+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İcra dairesi borçluya icra dairesinde tebligatı tebliğ etmemezlik edebilirmi?

Alacaklısı olduğum bir borçla ilgili borçluyla beraber icra dairesine gittik.Borçlu borcunu ödemeyi taahhüt edicekti.Borçlu yanımdayken bir icra takip talebi verdim ve icra takibi başlattım.İcra müdürüne borçluya tebligatı burda tebliğ etmesini talep ettim.Fakat icra müdürü icra dairesinde tebligat yapmadıklarını söyledi.Borçlu kızımın evine gelmesini istemiyorum ödeme emrinin ve tebligatın dedi.Borçluda icra dairesinde tebligat yapılmasını istedi cevap gene aynı oldu.Tebligat kanunu yapılır diyor.Borçlunun adresine mecburen tebligat çektik.Borçlu kızıyla oturuyor ve ikametgahı muhtarda ve merniste başka boş bir evde gözüküyor.Kızıda almaktan çekinince tebligat iade red olmuş.Şimdi icra dosyasına dönmesini bekliyorum.İstanbul içi aps göndermiş olmama kadiköy icra dairesinden fenerbahçe semtine çekmiş olmama rağmen henüz dönmedi mazbata icra dosyasına ve icra dairesi 1 ay sürer dönmesi diyor.Borçlunun 1 arabası var onu satarsa icradan evvel haciz edicek bişeyi kalmaz.Bende alıcaklı olarak kanunun korumasındayım ya sözde kanun benden yana avucumu yalarım.Bu işi hızlandırmak için ne yapmalıyım.

Hukuki NET Güncel Haber

İcra dairesi borçluya icra dairesinde tebligatı tebliğ etmemezlik edebilirmi? konulu yargıtay kararı ara
    İcra dairesi borçluya icra dairesinde tebligatı tebliğ etmemezlik edebilirmi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İcra dairesi borçluya icra dairesinde tebligatı tebliğ etmemezlik edebilirmi?

Alıntı hukukhayrani rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Alacaklısı olduğum bir borçla ilgili borçluyla beraber icra dairesine gittik.Borçlu borcunu ödemeyi taahhüt edicekti.Borçlu yanımdayken bir icra takip talebi verdim ve icra takibi başlattım.İcra müdürüne borçluya tebligatı burda tebliğ etmesini talep ettim.Fakat icra müdürü icra dairesinde tebligat yapmadıklarını söyledi.Borçlu kızımın evine gelmesini istemiyorum ödeme emrinin ve tebligatın dedi.Borçluda icra dairesinde tebligat yapılmasını istedi cevap gene aynı oldu.Tebligat kanunu yapılır diyor.Borçlunun adresine mecburen tebligat çektik.Borçlu kızıyla oturuyor ve ikametgahı muhtarda ve merniste başka boş bir evde gözüküyor.Kızıda almaktan çekinince tebligat iade red olmuş.Şimdi icra dosyasına dönmesini bekliyorum.İstanbul içi aps göndermiş olmama kadiköy icra dairesinden fenerbahçe semtine çekmiş olmama rağmen henüz dönmedi mazbata icra dosyasına ve icra dairesi 1 ay sürer dönmesi diyor.Borçlunun 1 arabası var onu satarsa icradan evvel haciz edicek bişeyi kalmaz.Bende alıcaklı olarak kanunun korumasındayım ya sözde kanun benden yana avucumu yalarım.Bu işi hızlandırmak için ne yapmalıyım.
    Üye kimliğinizde mesleğiniz ayyakkabı mağazacılığı olarak yazıyor. Ben ise bir avukatım. Bana adresinizi verirseniz hemen yan dükkanınızı kiralayıp ben de ayakkabı satacağım... Şimdi şaşırmış olabilirsiniz. Bu olaydan biraz ders çıkarınız. Herkes kendi işinin profesörüdür. Avukat ücreti ödememek için ve malesef avukatlığı "ne var iki satır dilekçe" şeklinde görenler olduğundan, ucuz yollu kendimiz hallederiz mantığıyla hareket etmeniz belki de alacağınızın uçup gitmesine neden olacak. Daha önceki sorularınızdan kambiyo takibi yaptığınızı (yani senet düzenlediğinizi farzediyorum, ilamsız takip yaptıysanız bundan sonra söyleyeceklerim de geçerli değil) farzederek; O icra müdürü de memur olduğundan size İHTİYATİ HACİZ nedir diye öğretmez. Hadi bakalım madem kendiniz yapmaya niyet ettiniz araştırın biraz. İpucu ihtiyati haciz... Tabi senet düzenletmeyi akıl ettiyseniz...

Nerede
    edirne
    İletiler
    298
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İcra dairesi borçluya icra dairesinde tebligatı tebliğ etmemezlik edebilirmi?

Bilinen adreste tebligat:

Madde 10 – Tebligat, tebliğ yapılacak şahsa bilinen en son adresinde yapılır.

Şu kadar ki; kendisine tebliğ yapılacak şahsın müracaatı veya kabulü şartiyle her yerde tebligat yapılması caizdir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın litigation ben ticaretle uğraşıyorum.Bir çok işletmem var.Beyaz eşya satıyorum ayakkabı mağazam var.Müşteri borcunu ödiyememiş.Adam diyorki zaman ver haciz etme.Bende haciz koymamak için adamdan taahhüd alıyorum adam diyorki avukatsız olsun bide avukat ücreti ekleme borcuma bende adama yardımcı oluyorum.Yoksa mesleğinize saygım var tabiki.Ama ben ne avukatlara düştüm bi bilseniz.1-)Mahkeme harç paralarını fazla fazla alan avukatlar var.2-)Bana 25000 tl lik kambiyo senedi için kambiyoda harçlar farklı diyip 500 tl isteyen avukat var.3-)yanlış mahkeme açıp tahliye kararımı
    icra hukuk mahkemesinden çıkartıp yargıtayda bozulmasına yol açan avukat var.E bizde boşa bu işle uğraşmıyoruz yani değilmi????

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz allah aşkına ben borçlumla anlaşmışım bana taahhüd vericek.İcra müdür tlebi red edebilirmi diyorum siz bana ne diyorsunuz.Ben bunu yapmaya hakkı varmı diyorum.YAni yasada diyecekki borçlunun sözlü talebiyle bile takip başlatılır ama uygulamada başlatılmaz yani yasa diyecekki icra dairesinde tebligat yapılır ama uygulamada yapılmaz.Kardeşim ya yasayı değiştirin ya uygulamayı burası tanzanyamı.Burası ULU ÖNDER ATATÜRKÜN KURDUĞU ÇAĞDAŞ MÜREFFEH TÜRKİYE CUMHURİYETİ.Hiç yakışıyormu bu olan olay bizim ülkemize.Eğer icra daireleri avukatlarla anlaşmış müvekkilsiz alıcaklılara zorluk çıkarma peşindeyse oda onların bileceği olay.Avukat var bi taahhüdü lırken ferileri yazdırmayı bilmiyor taahhhüdüm iptal oldu borçlunun.İhtiyati haciz koyacağım e koydum.Sonra yüzde bilmem kaç tahsil harcı vs vs bide yüzde 12 avukatlık ücreti hepsi borçlunun sırtında.Adam zaten mağdur borcunu ödiyemiyor e iyi yüklenelim adama.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

borçlunun sözlü talebiyle yukarıdaki yazımda bu kısımı alacaklının sözlü talebi olrak düzeltiyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

İki yazınız arasında prensip açısından çelişkiler olsa da hala konunun özünü anlamadığınız ortada. Borçluyu %12 avukatlık ücretinden, kendinizi de %15 avukatlık ücretinden kurtarayım derken bir de bakmışsınız siz borçlu oluvermişsiniz. Her ticari işletmede %5-10 arası amortisman olarak ayrılır. Bunu avukatlık ücreti olarak ödemek ağır geliyorsa (gidere de attığınızı unutmayın) sahiden kendi başınıza iş yapın. İcra müdürünün görevi ise size hukuki yolları göstermek, öğretmek değildir. Anlaşamadığınız avukatlar olabilir. Buna birşey diyemem ama siz avukatın emeğini bilgisini sadece harçtan ibaret mi görüyorsunuz. Avukat bu işler için zamanını, emeğini harcayacak, senelerin bilgi ve tecrübesini kullanacak, hatta size masraf olmasın diye tabanvay veya otobüsle mi adliyeye gidecek? Ben de beyaz eşya satarım. Al 100'e sat 500'e. Kolay görünüyor değil mi, ama siz de o mağazanın kirası, işletme giderleri vs. hesapladığınızı rakamın buna göre tespit edildiğini söyleceksiniz ki haklısınız. Peki avukatlar neden haklı olmayacak?

İcra dairesinde tebligata gelince; zamanında bazı kişiler, alacaklılardan mal kaçırma kastıyla, yani muvazaalı olarak kendilerini basit bir taahhütle borçlandırıp, mallarına hacizler koydurtarak gerçek alacaklıların haklarını alamayacak hale getirdiler. Hatta tebligat yolsuzlukları dahi oldu. Hukuk da Adliye de kendini korumak, gerçekten hakkı olana hakkı teslim etmeyi hedefler. Konuya kişisel değil, kamusal bakmalısınız. Üstelik borçlunun senet vermesi de taahhüttür. Neden icra dairesine gidip tahhütte bulunmaya çalışıyorsunuz? Ödemezse hapis cezası alsın diye. Pekiiii dairede tebliğ ettiğiniz kişi borcu ödemezse ve verdiği adresten ayrıldıysa açılacak taahhüdü ihlal davasında icra dairesine mi tebligat yapacaksınız? Anlamazsınız ama 35'e göre tebligat da yapamayacağınızdan soğuk bir bardak su içmek kalır. İşte avukatlığın profesyonel yönleri.

Size naçizane tavsiyem bir avukat bulun, karşılıklı şartlarınızı peşin konuşun. Sizden aldığı harç ile birlikte avukatlık ücretini de peşin veya taahhütlü ödeyin ki "ne avukatlar denk geldim" demek durumunda kalmayın. Ödediğiniz kuruş boşa gitmez, borçlular da ödemedikleri takdirde ne gibi cezalara muhattap olacaklarını öğrenir, ona göre davranırlar.

NOT: Parakende çalışıyorsanız; Kredi kartı olmayan daha doğrusu kredi kartı problemi olanlara uygulanan klasik senet veya taahhüt alma yöntemini kullanmanız da çok düşündürücü. Şu anda sağlam ticaret yapmak isteyenler senet, taahhüt değil, kredi kartı (taksitli de olsa) veya nakit dışında çalışmıyorlar.
    Toptan çalışıyorsanız; ipotek, rehin veya en modern yöntem olan "banka teminat mektubu" kullanılıyor...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-)Tebligatı icra dairesinde yaparsam ve ödeme emrine borçluya ait bir adresi yazarsam bu adrese madde 35 tebligatı yapabilirim.Kişinin her halükarda adresine tebligat yapma hakkım saklı kalır bu icra dairesinde tebligat yapmamla kaybolan bir hak değildir.
    2-)Piyasanın kullandığı yollarla satış yapan bi sürü tüccar batmıyormu her gün ama ben henüz batmadım
    3-)Eğer uygulamada hata varsa icra dairesindeki tebligatla ilgili modern hukuk devletleri ilk önce mevzuatı sonra uygulamayı değiştirir.Aksi takdirde anayasayı bi kere ihlal etmekle bişey olmaz diyenlerle trilyonluk enflasyon olur layığımız.
    4-) Takip talebinde ne diyorum hakkımın alınmasını talep ederim diyorum.Koskoca avukat icrayla ne diye ziyan oluyor.Modernleştir icra dairesini gerekirse harçları yükselt biraz en modern koşullarla çalışan bir icra dairesi yap.Borçlu desinki haciz başlatın başlatsın satın satsın.Dünyaya örnek biz olalım olamazmı olamaz çünkü dar beyinler (size demiyorum) hayallerin gerçekleşmesiyle medeniyeti kuran insanlığı göremez ama reel dünya uyuşmuyor der dururlar.
    5-)reel dünyanın değişmez yasaları fizik kurallarıdır hukuk kuralları felsefi teoremler değil.Değiştirmek elimizde
    6-)Avukatla girdiğim iki mahkemeyi kaybettim.Ama henüz avukatsız girdiğim hiç bir icradan alacağımı almadan çıkmadım.Neden acaba.
    7-)bende şimdi icra dairesine gidip madde 35 e göre merniste kayıtlı olduğu adrese tebligat çıkaracağım
    8-)adam gitmiş taahhüdü icra dairesinde vermiş muvaaza varmış.E adam kendi evine yollatır ödeme emrini o zaman muvaaza yokmu yani.Hiç akrabam olmayan birisine 100 binlik senet veririm ödeme emri çeker bende ondan alırım bi yüzbinlik senet ama kullanmam yastık altı yaparım.
    Adam haczi koyar diğerleri avucunu yalar al sana muvaaza.Hadi ispatla.
    9-)Albert einstein yüzyılın dahilerinden diyorki teknikte geliştik teknolojide ama yönetim ve idari bilimlerde hukukta çok ilkeliz.Ben katılıyorum.Türkiye Cumhuriyeti zaten dünyanın gerisinde.
    10-)boşanma davam sırasında adliyenin önünde zavallıcık bir kadınla tanıştım kocası boşamış avukat tutmaya gücü yokmuş adli yardım bi avukat vermiş kadın kendi çocuğu olmayan çocuğu nüfusundan çıkartmaya çalışıyor.Kamu düzenine hizmet ediyor.3 yıldır mahkeme kağıdı kocasına ulaşamamış her ne hikmetse adli yardımın avukatı başaramamış bunu.
    11-)bir arkadaşım nüfusta dedesi ve babaannesi üstüne.Babasıda anneside (gerçekleri) vefat etmiş.Avukat tutmuş babalık davası açmış.Ben bile avukat değilim ama bu hatayı yapmam (soybağını red etmeden soybağı kurun demem).Mahkeme yargıtaya gitmiş.Başka avukat tutmuş o diyormuşki bu soybağı red ve kurma davası.Yargıty ne demiş demişki hem anne hem baba adı düzeltilecekse bu soybağı değil nüfus kaydı davasıdır.Koskoca birinci sınıf hakim yerel mahkemede diyorki soybağını red et gel o bile nüfus kaydı davası olduğunu bilemiyor.Yargıtay olmasa yanmışız bazi ordinaryüs hukukçularımızda yargıtayı bile yetersiz buluyor.
    12-)Ben avukatları seviyorum.Sitede bi kardeşimiz var site yöneticisi avukat adını hatırlıyamadım ona hayranım çok iyi hukukçu.Ama eğer avrup birliğine girsek üniversite mezunu olan hukukçu arkadaşlarımızın bir çoğu bence akredite olamaz ve yurtdışında çalışamaz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim asıl sorunum şudurki aps çektiğim tebligat icra dairesine döndü ama dosyamın içine o koca çuvaldan çıkıp girmesi zaman alacak.Yada ben yanılıyorum icra dairesindeki görevli yalan atmıyor mazbata hala gelmedi.O zaman istanbul içi bi tebligatın hemde aps (acele posta servisi) gönderilen dönmesi bu ülkede 1 ay sürüyor.
    Bu dahada korkunç bi gerçekse kesinlikle değişmeli.Bende artık tövbe ettim kapıdan kapıya posta servisi kullanacağım

Nerede
    istanbul
    İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neyse sitenin amacı hukuki konularda danışmanlık vermek değil.Ama sanırım amacı hukuki konularda bilgi paylaşmak.O halde benimle madde 35 e göre
    nüfus müdürlüğüne yazı yazmadan aşağıda vericeğim kanunları kullanarak tebligat yapıp yapamıyacağımı tartışırmısınız.

KAMU HİZMETLERİNİN SUNUMUNDA UYULACAK USUL VE ESASLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK (BKK 2009/15169
    MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; etkin, verimli, hesap verebilir, vatandaş beyanına güvenen ve şeffaf bir kamu yönetimi oluşturmak; kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak üzere, idarelerin uyması gereken usul ve esasları düzenlemektir

MADDE 3 (1) Kamu hizmetlerinin, başvuru yapılan ilk kademeden sunulması ve sonuçlandırılması, başvuru mercii ile karar/onay mercii arasında birden fazla kademe oluşturulmaması esastır. İdare, başvuruların, doğrudan kamu hizmetini sunan birime yapılmasını ve ilk kademede sonuçlandırılmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.
    Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması

MADDE 4 (1) Basılı ortamdaki bilgi ve belgelerin elektronik ortama taşınması ve veritabanlarının diğer idarelerle paylaşılması esastır.

MADDE 8 (1) İdare, hizmetleri yerine getirirken başvuru sahibinden istediği bilgi ve belgelerle ilgili düzenlemelerinde aşağıdaki ölçütleri esas alır:

a) Düzenlemeler beyan esas alınacak şekilde hazırlanır.

e) Diğer idarelerin elektronik ortamda paylaşıma açtığı bilgi ve belgeler, başvuru sahibinden istenmez. Ancak, bu bilgi ve belgelere kolayca erişim için gerekli bilgiler istenebilir.

Zaten borçlunun adresini nüfus müdürlüğü elektronik ortamda paylaşmaktadır.O zaman bu bilgi ve belge benden talep edilemez.Zaten ben beyan ediyorum beyanımın doğruluğu esastır.Eğer yalancıysam (modern ülkelerde) aksini ispat resmi kurumun işidir.Bana düşen sadece borçlunun tc kimlik nosunu vermektir.

Mevzuat bunu diyor.Hatta ben icra dairesine tebligat borçluya ulaşmamış diyorsam ve bunu ptt nin internet bilgi paylaşımından aldığım bir belgeyle belgeliyorsam mazbatanın dönmesi bile beklenmeden madde 35 e göre tebligat çıkrılmalıdır.Bürokrasiyi AZALTMALIYIZ.HUKUKÇU arkadaşlar istanbulda bu kadar avukatsınız.Meslekli birliğiniz var benmi düzelteceğim bunları allah aşkına (sitem ama sevgi dolu)

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php81007-icra-dairesi-borcluya-icra-dairesinde-tebligati-teblig-etmemezlik-edebilirmi

icra dairesinde elden tebligat

icra dairesi nerede olur

tebligat cikartmadan arac haczi yapilirmi

senetin icra dairesine verilmesi

icra dairesi odemeyi ne zaman yaparicra dairesinde elden tebliğicra icin tebligat dönmeden icra baslatilir mihizli tebligat posta kac gunde geliricrada sozlu taahhut olurmuicra dairesinde borçluya tebligaticra takibi yapilmadan tebligat yapılmadan icra takibi yapılır mıyargıtay dairede tebligat icra iflastebligat siz icraicra tebligatı kaç günde gelireve tebligat gelince ne olurtebligat yapılmadan icra yapılırmıicra müdürlükleri nerede oluricra ya gidip Tebliği elden almakicra mudurlugunden neden tebligat geliricra dairesi tebligattebligat ne zaman adresine ulasiricra dairesi neredeicra dairesinde ayaklarimin bildirilmemesi
Forum