+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Alkollü araç kullanma Tck 179/3 ve 53. maddelerine verilecek ceza nedir?

2 ay önce alkollu araba kullanırken tam eve yaklaştığım sırada kenarda duran trafik ekipleri el kaldırdı bende eve yaklaştığım için durmadım takip etmişler ve tam eve girerken yakaladılar.alkol testi yaptılar 155 promil alkol çıktı ceza kestiler vs. vs.dava açılmış hakkımda...

Soruşturma evrakı incelendi:
    şüphelinin suç tarihinde 155 promil alkollü olup araç sevk ve idare edemeyecek durumda olmasına rağmen falanca şehir merkezinde falanca plakalı aracı ile trafiğe çıkıp hızlı ve kırmızı ışık ihlali yapması nedeniyle Emniyet Müdürlüpü ihbar hattına ihbar edildiği, ihbar üzerine şüphelinin şehir merkezinde sürekli kırmızı ışık ihlali yapıp ters yollara girdiği,yasak işaretine ragmen bir kısım kavşaklarda u dönüşü yaptığı, bu suretle isnat edilen suçu işlediği yukarıdaki deliller ile anlaşıldığından
    Şüphelinin yargılamasının mahkemenizce yapılarak eylemine uyan yukarıdaki sevk maddesindeki hapis cezası ile cezalandırılmasına,Tck 53 maddesindeki güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur.

bu davadan ne gibi bir ceza alırım?yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar...

Hukuki NET Güncel Haber

Alkollü araç kullanma Tck 179/3 ve 53. maddelerine verilecek ceza nedir? konulu yargıtay kararı ara
    Alkollü araç kullanma Tck 179/3 ve 53. maddelerine verilecek ceza nedir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Alkollü araç kullanma Tck 179/3 ve 53. maddelerine verilecek ceza nedir?

ayrıca hiç sabıkam yok...cevaplar için şimdiden çok teşekkürler...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Alkollü araç kullanma Tck 179/3 ve 53. maddelerine verilecek ceza nedir?

Yardımcı olacak hiç kimse yokmu arkadaşlar ya

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle örnek yargıtay kararlarında olduğu gibi aracı sevk edemeyecek halde direksiyon başına geçtiğiniz anlaşılmakta. Bu konuda yaptığınız ihlalleri okuyunca ben bile ikna oldum.

Ceza sınırı 1 ila 6 yıl. Size alt sınırdan ceza vermezler çünkü bayağı bir ihlal yapmışsınız ayrıca trafik ekiplerin dur ihtarına uymamışsınız.

Şayet hakim size 2 yılın altında bir ceza verirse bu sefer hapishaneye girmezsiniz, cezanız ertelenir. Belli hakları kullanmaktan yoksun kalırsınız, ama 2 yıldan fazla ceza alırsanız bu sefer hapishane yolu gözükür. Bu konuda bir avukattan destek almanızı tavsiye ederim. Pişman olmanız, davalardaki uysal ve üzgün haliniz hakimin takdiren cezada indirim yapmasına sebep olabilir.

Kısacası sizin için çizgi 2 yıl. 2 yılı geçerse temyize gönderirsiniz, eksik ceza tayini sebebiyle. Bir avukattan hukuki yardım almanız 2 yılın altında ceza almanız hususunda size yardımcı olabilir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    567
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2918 s. yasanın 48/5 ve yönetmeligin 97 maddesine göre yönetmelikte belirtilen oranın üstünde alkol kullananlar(0,50 promil) 1 defada 3 ay 2 defada yakalanırsa 1 yılsüre ile sürücü belgesi alınır ayrıca para cezası verilir. bunuda 4550 sayılı kanunla 2918 s. yasaya eklenen ek 13 maddeye göre 6 maddede sayılan(trafik görevlilerince)yapılır ve alkollu oldugunun tesbiti ise. cihazla yapılır ,yapılan tesbite itiraz etmişse egitilmiş ve kan almaya yetkili kılınmış personel tarafından alınacagı,tahlıl için polis krimanal lab. gönderilecegi , bu laboratuvarda tahlil mümkün degilse adli tip veya saglık bakanlıgına baglı(1) tahlil yapılacak en yakın saglık kuruluşuna,buda mümkün olmazsa hekimin rutin alkol muayenesinden geçirilir,itiraz edilmesi halinde belirtilen prosodure uygun tesbit yapılır yapılmamışsa yanı itiraza ragmen alkol testi ile yapılan ölçümlemeye göre sürücü belgesine ,el konulması, ve idarı para cezası verilmesi hukuka aykırıdır(2)trafik ceza tutanagını imzalamaktan kaçınmak itiraz sayılacagı(3)test cıhazını üflemiyen ve götürüldügü devlet hastanesindede prosedürü yerine getirmekten kaçınanan kimse için hekim tarafından verilen alkollu raporun
    hukuka aykırı olmadıgı(4)kazada ise kaza tesbit tutanagında belirlenir,alkollu araç kullanarak itiraz etmiyen kimse daha sonra kendi olanakları ile yaptıgı kan tahlil sonucuna itibar edilmiyecegi(5) ehliyetin alınmışsa bu yasa hükmün uygulanmıyacagı ;2918 SAYILI YASADA PARA CEZASINA KARŞI ITIRAZ YERİ BELİRLENMEDİGİ İÇİN 5326 S.KABAHATLAR KAN 3 VE 27/1 GÖRE ADLI YARGIDA(SULH CEZA MAH) itiraz edilir(6) ehliyetın alınmasına ilişkin davada idari yargıda(idare mah)görülür(7) 5237 TCK 179/3alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle yada başka nedenle emniyetli şekilde araç sevk ve idare edemiyecek olmasına ragmen kullananlara ..ceza verilmekte bu suçun oluşması için,...emniyetli şekilde araç sevk ve idare edemiyecek durumda olmalı bu şekilde olup olmadıgı adli tip kurumundan sorulmalı(8)bu şekildeki kazada yaralama olmuşsa 89 maddeki yaralama suçu oluşacagı(9)..uykusuzlugun vermiş oldugu yorgunluktan dolayı daldıgı ve önünde gitmekte olan müştekinin kullandıgı araca arkadan çarpma olayında sanık ve yanındakiler yaralandıgından mahkemenin 179/2 62/1 50/1 52/2 göre verdigi cezanın savcının yazılı emirle bozulması istemini 2CD red ederek onaylamıştır(10)kişinin üflememesi veya kan alınmasına razı olmama susma hakkı içinde kendi aleyhine delil verme olup olmıyacagı açısından AİHM dilekçeyi kabul edilebilir bulmıyarak bunun AİHS sinin 8 maddesine aykırı
    olmadıgını söylemiştir(11)ancak CMK 75/5 bendi..üst sınırı2 yıldan daha az hapis cezasını gerektiren suçlarda....örnek alınamaz demekte..
    (1)orta dereceli alkollu olduguna dair devlet hastanesinin raporu tek başına dava konusu edilemez(D8D 2002/3467-6237 danıştay bilgi, bankası);aynı yönde adlı tıp kurumunca düzenlenen alkol raporu idarı davaya konu olamaz(D8D 2006/785-1805 Danıştay bilgi bankası)
    (2)D8D 2004/4797-2005/2222(Danıştay bilgi bankası)
    (3)ve diger prosedur uygulanır yanı adlı tıp,saglık bakanlıgı..D8D 2004/895-4824(Danıştay bilgi bankası)
    (4)D8d 2003/1817 2004/172 (Danıştay Bilgi bankası)
    (5)D8d 2005/1859-2006/1295(Danıştay bilgi bankası)
    (6)uyuşmazlık mah.2008/9-215 Rg 24.07.2009
    (7)uyuşmazlık mah.2006/7 -27 Rg 6.3.2006
    (8)2CD 2009/53798 2010/1580(www hukuk türk mevzuat içtihat bilgi bankası);emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemiyecek durumda olduguna dair tıbbı bulgularveya sanıgın dışa yansıyan davranışına baglı olarak yapılan tesbit ve delil yoktur
    bu durumda suçu işlemediginden 2Cd 2007/13549-13586 24.10.2007
    (9)9cd 2008/10462 2010/3278(www hukuk türk mevzuat içtihat bilgi ban)
    (10)2Cd 2008/22584-1400(www hukuk türk mev.iç. bil ban)
    (11)Kaymaz S ceza muhakemesinde hukuka aykırı deliller "1997 sh 153 dn 374)
    Not5326 sayılı kabahatlar kanun 25,26/1.. tutulan ,tutanak teblig edilir ve tebligat metninde bu karara karşı başvurulacak kanun yolu merci ve süresi gösterilir

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı olay benim başıma geldi.Dava yargıtayda 3 senedir bekliyoruz.Ben 97 promille yakalandım ama rutin trafik kontrolunde.Trafiği tehlikeye sokmadım. Senin olayda ise 179-3 gerçekleşmiş.Sabıkan yoksa korkma paraya çevrilir.Sabıkan varsa tabii ne olduğuna bağlı 179-3 suçundan maximum 2 yıl yersin.Sonuçta oda paraya çevrilir. Ama tavsiyem muhakkak bir avukat tutmanız.Bu madde çok yoruma açık.Kafaya takılacak bir suçta değil.5 sene olmuş yasaya gireli halen tartışılıyor.Yazık geleceğimiz trafik polislerinin elinde.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sabıkam yok...ilk defa karola o mevzula girmiş bir insanım...zaten 1milyar ceza ödedik...şimdi 2 3 milyarda öyle ceza kesilir,1milyarda avukata 5 milyar ) birini ezsem bu kadar kan parası ödemem...bazıları cıkıyo bas bas bagırıyo bu ülkede caydırıcı cezalar yok diye...nasıl yok ya...5 milyar ben yemedim sen ye...ayrıca hapis cezasıda verilirmi verilmezmi oda mechul avukat hapis verilebilir dedi...

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı blackbord88 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sabıkam yok...ilk defa karola o mevzula girmiş bir insanım...zaten 1milyar ceza ödedik...şimdi 2 3 milyarda öyle ceza kesilir,1milyarda avukata 5 milyar ) birini ezsem bu kadar kan parası ödemem...bazıları cıkıyo bas bas bagırıyo bu ülkede caydırıcı cezalar yok diye...nasıl yok ya...5 milyar ben yemedim sen ye...ayrıca hapis cezasıda verilirmi verilmezmi oda mechul avukat hapis verilebilir dedi...
    Arabayı bariz bir şekilde idare edemeden yola çıkmayacaktınız. Genelde bu konular biraz muallaktadır. Ama sizin bu suçu işlemiş olduğunuz sabit. Avukatınız işinin ehli ise hapis cezası almadan kurtulma şansınız var. Seçenek yaptırımların muhatabı olursunuz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben yinede konuya vakıf bir avukata danışın derim.Tck 179-3 için çok tartışılıyor ve çok farklı kararlar var.Google da arama yapınca verilen kararları ve yargıtayın bozduğu kararları bulabilirsin.Yasa yeni ama mağdur zibil. Savunmasında evet alkollü idim ama trafiği tehlikeye sokmadım diyenler beraat etmiş.Suçun oluşabilmesi için trafik güvenliğini tehlikeye sokan bir delil olması şart.Sanırım sende ihlal çok. Tck 179-3 oluşmuş .Savunmanı avukatsız yaparım dersen ne yazacağını merak ediyorum.Amacın az bir cezaya razı olmak olsun bence.

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muratdemirci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben yinede konuya vakıf bir avukata danışın derim.Tck 179-3 için çok tartışılıyor ve çok farklı kararlar var.Google da arama yapınca verilen kararları ve yargıtayın bozduğu kararları bulabilirsin.Yasa yeni ama mağdur zibil. Savunmasında evet alkollü idim ama trafiği tehlikeye sokmadım diyenler beraat etmiş.Suçun oluşabilmesi için trafik güvenliğini tehlikeye sokan bir delil olması şart.Sanırım sende ihlal çok. Tck 179-3 oluşmuş .Savunmanı avukatsız yaparım dersen ne yazacağını merak ediyorum.Amacın az bir cezaya razı olmak olsun bence.
    Burada trafik güvenliği tehlikeye sokulmuş. Bunu nereden anlıyoruz söyleyelim.

Kişi, aracı sevk edemediği için bir vatandaş tarafından ihbar edilmiş.

Ayrıca şerit ihlali, kırmızı ışık ihlali yapmış. Ters yollara girmiş ve yasak işaretine rağmen u dönüşü yapmış.

Bunun üzeri polis ekipleri, aracı çevirmek için ihtar vermişler, kişi ihtara uymamış.

Siz bana burada katılımcının yapmadığı bir ihlal kalmış mı onu söyleyin? Sadece kaza yapmamış, o da büyük bir şans!

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tck 1793

tck 179

1793türk ceza kanunu 17931793 maddetck 1793 maddesi1793 maddesi1793 maddesi nedirhttp:www.hukuki.netshowthread.php80423-Alkollu-arac-kullanma-Tck-179-3-ve-53-maddelerine-verilecek-ceza-nedirtck 179 3 maddesitck179179 2 53 madde1793 ceza kanunutck 1792 53 maddesitck 179 maddesi1793 53179 maddetck 1793 maddetck 1792 53.maddetürk ceza kanunu 1792-31793 tcktck 179 3tck 1793 yargıtay kararıtck 179-31792
Forum