+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 25 ileti bulundu.

Konu: Taksirle ölüme neden olma(trafik kazası)

Taksirle ölüme neden olma(trafik kazası) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    malatya
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Taksirle ölüme neden olma(trafik kazası)

Öncelikle merhabalar. Ben 10.12.2010 tarihinde bir trafik kazası geçirdim ve bir yaya çarptım. Şu anda AŞKALE ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE mahkemem var 15 mart 2011 de. Olayın ertesi günü mahkemeye cıktım ve serbest bırakıldım. Olay yeri inceleme raporuna göre 48 metre fren izi görüldüğünü belirtmişler ve bunun yanı sıra fazla yolcu almak kavşağa yaklaşırken hızını yavaşlatmamak ve aracın teknik özelliklerine uydurmamak nedeni ile ASLİ kusurlu bulunmuşum. %90 ASLİ kusurlu olduğum bilirkişi raporunda görünüyor ve bilirkişi raporunda herhangi bir hız değeri verilmemiş. Ben bilirkişi raporuna itiraz ettim. Savcı 2 ila 6 yıl arası ceza istemiyle yargılanacağımı söyledi. Olay kısaca; ben bir şirkette mühendis olarak çalışşıyordum ve mesai saati bittiğinde çalısan işçileri evlerine bırakmak için yola çıktım. Yolda yayanın benim kendi şeridimin tam ortasında el arabası ile malzeme topluyormuş karşıdanda uzunlarını yakmış bir taksi geliyordu ve görüş mesafem düşmüştü şahşı neredeyse hiç görmedim çarptım. Ben fren izine bakarak araştırma yaptım ve hızımın 70-75 km/s olduğunu gördüm(araştırmalarım tatamen resmi kurumlar tarafından kabul edilen ve ekte var), olay yerinde ise hız limiti 80 km/s mıs. Ben ifademde olayın verdiği şoktan dolayı 80 - 90 km/s oldugunu söyledim. Karşı tarafta benden şikayetçi. Araç şahsa ait ve araçtakiler ve bende şirkette çalışıyoruz. Bu araştırmalarımı mahkemede sunmamın bir mahsuru yada bir önemi olurmu. Hukukçu arkadaşlarım sizce beni neler bekliyor neler, yapmam gerekiyor. Acaba hapis cezası alırmıyım? şimdiden teşekkür ederim.... acil cevap bekliyorum..

Hukuki NET Güncel Haber

Taksirle ölüme neden olma(trafik kazası) konulu yargıtay kararı ara
    Taksirle ölüme neden olma(trafik kazası) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    malatya
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Taksirle ölüme neden olma(trafik kazası)

cevabınızı bekliyorum ilgilenen yok mu

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçmiş olsun.Mahkemede Avukatınız tutanak ve bilirkişi raporuna göre savunmanızı yapacaktır.Yanlış anlaşılmak istemem ama tahminen 2 yıl hapis cezası,iyi halden 1/6 indirim 20 ay hapis cezası,günlüğü 20 tl den 12 000 tl ceza verirler.Hakim erteleme verirse parayıda ödemezsiniz.Ceza davasından ceza almanız,vefat edenin ailesine tazminat davası açma hakkı doğurur.Eğer anlaşma zemini varsa anlaşmanız iyi olur.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Araç şirket aracı ise karşı tarafın size ve şirkete maddi menevi tazminat davası açmaları için 5 yıllık bir süre mevcuttur.

Taksirli şekilde ölüme sebebiyet vermekten ceza almanız ve zcezanızın ertelenmesi muhtemel gözüküyor.

Nerede
    malatya
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

teşekkür ederimm... ben olaydan sonra yaralı şahsa ilk yardım yaptım ve ardından kendim teslim oldum... ben daha önce karaolun kapısından dahi geçmedim herhangi bir sabıkam da yok... araç şirkete ait değil sahsa ait... karsı tarafla anlaşma saglayamadık bana ve araç sahibine tazminat davası açıldı 30 bin tl artı 500 yazıyor gelen celp raporunda.. benim yapmam gereken herhalgi bir şey varsa acil bilgilendirmenizi istiyorumm... bide bilir kişi jandarma olayda hayatını kaybedenin oğluda jandarma bunun bir etkisi olmuş olabilrmii ne yapabilirimm..

Nerede
    malatya
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Araç şirket aracı ise karşı tarafın size ve şirkete maddi menevi tazminat davası açmaları için 5 yıllık bir süre mevcuttur.

Taksirli şekilde ölüme sebebiyet vermekten ceza almanız ve zcezanızın ertelenmesi muhtemel gözüküyor.
    teşekkür ederim... ben bir şey sormak istiyorum. olayda bilirkişi ilk başta bana senin kusurun yok dedi daha sonra %90 asli kusurlu olduğumu bilirkişi raporunda yazmış. bilirkişi jandarma ast subay, hayatını kaybedenin oğluda jandarma uzman çavuş bunun bir etkisi olmuş olabilirmi... 48 m fren izi var kuru asvalt zemin.. şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ergin44 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    teşekkür ederim... ben bir şey sormak istiyorum. olayda bilirkişi ilk başta bana senin kusurun yok dedi daha sonra %90 asli kusurlu olduğumu bilirkişi raporunda yazmış. bilirkişi jandarma ast subay, hayatını kaybedenin oğluda jandarma uzman çavuş bunun bir etkisi olmuş olabilirmi... 48 m fren izi var kuru asvalt zemin.. şimdiden teşekkür ederim.
    48 metre fren izi olduğuna göre hızlı gidiyormuşsunuz.

Raporda genelde bu etkili olmaz fakat bunu sebep göstererek bilirkişinin raporuna itiraz edip başka bilirkişi atanmasını,bilirkişinin kolluk görevlisi olmamasını isteyebilirsiniz.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı carsambalıfaruk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Geçmiş olsun.Mahkemede Avukatınız tutanak ve bilirkişi raporuna göre savunmanızı yapacaktır.Yanlış anlaşılmak istemem ama tahminen 2 yıl hapis cezası,iyi halden 1/6 indirim 20 ay hapis cezası,günlüğü 20 tl den 12 000 tl ceza verirler.Hakim erteleme verirse parayıda ödemezsiniz.Ceza davasından ceza almanız,vefat edenin ailesine tazminat davası açma hakkı doğurur.Eğer anlaşma zemini varsa anlaşmanız iyi olur.
    Yeni 5237 s.TCK ile verilen adli para cezaları ertelenememektedir. 765 sayılı TCK ve 647 sayılı Ceza İnfaz Kanunu'nun yürürlüğünde olduğu gibi verilen hürriyeti bağlayıcı cezanın önce paraya çevrilip sonra da ertelenmesi mümkün değildir.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ergin44 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle merhabalar. Ben 10.12.2010 tarihinde bir trafik kazası geçirdim ve bir yaya çarptım. Şu anda AŞKALE ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE mahkemem var 15 mart 2011 de. Olayın ertesi günü mahkemeye cıktım ve serbest bırakıldım. Olay yeri inceleme raporuna göre 48 metre fren izi görüldüğünü belirtmişler ve bunun yanı sıra fazla yolcu almak kavşağa yaklaşırken hızını yavaşlatmamak ve aracın teknik özelliklerine uydurmamak nedeni ile ASLİ kusurlu bulunmuşum. %90 ASLİ kusurlu olduğum bilirkişi raporunda görünüyor ve bilirkişi raporunda herhangi bir hız değeri verilmemiş. Ben bilirkişi raporuna itiraz ettim. Savcı 2 ila 6 yıl arası ceza istemiyle yargılanacağımı söyledi. Olay kısaca; ben bir şirkette mühendis olarak çalışşıyordum ve mesai saati bittiğinde çalısan işçileri evlerine bırakmak için yola çıktım. Yolda yayanın benim kendi şeridimin tam ortasında el arabası ile malzeme topluyormuş karşıdanda uzunlarını yakmış bir taksi geliyordu ve görüş mesafem düşmüştü şahşı neredeyse hiç görmedim çarptım. Ben fren izine bakarak araştırma yaptım ve hızımın 70-75 km/s olduğunu gördüm(araştırmalarım tatamen resmi kurumlar tarafından kabul edilen ve ekte var), olay yerinde ise hız limiti 80 km/s mıs. Ben ifademde olayın verdiği şoktan dolayı 80 - 90 km/s oldugunu söyledim. Karşı tarafta benden şikayetçi. Araç şahsa ait ve araçtakiler ve bende şirkette çalışıyoruz. Bu araştırmalarımı mahkemede sunmamın bir mahsuru yada bir önemi olurmu. Hukukçu arkadaşlarım sizce beni neler bekliyor neler, yapmam gerekiyor. Acaba hapis cezası alırmıyım? şimdiden teşekkür ederim.... acil cevap bekliyorum..
    Burada ilginç bir ifade var "%90 ASLİ KUSUR"

Asli kusur "asli kusur" dur. Asli kusurun %si olmaz.

Size izafe edilen kusurlar;

1- Aşırı hız
    2- İstihab haddine uymamak
    3- Kavşağa yaklaşırken hız azaltmamak
    4- Aracın teknik özelliklerine.....

İzafe edilen bu kusurları 2918 s. KTK 84. maddesi kapsamında irdelediğimizde;
    Yukarıdakilerden hiç birini asli kusur olarak sayılan haller içerisinde görmemekteyiz.

Bu bağlamda düzenlenen trafik kazası tespit tutanağı ya da bilirkişi raporu açıkça yanlış ve hukuka aykırıdır.

Bu gerekçe ile rapora itiraz ederek, dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu, Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı'na gönderilmesini ve uzman bilirkişi raporu düzenlenmesini ISRARLA isteyiniz. Bunu mahkemeye vereceğiniz bir dilekçe ile isteyebileceğiniz gibi duruşma sırasında sözlü olarak da isteyebilirsiniz. Ancak bu talebinizin mutlaka zapta geçtiğinden emin olunuz. Buradan gelecek rapor belki 200-300 TL nize malolabilir ancak ileride sizin için büyük yarar sağlayabilecektir. Geçmiş olsun.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    uzman bilirkişi raporu düzenlenmesini ISRARLA isteyiniz.

Alıntı İstanbul Bilirkişiler Derneği Nasıl Bilirkişi Olunur ? rumuzlu üyeden alıntı

BAŞVURU ŞARTLARI

1) Gerçek kişilerin;
    a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

b) Başvuru tarihinde yirmibeş yaşından küçük olmaması,

c) Bilirkişilik yapacağı alanda en az üç yıllık meslekî deneyime sahip olması,

d) Affa uğramış ya da ertelenmiş olsalar bile Devlete karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflâs gibi bir suçtan veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma, yalan tanıklık suçlarından biriyle hükümlü bulunmaması,

e) Disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış veya sanat icrasından geçici olarak yasaklanmamış olması,

f) İstanbul ili çevresinde oturması veya meslekî faaliyetini icra etmesi,

g) Başka bir komisyonun listesinde kayıtlı olmaması,

h) Halen faaliyetine devam ediyor olması gerekmektedir.
    Bilirkişi olmak için zaten konusunda en az 3 yıllık deneyime ve tecrübeye sahip olma şartı yani bilirkişi zaten konusunda uzman kişilere verilen hukuki sıfat iken daha uzman nasıl olunuyor bu kısmı anlayamadım ?

Açıklamanız mümkünmü acaba ?

Yani devlet bilirkişi sıfatı verirken yanlış bir yolmu izliyor ?
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (11-03-2011 Saat 22:18:42 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

taksirle ölüme neden olma trafik kazası

istemeden birinin ölümüne sebep olmak

trafik kazasi asliye ceza asli

taksirli ölüm

trafik kazası taksirle ölüme neden olma

trafik kazası sonucu taksirle ölüme neden olmataksirle olume neden olma 2016kazayla olume sebep olmanin cezasihttp:www.hukuki.netshowthread.php84165-Taksirle-olume-neden-olma(trafik-kazasi)taksirle olume neden olmanin cezasitaksirle olume sebep olmataksiri kaza ulumtrafik kazasi sonucu taksirle olume neden olma cezasitrafik kazasında taksirle ölüme neden olma cezasıkomu taksrle kaza nedirtaksirli trafik olumaraba kazasi taksirleritaksirle olume neden olmak 4 yıl almaktaksirle olume neden olma en az 2 yil mitaksirle olume neden olma dava sonuclariTaksirle olume sebebiyet cezasitrafik kazasi taksirli ölüme neden olmafren izinden hiz hesaplama raportaksirle ölüme sebebiyet vermetrafik kazasinda birinin olumune sebep olmanin cezasi nedir
Forum