+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: İftira Suçu Ve Tazminat Davası

İftira Suçu Ve Tazminat Davası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    antalya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question İftira Suçu Ve Tazminat Davası

Benim için çok önemli bir konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var ilginiz için şimdiden teşekkür etmek istiyorum. Sorun şu:
    Ben polis memuru olarak görev yapıyorum evliyim ve bir çocuğum var. Sivil olarak çalışıyorum ve öğlen yemeği molasında traş olmak için gittiğim berber salonunun bulunduğu pasajın girişinde iki tane kız çocuğunun yere bir cisim düşürdüğünü gördüm ve yere düşen kağıt parçasını kendilerine vermek için berberle aynı pasajda bulunan girdikleri ayakkabıcı dükkanına girip "bu kağıt sizden düştü" dedim. fakat kız çocuklarından bir tanesi "hadi ordan be geri zekalı" diyerek karşılık verdi. Bu şekilde hakaret içerikli konuşması üzerine bende "ağzını topla doğru konuş insanlık yapmaya çalışıyorum" demem üzerine olay büyüdü babaları ve akrabaları olaya dahil oldular. Karakolda benim yaptığımın "cinsel taciz" olduğunu ileri sürerek ifade verdiler. Bende onların iddialarına karşılık "hakaret" ettikleri gerekçesiyle onlardan şikayetçi oldum. kız çocuklarının yaşı 18 den küçük olduğu için müşteki olarak babaları görünüyor. Sonuç olarak yeterli delil olmadığı gerekçesiyle benim hakaretten dolayı şikayetime kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Ardından kendilerinin cinsel taciz iddialarına karışılıkta - soruşturma konusu cinsel taciz eyleminin bir kimseyi cinsel amaç olarak taciz etme halinde oluşacağı, şüphelinin eylemlerini gerçekleştirdiği kabul edilse dahi dosya kapsamındaki tüm anlatımlar itibariyle cinsel taciz suçunu oluşturmadığı anlaşılmakla şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına- şeklinde karar verildi. Olayda berber ve ayakkabıcıda benim tanıklarımdı. Şimdi sorum şu olacak bu durumda iftira suçu gerçekleşmiş olurmu? Ben mesleğim gereği vatandaşa yardım etme düşüncesiyle yaptığım bir eylem sonucu bu şekilde bir soruşturmaya maruz kaldım ve gerek iş arkadaşlarım gerek sosyal arkadaşlarım arasında itibarım sarsıldı. Bu olay neticesinde mesleki idari soruşturma başlatıldı ve psikolojim bozuldu. Mesleki idari soruşturmanın neticesinde büyük ihtimalle herhangi bir ceza almam ama özlük dosyamda böyle yüz kızartıcı bir suçtan dolayı soruşturma geçirdiğim her zaman görülecektir. Aile huzurum bozuldu ve ben her açıdan mağdur oldum. Bu konuyla alakalı olarak dava açma hakkım varmı. Dava açabilirsem ne davası açmalıyım ve kazanabilirmiyim?
    Yardımlarınız için teşekkür ederim işlerinizde kolaylıklar dilerim...

Hukuki NET Güncel Haber

İftira Suçu Ve Tazminat Davası konulu yargıtay kararı ara
    İftira Suçu Ve Tazminat Davası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İftira Suçu Ve Tazminat Davası

Tazminat davası açma hakkınız olsa da mahkemece verilmiş bir beraat kararına değil de savcılık tarafından verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararına dayanacağınızdan kesin sonuç elde edebileceğinizden emin değilim. Kazanacağım tazminatın miktarı önemli değil maksat ispat ve temizlik olsun diyorsanız cüz'i bir meblağ ile dava açmanızı önerebilirim.

Nerede
    sivas
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mrb İlk Once Boyle Faydalı bır sıte actıgınız ııcın tsk ederım sıze benım basımdan gecen bır olayı anlatmak ıstıyorum konu hakkında bılgı verırsenız sevınırım ben sıvasda devlet hastanesınden özel guvenlık gorevlısıyım ve gece sadece 1 guvenlık nobet tutuyor benım nobetcı oldugum bır gece saat sabaha karsı 4 cıvarında oturacagımız yer olmadıgından dolayı acıl servısde bır hemsıre arkadasım oldugu ıcın ısınmak adına yanına gıttım ve sabah olması icin zaman gecırmeye basladık hastanede kamara sıstemı oldugu ıcın acıl servısdekı kamaranın tam acılı olmadıgını gordum ve duzeltmeye calıstım ama duzeltemedım ıyıce acısı bozuldu. sabah bashekım ve mudur gelıp bakdıklarında kamarada herhangı bır kırılma olmadıgını ve sadece kamaranın yerınden cıkdıgını gormusler.benı aradılar kamara kırıldı sen nasıl kırarsın kamarayı kamarayı bılerek boyle yaptın ordakı bayan hemsıreye ahlaka aykırı bıseyler yapmak ıcın boyle yaptın falan fılan dedıler ben hemen gerı geldım hastaneye olayı anlattım ve bana dedıklerı tamam bır daha olması bız yanlıs anlamadık ama baska bırıne ızlettırsek bunu yanlıs anlar dedıler tamam dedım bır daha yapmam dedım ama bashekım bana hıc bır idarı sorusturma acmadan gıdıp bızı savcılıga vermıs bız bunu 6 7 gun sonra ogrendık hemsıre hanım benı aradı ahmet abı bızı mahkemeye vermısler dıye ve gıdıp bayanın anlatması soyle sayın savcım oyle bırsey yokdur o benım abımdır evlı ve bır cocuk babasıdır. ben bekar 19 yasında bır bayanım boyle bırsey asla olamaz dedı savcı hanım zaten bellı kamara kayıtlarından bundan bısey cıkmaz demıs tabıkı ben kendı kendımı yıyorum o gunden berı psıkolojım bozuk sonunda savcı hanım benı cagırdı ve bana sordum boyle bısey olmadıgını o benım kardesım oldugunu ve benım su anda esımle boşanma aşamasında oldugumuzu anlattım ve savcı hanım zaten bundan bısey olmuyacagını banada anlattı su anda hastanede bana ve bayan arkadasımıza yanlıs gozle bakılıyor ve bundan cok rahatsızım ailemle aram acıldı huzurum kacdı cok huzursuzum benım bıraz arastırmam sonucu başhekım bana ilk once ıdarı sorusturma acması lazımmıs ondan sonra gıdıp savcılıga verebılırmıs ve savcılıgıda bashekım degıl mudur acması gerekıyormus su anda buyuk bır sucun ıcındeler bana hemı iftira attılar hemı yanlıs yol izledıler sımdı ben başhekıme 50 mılyarlık tazmınat davası acmak ıstıyorum bunun ıcın ne yol ızlemelıyım ve haklı olurmuyum bu konu hakkında benı bılgılendırırsenız sevınırım saygılar

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    348
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Teorizm58 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mrb İlk Once Boyle Faydalı bır sıte actıgınız ııcın tsk ederım sıze benım basımdan gecen bır olayı anlatmak ıstıyorum konu hakkında bılgı verırsenız sevınırım ben sıvasda devlet hastanesınden özel guvenlık gorevlısıyım ve gece sadece 1 guvenlık nobet tutuyor benım nobetcı oldugum bır gece saat sabaha karsı 4 cıvarında oturacagımız yer olmadıgından dolayı acıl servısde bır hemsıre arkadasım oldugu ıcın ısınmak adına yanına gıttım ve sabah olması icin zaman gecırmeye basladık hastanede kamara sıstemı oldugu ıcın acıl servısdekı kamaranın tam acılı olmadıgını gordum ve duzeltmeye calıstım ama duzeltemedım ıyıce acısı bozuldu. sabah bashekım ve mudur gelıp bakdıklarında kamarada herhangı bır kırılma olmadıgını ve sadece kamaranın yerınden cıkdıgını gormusler.benı aradılar kamara kırıldı sen nasıl kırarsın kamarayı kamarayı bılerek boyle yaptın ordakı bayan hemsıreye ahlaka aykırı bıseyler yapmak ıcın boyle yaptın falan fılan dedıler ben hemen gerı geldım hastaneye olayı anlattım ve bana dedıklerı tamam bır daha olması bız yanlıs anlamadık ama baska bırıne ızlettırsek bunu yanlıs anlar dedıler tamam dedım bır daha yapmam dedım ama bashekım bana hıc bır idarı sorusturma acmadan gıdıp bızı savcılıga vermıs bız bunu 6 7 gun sonra ogrendık hemsıre hanım benı aradı ahmet abı bızı mahkemeye vermısler dıye ve gıdıp bayanın anlatması soyle sayın savcım oyle bırsey yokdur o benım abımdır evlı ve bır cocuk babasıdır. ben bekar 19 yasında bır bayanım boyle bırsey asla olamaz dedı savcı hanım zaten bellı kamara kayıtlarından bundan bısey cıkmaz demıs tabıkı ben kendı kendımı yıyorum o gunden berı psıkolojım bozuk sonunda savcı hanım benı cagırdı ve bana sordum boyle bısey olmadıgını o benım kardesım oldugunu ve benım su anda esımle boşanma aşamasında oldugumuzu anlattım ve savcı hanım zaten bundan bısey olmuyacagını banada anlattı su anda hastanede bana ve bayan arkadasımıza yanlıs gozle bakılıyor ve bundan cok rahatsızım ailemle aram acıldı huzurum kacdı cok huzursuzum benım bıraz arastırmam sonucu başhekım bana ilk once ıdarı sorusturma acması lazımmıs ondan sonra gıdıp savcılıga verebılırmıs ve savcılıgıda bashekım degıl mudur acması gerekıyormus su anda buyuk bır sucun ıcındeler bana hemı iftira attılar hemı yanlıs yol izledıler sımdı ben başhekıme 50 mılyarlık tazmınat davası acmak ıstıyorum bunun ıcın ne yol ızlemelıyım ve haklı olurmuyum bu konu hakkında benı bılgılendırırsenız sevınırım saygılar
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Ülkemizin hukuk sisteminde sebepsiz zenginleşme dediğimiz düşündüğünüz miktarlarda tazminat kazanmanız pek olası değil.
    Ayrıca davayı açmak için gereken harç, avukatlık masrafları kaybederseniz karşı tarafın alacağı avukatlık masrafları öyle azımsanacak miktarlar değildir.
    Bir avukata danış. Tazminatı 3000 - 5000 lira gibi bir baremde tut. Kazanırsan hem onurun kurtulur hemde para seni rahatlatır.
    Kaybedersen masrafları ödeyemeyeceğin rakamlar olmaz. Avukat ile olacağı, ödemeyi iyice konuş.
    Kolay gelsin.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Muhakeme her zaman üçlü sac ayağı üzerine kuruludur.

Sizin bir teziniz vardır, tezinize karşı bir antitez söz konusudur ve buradan sentez çıkar.

İki somut olayda da tez aktarımı var ve doğrusu yaşamın genel akışına aykırılıklar ihtiva eden anlatımlar söz konusu...

Bazen kişi haklı bile olsa ifadelerdeki uslup tercihi ona karşı süphe duyulmasına neden olur.

Bakınız dışarıdan birisiyim ve iki metinde de sıkıntı olduğu kanısındayım.

Neden mi?

Bunu ifade etmek istemiyorum; sadece anlatımlarda arıza gözlemlediğimi söyleyebilirim.

Nerede
    sivas
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hangı ıfadelerde arıza gozlemlıyorsunuz

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Teorizm58 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hangı ıfadelerde arıza gozlemlıyorsunuz
    Bunu söylemeyeceğimi ifade ettim. Profesyonel destek almanızı da önerdim.

Neden söylemiyorum?

Somut olay reel değil de kurgusal olsaydı izah verebilirdim.

Burada ifade edebileceğim şudur: Hakkınızda şikayet ve idari işlem söz konusu. Paylaştıklarınızdan hariç, hakkınızdaki iddiaları da görmek gerekiyor. Ancak sadece yazdıklarınız okuyarak edindiğim intiba, kurgunuzun yaşamın doğal akışına aykırılıklar ihtiva ettiğidir.

Daha fazlasını yazmayı uygun bulmuyorum.

Nerede
    sivas
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

anladım tsk ederım

Nerede
    diyarbakır
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi akşamlar, iyi çalışmalar.
    Abimin nikahlı eşi bundan yaklaşık 4 ay önce abisinin hanemde beni darp etmesi sonucu annem,abim, ben, 2 çocuğu ve kendisinin birlikte yaşadığı evden ayrılmış bulunmaktadır. 4 ay önce hanemde yaşanan darp olayı sonucu ilgili şikayetlerimi yapmış ve yasal sürecin başlamasını beklemekteyim.
    Asıl konumuz ise bugün emniyet amirliğine şüpheli olarak çağrılıp ifademe başvurulmuş olmasıdır. İlgili kişi hafta içi ve işim gereği işyerimde olduğum bir saati işaret ederek kapısına dayandığımı ve kendisini ölümle tehdit ettiğime dair şikayet dilekçesi vermiş bulunmakta. Oysaki anılan gün ve saatte iş yerimde olduğum gerek resmi evraklarda gerekse de yöneticiler ve diğer çalışma arkadaşlarım nazarında tespitlidir. Yani açıkçası iftiraya uğramış bulunmaktayım ve bu durum takdir edilir ki can sıkar ve gerek günlük hayatımı gerekse de iş hayatımı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda maddi ve manevi tazminat davası açabiliyor muyum? Açabiliyorsam bunun usulü nedir? Hangi mahkemeye ne şekilde başvurmalıyım?

Nerede
    istanbuk
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar benimde başımda şöyle bir olay var. Benim babaannemin bir arsası vardı ve bu arsayı kat karşılıı bir müteahite vermemi söyledi ve bana bunun için bir vekalet verdi doktor raporlu ve iki şahitli olarak geniş kapsamlı olarak imza yetkisi satma yetkisi onayla vs. vs gibi sonrasında ise benim amcam ve eniştem babaannemin aklına girerek bana ve müteahite suç duyurusunda bulundular. Torunum müteahit ile iş birliği yaparak beni kandırdı diye suç duyurusunda bulunmuş. Fakat sözlemede yazan hiç bir şeye aykırı bir işlem yapmadı müteahit. sonucunda ise dava ya takipsizlik çıktı. Ama bana bir sürü iftira atıldı köy yerinde adımı çıkarttılar sülalede adım üç kağıtçı ve dolandırıcı oldu bana atılan iftiraları köy yerinde herkes bana söyledi ve bu kişiler bana şahitlik yapmaya hazır. Ben şimdi Amcama enişteme ve babaanneme hepsine ayrı ayrı 200 bin tl'lik maddi manevi tazminat davası açmak istiyorum. nasıl olur olabilir mi. yardımcı ollursanız sevinirm

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iftira suçu

http:www.hukuki.netshowthread.php82749-iftira-Sucu-Ve-Tazminat-Davasicinsel istismarda iftiraiftira suçu tazminat davasıiftira suçunun cezasıiftiraiftira davalarıiftira davası nasıl açılırİFTİRA SUÇU iftira davasiiftira davasıiftira beraat tazminatiftira tazminat davasıiftira suçuna tazminatiftira ve hakaret davası nasıl açılıriftira suçundan tazminatiftira suçu manevi tazminat iftiraya karşı tazminat davasıiftira suçunun cezası ne kadarhukukta iftira suçuiftira suçunda tazminatceza hukukunda iftiraiftira dilekce örnekhakaret ve iftira şikayet dilekçesiiftira ceza hukuku
Forum