+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Manda yuva yapmış söğüt dalına

Manda yuva yapmış söğüt dalına Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jun 2004
  Nerede
  ankara, Turks and Caicos Islnd.
  İletiler
  110
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Manda yuva yapmış söğüt dalına

  MANDA YUVA YAPMIŞ SÖĞÜT DALINA

  Bu uçuk halk türküsünü herhalde bilmeyenimiz yoktur.

  Sabahleyin erken çifte giderken, aman aman
  Öküzüm torbadan düşmüş, gördün mü?

  amanını amanını amanını yandım
  tridine tridine tridine bandım
  bedava mı sandın, para virip aldım

  manda yuva yapmış söğüt dalına, aman aman
  yavrusunu sinek kapmış gördün mü?

  amanını amanını amanını yandım
  tridine tridine tridine bandım
  bedava mı sandın, para virip aldım

  Kimilerine göre bu uçuk türkü, halk müziğimizin ilginç bir örneğidir. Felsefeci Ahmet İnam bu konuda şöyle der :

  O ünlü halk türküsündeki sözleri kim umursamaz? "Manda yuva yapmış söğüt dalına / Yavrusunu sinek kapmış gördün mü?" Mandanın söğüt dalında işi nedir? Sinek manda yavrusunu nasıl kapar? Gerçekliğin alaya alınmış, çarpıtılmış yorumunda düşündürücülük yok mudur hiç?

  Bilimsel açıdan tartışılabilirse de türkünün bir de gerçeklik yönü vardır. Malum ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Her türkünün bir öyküsü vardır. Tosya yöresine ait bu türkü için yerel kaynaklar ise şu açıklamayı yapıyorlar :

  efendim çoğu insanın şarkıyı sadece dinlemesi fakat anlayamaması ile sonuçlanan bir eylemden ötürü bilgisizlikle yanlış yorumladığı sözlere sahip türkü. farz-ı misal kimi arkadaşlarımıza; manda yuva yapmış söğüt dalına, yavrusunu sinek kapmış gördün mü, sözleri saçma gelebilirken bazı insanlara köy yaşamının verdiği tecrübelerle, mandaların akan derede serinlemek için derenin üzerine doğru eğilen söğüt yapraklarının gölgelerinden faydalandıklarını ve bu olay köy yaşamında manda söğüt dalına yuvalanmış şeklinde tabir edildiğini; manda yavruları yolda ilerlerken kuyrukları henüz büyümediği için (afedersiniz) kıç bölgelerinde yoğun bir sinek kütlesi oluşur, işte o zaman köylünün bu olayı manda yavrusunu sinek kapmış şeklinde yorumladığını bildiklerinden olsa gerek saçma gelmeyebilir. yine; sabahtan erken çifte giderken, öküzüm torbadan düşmüş gördün mü, sözleri kimi insanlara saçma gelebiliyor iken, yine bazı köy yaşamının verdiği tecrübelerle öküzleri sürmenin zorluğundan ötürü, çifte giden bir köylü öküzün yemekle oyalanıp inat etmemesi için kafasına yem dolu bir torba bağlar, öküz ara sıra sıkılıp kafasını sağa sola sallayarak torbadan çıkarır, bu olaya da öküzüm torbadan düştü dendiğini bildiğinden hiç saçma gelmeyebilir.

  Öykümüz ise şöyle :

  tosya halkı eskiden ticaret yapmak amacı ile saz dağını aşarak çankırı'nın köylerine giderlermiş. aşığın birisi öteyüze giderken bir çobanla karşılaşır. çoban, aşıktan çalıp söylemesini ister. aşık düşünür aklına bir şey gelmez o an için. bakar ki bir köylü öküzlerini almış çifte gidiyor, bundan esinlenerek

  sabahleyin erken çifte giderken, aman aman
  öküzüm torbadan düşmüş, gördün mü? amanın fazlım.

  daha sonra bakar ki, çobanın otlattığı hayvanlar arasında bir manda görür. ve

  manda yuva yapmış söğüt dalına, aman aman
  yavrusunu sinek kapmış gördün mü? amanın fazlım.

  dönüşünde olayı anlatır. olay halk arasında hikaye şeklinde anlatılır. musîki cemiyeti'nin kurulmasından sonra hakkı berber bu sözleri bir araya getirir ismail okur (naiboğlu) nakarat kısmını ekleyip besteler. mustafa başefe (akçak) ve arkadaşları tarafından oyuna dönüştürerek folklörümüze kazandırmışlardır.

  Buyrun size teori ile pratiğin yaman bir çelişkisi. Yani mesele bu kadar basit, (yenidoğan) servislerinde henüz küvözlerimiz hizmete girmediği için yavrularımızın (afedersiniz) kıçları tehlikede, yani (afedersinz) kıçlarını sinekler kaparlar (sokmak fiili, yani sinekler tarafından ısırılmak da diyebiliriz). Mahalli ağızlar (yani şive) kelimelere farklı anlamlar yükleyebilir gördünüz işte sokmak,ısırılmak burada kapmak olarak kullanılmış. Şimdi ben size götüveceksen götüve gaari,götüveemeceksen götüveeceklee vaa desem sapıttı mı ne bu adam dersiniz. Bu deyişin tercümesi (götüreceksen götür, götürmeyeceksen götürecekler var,buluruz icabında) demektir ki lütfen ve sakın haa deyişimize farklı anlamlar yüklenmeye.
  Sahi yahu nerde şimdi o eski mandalar? Hiç göreniniz var mı? Yaşımız icabı biz gördük, biliriz. Çamurun, bataklığın içinde saatlerce yayılırlar, mutlu mesut bahtiyar yaşarlardı. En ala kaymak, manda sütünden yapılırdı,çifte koşulurdu da gıkları çıkmazdı, yeter ki onları çamursuz bırakmasınlardı. Çamur ve manda etle tırnak,bülbül ile gül,ferhat ile şirin gibiydiler. (Kedi-köpek bu misale uymaz boşuna uğraşmayın ama ille de terzilik yapacaksanız o başka)

  Mandalar, öküzgillere akrabadırlar. Öküzler de tıpkı mandalar gibi unutulmaya yüz tutmuştur. Artık onların yerini New Hollandlar,Massey_Fegusonlar almıştır. Üstelik de (afedersiniz) bunların kıçına römork bağlamak da mümkün olup saatte 60 km hız yapabilmektedir. Neden tercih edilmesinler ki. Aama Allah için öküzlerin yıllar yılı çok günahlarına girmişizdir. Ne demek o öyle ne bakıyon len öküzün trene baktığı gibi!! . Bre gafiller, bilmezmisiniz ki eskinin şimendüferleri anca öküz kadar hızlı oldukları halde katar katar çook uzundular ve kadınlarımızın yeri soframızda öküzlerimizden sonra geldiği halde, hemzemin geçitte bu göç katar katar uzunluğundaki şimendüferin geçişini beklerken ne yapmasını beklerdiniz zavallı öküzün? Kapı gıcırtısı tencere takırtısı duyanlar gibi çifte telli mi oynayacaktı? Ne biliyorsunuz bu katarları icat edenleri rahmetle anmadığını? Biz insanlar çok nankör yaratıklarız. Bazen hakaret olsun diye ne yayıldın manda gibi demezmiyiz? Halbuki manda gibi yayılan insan hiç bir işlev görmediği halde, mandalar bu esnada bizlere süt,kaymak,yoğurt üretmektedirler. Biz ise onlar gibi yayılırken en fazla gaz üretebiliriz. İktisadi ve içtimai hayatımızda aslında çok önemli görevler üstlenen bu iki hayvanın Kurtuluş savaşımızdaki yararlılıklarını unutmak mümkünmüdür? Eski filmlerden hatırlayınız, bunların çektikleri toplar, top mermilerinin konulduğu kağnı arabaları. Çook daha eski filmlere gidersek, dünyanın aslında 4 öküzün boynuzunda durduğunu görürüz. Ara sıra bizim mandaların sinekleri (afedersiniz) bu öküzlerin kıçlarını kaptığı zaman huylanan hayvanlar kıpırdadıkça yer depremleri olurdu.

  Biliyorsunuz, sığırın yavrusuna buzağı, erkek buzağının biraz ele gelenine de dana denir. Gücü kuvveti yerinde görülen, uysal danalardan ikisi eşlenerek, ileride birlikte koşulacakları da dikkate alınmak suretiyle birlikte beslenir, büyütülür. Tabir yerindeyse arkadaş olmaları temin edilmeye çalışılır. Bir buçuk, iki, bazen üç-dört yaşında iken bu danalar, enenerek veya burularak ( iğdiş edilme, kısırlaştırma.) ve danalıktan çıkarılırlar. Enemek veya burmaktan maksat , boğanın yumurtalık bağlarının tıkanmasıdır. Yumurtalıklar kesilip alındığında buna eneme, bir makine ile burularak sıkılmışsa buna da burma denir. Böylece boğa kısırlaştırılmış, hadım edilmiş olur. Belki de bu yüzden, öküz; "Öldüğüm zaman derimi ineğin sırtına atıverin" dermiş. Gördünüzmü bakın zavallıları bir de beşik kertmesi yaptığımız gibi bazen de öküzlükten çıkartıyoruz. Burulan bir öküz.... Hiç olacak iş mi? Yani size yapsalardı bunu soluğu doğru AİHM de alırdınız ama ne yazık ki AHHM henüz kurulmadı. Hem kurulsaydı bile başyargıç sizce kim olabilirdi? Bence bir Buffalo olurdu (malum onların vatanı Amerika, bizimkilere uzaktan akraba gelseler de daha cüsseli, gösterişli hayvanlar onlar, yakışırdı yani.) Ama bu tehlikeli gidişi sezen Buffalo Bill dünyayı böyle bir tehlikeden kurtarmıştır.

  Buffalo Bill'in hikayesini daha sonra yazarız(ya da isteyen yazar)  Hukuki NET Güncel Haber

  Manda yuva yapmış söğüt dalına konulu yargıtay kararı ara
  Manda yuva yapmış söğüt dalına konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2004
  Nerede
  istanbul, Türkiye.
  İletiler
  769
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına-Gerçek oldu


 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  19.603
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına-Gerçek oldu

  Bu söğüt ağacı mı?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına

  Ağacı bilmem de o manda...

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Turkiye.
  İletiler
  2.302
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına  Bu mandanın yuvası daha güzel fakat biraz üzgün gibi , terk edilmiş galiba...

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  1.823
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Manda yuva yapmış söğüt dalına...  Bir de;" manda söğüt dalına hiç yuva yapar mı? Ne saçma türkü" diyenler var.Resimde de görüldüğü gibi yapıyormuş demek ki..:o

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  19.603
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına...

  Ağaç söğüt ağacı değil.
  Resimdeki hayvan da manda değil zaten:o

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  1.823
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına...

  Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Ağaç söğüt ağacı değil.
  Resimdeki hayvan da manda değil zaten:o
  Erdoğan farzedin o hayvan bir manda,ağaç da bir söğüt ağacı.Hayvan ister manda ister,inek ağac üzerinde olduğuna göre yuva yapmış işte.:o :o :o
  Gökten zembille inmedi ya..
  :rolleyes: :

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jan 2009
  Nerede
  ankara
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına

  Enteresan bir şiir.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Turkiye
  İletiler
  1.350
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Manda yuva yapmış söğüt dalına

  "Sabahleyin erken çifte giderken, aman aman
  Öküzüm torbadan düşmüş, gördün mü?

  amanını amanını amanını yandım
  tridine tridine tridine bandım
  bedava mı sandın, para virip aldım

  manda yuva yapmış söğüt dalına, aman aman
  yavrusunu sinek kapmış gördün mü?

  amanını amanını amanını yandım
  tridine tridine tridine bandım
  bedava mı sandın, para virip aldım"  çifte atan dört- nala koşmuş, aman aman
  halhalını da deveye kaptırmış, gördün mü?

  amanını amanını amanını yandım
  tridine tridine tridine bandım
  bedava mı sandın, para virip aldım

  çoban da oyunu ay-suna kaptırmış, aman aman
  sağdan soldan hayır mi gelir, gördün mü?

  amanını amanını amanını yandım
  tridine tridine tridine bandım
  bedava mı sandın, para virip aldım

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Hastalik nedeni ile ücreti peşin ödenen ancak devam edilmeyen yuva parasi iade edilmeli mi?
  Merhaba. 13 Ekim tarihinde 21 aylık kızımı bildiğimiz/tanıdığımız,daha öncesinde büyük oğlumuzun 3-4 yıl gittiği çocuk yuvasına verdik.Yuvanın pos...
  Yazan: Gökhanz Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 20-11-2015, 09:55:59
 2. Yuva yikan kadina tazminat
  Esim beni başka bi kadınla aldattığı ben bunların samimi fotoğraflarını içeren müzikli slayt görüntülerini yakaladim. Elimde görüntüler var ve...
  Yazan: denizim0707 Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 3
  Son İleti: 25-07-2014, 00:35:13
 3. Hukuk Portal: "Ruh Sağlığı ve Hastalıkları" Uzmanlık Dalına İlişkin Danıştay Kararı - E:2010/7143
  Hukuk portalına yeni bir kaynak eklendi. Konu: ...
  Yazan: Mehtap Deniz Forum: Hukuk Portal
  Yanıt: 0
  Son İleti: 13-01-2011, 20:57:11
 4. İşverenim haberim olmadan çıkış yapmış daha sonra tekrar giriş yapmış. Ne yapmalıyım?
  Merhabalar, Öncelikle böyle yararlı bir platform oluşturduğunuz için teşekkür ediyorum emeği geçen herkese... İşverenim benim haberim olmadan (ben...
  Yazan: us-e Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 27-08-2008, 20:11:15

Bu sayfada bulunan kavramlar:

manda yuva yapmış söğüt dalına hikayesi

manda yuva yapmış hikayesi

sigut dalina yuva yapan kimdi

manda yuva yapmıs sogut dalına hıkayesı gercek olsaydı

http:www.hukuki.netshowthread.php8230-Manda-yuva-yapmis-sogut-dalina

manda yuva yapmış söğüt dalına türküsünün hikayesi

tiridine bandım hikayesi kısamanda yuva yapmış söğüt dalına hikayesi kısacamanda yuva yapmış söğüt dalına türkü hikayesimanda yogur yapmis turkusumanda yuva yapmis sogut dalina sarkisinin oykusu nedirmanda yuva yapmis sogut dalina turkusunun hikayesitiridine bandim mahkemeliktiridine bandim turkusunun hikayesimanda yuva yapmis hikayesimanda yuva yapmış söğüt dalına hikayesi kısaca özetisöğüt dalına yuva yapan manda hikayesimanda yuva yapmış söğüt dalına hikayesi kısamanda yuva yapmis sogut dalina hikayesisiir manda yuva yapmıßManda Yuva Yapmış Söğüt Dalına Şiirimanda yuva yapmıs sögüt dalına hikayesimanda yuva yapmış söğüt dalına aman aman yavrusunu sinek kapmış gördün mümanda yuva yapmış söğüt dalına şarkı sözütiridine bandimi yazan hakki berberin resimleri
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.