağlı bir devlet üniversitesinde yapıldı ve bende bu programda " uzman " , " özel dedektif " sıfatı ile eğitim verdim. Yasa olmaması bu tip bilgilendirme eğitme sertifika programlarının yasal olmadığı anlamınamı geliyor sizce ?
    Söz konusu derneğe muracaat ederseniz bilgi edinme kanunları çerçevesinde size gerekli tüm hukuki ve resmi bilgi ve belgelerin ibraz eileceğine eminim.
    Yasa olmaması bu tip bilgilendirme eğitme sertifika programlarının yasal olmadığı anlamınamı geliyor sizce ?

Sayın özel dedektif

Bu sertifika programına katılan kişi veya kişiler bu sertifikayı bedava almayacak sanırım doğrumu?
    Aldıkları bu sertifikanın geçerliliği nedir ve bununla iş bulabilirmi kendine?
    Eğitim verecek olan olan kişiler kimlerdir?
    Dediğiniz doğru dernek kurmak yasak değildir,fakat yasal olarak netlik kazanmamış bir oluşum içinde iş bulma hayali kuran ve bu derneğe başvurup iş bulcağını sanan kişiler ne duruma düşecek?
    Ben bunu merak ediyorum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Özel dedektiflik

Türk Ceza Kanunu’nda özel dedektif tutmak suçtur veya özel dedektif tutmak yasal değildir diye ibare yoktur. Dolayısıyla dedektif tutmanın yasal hiçbir engeli yoktur. Ancak burada önemli olan husus özel dedektifin araştırma hizmeti verirken yaptığı eylemlerin Türk Ceza Kanunu ya da diğer özel ceza kanunları kapsamında bir suç teşkil edip etmediğidir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. maddesi, Anayasamızın 20. maddesi ve Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri kişilerin özel hayatını koruma altına almıştır. Özel dedektif bu maddeleri ihlal etmesi durumunda cezalandırılacaktır. Bu yüzden dedektiflik görevini yapacak kişinin yeterliliği ve araştırma yapacağı konu ile ilgili yasal sınırlamaları bilmesi ve aşmaması gerekir. Çalışacağınız dedektiflerin bu tip özelliklerine dikkat etmeniz daha sonrasında yaşayabileceğiniz olası sorunları önceden engellemenize yarayacaktır.

Ülkemizde dedektiflik mesleğini düzenleyen bir kanun henüz bulunmamakta ancak 1990’lı yılların başından bu yana ülkemizde özel dedektiflik mesleği fiilen yapılmaktadır. Özel dedektifler sahada araştırmalarını yaparken kanunlara riayet ederek hukuka uygun olarak delil elde ettikleri sürece özel dedektif tutmak yasaldır.
    Konu foxdedektiflik tarafından (12-02-2020 Saat 20:56:21 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

samsun dedektiflik kurs ve okulları

Forum