+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2004
  Nerede
  Ankara, Türkiye.
  İletiler
  17
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Unhappy Geçici İthalat Rejimi - Araca el konulması - Tam Yargı Davası

  Terzi kendi söküğünü dikemezmiş.

  Meslek büyüklerimin tecrübesine ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1997 model bir Honda Accord aracım vardı, aracın 5. sahibiyim, 2000 yılında geçici ithalet rejimiyle Bulgaristan'dan ülkemize sokulmuş. 2010 yılı mart ayında aracıma kaçak olması sebebiyle el konuldu. Araç babamın elindeydi, henüz bana yazılı bir bildirim yapılmadığı için resmi olarak olayı henüz öğrenmiş durumda değilim.

  Geçici ithalat rejimi Gümrük Kanunu 128 ve devamı maddelerinde düzenleniyor. Kısaca özetlemek gerekirse "eşyanın bir takım vergilerden muaf olmak üzere ülkeye geçici olarak sokulmasını düzenleyen bir mal rejimidir" diyebiliriz. 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar (7/1/2000 tarih ve 2000/69 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar)'ın 19'ncu maddesinde ise bu rejime ilişkin açıklamaların "kara taşıtlarına" nasıl uygulanacağı düzenlenmiş ve bu şekilde ülkeye sokulan eşyanın başkasına devredilemeyeceği, kiralanamayacağı, ödünç verilemeyeceği düzenlenmiştir.

  Karayolları Trafik Kanunu "ARAÇLARIN TESCİL İŞLEMLERİ İLE YETKİ VE SORUMLULUK" düzenleyen 20/b maddesine göre ise "Araçların giriş işlemlerini yapan gümrük idareleri bu durumu 15 gün içinde araç sahiplerinin beyan ettikleri tescil kuruluşuna bildirmekle yükümlüdürler." denmektedir.

  İç İşlerine ve Gümrük Müsteşarlığı'na dava açmayı düşünüyorum. Aracın trafik kaydı hala temiz ve herhangi bir araç gibi görünüyor, geçici rejimle sokulduğuna ilişkin bir kayıt, sınırlama yok. Ben bu kayda güvenerek satın aldım aracı. Trafik siciline güven ilkesi gibi bir şey yok diye biliyorum ama sırf buna dayanarak da kişilerin mağdur olması hakkaniyete uymuyor. Aracı ülkeye ilk sokan kişi hakkında kaçakçılıktan kamu davası açıldı ama benim o davanın sonucunu beklemem gerekiyor mu ? Burada sadece sokan kişi mi sorumludur ? Bu durumu ilgili yerlere bildirmeyen Gümrük Müsteşarlığı da sorumlu değil midir ? 10 yıl sonra aracın kaçak olduğu aklına gelip de iyiniyetli 3. kişileri mağdur eden İç İşlerinin sorumluluğu yok mudur ?

  Bilgisi olan meslektaş büyüklerimden yardımcı olmalarını rica ediyorum.  Hukuki NET Güncel Haber

  Geçici İthalat Rejimi - Araca el konulması - Tam Yargı Davası konulu yargıtay kararı ara
  Geçici İthalat Rejimi - Araca el konulması - Tam Yargı Davası konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.209
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Geçici İthalet Rejimi - Araca el konulması - Tam Yargı Davası

  Araç alacakların trafik şubeleri nezdinde bulunan dosyalarından araçla ilgili bilgileri alarak işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Şayet aracın trafikte bulunan dosyasında da böyle bir kayıt bulunmuyorsa, ki bu kaydın aracın ruhsatına da işlenmesi gerekir kanaatindeyim doğacak zarardan kurumlar sorumlu olurlar. Bu sorumluğa tam yargı davası olarak mı yoksa genel mahkemelerde zarar nedeniyle bir rucu, maddi tazminat davası olarak mı gidilir biraz araştırma yapmak lazım. Bana genel mahkemelerde zarar nedeniyle sorumlusuna rucu-tazminat davası açılır gibi geliyor. Yargıtay ve Danıştay kararlarına bakmanızı öneririm.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Oct 2004
  Nerede
  Ankara, Türkiye.
  İletiler
  17
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Geçici İthalet Rejimi - Araca el konulması - Tam Yargı Davası

  Engin bey, ilginize teşekkür ederim.
  Bir meslektaş büyüğüme danıştım, o da davanın adli yargıda haksız fiil olarak açılması gerektiğini söyledi. Dayanak noktası ise ortada bir hizmet kusurunun olmayışı. Zamanında yapılan yanlış tescil sebebiyle ortaya çıkan bir durum var, bir hizmet değil. Bu durumda da haksız fiil hükümleri uygulanır dedi.
  Araştırmaya devam ediyor, elime bir şey geçtiğinde bilgilendirme amaçlı olarak buraya yazacağım.
  Bilgisi olanların yardımına hala ihtiyacım var.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. İcra da ihaleden aldığım araca ihaleyi fes davası açıldı
  eskişehir 4.icrada ihaleye çıkan bir aracın ihale teminatını yatırıp aracı 17 000 liraya aldım fakat karşı tarafın avukatı ihaleyifes davası açıp...
  Yazan: paradise07 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 05-03-2011, 01:52:33
 2. Trafik Kazası Sonucu Asli Kusurlu Araca Satılamaz Şerhi Konulması
  Merhaba, 23.Haziran.2010 akşamı Ankarada bir tafik kazası yaşadım, jandarma kusuru bana verdi ancak bilirkişi raporu ile asli kusur bana tali...
  Yazan: Allegro Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 11
  Son İleti: 23-09-2010, 11:44:47
 3. Mal Rejimi davası nasıl açılır?
  Örfi olarak erkek evini geçindirmek zorundadır. Eş çalışıyor olsa bile. Bu da bir çok evliliklerde sorun olmaktadır. Şu mal rejimi çok güzel ama eş...
  Yazan: tutak Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-03-2009, 19:48:19
 4. Boşanma davası ve mal rejimi
  Sorum şöyle eşim bana boşanma davası açtı ve gayrımenkullrime mahkeme kararıyla ihtiyati tedbir koymuş. Benim şuanki gayrımenkullerim 2002 yılından...
  Yazan: lord34 Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 18-01-2008, 22:09:15
 5. Mülkiyet davası, mal rejimi
  Merhaba ben yaklaşık 1,5 yıllık evli bir bayanım.Ancak şoyle bir sorunum var eşimle 8 yıl çıktıktan sonra evlendik ve bu 8 yıl boyunca evle ilgili...
  Yazan: karamuk78 Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 12-12-2006, 14:13:30

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kacak arac magdur davalarI

kaçak araç hukuk

kacak araba ithalati

kaçak araç tam yargı davası

Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.