+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Çöp Davası

Çöp Davası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  kocaeli
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Çöp Davası

  Merhabalar;
  Benim ikmaet ettiğim kendi evimin yanında caddede bulunan belediyeye ait boş arsa üzerine esnaflar özellikle mobilyacılar tarafından karton kutu köpük iş yeri tadilatları yaptıkları zamanda inşaat atıkları atıldı. Bunu defalarca belediyeye bildirmeme rağmen belirli esnaflar halen çöplerini atmaktadır. yani kısacası arsa bir çöp evi haline gelmektedir.

  Bu çöpler hem çevre ve görüntü kirliliği yaratmakta hemde rüzgarlı havalarda çöpleri benim binama girmektedir. Bu durum beni oldukça rahatsız etmektedir.

  Belediyenin arazisi olmasına rağmen kesinlikle bu esnaflara karşı bir yaptırımı olmamıştır. Arada bir temizliyor sadece ve aynı gün yine çöp yığını haline geliyor.

  Bu konu hakkında dava açabilirmiyim ?
  Ne tür bir dava açmam gerekir?

  Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.  Hukuki NET Güncel Haber

  Çöp Davası konulu yargıtay kararı ara
  Çöp Davası konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Çöp Davası

  Sanırım Çevre Kanunu 28.mdsi ilgili hukuki ihtilafın çözümü için tatbik edilecek hüküm olmalıdır.
  KİRLETENİN SORUMLULUĞU:

  Madde 28 - (Değişik madde: 03/03/1988 - 3416/8.md.)

  Çevreyi kirletenler ve çevreye zarar verenler sebep oldukları kirlenme ve bozulmadan doğan zararlardan dolayı kusur şartı aranmaksızın sorumludurlar.

  Kirletenin, meydana gelen zararlardan ötürü genel hükümlere göre de tazminat sorumluluğu saklıdır.

  (Ek fıkra : 26/04/2006 - 5491 S.K/19.mad) Çevreye verilen zararların tazminine ilişkin talepler zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten itibaren beş yıl sonra zamanaşımına uğrar.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  kocaeli
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Çöp Davası

  Oncelikle tesekkur ederim.
  Bu maddeye istinaden dava acabilirmiyim ve ceza hukmu varmidir.
  Hani derlerya canima tak etti iste o durumdayim yanlis yapmak istemiyorum sinirlerime hakim olmakta zorlaniyorum bu yuzden kanuni yollari bilmek istedim ve siz hukuk aydinlarina sormak istedim.

  Yol gosterirseniz sevinirim

 5. #4
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Çöp Davası

  TCK 181. e göre; İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu maddenin iki, üç ve dördüncü fıkrasındaki fiillerden dolayı tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
  Madde gerekçesinde ise; Madde metninde çevrenin kasten kirletilmesi fiilleri suç olarak tanımlanmıştır. Böylece, kişilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakları korunmuş olmaktadır. Maddenin birinci fıkrasına göre, bu suç, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten verilmesiyle oluşur. Ancak, atık ve artıkların ilgili kanunlarla belirlenen teknik usullere uygun olarak doğal ortama bırakılması hâlinde, hukuka aykırı bir davranışın varlığından ve dolayısıyla bu suçun oluştuğundan söz edilemez. Bu teknik usuller, çevreyi korumaya yönelik kanunlarla belirlenmelidir. Ayrıca, kirletme dolayısıyla ceza yaptırımı uygulanabilmesi için, bunun çevreye zarar verecek boyutta olması gerekir. denilmiştir.Yani çevreye zarar verebilecek atıkların ortama verilmesiyle suç oluşuyor. Çevreyi kirletmenin etkileri ise alınan numunenin laboratuvar analiz sonucuna göre değerlendiriliyor. olayınızla ilgili bu raporu görmeden de yorum yapılması gerçekçi olmayacaktır.Ancak belirtmeliyim ki genellikle ceza hukuku bağlamında basit adli para cezalarına hükmedilmesi yaygın bir tutumdur.Ayrıca çevreyi kirletme ile ilgili rastladığım bir çok dosyada gördüklerime dayanarak şunu belirtebilirim; Çevreyi kirletme fiili tespit edildiğinde savcılığa genelde tüzelkişilik aleyhine suç duyurusunda bulunulur. Savcılık ta bu tüzelkişilikteki yetkilileri, (örneğin gemilerde donatan veya gemi sahibi) hakkında dava açılması için iddianame düzenler.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. tazmin davası ve alacak davası vekelat ücreti ve anlaşma bedeli hakkında.
  2009 da emekliliğim dolduğu için tazminatımı ödeyerek işten çıkartıldım.işe iade davası açtım kazandım,yargıtay onadı.4+4 aylık maaş kazandım beni...
  Yazan: uğur doğan Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-02-2019, 23:07:00
 2. Sonuçsuz Facebook Davası İle İlgili Savcıya İftira Davası Açmak İstiyorum
  Merhaba, birkaç ay önce savcılıktan ifadeye çağrıldım, facebookdan hakaret ve tehdit diye. Savunmamı yaptım ama savcı hem benim masumiyetimle...
  Yazan: borsaci_b Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 10-11-2016, 09:20:22
 3. Askerlik sebebiyle göreve başlayamama, sonrasında işe iade davası ve tazminat davası
  2008 yılında askerlik görevim esnasında KPSS ile atandığım idareye, askerlik bitiminde 2009 ağustosunda idarenin beni işe başlatmaması sebebiyle,...
  Yazan: alipasa85 Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 24-12-2011, 15:56:30
 4. Temyizde olan ceza davası beklenmeden tazminat davası açılması mümkünmüdür?
  Slm, Temyizde olan bir ceza davasının sonucu beklenmeden hakkımda tazminat davası açılmıştır. Bu durum davacı tarafa ve mahkemeye bildirilmiş...
  Yazan: damn Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-07-2011, 13:48:19
 5. Hukuk Portal: Ayıplı Mal Davası - Bedel İadesi Davası - Görev - 4822/m.4
  Hukuk portalına yeni bir kaynak eklendi. Konu: https://www.hukuki.net/content.php?922-Ayıplı-Mal-Davası-Bedel-İadesi-Davası-Görev-4822-m.4
  Yazan: Yönetim Forum: Hukuk Portal
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-02-2011, 20:25:57

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.