+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Neden bazı üniversiteler arası büyük fark var?

Neden bazı üniversiteler arası büyük fark var? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Neden bazı üniversiteler arası büyük fark var?

ya mrb ben lise-1 sınıf öğrencisiyim ve hukuk okumak istiyorum ancak ailem galatasaray ve koçu gözlerinde büyütmüş durumdalar.neden bu iki üniversiteden sonra puanlar bi anda düşüyo ve galatasarayın falan öğrenci sayısı diger üniversitelere göre cok daha düşük...ankara hukuk cok ii die duydum hatta cok iiimiş ölese nie puanı düşük??ayrıca yurt dısına gönderen sadece özel üniversitelermi var bi sorum daha var ayrıca cogunuz hakimlik sınavından falan bahsediyosunuz neden buna bu kadar çok ilgi var sadece avukat olmak daha güzel diilmi birde üniverstedeyken falan özel şirketlerden iş teklifi alıyomusunuz???? biliyorum cok soru sordum ama bu cwplara ihtiyacım var hepinize şimdiden tesekkürler......

Hukuki NET Güncel Haber

Neden bazı üniversiteler arası büyük fark var? konulu yargıtay kararı ara
    Neden bazı üniversiteler arası büyük fark var? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kendi düşüncelerimi söylemek gerekirse,
    Galatasaray Üniversitesinin tüm bölümlerinin puanı yüksektir bununla beraber Galatasaray Hukuk'ta 2 sene fransızca hazırlık eğitimi verilmektedir (yanlış bilmiyorsam eğer) bu fakültenin çok yüksek olmasına sebep olmaktadır. Ve okul ytanılmıyorsam başarılı öğrencilere yurt dışında bir çok imkan vs sağlıyor. Bunu orada okuyan arkadaşlarımız izah edecektir. Ancak şöylede bir durum söz konusu galatasaray hukuktan mezun olupta avukatlık yapan kaç kişi vardır onuda bilemiyorum daha ziyade buradan mezun olan arkadaşlar farklı bölümlere kaymaktadırlar. Öğrenci sayısının az olmasıda bir avantajdır dersler sınıflarda yapılabilmektedir.

Ankara Hukuka gelince neden iyi dediklerini açıklamak çok zor olmasa gerek, Ankara Hukuk Türkiyenin ilk hukuk fakültesidir dolayısıyla da en köklü fakültesidir. Ardındanda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi açılmıştır. Türkiye'de hukuk sisteminin gelişmesine katkıda bulunan yüzlerce hukuk profesörü, bu fakültede eğitim görmüş ve mezun olmuştur. Bugün 40 ve üzerinde yaşı olan avukat hakim savcı noter vb. hukuk adamlarına hangi fakülteden mezunsunuz dediğiniz de size ankara ve istanbul hukuk fakültelerinden birisini söyleyeceği kesindir (ekseriyetle ankara). Yani bugünün hukukçularının yetişmesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi2nin payı çok büyüktür. Dolayısıyla ve daha bir çok sebeple birçok insanın gözünde bir numara kim diye sorsanız AÜHF der. Özel üniversitelerin imkanları daha geniş olduğu için başarılı öğrencilere yurtdışı olanağını rahatlıkla sunabilmesi normaldir. Özel şirketlerden iş teklifine gelince, valla ben böyle bir teklif almış değilim ama alan arkadaşlarım azda olsa vardır sanırım.

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu arada biraz zamanını alacak belki ancak bu bölümde yani "Hukuk Eğitimi" bölümünde yer alan konuları okursan orda sorularınla ilgili tartışmalar açıklamalar var zihnindeki bazı sorulara belki cevap bulabilirsin.

Nerede
    istanbul, k.çekmece, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın akadasım yanlısını duzelteyım ilk hukuk fakültesi ankara değilnistanbul hukuk tur.

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili bilge kardeşim
    Eğer hukukçu olmayı gerçekten istiyorsan tüm kimliğin, kişiliğin ve davranışlarınla kendini buna hazırlamalısın. Bu toplumda hukukçuluğunla örnek bir insan olduğunu herkese hissettirmelisin.Çok yakın dostlarınla yaptığın sohbetler dışında konuşma tavır ve davranışlarına da özen göstermen gerekecektir. Aslında iş yaşamının da bir gereğidir bu. O nedenle, insanlara bir şeyler vermek, hukuku anlatmak sevdirmek olan bu sitede de yazdıklarımıza özen göstermek zorundayız. Üstelik Türkçe' mizin alabildiğine yozlaştığı bu dönemde konuşmalarımızda yazılarımızda çok daha dikkatli ve özenli olmalıyız.

Yani lütfen bundan sonra
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> ya mrb - ankara hukuk cok ii die duydum - duydum hatta cok iiimiş ölese nie - cwplara i</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    gibi dilimizi perişan eden yazım türünü kullanmayın.
    Biliyormusunuz ki (hala öyle mi bilmiyorum ama) bizim dönemimizde yapılan sınavlarında imla ve ifadeden de notumuz kırılır veya yükselirdi.
    İyi bir hukukçu, bilgisinin yanısıra Türkçe'sini de iyi kullanan hukukçudur.

Nerede
    Ankara, ORAN, Turkey.
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Av. Fırat Bayındır;

Şu anda imla ve noktalama hatalarının puanlamadaki yeri tamamen kişisel takdir üstünden gitmektedir -en azından Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde. Bazı hocalarımız çok önem vermekte, bazıları ise pek umursamamaktadır.

Saygılar...

Nerede
    İstanbul, Türkiye
    İletiler
    777
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ben Sayın Fırat Bayındır'ın ifadelerinden, sınavlarda başarılı olmak için imla, noktalama..vs. dikkat edinden ziyade; iyi bir hukukçu olmak için iyi bir türkçe kullanmak gereklidiri anlıyorum. Sonuç itibariyle bütün iş hayatımız boyunca her işimizi yazışmalar aracılığıyla sürdüreceğimiz için, bu konu gerçekten önemsenmesi gereken bir konudur.

Asıl sınavlar okul sonrası başlayacaktır. SAYGILARIMLA..

Nerede
    Ankara, Merkez, Türkiye.
    İletiler
    423
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın bilqe, merak etmeyin sizin döneminize kadar hakimliğe bukadar rağbet olmayacaktır. Son dönemlerde sürekli hakimlik sınavlarından bahsediliyor olmasının nedeni 4 yıla yayılmış bir program gereği 4000 hakimin alınacak olmasına karar verilmesidir, hükümetçe. Bu kadar hakim alımı tabi ki mevcut açıkla orantılıdır. Yeni TCK nedeniyle birçok hakim emekliye ayrılmış, aile mahkemerinin kurulmasıyla ve istinaf mahkemerinin de kurulacak olması nedeniyle hakim alımları şart olmuştur. Bildiğim kadarıyla da 2008e kadar yılda iki kez düzenlenmek üzere Hakimlik-Savcılık sınavı yapılacak ve bundan sonra da yinme eski sisitemde olduğu gibi sınavlar 2 yılda bir yapılacaktır. Avukatlığın ya da hakimlik... Tercih size bağlı ama şu iyi bu iyi demek, herkes için genelleme yapmak doğru olmaz. Ayrıca üniveristeler arasında da çokda bir fark yok bence. Bu konu daha önce de birçok kez tartışıldı. Belki ciddiye alınabilecek tek fark yeni kurulan bazı vakıf üniversitelerinin hukuk fakültesi bölümlerinde kaliteli bir yabancı dil eğitimi veriliyor olması olabilir.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ah Fırat abim ah ;
    Ağzından bal damlıyor en azından bir kişi olsa bile demek istediğini anlamış o bile kar ...
    Ama gerçekler ne yazıkki çok acı TSK formunda da belirttiğim gibi ben bırakın imlayı düzgün kurallı cümle kuran ondan da vazgeçtim anlaşılabilir cümle kuran savcı veya hakim pek görmedim. Bazı avukat arkadaşlarımızın mahkemelere yazdığı yazıları görüncede neredeyse küçük dilimi yuttum. Yani bu yazı bu imla bu anlatımla davalar nasıl görülüyor insanlar birbirini nasıl anlıyor kim ne diyor anlayan varsa beri gelsin dedirten cinsten. Ben kendi davamda hakimin yazdığı yazıyı anlamadım Ama sana yürekten katılıyorum. Şu uyduruk dizilerdeki ve gençliğimizin yaygın kullandığı garip sözcüklerden arınmış güzel bir Türkçe ve bunu doğru kullanabilmek bir hukukçunun aslında olmazsa olmaz koşulu olması lazım. Sizin zamanınızda ( Yani nuh nebi zamanında ) doğru yapılıyormuş bence Türkçeyi bilmeyen hukuku nasıl çözer mantığı gütmüş öğretim görevlileriki harika bir yaklaşım... Sanırım şimdi bizim ülkemizde uygarlık ve teknoloji nin anlamsal olarak ( İkisinin de asla böyle bir işlevi olmasada ) bozduğu çok önemli bir kaç konudan biride dil.. Yazarı ne demiş ( diyen var mı bilmiyorum burada etkili olsun diye yazarı dedim böyle bir yazar yok ) Türkçe offf kal oldum yani yaaa in
    Hukuk okuda adam ol arkadaşım aslında ne okursam oku yeterki kendine ailene ve ulusuna yararlı aydın birisi ol ama hukuk okursan daha iyi )
    Bu arada ben avukat değilim.
    Galatasaray neden yüksek puanla alıyor kaan yanlış yazmış G:S Türkiye nin avrupalı tek yüzüdür de ondan )) Bak F.B ye sınava girmeden alıp mezun ediyor ))

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Puan konusunda okulların aldığı kişi sayısını da dikkate almanda yarar var.Gs nin kaç kişi aldığını bilmiyorum ama örneğin 30 kişi alıyorsa o çok haşır neşir olacağınız puan kitapçıklarında Gs nin puanı Gs ye giren 30. kişinin puanıdır.Ama Ankara Üni. 400 kişi alıyorsa kitapçıktaki puanı AÜ nün 400. kişisinin puanıdır.Buna göre de davranmanda yarar var bence.Örneğin 100 kişi alan okulun puanı 101, 400 kişi alanın puanı 100 ise bil ki 400 kişiliğin puanı daha yüksektir.

Sayın Bayındır dil konusundaki hassasiyetiniz için size ayrıca teşekkür ediyorum.Ben de bu konuda size katılıyorum "yorum"a "comment", "mağaza" ya "shop" denen bir ülkede yaşıyoruz."Dilini öldüren kendini öldürür." diye bir söz vardır, sanırım üzerimizde oynanan oyunların bir parçası da dilin yok edilmesi konusunda!Yani özbenliğimizi yitirmemiz için dış kaynaklı bazıları elinden geleni yapıyor, içimizden bazıları da "Avrupalı", "Eğitimli, dil bilen" veya "Eğitimsiz" olduğu için aynı şekilde ve hatta onlardan da daha düşmanca dilimizi yerden yere vuruyorlar.Bizim Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak oluşturduğumuz www.marmarakampus.com da da "ewet,geliyorus,pki" gibi dilimizde olmayan harf ve kelimelerin kullanılmaması yönünde özel bir çabamız var ve üniversitemiz öğrencilerinin çok büyük bir bölümünden de beklediğimizden fazla destek görüyoruz.Bu da bizi çok memnun ediyor.Keşke her sitede böyle bir kural olsa.En azından yapabileceğimiz kadarını yapmak lazım.Diğer üniversitelerdeki arkadaşlardan da öğrenci sitelerinde doğru düzgün bir türkçenin kullanılmasını sağlamalarını, site yöneticilerinden bunu talep etmelerini bekliyorum.Ciddiyetsiz forumlara bakıldığına yazılanları anlamak için Türkçe bilmek yetmiyor, umarım o siteler de olanın farkına varır.Şimdiden yazımı dikkate alıp tavsiyemi sonraya bırakmayanlara(!) teşekkür ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: