+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
9 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
 1. #9
  Kayıt Tarihi
  Apr 2009
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konşimento(ordino) ücreti yasalmı vermeme durumumuz varmı ?

  Alıntı admin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Peki madem ki bilgi paylaşımı yolunu seçtiniz o zaman konşimento, ordinolar ve ordino ücretleri hakkında bazı bilgiler vermekte fayda var.
  Konşimento (taşıma senedi) (ingilizcesi:bill of lading) üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar mercii gibi malla ilgili her türlü bilginin yeraldığı hukuki belgedir. Konşimento alıcının mal üzerindeki mülkiyet hakkını gösterir. Alıcı bu belge olmaksızın malları teslim alamaz. Daha da açarsak Konşimento; Yükün hangi durumda gemiye alındığını, yüklendiğini, hangi koşullar altında taşınacağını ve teslim edileceğini belirten kıymetli evraktır. Malların sahipliğini konteyner mühür numaraları ile birlikte gösteren, kimin adına tanzim ve ciro edildiği ve hangi mal için tanzim edilmişse hukuki olarak mal üzerindeki ve kanunlardan doğacak bütün hak ve sorumlulukların o şahsa ait olduğunu gösteren belgedir. Konşimento yüklemenin yapıldığını veya yapılacağını ispat eden belge olup, Türk Ticaret Kanunu Madde 1098 konşimentoda bulunması gereken bilgileri düzenlemektedir.
  Bu maddenin ordino ile ilgili hükümleri şunlardır;
  Gemi yetkilisi gemiye gönderilen yükleme ordinosuna, varsa yük hakkında gerekli gördüğü rezervleri, notları, yükleri ve ambalajı hakkındaki bilgileri yazarak bir kopyasını yük sahibine, diğer kopyasını da gemi sahibine verir. Gemi sahibi veya acentesi kendisine ulaşan ordinoya göre konşimento düzenleyerek, bunu yük sahibine teslim eder. "Not Negotiable" ibaresi olan konşimentolar hiçbir şekilde ciro edilemez, devredilemez.
  Gümrük kanununda veya Ticaret kanununda ordiono ücreti yoktur. Yasal olarak eşyanın teslimi için konşimentonun gümrük idaresine ibrazı yeterlidir. Gümrükte eşya teslim edilirken ordinoyla değil, konşimentonun alıcı nüshası ile teslim edilmektedir. Bu açıdan Ordino hukuki bir değer taşımamaktadır. Ordino, aşamaların tamamlanıp tamamlanmadığının kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan bir sipariş ve takip belgesi olup, zaman içerisinde bu belgeye taşıyıcılar tarafından değişik maksatlara kullanmışlardır. Bu açıdan ülkemizdeki çoğu şirket ve şahıs ordino diye bir belge gerekmeksizin, konşimento ile Gümrükten malı çekme hakkına sahipken, taşımacılar (özellikle lojistik firmaları) tarafından haksız ve yasal dayanağı olmayan ordino ücreti nedeniyle tahsilat yapıldığı yönünde şikayetçidir. Ancak bireysel alıcıların bedelin düşüklüğü nedeniyle dava açmaması, büyük firmaların ise yargı yoluna başvurmak yerine uygulamaya destek olması nedeniyle bu uygulama devam etmiştir. Çoğu küçük firma ordino ücretinin, navlun ücretinden (taşıma ücreti) bile fazla olduğundan yakınmaktadır. Sonuç olarak, doğal, doğru ve yasal olanı konşimento ile teslimdir. Mülkiyet hakkı konşimento ile geçer. Ordino ile değil. Kanımca ordino konşimentonun menşei (Konşimentodaki malın detayı ordinodakinden farklı olmamalı) olup ordinonun ön belgesidir ve hangi ad altında olursa olsun navlun ücretine ek ücret olarak alınması hakkaniyete uygun değildir. Avrupa Birliği Gümrük mevzuatında da bulunmayan ordino ücreti her nedense değişik adlar altında (nakliyeciler son zamanlarda ordino ücreti adını değiştirip "özet beyan işlem ücreti" olarak devam etmektedir) taşımacılar tarafından kişi ve şirketlerden tahsil etmelerinin yasal bir dayanağını bulamadım.
  Yeri gelmişken ek bilgi olması için yazıyorum; Ordino ücreti illa ödenecekse yurtdışı taşımalarında KDV'den muaftır yani yurtdışından gelen mallara tanzim edilen ordinolar için KDV ödenmez.
  Size önerim yukarıdaki açıklamalar ışığında dava açmanızdır. Ancak rakamın düşüklüğü ve sürekli ithalat yapan bir firma olmamanız nedeniyle tahminimce sizi de konuyu yargıya taşımaktan alıkoyacaktır.
  Sayın Admin;
  Gümrük kanunu, Konişmento, Ordino ve yasal mevzuatı ile ilgili çok yararlı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.
  2010 yılında konu ile ilgili mükelleflerin yaşadığı mağduriyet ne ise şu an içinde aynı olmasından dolayı aynı konuyu tekrar gündeme getirme gereği duydum.
  Toplam CIF (Yani türkiye limanı teslimi) kıymeti 3.000 USD olan Parsiyel malımı Konişmentoyu tarafıma teslim etmesi gereken forwarder firması tarafından 2.500 USD Ordino,tahmil ve tahliye (ki bunların sorumlusu limandır)... parası adı altında para ödemem gerektiği için ihbarname gönderildi. Yurtdışı gönderici acenta ile yurtiçi acentaların kurmuş oldukları bu tarz tuzaklar ile biçok kişinin benim gibi mağdur olduğunu biliyorum.
  Türkiyedeki forwarder firması Konişmentoyu teslim almam için neden bukadar para istediklerini şifahi görüşmemizde sorduğumda bana bu paraları gönderici firma istemektedir dediler! Ancak bunun yalan olduğunu şu sebeplerden düşünüyorum;
  - Bu parayı istediklerini bana önceden söylemeden neden taşıma yaptılar ?
  - Gönderdikleri masraf dökümlerinde her kalem için +KDV gibi tahakkular var. Yurt dışına gönderilecek paradan ne zamandan beri KDV alınıyor ? Para mal değil ödeme aracıdır. Madem yurtdışına gönderilecek parayı mal kabul ediyorlar, ihracatta KDV var mı?
  - Malın teslim şekli CIF olduğu için malın taşıma ve sigorta ücretleri satıcı firma tarafından ödendiği için yurtdışına ödeyeceğim herhangi bir ödeme taahüdüm olmadığını düşünüyorum.

  Neticede; İlgili Kuruluşlara tahliyeyide kapsayan, ardiye, ithalata ilişkin gümrük ve gümrükçe alınacak vergiler dışında ödeme yapmamak, ithalat işlemlerini yapabilmem için lazım gelen devir evrakını (ordinosunu) tarafıma tevdiini edilmesini sağlayacak ve doğacak mağduriyetimden bu firmanın sorumlu tutulmasını sağlayacak nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda değerli görüş ve önderilerinizi paylaşmanızı rica ederim.
  Saygılarımla  Hukuki NET Güncel Haber

  Konşimento(ordino) ücreti yasalmı vermeme durumumuz varmı ? konulu yargıtay kararı ara
  Konşimento(ordino) ücreti yasalmı vermeme durumumuz varmı ? konulu hukuk haber
  Konu pyrodigy tarafından (26-06-2014 Saat 15:36:17 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Yük'ün parsiyel olarak getirildiği ilave edildi

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #10
  Kayıt Tarihi
  Apr 2009
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konşimento(ordino) ücreti yasalmı vermeme durumumuz varmı ?

  Değerli Forum Üyeleri;
  Konuyu hortlatmak gibi olacak ama paylaşma gereği duydum.
  Konuya en son 26-06-2014 tarihinde yaşadığım CIF ithalattımda forwarder yani nakliyeci komisyoncusunun lokal masraflar adı altında fahiş bir bedel talep etmesi ve ödeyemediğimden dolayı malımı alamamam ile ilgili talihsiz bir olay yaşamış ve forumda paylaşmıştım.
  Hakkkımı aramaya karar verdikten ve çok uzun ve sıkıntılı bir süreçten geçtikten sonra Davayı kazandım. Firmadan faizi ile birlikte tüm mali zarar ve ziyanımı tazmin ettim. Herhalde bu konuda çok rahatsız olmuş olacaklar ki davayı yargıtaya gönderdiler. Ancak şunu belirtmeliyim ki Mahkemenin bilirkişi raporu tarihi bir karar niteliği taşıyor. Şu an dosya Yargıtayda eğer onaylanırsa ki deliller ile sabitleşmiş bir durum. Artık forwarder diye isimlendirilen aracı nakliyeci komisyoncularının fahiş bedellerle konşimento teslimi tarih olacak.
  Tüm davayı bıkmadan uzanmadan takip eden adım adım ilerleyen avukatıma buradan teşekkür ediyorum. Kendisi konuyu çok derinlemesine biliyor. Bu forum ve konu vasıtası ile mağdur olan kişilerin ivediyetle irtibat kurmasında fayda görüyorum. Eğer forum medaratorü silmez ise kendisinin email adresini paylaşıyorum.
  Sevgi ve saygılarımla
  Avukat: Meriç GENÇAY mericgencay (ad) gmail.com
  Konu pyrodigy tarafından (12-01-2018 Saat 14:30:09 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Benzer Konular :

 1. Ücreti karşılığında idari dava dilekçesi yazacak arkadaş varmı?
  Yazan: wtrk Forum: Program, Dilekçe ve Matbu Evrak
  Yanıt: 0
  Son İleti: 03-07-2014, 07:23:51
 2. Kredi kartına alınan kart ücreti yasalmı
  Yazan: F35 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 01-03-2012, 18:38:16
 3. Hesap işletim ücreti yasalmı
  Yazan: serap8191 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 26-02-2012, 16:49:54
 4. Konşimento(ordino) ücreti yasalmı vermeme durumumuz varmı ?
  Yazan: serhatsahin Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-04-2011, 13:59:28
 5. Kazanan bahsi Şirketin Vermeme Hakkı Varmı
  Yazan: canceyx Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 2
  Son İleti: 15-05-2006, 10:36:58

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ordino nedir

ordino ücreti

ordino ucreti nedir

ordino bedeliordino gideri nedirordino nedir kdv si beyanordinoyu teslim etmemeordino odemeodenilen ordino yu geri almaordino nasilhttp:www.hukuki.netshowthread.php79929-Konsimentoordino-ucreti-yasalmi-vermeme-durumumuz-varmiordino ucreordino ücreti yasal mıkargo iade ücreti yadalmiordinoyu kim alırordino masrafi ingilizce ne demekORDİNO DA KDV VARMIkonşimento neordino bedeli nedirordino teslim ve sonrasıordino faturası nedirordinoyu vernemek
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.